۱۴ روش عالی برای ساختن خانه‌ای آرام و بی استرس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
خانه‌ی آرام و شاد

خانه و محل زندگی نقش مهمی در خلق‌وخو و وضعیت روانی دارد. شاید باور نکنید ولی خانه‌ای نامرتب می‌تواند استرس و اضطراب را بیشتر کند. خانه‌‌ای که در آن بتوانید احساس آرامش کنید و استرس‌های زندگی روزمره را به فراموش بسپارید ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا خانه‌ای آرام و دلپیذیر برای تجربه‌ی زندگی شاد و بدون استرس بسازید.

نقش خانه در ایجاد احساس آرامش

خانه‌ی آرام

افراد وقتی به دنبال روش‌های مدیریت استرس هستند معمولا یکی از ساده‌ترین و تأثیرگذارترین استراتژی‌ها را فراموش می‌کنند و آن چیزی نیست جز درست کردن فضایی آرامش‌بخش در خانه. بیشتر روزهای زندگی ما در خانه آغاز می‌شود و در خانه به پایان می‌رسد. به خاطر شرایط فعلی زندگی در همه‌گیری کرونا، ممکن است بیشتر ساعات روز را هم از خانه مشغول کار کردن باشید. داشتن خانه‌ی آرام و بدون استرس باعث می‌شود که پناهگاهی امن برای فرار از دنیای پراضطراب بیرون داشته باشید. مطمئن باشید که کودکان هم از حضور در این محیط آرام، بیشتر لذت می‌برند و زندگی شادتری خواهند داشت.

موانع ایجاد یک فضای آرام در خانه

بسیاری از ما به سازه‌ی خانه‌ی خود بیشتر از فضای درون آن اهمیت می‌دهیم. مثلا زمان زیادی را صرف تعمیر و نگهداری از آن می‌کنیم اما برای تغییر حال و هوای منزل، کاری انجام نمی‌دهیم. یکی از موانعی که وجود دارد، مسائل مالی است. شاید فکر کنید تغییر دادن فضای منزل برای داشتن محیطی شادتر و آرام‌تر هزینه‌ی زیادی دارد. ولی معمولا این طور نیست و با کمی تغییرات کوچک و کم‌هزینه می‌توانید حال و هوای خانه را عوض کنید.

چرا باید خانه‌ی آرام داشته باشیم؟

ما بیشتر ساعات روز را در خانه هستیم. هر روز صبح در خانه از خواب بیدار می‌شویم و هر روز اولین مواجهه‌ای که با اطرافمان داریم در خانه شکل می‌گیرد. حس‌ و حالی که ابتدای صبح دارید، نقش مهمی در روحیه‌ی شما در تمام طول روز دارد. اگر باانگیزه و بانشاط از خواب بیدار شوید، در ادامه‌ی روز می‌توانید استرس کمتری را تجربه کنید. اگر خانه‌ای آرامش‌بخش داشته باشید، در روزهای سخت می‌دانید که پناهگاهی امن برای آرامش و استراحت دارید.

مزایای خانه‌ی آرام

داشتن فضایی آرامش‌بخش در خانه و خانه‌ی آرام، مزایایی فراتر از دور کردن استرس دارد. اگر بتوانید محیطی آرام و راحت در خانه فراهم کنید، می‌توانید بهره‌وری بیشتر، نشاط و انرژی بیشتر و زندگی شادتر را تجربه کنید.

۱. حذف هزینه‌ها و آسیب‌های زندگی شلوغ و به‌هم ریخته

بسیاری از مردم شاید متوجه این حقیقت نشوند که داشتن یک زندگی بی‌نظم و خانه‌ی به‌هم‌ریخته و نامرتب، هزینه‌های پنهان دارد. این بی‌نظمی و به‌هم‌ریختگی، زمان، انرژی و حتی پول شما را از بین می‌برد. بسیاری از افراد در خانه‌های شلوغ و نامرتب، احساس آشفتگی می‌کنند و تمرکز و بهره‌وری خود را از دست می‌دهند.

۲. افزایش سطح انرژی

در فنگ‌شویی که یک فن باستانی شرقی است و به‌تازگی در سراسر دنیا محبوبیت پیدا کرده، آمده است که نحوه‌ی قرار دادن و نوع اشیاع در خانه و محیط اطراف می‌تواند روی انرژی ما یا «چی» تأثیر بگذارد. چی در فرهنگ سنتی چینی به معنای انرژی حیاتی بدن است. این روزها مردم بیش از گذشته به این حقیقت پی برده‌اند که محیط اطراف و حتی وسایل و چیدمان آن‌ها می‌تواند روی احساسات و سطح انرژی ما تأثیرگذار باشد.

فرقی نمی‌کند که به فنگ شویی علاقه‌مند باشید یا نه در هر صورت احتمالاً خودتان هم متوجه شده‌اید که محیط‌های شلوغ و نامرتب می‌تواند انرژی شما را بگیرد. شاید به این دلیل که عوامل حواس‌پرتی در آن زیاد است و هر آنچه که در اطراف می‌بینید و در جای خود قرار نگرفته، این نکته را به شما یادآوری می‌کند که باید اطراف را مرتب و تمیز کنید.

داشتن خانه‌ای مرتب و بدون به‌هم‌ریختگی باعث می‌شود انرژی بیشتری داشته باشید و در عین حال، احساس آرامش کنید.

۱۴ قدم برای داشتن خانه‌ای آرامش‌بخش

حالا که به اهمیت خانه‌ی آرام و بدون به‌هم‌ریختگی پی بردید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید و برای اینکه فضایی آرام‌تر در خانه داشته باشید، تغییرات کوچکی ایجاد کنید. بعضی از این روش‌ها را می‌توانید با هزینه‌ای هم امتحان کنید و بعضی از آن‌ها هیچ‌ هزینه‌ای ندارند.

۱. دور ریختن وسایل اضافه، مرتب کردن و تزیین کردن

مرتب کردن خانه

وقتی صحبت از تغییر دکوراسیون و حال‌وهوای خانه باشد، این سه موضوع اولین چیزهایی است که به ذهن همه می‌رسد. حذف کردن وسایل اضافه و مرتب کردن فضای خانه باعث می‌شود که انرژی در سرتاسر خانه جریان پیدا کند. مرتب کردن وسایل باعث می‌شود که بتوانید به‌راحتی آن‌ها را پیدا کنید. علاوه بر این، هر چیزی جای مناسب خود را خواهد داشت و بعد از استفاده می‌توانید آن را سر جایش بگذارید. به این ترتیب خانه‌ی شما همیشه مرتب می‌ماند و اگر چیزی از سر جای خود جابه‌جا شود، خیلی زود دوباره منظم می‌شود.

تزبین خانه یکی دیگر از چیزهایی است که باید در نظر بگیرید. در استفاده از وسایل تزبینی افراط نکنید. سعی کنید از رنگ‌های زیبا برای دکوراسیون خانه استفاده کنید. گل‌های آپارتمانی بهترین گزینه برای زیبا کردن دکوراسیون خانه است. وجود گل‌های آپارتمانی و هر وسیله‌ی تزبینی که الهام‌گرفته از طبیعت باشد باعث می‌شود که هم‌زمان هم انرژی بگیرید و هم آرامش پیدا کنید.

۲. در نظر گرفتن فضا برای انجام فعالیت‌های دورکننده استرس

یکی از چالش‌های زندگی امروزی این است که انجام دادن فعالیت‌های جذاب برای دور کردن استرس را فراموش می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا فعالیت‌های دیگر در زندگی ما اولویت پیدا کنند. اگر در خانه‌ی خود یک فضای فیزیکی برای انجام این فعالیت‌ها و عادت‌ها در نظر بگیرید، همیشه یک یادآور فیزیکی دارید که به شما می‌گوید وقت رسیدگی به روح و روان است. این فضا می‌تواند انجام فعالیت‌های مفرح و آرامش‌بخش را راحت‌تر می‌کند و به شما انگیزه می‌دهد تا این عادت‌ها را در زندگی خود حفظ کنید و در بلندمدت از نتایج مفید آن بهره‌مند شوید.

۳. فنگ‌شویی

بسیاری از افراد آثار ضداسترس فنگ‌شویی را در زندگی تجربه کرده‌اند و به این روش باور دارند. وقتی برای داشتن خانه‌ای آرامش‌بخش‌تر تصمیم به تغییر دادن محیط دارید، تعدادی از نکات و تکنیک‌های فنگ‌شویی را در نظر بگیرید و به کار ببندید. این نکات به ظاهر ساده، در دراز مدت تأثیرات خیره‌کننده‌ای دارند. البته لازم نیست تمام دکوراسیون و وسایل خانه‌ی خود را تغییر دهید. فقط چند تغییر کوچک می‌تواند تأثیراتی بزرگی داشته باشد و این تغییرات تنها بخش کوچکی از دکوراسیون خانه را به خود اختصاص می‌دهد.

۴. رایحه‌درمانی

رایحه درمانی

این روزها رایحه‌درمانی در سراسر دنیا محبوب شده و افراد زیادی به دنبال استفاده از این روش برای کسب آرامش بیشتر و لذت بردن از زندگی هستند. به همین دلیل این روزها به‌راحتی می‌توانید محصولات مرتبط با آن را پیدا کنید و اثرات آرامش‌بخش رایحه‌ها در اتاق خود بهره‌مند شوید. البته این اشتیاق روزافزون مردم برای گرایش به سمت رایحه‌درمانی، بیهوده و از سر هیجان نیست. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روش تأثیرات بسیار مثبتی روی آرامش خیال و کاهش استرس دارد. رایحه‌درمانی می‌تواند محیطی آرام و دلپذیر در خانه ایجاد کند و استرس اهالی خانه را کاهش دهد.

۵. استفاده از موسیقی

حتما تا به‌ حال متوجه تأثیرات عمیق موسیقی بر روح و رمان خود شده‌اید. گاهی یک موسیقی غمگین می‌تواند ما را بسیار ناراحت کند و خاطرات تلخ را به یادمان بیاورد و یک موسیقی شاد می‌تواند روحیه‌ی ما را عوض کند. برای کاهش استرس، افزایش انرژی و همین‌طور برای آسودگی خاطر از دغدغه‌های بیرون از خانه، هر هدفی که داشته باشید با گوش دادن به موسیقی مناسب می‌توانید به آن برسید.

پخش یک موسیقی آرام و ملایم در محیط خانه می‌تواند بر آرامش آن بیافزاید و نگرانی‌های شما را کمتر کند. بدون هیچ تلاش اضافه‌ و حتی بدون اینکه خودتان هم متوجه شوید، این موسیقی ملایم پس‌زمینه می‌تواند آرامش را به خانه‌ی شما برگرداند.

۶. استفاده از فضای سبز

طبیعت و گل‌ها و گیاهان نقش بسیار قابل توجهی در ایجاد آرامش دارند. برای محیط داخل خانه می‌توانید از گیاهان آپارتمانی زیبا استفاده کنید. حیاط خانه را به حال خود رها نکنید. باغچه را مرتب کنید و گل‌ها و درختان زیبا در آن بکارید. با وسایل و مواد ساده می‌توانید باغچه را تزیین کنید و حتی آب‌نما بسازید. میز و صندلی یا تخت برای نشستن در حیاط در نظر بگیرید و از این قسمت از خانه، به بهترین شکل برای آرامش خود استفاده کنید. اگر حیاط ندارید، از فضای بالکن برای آوردن فضای سبز به داخل خانه استفاده کنید.

۷. دور شدن از تکنولوژی و محصولات آن

در تمام طول روز مدام با لپتاپ، گوشی، تلویزیون و کامپیوتر سر و کار داریم. بد نیست ساعاتی از روز را که در منزل هستید، از این وسایل فاصله بگیرید. اگر خانه‌ی بزرگ و اتاق کار دارید، این وسایل را در اتاق کار بگذارید و وارد فضای نشیمن نکنید. چون وقتی از دید شما دور بمانند، احتمال اینکه برای سر زدن به آن‌ها وسوسه شوید، بسیار کم می‌شود. سعی کنید زمان خود را در خانه به هم‌صحبتی و بازی‌های جمعی اختصاص دهید. تلفن خانه را تنظیم کنید تا در ساعاتی از شب مثلا ۱۰ شب تا ۸ صبح، در حال بی‌صدا باشد. حتی می‌توانید گوشی موبایل خود را تنظیم کنید تا در ساعات مشخصی از روز، هیچ نوتیفیکشنی ارسال نکند.

۸. استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش

رنگ‌های آرامش‌بخش

افزودن رنگ به خانه می‌تواند حال‌وهوای آن را حسابی عوض کند ولی انتخاب رنگ هم بسیار اهمیت دارد. استفاده از رنگ‌های تند و متضاد نمی‌تواند محیطی آرام ایجاد کند. اگر قصد دارید دیوارهای خانه را کاغذ دیواری کنید یا رنگ بزنید می‌توانید از متخصصان طراحی دکوراسیون منزل کمک بگیرید تا در انتخاب طرح و رنگ مناسب به شما کمک کنند. فراموش نکنید که سادگی همیشه بهترین انتخاب است. می‌توانید دیوارها را ساده رنگ کنید و از تابلوها برای افزودن طرح و رنگ بیشتر استفاده کنید.

۹. استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی برای سلامت بدن و نشاط روحی لازم است. اگر در خانه‌ی شما جایی برای ورود نور طبیعی وجود دارد، از آن بیشترین استفاده را ببرید. ساعاتی از روز حتما پرده‌ها را کنار بزنید تا نور طبیعی وارد خانه شود. پرده‌های رنگ روشن انتخاب کنید تا محیط خانه را روشن‌تر و دلبازتر کند. گاهی اوقات جمع کردن مقداری از پرده و باز گذاشتن گوشه‌ای از آن که فقط خط باریکی از نور طبیعی را به داخل هدایت کند، برای اینکه حال و هوای خانه عوض شود، کافی است.

۱۰. مرتب کردن سطوح صاف

یک روش سریع دیگر برای مرتب کردن خانه و ایجاد محیط آرامش‌بخش‌تر، محدود کردن وسایل و اشیایی است که روی سطوح صاف می‌گذارید. پر کردن و شلوغ کردن سطوح صاف در خانه مثلا کابینت‌ها و میزها، باعث می‌شود که احساس آشفتگی کنید و عوامل حواس‌پرتی را برای مغز و چشم خود ایجاد کنید. در مقابل، مرتب کردن این سطوح و قرار دادن وسایل بسیار محدود، کمک می‌کند که فضای اطراف برایتان آرامش‌بخش‌تر باشد.

رو سطوح صاف فقط وسایل و اشیای دکوری را قرار دهید که واقعا دوست دارید و تا جایی که می‌توانید تعداد آن‌ها را کمتر کنید. حتی ایده‌ی خلوت گذاشتن سطوح صاف می‌تواند برای زمین هم اجرا شود. روی زمین تعداد وسایل رها شده را به حداقل برسانید و تا جایی که می‌توانید زمین را خلوت کنید.

۱۱. دکوراسیون ساده‌ی دیوارها

دکور و تزیینات دیوارها را تا جایی که امکان دارد ساده نگه دارید. افراط کردن در استفاده از تابلوها و وسایل تزیینی دیواری، محیطی شلوغ و نامرتب ایجاد می‌کند که عامل حواس‌پرتی، از بین رفتن تمرکز و بیشتر شدن استرس است. برای اینکه اتاق شما آرام‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد، تزیینات دیواری را کمتر کنید. البته لازم نیست تمام دیوارها را از وسایل تزیینی خالی کنید ولی تعداد آن‌ها را محدود کنید. داشتن چند تابلوی ساده یا وسیله‌ی تزیینی می‌تواند خانه را جذاب‌تر و سرزنده‌تر کند.

درباره‌ی ابعاد وسایل تزیینی هم دقت کنید. کنار هم قرار دادن چندین تابلوی کوچک، احساس درهم‌ریختگی ایجاد می‌کند ولی یک تابلوی بزرگ، ساده‌تر و آرامش‌بخش‌تر است. رنگ وسایل تزیینی هم اهمیت دارد. سعی کنید از رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های مکمل رنگ دکوراسیون استفاده کنید.

۱۲. قرار دادن اشیای محبوب در معرض دید

وسایل تزئینی

خانه‌ی شما باید بازتابی از شما و اعضای خانواده باشد. دکوراسیون و وسایل خانه می‌تواند سبک زندگی، علایق، سلیقه، ارزش‌ها، اولویت‌ها و حتی داستان زندگی شما را بازگو کند. شما باید خانه‌ای برای خودتان بسازید که دوستش داشته باشید و از بودن در آن لذت ببرید. در نتیجه هم‌زمان با در نظر گرفتن نکاتی که درباره‌ی دکوراسیون مطرح کردیم، سلیقه‌ی شخصی خود را هم مد نظر قرار دهید. برای تزیین خانه می‌توانید از اشیایی که خیلی دوست دارید استفاده کنید. مثلا سوغاتی عزیزان، عکس‌های خانوادگی و وسایل نوستالژیک؛ وسایلی که شما را به یاد خاطرات خوب و آدم‌های دوست‌داشتنی زندگی‌اتان می‌اندازد و از این طریق باعث کاهش استرس و نگرانی‌های شما می‌شود.

برای تزیین خانه، هیچ راه درست یا غلطی وجود ندارد. تنها قانونی که دارد این است که خودتان آن را بپسندید و در آن احساس راحتی کنید. به خودتان اجازه بدهید که وسایل تزیینی مختلف و دکورهای جدید را امتحان کنید. از امتحان کردن نترسید و در نهایت هر دکوری که بیشتر دوست داشتید انتخاب کنید.

۱۳. فضای پنهان برای نگهداری وسایل

هر چقدر که وسایل و خرده‌ریز اضافه را از جلوی چشمان خود دورتر کنید، فضایی آرام‌تر و زیباتر و مرتب‌تر خواهید داشت. اگر می‌خواهید یک خانه‌ی آرام و مرتب داشته باشید باید بتوانید فضاهای پنهان برای نگهداری وسایل در نظر بگیرید. مثلا به جای قرار دادن لیوان‌ها در یک قفسه‌ی روباز، آن‌ها را در کابینت دربسته بگذارید. به جای آویزان کردن لباس‌ها در چوب‌لباسی‌، آن‌ها را تا کنید و در کشو بگذارید.

برای خانه‌ی خود باید بتوانید فضاهای مخفی برای نگهداری وسایل پیدا کنید. مثلا با اضافه کردن کمد، کابینت و قرار دادن در و قفسه در فضاهای خالی و مرده‌ی خانه، به بهترین شکل وسایل را از جلوی چشم دور نگه دارید. برای اینکه از فضاهای خانه به بهترین شکل استفاده کنید، می‌توانید ارگانایزرها و نظم‌دهنده‌های مختلف را متناسب با کاربردی که دارند استفاده کنید.

چند نمونه از نظم‌دهنده‌هایی که می‌توانید استفاده کنید به شرح زیر هستند؛

  • نظم‌دهنده‌های زیر تخت برای استفاده از فضای زیر تخت به منظور نگهداری وسایلی مثل کفش
  • نظم‌دهنده‌ی کمد دیواری که چندین طبقه دارد و برای نگهداری لباس‌های تا شده، کفش و کیف و… مناسب است.
  • نظم‌دهنده‌های شبیه سبد و باکس برای قرار دادن وسایل ریز و نگهداری آن‌ها در شلف‌ها و قفسه‌ها

قبل از اینکه به فکر ایجاد فضای مخفی برای نگهداری وسایل باشید، اول همه‌چیز را مرتب کنید و بعد وسایل اضافه را دور بریزید. بعد از مرتب شدن، برای مرتب کردن وسایل باقیمانده برنامه‌ریزی کنید.

۱۴. استفاده از رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی در دکوراسیون خانه

اگر هدف شما داشتن خانه‌ی آرام است باید در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید. غیر از سلیقه‌ی شخصی باید بدانید که رنگ‌های خنثی آرامش بیشتری به محیط می‌دهند. رنگ وسایل و فضاهای بزرگتر خانه مثلا کفپوش‌ها، دیوارها، وسایل بزرگ مثل کمد و تخت، پرده‌ها و کابینت‌ها را از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. در نهایت با اضافه کردن وسایل تزیینی از رنگ‌های مکمل، می‌توانید خانه را از حالت یکنواختی خارج کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر بگیرید این است که در تمام قسمت‌های خانه از رنگ‌هایی استفاده کنید که در هماهنگی با هم باشند. تغییر ناگهانی رنگ‌ها می‌تواند آرامش افراد را به هم بزند. برای انتخاب کردن رنگ مناسب برای خانه‌ی خود می‌توانید از ایده‌هایی که در دنیای اینترنت وجود دارد استفاده کنید. به هر حال همه‌ی ما متخصص دکوراسیون داخلی نیستیم و شاید به مشاور خوب دسترسی نداریم. دیدن تصاویر کمک می‌کند که بتوانیم بهترین ترکیب رنگ محبوب خودمان را برای خانه پیدا کنیم.

جمع‌بندی

خانه‌ی آرام نقش مهمی در کاهش استرس‌های زندگی روزمره دارد. ما روز را در خانه شروع می‌کنیم و در خانه به پایان می‌بریم. بنابراین مهم است که برای آرامش آن تلاش کنید و با به کار بستن نکاتی که در این مطلب عنوان کردیم، فضایی دلنشین ایجاد کنید که از بودن در آن لذت ببرید و آرامش بگیرید.

منابع: SimplelionheartlifeWashingtonian, Verywellmind



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما