عملکرد سری RTX 40 انویدیا احتمالا دو برابر بهتر از RTX 30 خواهد بود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
RTX 40 انویدیا

اخیرا آمار و ارقام جدیدی از عملکرد پردازشی کارت گرافیک‌های سری RTX 40 انویدیا با معماری Ada Lovelace در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده که آن‌ها را از نظر عملکرد و مصرف انرژی، به عنوان رقیبی قدرتمند در بازار مطرح خواهد کرد. بر اساس جدیدترین افشاگری‌های صورت گرفته، یکی از کارت‌های گرافیک سری RTX 40 می‌تواند دو برابر قدرتمندتر از نسل فعلی RTX 30 باشد. اما آیا می‌توان به این شایعات اعتماد کرد؟

در همین راستا، افشاگری به نام «QbitLeaks» آمار و ارقام جالبی را در مورد عملکرد یک کارت‌ گرافیک ناشناس از سری RTX 40 انویدیا به اشتراک گذاشته است. در کنار این معیارها، QbitLeaks همچنین رندرهای منتسب به کارت گرافیک RTX 4090 آینده را نیز فاش کرده است. از آن جایی که این رندرها یک ایده‌ی کلی در مورد طراحی این کارت گرافیک ارائه می‌دهند که تا حد زیادی نسبت به نسل فعلی بدون تغییر باقی مانده، اما آمار و ارقام عملکرد این پردازنده از توان پردازشی دو برابری آن نسبت به نسل قبلی خبر می‌دهد.

RTX 40 انویدیا

باید اشاره کرد که کارت‌های گرافیک RTX 40 مبتنی‌بر معماری Ada Lovelace هستند و با لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC تولید می‌شوند. این کارت‌ها علی‌رغم اینکه توان مصرفی زیادی دارند، اما کارایی و عملکرد گرافیکی قدرتمندی در بخش گیمینگ به کاربران ارائه می‌دهند. اگرچه اطلاعات دقیقی در مورد نام این کارت گرافیک در دسترس نیست، اما به‌ احتمال زیاد آمار فاش‌شده به RTX 4080 یا RTX 4090 مربوط است. زیرا به گفته‌ی انویدیا، این محصولات قرار است بیش از دو برابر عملکرد بهتری را نسبت به سری RTX 30 از خود به نمایش بگذارند.

علاوه‌ بر این، افشاگر یادشده اشاره کرده که عملکرد مذکور به کارت گرافیک پرچم‌داری از RTX 40 تعلق ندارند، بنابراین این موضوع ما را وادار می‌کند که در درجه اول به RTX 4080 فکر کنیم، اما گزینه‌های دیگری نیز روی میز وجود دارد و برخی شایعات به کارت‌های گرافیک RTX 4090 Ti یا RTX 4090 Titan اشاره می‌کنند.

صرف نظر از نام کارت گرافیک مذکور، بنچمارک‌های منتشر شده‌ی آن بسیار چشمگیر هستند و در شش بازی مختلف و سه برنامه کاربردی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. طبق ادعای این افشاگر، بازی‌ها در تنظیماتی با رزولوشن ۴K و فعال‌بودن قابلیت ردیابی پرتو (Ray Tracing) و احتمالاً غیرفعال‌بودن DLSS اجرا شده‌اند. این شش بازی عبارت‌اند از: Control, Metro Exodus Enhanced Edition, Minecraft Quake II RTX, Dying Light 2, Cyberpunk 2077.

توان قدرتی این کارت گرافیک در این بازی‌ها حدود ۸۰ درصد بهتر از نسلی قبلی بوده، اما در بسیاری از آزمایشات ثابت شده که سرعت کارت‌های گرافیک سری RTX 40 انویدیا دو برابر کارت RTX 30 است. آمار و ارقامی که این افشاگر به اشتراک گذاشته، از بهبود عملکرد بین ۲ تا ۲٫۲ برابری برای گرافیک RTX 40 در مقایسه‌ با گرافیک نسل قبلی خبر می‌دهند. با بررسی رندرهای این کارت گرافیک در می‌یابیم که طراحی سری RTX 40 بسیار مشابه با سری RTX 30 است و همچنین رنگ‌ و فریم خنک‌کننده‌ی X شکل آن نیز در نسل جدید حفظ شده است.

با قضاوت بر اساس این تصاویر، به نظر می‌رسد که RTX 4090 Ti یک کارت گرافیک حجیم و بزرگ است که از طراحی سه اسلاتی مانند RTX 3090 و RTX 3090 Ti برخوردار خواهد بود. باید دید در روزهای آینده چه اخبار دیگری در مورد کارت‌های گرافیک سری RTX 40 در رسانه‌های خبری مطرح می‌شود.

منبع: Digitaltrendsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما