اورواچ ۲ یک بازی جدید نیست؛ عرضه‌ی دوباره‌ی اورواچ با مدل تجاری تازه است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
overwatch 2

بازی اورواچ ۲ (Overwatch 2) یکی از مهم‌ترین عناوین سال ۲۰۲۲ است. این بازی برای شرکت سازنده آن یعنی بلیزارد نیز اهمیت زیادی داشته و به همین دلیل این شرکت تمام تمرکز خود را روی آن گذاشته است. چندی پیش نسخه آزمایشی اورواچ ۲ عرضه شد و نشان داد که در زمینه بازیکن علیه بازیکن (PvP) تغییر چندانی نکرده است. به همین دلیل است که افراد زیادی معتقدند اورواچ ۲ لیاقت شماره ۲ را ندارد. البته رایگان بودن این بازی باعث شد که میزان انتقادات نسبت به آن کاهش پیدا کند.

در آخر ماه جاری میلادی، بلیزارد فروش لوت باکس (Loot Box) را برای بازی اورواچ ۱ به اتمام می‌رساند. این یک قدم مهم دیگر به سمت عرضه شماره ۲ این مجموعه است. اورواچ ۲ در اصل یک بازسازی کامل تجاری برای مجموعه اورواچ بوده و در ۱۲ مهر عرضه خواهد شد. این حرکت اصلاً چیز جدیدی نیست. به دلیل اینکه اورواچ ۲ به طور کامل جایگزین شماره ۱ شده و در گذشته هم این موضوع در مورد بازی‌های دیگر وجود داشته است. شرکت سازنده برای اینکه پایان راه یک بازی آنلاین را نشان دهد به مرور زمان خدمات آنلاین آن را حذف می‌کند.

بازی اورواچ 2

چرا بلیزارد فروش لوت باکس اورواچ ۱ را از بین می‌برد؟

دلیل این موضوع کاملاً واضح است. اگر از کاربران بخواهید که یک خدمات را برای عنوانی که تنها چند ماه دیگر زنده است، بخرد قطعاً اعتراض خواهد کرد. رضایت مشتری برای عناوینی مثل اورواچ بسیار مهم است. به دلیل اینکه این عناوین آنلاین بوده و نیاز به کاربران فعال دارند. یکی از نکات مثبت مجموعه اورواچ این است که آیتم‌های داخل لوت‌باکس‌ها در شماره ۲ هم قابل استفاده هستند. پس اینجا این سؤال مطرح است که چرا بلیزارد چنین کاری را می‌کند؟ بازیکنان عملاً چیزی را با خرید لوت‌باکس از دست نمی‌دهند.

بازی اورواچ ۲ دارای این سیستم خرید لوت‌باکس نیست. به این معنا که افرادی که می‌خواهند لوت‌باکس‌های رندوم مثل اورواچ ۱ را داشته باشند درون بازی آن را بدست خواهند آورد. خرید آیتم‌های دیگر به صورت مستقیم امکان پذیر بوده و نیازی به خرید این بسته‌های رندوم نیست. پس بحث اصلی اینجاست، اگر فردی لوت‌باکس اورواچ ۱ را الان خریداری کند، امکان دارد که حس کند از او کلاهبرداری شده است.

بازی اورواچ 2

بازی اورواچ ۲ از لحاظ بصری تغییر چندانی نسبت به قبل نداشته است.

نکته دیگر این است که با اینکار بلیزارد منتقدان این سیستم خرید لوت‌باکس را هم راضی می‌کند. در اصل این سیستم به شدت مورد انتقاد جامعه گیمر بوده و اصلاً از لحاظ اخلاقی درست نیست. به همین دلیل بلیزارد تصمیم دارد با اینکار دیدگاه‌ها را نسبت به خود بهتر کند.

اورواچ ۲ یک بازی بسیار مهم در سال ۲۰۲۲ است. به دلیل اینکه یک دنباله برای یک عنوان بسیار موفق است. بسیاری از افراد اورواچ ۱ را بهترین بازی شوتر چند سال اخیر می‌دانند. همینطور اینکه در بازه زمانی‌ای که اورواچ ۲ عرضه می‌شود ما شاهد بازی دیگری نیستیم. همینطور اینکه این بازی رایگان است. به همین دلیل اورواچ ۲ در شرایط بسیار خوبی قرار دارد تا موفق عمل کند. مخصوصاً اینکه اورواچ فرصت این را دارد تا بازیکنان جدیدی را جذب کند.

اورواچ ۲ چرا وجود دارد؟

دلیل ساخته شدن اورواچ با تمام دنباله‌های دیگر تفاوت دارد. در اصل این بازی با عرضه قسمت بازیکن علیه هوش مصنوعی (PvE) بیشتر به یک دنباله شبیه خواهد شد. در حال حاضر وضعیت اورواچ به این شکل است که چندان مثل یک دنباله نیست. اورواچ ۲ در حال حاضر بیشتر شبیه به یک عرضه دوباره اورواچ است. به این معنا که بلیزارد مشکلاتی که در شماره ۱ وجود داشته را برطرف کرده و این بازی را دوباره عرضه کرده است.

بازی اورواچ 2

کرکترهای جدید اورواچ ۲ نیاز به تعدیل سازی زیادی دارند. به دلیل اینکه بیش از حد قدرتمند هستند.

این حرکت از سمت بلیزارد بسیار ریسکی است. به دلیل اینکه اورواچ حالت سرویس آنلاین بودن خود را حفظ می‌کند اما روند تجارتی بازی به طور کلی تغییر کرده است. این کار بلیزارد را تنها زمانی شرکت‌های دیگر انجام می‌دهند که وضعیت یک بازی بسیار بد باشد. برای تجربه اولین بازی اورواچ شما باید به طور کامل هزینه را در ابتدا پرداخت می‌کردید. با اینحال شماره ۲ به صورت یک بازی رایگان بوده و اصلاً با این موضوع تبلیغ می‌شود.

ما این تغییر از حالت پولی به رایگان را در عناوین نقش آفرینی آنلاین گسترده (MMORPG) مشاهده کرده‌ایم. برای مثال زمانی که یک بازی مخاطبان خود را از دست می‌دهد، بخش از آن را رایگان کرده تا افراد را به آن جذب کنند. به طور کلی این موضوع نشانه چندان خوبی برای کاربران بازی نیست.

بلیزارد باید تلاش کند تا طرفداران خود را راضی نگه دارد. به همین دلیل روش‌های زیادی را باید به کار بگیرد. از طرفی جذب کردن مخاطبان جدید برای اورواچ برای بلیزارد بسیار خوب است. تنها نکته اینجاست که حال بلیزارد باید هم کاربران قدیمی و هم جدید را راضی نگه دارد.

بازی اورواچ 2

در مورد بلیزارد باید گفت که اورواچ وضعیت بسیار خوبی از لحاظ فروش داشت. در ابتدای عرضه این بازی موفقیت بسیار خوبی کسب کرد و مخاطبان زیادی پیدا کرد. بحث اصلی اینجاست که پس از عرضه عناوینی مثل فورتنایت (Fortnite) قوانین بازی‌های آنلاین سرویس به طور کامل تغییر کرد. در بازی‌ها سیستمی به نام متا (Meta) وجود دارد. این سیستم تعیین می‌کند که سلاح‌ها و ابزارها بر چه اساسی در بازی تغییر کنند. متا به شدت تحت تأثیر استراتژی بازیکنان است. حال بحث مدل تجارتی هم چیزی مانند متا را دارد.

تأثیر فورتنایت روی اورواچ!

فورتنایت تأثیر بسیار زیادی در متای تجارت داشت. به این معنا که بحث پرداخت اولیه اورواچ را به طور کامل بی‌معنا کرد. از طرفی لوت‌باکس‌ها هم بی‌اهمیت شده و قوانین به طور کامل تغییر کرد. مدل تجارتی فورتنایت آنقدر خوب بود که بلیزارد نتوانست به آن بی‌توجهی کند.

اولین نکته مثبت فورتنایت این است که بحث کراس پلی (Cross Play) را برای کاربران بسیار راحت می‌کند. این در صورتی است که در اورواچ بازیکنان باید این عنوان را روی هر پلتفرم به صورت جداگانه خریداری می‌کردند. همینطور اینکه دسترسی افراد به بازی بیشتر شده و برای ورود به بازی افراد بیشتری مشتاق هستند. بحث اصلی اینجاست که اورواچ ۱ نکات منفی تجارتی زیادی داشت. بازیکنان باید برای تجربه اولیه بازی هزینه پرداخت کرده و از طرفی باید برای گرفتن آیتم بیشتر لوت‌باکس خریداری می‌کرد.

بازی اورواچ 2

سیستم بتل پس فورتنایت به صورت فصلی تغییر می‌کند.

اورواچ ۲ می‌توانست یک آپدیت بزرگ باشد

اورواچ ۲ می‌توانست یک به روزرسانی بزرگ برای اورواچ ۱ باشد. حتی می‌توانست یک فصل جدید باشد. البته اینطور که به نظر می‌رسد بلیزارد قصد دارد تا به صورت فصلی بازی را به طور کامل تغییر دهد. به همین دلیل ما به احتمال زیاد شاهد اورواچ ۳ یا ۴ نخواهیم بود. دلیل اینکه اورواچ ۲ وجود دارد این است که بلیزارد بتواند بیشتر با جامعه این بازی در ارتباط باشد. از طرفی با توجه به تغییرات تجارتی رخ داده، کاربران حال حاضر بازی حس نکنند که ضرر کرده‌اند.

همینطور اینکه بلیزارد به طور رسمی اعلام کرد در اورواچ ۲ سیستم لوت‌باکس شماره ۱ وجود ندارد. این شرکت باید به طرفداران این حس اطمینان را می‌داد که روش تجارتی جدید به نفع بازی است. به همین دلیل سیستم پرداختی بازی را به طور کامل تغییر داده است.

سیستم بتل پس اورواچ ۲ باید عادلانه طراحی شود

در اصل پس از عرضه اورواچ ۲ ما با یک اورواچ تغییر یافته روبرو هستیم که با سیستم‌های تجارتی جدید به روز شده است. بحث اصلی اینجاست که این سیستم تجارتی تغییر یافته به خودی خود بسیار پیچیده است. ما در حال حاضر آنقدر با بحث سیزن پس (Season Pass) روبرو شده‌ایم که یک مورد عادی شده است. نام سیزن پس بیشتر برای بازی‌های داستانی و آفلاین استفاده می‌شود. برای مثال بازیکنان به یک داستان جانبی یا مواردی از این دسته دسترسی پیدا می‌کنند.

همین سیستم در مورد عناوین سرویس آنلاین هم وجود دارد. تنها نام آن بتل پس (Battle Pass) است. با این بسته شما به تعداد بیشتری آیتم مثل اسکین یا موارد دیگر دسترسی خواهید داشت. حال بحث اصلی اینجاست که شرکت سازنده باید بتواند تعادل را رعایت کند. یعنی سیستم بتل پس برتری عملکردی به خریدار ندهد. اکثراً بتل پس‌ها به صورت فصلی بوده و تعدادی چالش هم در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

overwatch 2

استفاده از سیستم بتل پس مشابه خرید اشتراک است. اگر هم دقت کنید این موضوع برای شما آشکار می‌شود. کاربر برای هر فصل باید یک بسته جدید خریده و از امکانات آن استفاده کند. عناوین اشتراکی برای مدت زیادی در بازار وجود دارند و طرفداران مخصوص خود را دارند. محبوب‌ترین آن دنیای وارکرفت (World of Warcraft) بوده که توسط بلیزارد هم ساخته شده است.

در اورواچ ۲ خرید لوت‌باکس وجود ندارد. این موضوع را چندین بار گفتیم. در این بازی شما اگر چیزی را بخواهید به طور مستقیم می‌توانید خریداری کنید. بحث اصلی اینجاست که بلیزارد نباید آیتم‌های غیر ظاهری را در این سیستم خریداری قرار دهد. به دلیل اینکه افرادی که در بازی هزینه می‌کنند، برتری زیادی نسبت به افراد دیگر خواهند داشت. در این زمان بازی ناعادلانه خواهد شد. این مشکل در بازی بتل فرانت ۲ (Battlefront 2) به طور مشهود وجود داشت. کارت‌های ارتقاء در این بازی یک برتری مشخصی به فرد دارنده می‌دادند.

دوران خلاقیت بی‌حد و مرز در عناوین رایگان گذشته است

در یک بازه زمانی شرکت‌های مختلف کارهای عجیبی روی عناوین رایگان خود می‌کردند. به دلیل اینکه هنوز این عناوین چندان جدی نبوده و گیمرها به آن توجه نمی‌کردند. حال این دوران گذشته است. بازی‌های رایگان هرروز بهتر شده و رقابت در این زمینه بسیار زیاد است. بحث لوب‌باکس به شدت در این موضوع مهم است. به دلیل اینکه این مقوله در عناوین رایگان بوجود آمد و یکی از راه‌های کسب درآمد از این عناوین بود.

بازی اورواچ 2

اکثر کرکترها مثل لوسیو (Lucio) در بازی اورواچ ۲ تغییر کرده‌اند. این کرکتر به خصوص بسیار جالب‌تر شده است.

لوت‌باکس از بین نرفته است و همچنان وجود دارد. حتی بلیزارد که با تمامی نشانه‌ها به رسانه اثبات کرد لوت‌باکس در اورواچ وجود ندارد، اخیراً بازی دیابلو ایمورتال (Diablo Immortal) را عرضه کرد. این بازی با وجود رایگان بودن دارای سیستم لوت‌باکس بوده و انتقادات زیادی به آن وارد شد. با وجود طرفدار داشتن ایمورتال، دیدگاه‌ها نسبت به آن بسیار بد شد. به همین دلیل شرکت‌ها در مرحله‌ای قرار دارند که باید منطقی برای عناوین خود تصمیم بگیرند.

در حال حاضر اکثر بازیکنان انتظار سیزن پس را دارند. سیزن پس قطعاً بدون ایراد نیست. مخصوصاً اینکه مانع از این می‌شود تا بازیکنان جدید شجاعت بیش از حد به خرج دهند. با اینحال در حال حاضر یکی از معقول‌ترین سیستم‌ها همین سیزن پس است. نکته مثبت عناوین سرویس آنلاین این است که همواره زنده هستند. به همین دلیل شرکت‌های سازنده می‌توانند خلاقانه عمل کرده و خیلی سریع نتیجه آن را ببینند. دنیای گیمینگ در حال پیشرفت است و عناوین بازی نیز باید تلاش کنند تا با آن همگام باشند.

اورواچ ۲ یک عرضه دوباره است

در این مقاله تلاش کردیم تا دلیل اینکه چرا اورواچ ۲ وجود دارد را بگوییم. بحث اصلی اینجاست که شاید این بازی یک دنباله نباشد اما به دلیل اینکه به طور کلی استراتژی بلیزارد برای مجموعه اورواچ تغییر کرده است، نیاز است که دوباره این بازی عرضه شود. اگر یک به روزرسانی بود قطعاً توجه کمتری به آن می‌شد. به همین دلیل اورواچ ۲ برای زنده مانند این فرنچایز الزامی بوده و باید عرضه شود. حتی با وجود مشکلاتی که در آن وجود دارد، برای نجات مجموعه بسیار مهم است.

منبع: Gamesindustry.biz

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما