چیزی مشابه موی گربه در سیستم نمونه‌برداری مریخ‌نورد ناسا گیر کرد

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
وضعیت مته‌ی سیستم نمونه‌برداری مریخ‌نورد پشتکار پس از جمع‌آوری دوازدهمین نمونه از سطح مریخ

مریخ‌نورد پشتکار ناسا چیزی مشابه موی گربه در مته‌ی نمونه‌برداری خود پیدا کرده که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

همیشه پس از هر بار استفاده از یکی از ابزارهای انتهای بازوی مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) تیم مهندسی مأموریت از ابزار عکس می‎گیرد تا مطمئن شود که همه چیز هنوز به‌خوبی کار می‌کند.

هفته‌ی گذشته از هم مته‌ی مریخ‌نورد برای گرفتن یک نمونه هسته‌ی سنگی در سیاره‌ی سرخ استفاده شد و بدین ترتیب دوازدهمین نمونه از این نوع، که اکنون برای بازیابی در آینده با یک مأموریت جداگانه، ذخیره و مهروموم شده است، جمع‌آوری شد.

پس از آن تیم کنترل مأموریت تصاویری از مته و اجزای سیستم جمع‌آوری نمونه گرفت. اما در این تصاویر همه چیز عادی دیده نمی‌شد بلکه دو تکه‌ی کوچک زباله قابل مشاهده بود: یک شیء کوچک روی نمونه‌گیر و یک شیء کوچک مانند مو روی سوراخ مته.

«آرت تامپسون» (Art Thompson) مدیر پروژه در آزمایشگاه رانش جت ناسا درباره‌ی این مواد اضافی در سیستم نمونه‌برداری گفت: «تیم اکنون در حال بررسی منشأ زباله‌هاست تا دریابد که آیا از خود مریخ‌نورد هستند یا مربوط به بقایای خارجی از سیستم ورود به مریخ، فرود و نشستن روی سطح می‌شوند که در آغاز مأموریت به سمت دیگری پرتاب شده بود.»

وضعیت چرخ نمونه‌گیری مریخ‌نورد پشتکار پس از جمع‌آوری دوازدهمین نمونه از سطح مریخ

تکه‌های سنگی ریز اطراف چرخ نمونه‌گیری احتمالا مواد باقی‌مانده از زمانی هستند که از مته برای برداشتن نمونه‌ی دوازدهم استفاده شد.

متخصصان با گرفتن عکس‌های بیشتری از چرخ نمونه‌گیری و سوراخ مته و همچنین منطقه‌ای روی سطح که هسته‌ی سنگی از آن گرفته شده است، به دنبال الیاف یا قطعه سنگی اضافی هستند که بتواند به روشن کردن موضوع کمک کند. به گفته‌ی تامپسون فعالیت‌های تشخیصی دیگری هم این هفته انجام می‌شود.

اوایل امسال، تیم مجبور شد مانور خاصی را با مته انجام دهد تا تکه‌هایی سنگ را از آن خارج کند. این روند با خم کردن دهانه‌ی مته رو به سطح مریخ و سقوط تکه‌های سنگ انجام شد. حالا این تیم تعیین خواهد کرد که آیا مانور مشابهی می‌تواند تکه سنگ‌های تازه را از سیستم نمونه‌برداری مریخ‌نورد خارج کند یا خیر.

این مته، یک مته‌ی ضربه‌ای چرخشی است که برای استخراج هسته‌های سنگی از سطح مریخ طراحی شده است. مته دو حالت دارد: چرخشی تحت فشار ثابت و ضربه‌ای که در آن دریل با ضربه‌ی چکش-مانند همراه است. این مجموعه در انتهای بازوی رباتیک مریخ‌نورد قرار دارد که مانند دستی است که دوربین های علمی، تحلیل‌گرهای معدنی و شیمیایی و مته را حمل می‌کند.

در همین حال، «ارین گیبونز» (Erin Gibbons) عضو تیم علمی مریخ‌نورد اشاره کرد که از این فرصت استفاده می‌کنند تا با دقت بیشتری به صخره‌ها و خاک اطراف مریخ‌نورد نگاه کنند. او گفت: یکی از مزیت‌های ثابت ماندن پشتکار هنگام جمع‌آوری داده‌های مربوط به اجسام خارجی در مته، این است که زمان کافی برای بررسی صخره‌های اطراف چرخ‌ها را فراهم می‌کند. ما توسط سنگ بستر و بلوک‌های شکسته‌ی بسیار جذابی که در دلتا فرو افتاده‌اند، احاطه شده‌ایم.

عکس‌ها: وضعیت سیستم نمونه‌برداری مریخ‌نورد پشتکار پس از جمع‌آوری دوازدهمین نمونه از سطح مریخ
Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: Universe Today, Tweak Town

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه