انویدیا ماه جاری از معماری جدید پردازنده‌های گرافیکی رونمایی می‌کند

۳ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
معماری انویدیا

انویدیا قصد دارد اواخر ماه جاری از نسل جدید معماری پردازنده‌های گرافیکی موجود در کارت‌ گرافیک‌های خود رونمایی کند. در حال حاضر کارت گرافیک‌های سری RTX 30 از پردازنده‌های گرافیکی مبتنی بر معماری Ampere استفاده می‌کنند.

البته معرفی این معماری جدید به معنای معرفی کارت گرافیک‌های سری RTX 40 در همین رویداد نیست. به طور مشخص در مورد معماری Ampere انویدیا ابتدا آن را برای دیتاسنترها معرفی کرد و سپس چند ماه بعد کارت گرافیک‌های سری RTX 30 از راه رسیدند. همواره بین معرفی معماری جدید و ارائه‌ی نسل جدید کارت گرافیک‌ها یک فاصله وجود دارد. البته این فاصله برای سری RTX 20 فقط یک هفته بود و این یعنی لزوما قرار نیست چند ماه منتظر بمانیم.

در این میان باید به شایعات مربوط به توسعه‌ی کارت گرافیک‌های قدرتمند RTX 4080 و RTX 4090 هم اشاره کنیم. گفته می‌شود RTX 4090 حتی نسبت به RTX 3090 Ti یک ارتقای قابل توجه محسوب می‌شود. بر اساس گفته‌های مدیرعامل انویدیا، به نظر می‌رسد بعد از عرضه‌ی سری RTX 40، تولید و عرضه‌ی سری RTX 30 همچنان ادامه پیدا می‌کند. با توجه به اینکه طبق اعلام رسمی انویدیا این شرکت بیش از نیاز بازار کارت گرافیک تولید کرده، چاره‌ای جز بهره‌گیری از این رویکرد ندارد.

در چند سال اخیر به دلیل افزایش تقاضا، قیمت کارت گرافیک‌ها به طور تصاعدی بالا می‌رفت اما حالا قیمت این قطعات به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. دلیل اصلی کاهش تقاضا برای کارت گرافیک هم سقوط بازار رمز‌ارزهاست و در نتیجه تعداد ماینرها بسیار کمتر از گذشته شده است.

کنفرانس سالانه‌ی انویدیا از تاریخ ۲۸ تا ۳۱ شهریور برگزار می‌شود و باید ببینیم در این چند روزه به غیر از معرفی نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی این شرکت، چه اخبار و اطلاعاتی ارائه می‌شود.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه