از پروژه‌های احتمالی سخت‌افزاری پلی‌استیشن چه می‌دانیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
سخت‌افزار سونی پلی‌استیشن

در این چند ماه اخیر یکی از منابع آگاه معروف صنعت بازی‌های ویدئویی به نام تام هندرسون که در گذشته اطلاعات مختلف زیادی را از پروژه‌های شرکت‌های مختلف منتشر کرده بود، در قالب گزارش‌های مختلفی جزئیاتی را درباره‌ی قطعه‌های سخت‌افزاری پلی‌استیشن که در آینده وارد بازار خواهند شد، ارائه کرد. او اکنون در یک مطلب کلی، مجموعه‌ای از اطلاعات فعلی خودش را بیان کرده است. از آنجایی که در گذشته او جزئیات خوبی قبل از معرفی دوال‌سنس ادج (DualSense Edge) داده بود، به نظر می‌رسد که او منابع قابل‌توجهی را در بخش سخت‌افزاری پلی‌استیشن دارد.

اخیراً سونی در حال آزمایش، نمونه‌سازی و انتشار قطعات مختلف سخت‌افزاری جدیدی برای پلی‌استیشن ۵ است. در این نسل کنسول، ما قبلاً سه نسخه از پلی‌استیشن ۵ (مدل‌های مختلف برای کاهش جزئی وزن دستگاه)، دسته‌ی پیشرفته‌تر دوال‌سنس ادج و دستگاه واقعیت مجازی پلی‌استیشن وی‌آر ۲ را دیده‌ایم اما به نظر می‌رسد که سونی نمی‌خواهد به این زودی‌ روند خود را متوقف یا آهسته کند و شش قطعه سخت افزار جدید دیگر در مراحل مختلف توسعه قرار دارند. در ادامه، به تفکیک به هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

پروژه لئوناردو (Project Leonardo)

سونی پروژه لئوناردپ

پروژه لئوناردو تنها قطعه‌ی سخت‌افزاری این لیست است که معرفی شده است. این قطعه سخت‌افزاری که به‌صورت جزئی در ژانویه ۲۰۲۳ معرفی شد، یک دسته‌ی بازی قابل‌‌سفارش‌سازی با دسترسی‌پذیری بالا است که برای افراد با معلولیت یا ناتوانی‌های جسمی طراحی شده است و به آن‌ها اجازه می‌دهد که راحت‌تر بازی کنند.

سونی می‌گوید که این کنترلر «با کمک‌های کلیدی کارشناسان حوز‌ه‌ی دسترس‌پذیری، اعضای انجمن و توسعه‌دهندگان بازی» ساخته شده‌اند.

این دسته که در حال حاضر با نام پروژه لئوناردو شناخته می‌شود، قابلیت سفارشی‌سازی بسیار زیادی دارد و به بازیکنان اجازه می‌دهد تا کنترلر خود را مطابق با نیازهای خود تعیین کنند. این کنترلر شامل یک کیت قوی از اجزای قابل تعویض، از جمله انواع کلاهک‌ها و دکمه‌های آنالوگ در اشکال و اندازه‌های مختلف است.

تاریخ عرضه‌ی احتمالی: سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۳

کنسول پلی‌استیشن ۵ جدید

سونی پلی‌استیشن 5

اگر به طور مرتب اخبار سخت‌افزاری مرتبط با پلی‌استیشن ۵ را دنبال می‌کنید، احتمالاً از شنیدن خبر کنسول پلی‌استیشن  ۵ جدید با درایو دیسک جداشدنی که قرار است اواخر امسال منتشر ‌شود، خسته شده‌اید.  اگرچه بعضی از گزارش‌های جدید، این کنسول جدید را نسخه‌ی اسلیم پلی‌استیشن ۵ خطاب می‌کنند، طبق چیزی که سایت Insider Gaming متوجه شده است، این کنسول قرار است تقریباً مشابه پلی‌استیشن ۵ باشد و فقط قابلیت درایو دیسک جداشدنی را نسبت به کنسول پایه در اختیار داشته باشد. در واقع، چیزی که به نظر می‌رسد این است که این مدل جدید در طی یک سال بعد از عرضه‌اش کاملاً جایگزین مدل قبلی خواهد شد.

اگرچه این موضوع توسط منابع تأیید نشده است اما می‌توان امید داشت ک این کنسول حتی در رویداد بزرگ بعدی پلی‌استیشن معرفی شود که بسیاری احتمال می‌دهند که در اواخر ماه مه میلادی عرضه شود اما همان‌طور که در مورد سایر سخت‌افزارهای موجود در این لیست هم خواهید دید، این امکان وجود دارد که این مدل جدید کنسول پلی‌استیشن ۵ در آینده به همراه برخی از سخت‌افزارهای دیگر پلی‌استیشن رونمایی شود.

تاریخ عرضه‌ی احتمالی: سپتامبر ۲۰۲۳

سخت‌افزار صوتی جدید

هدفون سونی Inzone

همان‌طور که سایت Insider Gaming به طور انحصاری در ماه فوریه گزارش داد، سونی در حال حاضر روی دو دستگاه صوتی بی‌سیم جدید برای پلی استیشن ۵ کار می‌کند. اولین پروژه با نام رمز Project Nomad شناخته می‌شود. این دستگاه قرار است یک ایرباد بی‌سیم برای پلی‌استیشن ۵ باشد. پروژه‌ی بعدی در حال حاضر با نام رمز Project Voyager شناخته‌ می‌شود و یک هدست بی‌سیم برای این کنسول است. انتظار می‌رود که هر دو قطعه تا پایان سال مالی ۲۰۲۳ (که به مارس ۲۰۲۴ ختم می‌شود) عرضه شوند. با این حال، تاریخ عرضه و قیمت احتمالی آن‌ها مشخص نیست.

تاریخ عرضه‌ی احتمالی: پایان سال مالی ۲۰۲۳

سخت‌افزار قابل‌حمل جدید با نام رمز Q Lite

سونی پلی‌استیشن ویتا

بخواهید باور کنید یا نه، سونی در حال کار روی یک دستگاه قابل‌حمل جدید است اما زیاد هم امیدوار نشوید چراکه قرار نیست شاهد جانشینی برای کنسول‌های دستی مثل پی‌اس‌پی یا ویتا باشید.

باتوجه به اطلاعاتی که تاکنون به دستان منابع این سایت رسیده است، می‌توان گفت که این دستگاه بیشتر حکم یک وسیله جانبی برای پلی‌استیشن ۵ را ایفا خواهد کرد. این دستگاه قرار است تنها با استفاده از قابلیت ریموت پلی با پلی‌استیشن ۵، بازی‌ها را با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کند.

Q Lite دقیقاً شبیه کنترلر دوال‌سنس خواهد بود اما دارای یک صفحه نمایش بزرگ در وسط دستگاه است و یکی از ویژگی‌های اصلی و برجسته‌ی آن استفاده از قابلیت بازخورد لمسی یا همان هپتیک فیدبک است که در دسته‌ی دوال‌سنس هم استفاده شده بود.

در حالی که چیزهای زیادی از این دستگاه نمی‌دانیم، اما به نظر می‌رسد که واقعاً چنین پروژه‌ای در دست توسعه قرار دارد. در مقاله‌ای که چندی پیش در سایت دیجی کالا مگ قرار دادیم، اشاره شده بود که اگرچه بازار کنسول‌های دستی بازاری نیست که سونی بتواند به‌راحتی به آن بازدگردد اما اینکه سونی به پروژه‌های مختلفی در این زمینه (مثل همین پروژه) فکر کرده است، تقریباً قطعی است. ما امیدواریم که این دستگاه را در رویداد بعدی پلی‌استیشن ببینیم اما سونی ممکن است یک رویداد جداگانه یا هر زمان دلخواه دیگری را برای معرفی مجموعه‌های سخت‌افزاری جدید خود انتخاب کند.

تاریخ عرضه‌ی احتمالی: سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۳

پلی‌استیشن ۵ پرو (PlayStation 5 Pro)

سونی PS5

این مورد شاید هیجان‌انگیزترین و بحث‌برانگیزترین سخت‌افزار در این فهرست باشد و اختلاف‌نظرهایی هم در رابطه با وجود یا عدم وجود آن دیده می‌شود. با این حال، از نظر سایت Insider Gaming، سونی واقعا در حال توسعه‌ی پلی‌استیشن ۵ پرو است. گزارش این سایت در ماه مارس از سوی بسیاری نادرست خوانده شد و اگرچه پلی‌استیشن ۵ پرو می‌تواند در هر زمانی لغو شود اما سایت Insider Gaming می‌تواند با اطمینان ۱۰۰ درصدی گزارش دهد که در حال حاضر پلی استیشن ۵ پرو در حال توسعه است.

در حالی که در حال حاضر نمی‌توان جزئیات بیشتری را گزارش کرد، این موضوع توسط منابع آگاه این سایت گزارش شده است که نمونه‌های اولیه کیت توسعه‌دهندگان (Dev Kit) پلی‌استیشن ۵ تا چند ماه آینده به دست استودیوهای داخلی سونی خواهد رسید و توسعه‌دهندگان شخص ثالث تا پایان سال آن‌ها را دریافت خواهند کرد.

تاریخ عرضه‌ی احتمالی: سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۴

نظر شما درباره‌ی پروژه‌های سخت‌افزاری مختلف پلی‌استیشن چیست؟ شما بیشتر منتظر معرفی کدامیک از آن‌ها هستید؟

منبع: Insider Gaming


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 Digital Edition ظرفیت 825 گیگابایتبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما