۷ روش بهینه‌سازی و مدیریت اپلیکیشن در گوشی سامسونگ

۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۲ ۴ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

در دنیای امروز ما هر وسیله و هر کاری نیاز به بهینه‌سازی و مدیریت صحیح دارد. به همین منظور تصمیم گرفتیم که در یک مقاله هفت روش مدیریت و ساماندهی و در واقع بهینه‌سازی اپلیکیشن‌ها در تلفن‌های همراه گلکسی سامسونگ را توضیح دهیم. برنامه‌های بسیار زیادی در تلفن‌های همراه ما وجود دارند که آماده نصب نیز هستند؛ اما تعداد بالای اپلیکیشن‌ها در بسیاری از اوقات باعث کاهش سرعت موبایل ما می‌شود. در حالی که برخی از این برنامه ها ممکن است مفید باشند، برخی دیگر می‌توانند تهدیدی برای دستگاه و داده‌های کاربران باشند. پس به نوعی ما در بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های موبایل، علاوه بر کمک به بهبود عملکرد تلفن همراه، سعی می‌کنیم که برنامه‌های پرخطر را نیز حذف کنیم.

در ادامه هفت مورد از بهترین روش‌های مدیریت و بهینه‌سازی اپلیکیشن‌های گوشی‌های موبایل گلکسی سامسونگ را برای شما به طور کامل بررسی می‌کنیم. در هر مورد پس از توضیحات مرحله به مرحله، برای این‌که بتوانید تمام مراحل را راحت‌تر اجرایی کنید، تصاویر گام به گام نیز قرار داده‌ایم. پس شما می‌توانید ابتدا متن هر یک از این هفت روش را بخوانید و سپس قدم به قدم آن‌ها را طبق تصاویر اجرا کنید. شما می‌توانید ما را تا انتهای این مقاله در دیجی‌کالا مگ همراهی کنید تا از این پس راحت‌تر و بهتر از گوشی گلکسی خود استفاده کنید و از آن لذت ببرید.

۱) اپلیکیشن‌ها را در بخش لبه (اج) گوشی خود پین کنید

بسیاری از گوشی‌های گلکسی سامسونگ دارای لبه یا اج هستند. اگر گوشی شما این حالت را ندارد، این مورد را رد کنید و باقی موارد را بخوانید. یکی از بهترین روش‌ها برای حل مشکل تعداد زیاد برنامه‌های تلفن همراه، استفاده از یک پنل یا بخش جانبی است. شما با استفاده از آپشن اج در گوشی‌های گلکسی سامسونگ، می‌توانید اپلیکیشن‌های پرکاربرد خود را در این بخش پین کنید. با این کار اپلیکیشن‌های مورد نظر شما همیشه در دسترس هستند و شما با یک حرکت ساده می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته‌باشید. نحوه فعال‌کردن این حالت به روش زیر است:

الف) در گوشی تلفن همراه گلکسی سامسونگ خود، به بخش تنظیمات بروید.

ب) کمی به پایین بروید و روی Display کلیک کنید. در بعضی از گلکسی‌ها آن را به صورت Advanced features > Labs نیز می‌توانید بیابید.

ج) حال شما می‌توانید با Edge panels بخش اج گوشی خود را تغییر دهید. همچنین برای پین‌کردن برنامه‌های مورد نظر باید روی Pin your favorite apps کلیک کنید.

د) حال به پایین بروید و روی Panels > Apps کلیک کنید.

ه) سپس گزینه Edit را انتخاب کنید. سپس تمامی اپلکیشن‌هایی که می‌خواهید در بخش اج گوشی شما قرار بگیرند را انتخاب کنید.

۲) آپدیت‌ها و نوتیفیکیشن‌ها را با استفاده از برنامه‌های فشرده غیر فعال کنید

شما می‌توانید تمامی بروزرسانی‌ها و اعلان‌های گلکسی خود را با استفاده از برنامه‌های فشرده غیرفعال کنید. این امکان روی تمامی مدل‌های گلکسی فعال نیست؛ اما اگر می‌توانستید حتما آن را امتحان کنید. این روش کمک زیادی به افزایش طول عمر باتری گوشی موبایل شما می‌کند. برای درک بهتر این مورد باید بگویم که این ویژگی به شما امکانی می‌دهد تا برنامه‌هایی که کمتر استفاده می‌کنید را در یک پوشه مرتب و دور از دید نگه دارید. مراحل فعال شدن آن به شرح زیر است:

الف) به بخش تنظیمات موبایل خود بروید. سپس کمی پایین بروید و Battery and device care را انتخاب کنید.

ب) در بخش گوشه بالا راست، روی سه نقطه کلیک کنید.

ج) بر روی گزینه Storage booster کلیک کنید.

د) باز هم به پایین بروید و Zip rarely used apps را انتخاب کنید.

۳) گزینه بهینه‌سازی اتوماتیک را فعال کنید

حتی اگر فقط از تلفن همراه خود برای کارهای ساده و روزمره مانند بررسی ایمیل‌ها استفاده می کنید، ممکن است که گاهی اوقات چندین برنامه در پس زمینه اجرا شود (باز باشد) که همین امر می‌تواند سرعت موبایل شما را به شدت کاهش دهد. در واقع ویژگی بهینه‌سازی خودکار به شما این امکان را می‌دهد که با خاموش کردن برنامه‌هایی که از منابع زیادی استفاده می کنند یا باتری را خالی می‌کنند، عملکرد کلی تلفن همراه خود را افزایش دهید و بهتر کنید. برای فعال شدن این آپشن، مراحل زیر را انجام دهید:

الف) به بخش تنظیمات موبایل خود بروید.

ب) گزینه Battery & device care را انتخاب کنید.

ج) در بخش گوشه بالا راست، روی سه نقطه کلیک کنید و سپس Automation را انتخاب کنید.

د) در بخش آخر نیز Auto optimize daily را روشن (فعال) کنید.

۴) محدودیت زمانی استفاده از برنامه‌ها را تنظیم کنید

شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از ما روزانه ممکن است چندین ساعت را صرف اینستاگرام‌گردی کنیم. این کار تنها وقت ما را هدر می‌دهد و توان تلفن همراه ما را مورد استفاده قرار می‌دهد. شما با یک کار بسیار ساده می‌توانید از تلفن همراه خود بخواهید که برای مثال تنها یک ساعت اجازه استفاده از اینستاگرام را به شما بدهد و پس از پایان این زمان، شما را مطلع سازد که به اندازه مورد نظر از آن استفاده نموده‌اید. برای تنظیم محدودیت زمانی برای اپلیکیشن‌های مورد نظر، مراحل زیر را طی کنید:

الف) به بخش تنظیمات موبایل خود بروید. سپس روی Digital wellbeing and parental controls کلیک کنید.

ب) به پایین بروید و روی App timers کلیک کنید.

ج) اپلیکیشن مورد نظر را که می‌‌خواهید محدودیت زمانی برای آن داشته‌باشید، انتخاب کنید.

د) در نهایت میزان زمان مورد نظر را وارد کنید و روی Done کلیک کنید.

۵) نوتیفیکیشن شناور را فعال کنید

این مورد یکی از جذاب‌ترین و پیشرفته‌ترین آپشن‌ها در گلکسی‌های سامسونگ است. توضیح این مورد کمی سخت است؛ اما با هم کاملا آن را به دقت بررسی می‌کنیم. فرض کنید شما در حال وب‌گردی هستید و یک ایمیل جدید از خبرنامه دیجی‌کالا مگ دریافت می‌کنید. شما می‌خواهید ایمیل را باز و مشاهده کنید و در عین حال نمی‌خواهید که از صفحه وب‌گردی خود خارج شوید. در این حالت اگر فلوتینگ نوتیفیکیشن را برای اپلیکیشن‌های خود از قبل فعال کرده‌باشید، به راحتی ایمیل را به صورت یک پنجره شناور می‌توانید مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این ویژگی در دستگاه های سامسونگ با نسخه های Android 9.0 یا بالاتر در دسترس است و بهتر است فلوتینگ نوتیفیکیشن را برای تمامی برنامه‌های تلفن همراه خود فعال کنید. برای فعال کردن آن کافیست که مراحل زیر را طی کنید:

الف) به بخش تنظیمات موبایل خود بروید. سپس به بخش اعلانات یا Notifications بروید. در ادامه روی تنظیمات پیشرفته یا همان Advanced settings کلیک کنید. گزینه Floating notifications را انتخاب کنید.

ب) شما باید Smart pop-up view را انتخاب کنید.

ج) در زیر بخش Smart pop-up view بر روی Included apps کلیک کنید. شما در این بخش می‌توانید لیست اپلیکیشن‌هایی که از این امکان پشتیبانی می‌کنند را ببینید.

د) برای این که بتوانید این امکان را برای هر یک از برنامه‌های خود فعال کنید، کافیست که گزینه مقابل هر اپلیکیشن را فعال (روشن) کنید.

۶) برنامه های پر خطر را شناسایی و حذف کنید

یکی از مزیت‌های اندروید نسبت به دیگر سیستم‌عامل‌های موبایل این است که محدودیت خاصی در دانلود یا نصب اپلیکیشن‌ها برای کاربر قائل نمی‌شود. همین امر در برخی مواقع نه تنها خوب نیست، بلکه باعث آسیب و یا حتی دزدی اطلاعات محرمانه تلفن همراه شما می‌شود. به همین منظور شما همیشه باید برنامه‌هایی را نصب کنید که از امنیت آن‌ها اطلاعات کافی داشته‌باشید و همیشه برنامه‌های پرخطر را شناسایی و بلافاصله حذف کنید. حال قطعا با خود فکر می‌کنید که شناسایی اپلیکیشن‌های پرخطر که کار هر کسی نیست و قطعا به همین سادگی‌ها نیست. دقیقا و کاملا حق با شماست! با این حال ما برای این کار نیز راه‌حل داریم.

شما برای شناسایی اپلیکشن‌های پرخطر می‌توانید از گوگل پلی کمک بگیرید. از گزینه Google Play Protect برای شناسایی و حذف برنامه های پرخطر استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که اگر برنامه‌ای را از گوگل پلی دانلود نکرده‌باشید، باز هم این امکان برای شما فراهم خواهد‌بود. در ادامه به شما می‌گوییم که چطور از آن استفاده کنید:

الف) وارد برنامه گوگل پلی شوید. روی پروفایل گوگل خود کلیک کنید و سپس Play Protect را انتخاب کنید.

ب) بر روی اسکن کلیک کنید تا شناسایی برنامه‌های پرخطر آغاز شود.

ج) در گوشه راست بالا  بر روی آیکن چرخ‌دنده کلیک کنید.

د) حال دو گزینه Scan apps with Play Protect و Improve harmful app را انتخاب و فعال (روشن) کنید. با این کار در آینده همین کاری که شما انجام دادید (در بازه‌های زمانی معین) به صورت خودکار انجام می‌شود. این کار کمک بسیار زیادی به حفظ امنیت تلفن همراه شما و مدیریت اپلیکیشن‌های خطرناک می‌کند.

۷) Samsung Max را نصب کرده و از Ultra Apps استفاده کنید

راستش را بخواهید قبل از این که در مورد این گزینه بنویسم، کمی شک داشتم که آیا در ایران کار می‌کند و یا این‌که این راه بهینه‌سازی اپلیکیشن‌ها برای ما ایرانیان جوابی ندارد! با این حال قبل از نوشتن شروع به تست دقیق آن کردم. خوشبختانه روی تلفن همراه من به راحتی انجام شد و حیف است اگر شما هم آن را تست نکنید. سامسونگ مکس یک برنامه است که دسترسی به وی پی ان را همراه با ویژگی‌ای به نام Ultra Apps، که به نوعی نسخه‌های سبک برنامه‌هایی مانند فیسبوک و ویکی‌پدیا هستند، ارائه می‌دهد. هدف از ایجاد این برنامه، فراهم نمودن یک حریم شخصی برای دارندگان گلکسی است و در عین حال این برنامه، میزان مصرف داده‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. یک نسخه رایگان از سامسونگ مکس وجود دارد که شما برای دسترسی به آن حتما باید تبلیغات‌ اجباری سامسونگ را ببینید! برای این بخش توضیح متنی خاصی نداریم و مراحل آن را به صورت دو تصویر در ادامه برای شما قرار می‌دهیم.

جمع‌بندی

درست است که برنامه‌های موبایل امروزه بسیار در زندگی ما تاثیر دارند و در خیلی از اوقات باعث بهتر و یا سریع‌تر انجام شدن کارهای ما می‌شوند؛ اما خب ما باید مدیریت و ساماندهی آن‌ها را نیز بلد باشیم. به سراغ یک مثال ساده برویم. فرض کنید که شما یک کشو پر از لباس‌های زیبا دارید که بسیار نامرتب است. قطعا شما وقتی نیاز به یک لباس زیبا برای یک مراسم خاص دارید، نمی‌توانید به راحتی لباس مورد نظر خود را پیدا کنید. گوشی موبایل نیز دقیقا همانند همین کشو است. ما باید آن را به شکل دقیق ساماندهی و بهینه‌سازی کنیم تا بتوانیم بهترین بهره را از آن ببریم. امیدوارم که از هفت مورد بالا بهره کافی را برده‌ باشید. شما می‌توانید نظرات خود را در ادامه برای ما بنویسید.

منبع: Makeuseof

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar Matin

    👍👍👍