پالایشگاه‌های نفت خام به سمت تولید سوخت پایدار می‌روند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پالایشگاه فیلیپس 66

شرکت‌های گوناگون به سمت استفاده از انرژی‌های پاک حرکت می‌کنند و در این میان تولید سوخت پاک و تجدیدپذیر موضوعی است که توجه شرکت‌های بزرگ نفتی را هم جلب کرده است.

اکنون شرکت آمریکایی «فیلیپس ۶۶» که زیرمجموعه‌ی «کونوکو فیلیپس» و از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان است قصد دارد پالایشگاه سان‌فرانسیسکوی خود را در رودیو کالیفرنیا از فرآوری نفت خام به سوخت‌های تجدیدپذیر تبدیل نماید تا به جای نفت با استفاده از مواد اولیه‌ای مانند روغن پخت‌وپز مصرف شده، چربی‌ها، گریس‌ها و روغن سویا سوخت تولید کند. به گفته‌ی این شرکت، این پالایشگاه پس از تغییر کاربری، دیگر فرآوری نفت خام را انجام نخواهد داد.

در صورت تصویب مقامات شهرستان کنترا کاستا (Contra Costa County) و مدیریت کیفیت هوای منطقه‌ای خلیج سان‌فرانسیسکو (Bay Area)، این پالایشگاه قادر خواهد بود سالانه ۶۸۰ میلیون گالن دیزل تجدیدپذیر، بنزین تجدیدپذیر و سوخت هوایی پایدار (SAF) تولید کند. همچنین با انجام طرح توسعه، این میزان تولید می‌تواند از ۸۰۰ میلیون گالن در سال فراتر رود و به بزرگترین تأسیسات در این زمینه در جهان تبدیل شود. با این تغییر کاربری، تولید گازهای گلخانه‌ای این پالایشگاه به نصف کاهش خواهد یافت.

«لیندسی گرنت» (Lindsey Grant)، مدیر تأمین سوختِ حمل‌ونقل هوایی شرکت در این‌باره گفت: «این تغییر کاربری، بخشی از پاسخ ما به نیازهای فزاینده در زمینه‌ی سوخت‌های با کیفیت، کربن پایین و پاک‌تر و همچنین افزایش گرایش به سوخت‌های پایدار جت است. ما متعهد هستیم که محصولات درخواستی مصرف‌کنندگان را هم امروز و هم در آینده تأمین نماییم.»

دامنه‌ی این پروژه شامل احداث واحدهای پیش‌تصفیه و حذف واحدهای هیدروکراکینگ (یک فرآیند که در پالایشگاه‌ها استفاده می‌شود) است تا تولید سوخت‌های تجزیه‌پذیر میسر شود. انتظار می‌رود که این سرمایه‌گذاری بازدهی بالا داشته باشد و با فروش محصولات با ارزش زیاد، بازگشت سرمایه‌ی مناسبی انجام شود.

در صورت دریافت مجوزها و پس از تغییر کاربری، تولید سوخت پایدار از اوایل سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که ساخت‌وساز این پالایشگاه تازه، ۵۰۰ شغل و راه‌اندازی آن ۴۰۰ شغل تازه برای افراد محلی ایجاد کند.

عکس کاور: تأسیسات پالایشگاه سان‌فرانسیسکو فیلیپس ۶۶

Credit: Phillips 66

منابع: AIN Online, BiofuelsDigestبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما