اوپو از چیپ پردازش تصویر MariSilicon X رونمایی کرد

۲۳ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چیپ MariSilicon X

اوپو ساعاتی قبل از چیپ پردازش تصویر MariSilicon X رونمایی کرد. باید خاطرنشان کنیم این یک چیپست همه‌فن‌حریف مانند اسنپدراگون ۸ نسل ۱ یا گوگل تنسور نیست بلکه به صورت تخصصی برای پردازش تصویر استفاده می‌شود. به گفته‌ی شرکت اوپو، الگوریتم‌های پیشرفته نوآوری‌های جذابی در در حوزه‌ی عکاسی امکان‌پذیر می‌کنند اما در حال حاضر محدودیت‌های فنی چیپست‌ها، تا حدی جلوی بهبود کیفیت عکس‌ها را می‌گیرند. حالا اوپو با استفاده از چیپ اختصاصی برای پردازش تصویر، می‌خواهد کیفیت عکس‌های ثبت شده با گوشی‌های خود را بهبود ببخشد.

طبق اعلام این شرکت، الگوریتم‌های کاهش نویز در اوپو فایند X3 پرو مبتنی بر اسنپدراگون ۸۸۸ با سرعت ۲ فریم در ثانیه کار می‌کند و به ۱۶۹۳ میلی‌وات انرژی نیاز دارد. اما همین الگوریتم، روی چیپ MariSilicon X با سرعت ۴۰ فریم در ثانیه اجرا می‌شود و به فقط ۷۹۷ میلی‌وات انرژی نیاز دارد. این یعنی نه‌تنها سرعت الگوریتم کاهش نویز ۲۰ برابر می‌شود، بلکه مصرف انرژی آن هم به نصف کاهش پیدا می‌کند.

مشخصات چیپ MariSilicon X

چیپ MariSilicon X

این چیپ از پردازشگر تصویر، واحد پردازش عصبی و حافظه تشکیل شده است. اوپو اعلام کرده که گوشی‌های مبتنی بر این چیپ می‌توانند پردازش‌های مربوط به HDR را مستقیما روی عکس‌های RAW انجام دهند. همین رویکرد، منجر به کاهش قابل توجه نویز تصویر می‌شود. همچنین در صورتی که گوشی موردنظر مبتنی بر سنسور دوربین RGBW باشد، این چیپ می‌تواند اطلاعات مربوط به RGB را از اطلاعات دریافتی از پیکسل‌های سفید رنگ به طور جداگانه دریافت کند که این موضوع هم منجر به کاهش نویز تصویر می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، در این چیپ حافظه هم تعبیه شده است. به همین خاطر، اطلاعات وارد شده بدون نیاز به ترک این چیپ، مورد پردازش قرار می‌گیرند. به لطف همین اقدامات، چیپ MariSilicon X نسبت به پردازشگرهای تصویر موجود در چیپست‌های پیشرفته امکانات بسیار بیشتری را در ازای مصرف انرژی کمتر ارائه می‌کند.

استفاده در گوشی‌های سری اوپو فایند

چیپ MariSilicon X

اوپو اعلام کرده که این چیپ برای کارهایی مانند کاهش نویز، بهبود کیفیت عکس در محیط‌های کم‌نور، بهبود گستره‌ی دینامیکی در ویدیوهای ۴K و پیش‌نمایش‌های زنده حرف زیادی برای گفتن دارد. باید خاطرنشان کنیم اخیرا چندین شرکت به ساخت چیپ‌های پردازش تصویر اختصاصی روی آورده‌اند و از بین آن‌ها می‌توانیم به شیائومی و اوپو اشاره کنیم. همچنین گوگل هم یک گام فراتر رفته و برای جدیدترین گوشی‌های خود از چیپست اختصاصی استفاده کرده است.

با توجه به اینکه عکس‌های ثبت شده با دوربین موبایل روزبه‌روز شباهت بیشتری به یکدیگر پیدا می‌کنند، شرکت‌ها با توسعه‌ی چیپ‌های پردازش تصویر می‌خواهند تمایز گوشی‌های خود را افزایش دهند. گفته می‌شود جدیدترین گوشی‌های پرچم‌دار اوپو اوایل سال ۲۰۲۲ همراه با این چیپ از راه می‌رسند و باید ببینیم آیا وعده‌های ارائه شده توسط این شرکت عملی خواهند شد یا نه.

منبع: XDA-Developers

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه