فرآیند قیمت‌گذاری، فروش و نظارت بر قیمت‌ها در دیجی‌کالا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۸ ۱۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
یک دست مردانه که گوشی دارد و در صفحه نمایش قیمت کالای محصولات دیجی کالا نمایش داده شده است

دیجی‌کالا از دو بستر برای فروش کالا استفاده می‌کند؛ ۱ – خرده‌فروشی (Retail)  ۲ – مارکِت‌پِلِیس یا بازارگاه (Marketplace) که روش‌های متداول در تمامی شرکت‌های تجارت الکترونیک دنیا از جمله آمازون، علی‌بابا و جی‌دی (JD) در چین، فلیپ‌کارت هندوستان، سوک در امارات متحده عربی و غیره است.

مدل کسب‌وکار خرده‌فروشی آنلاین

طی ۱۰ سال ابتدایی فعالیت دیجی‌کالا مدل فروش این شرکت فقط به صورت خرده‌فروشی آنلاین بوده است. یعنی تمام کالاهایی که در وب‌سایت دیجی‌کالا به فروش رفته ابتدا توسط این شرکت از تأمین‌کنندگان معتبر خریداری و سپس قیمت‌گذاری و فروخته شده است. در این مدل دیجی‌کالا محصولات را خریداری کرده و با حاشیه‌ی سود حداقلی (برای مثال در گروه تلفن همراه به‌طور متوسط ۲ درصد) به فروش می‌رساند.

مدل کسب‌وکار مارکت‌پِلِیس (بازارگاه)

از ابتدای سال ۱۳۹۶ دیجی‌کالا بستری جدید به منظور فروش کالا برای اتصال مستقیم فروشندگان، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان کالا (Sellers) به خریداران فراهم کرد. از طریق این بستر تولیدکنندگان ایرانی به بازاری به وسعت سراسر ایران متصل می‌شوند و خریداران هم بدون واسطه می‌توانند به کالای لازم خود دسترسی داشته باشند. در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا تأمین‌کنندگان همچون مغازه‌داران یک پاساژ خودشان قیمت‌ کالاها را تعیین می‌کنند و دیجی‌کالا دخالت مستقیم در نحوه قیمت‌گذاری کالاها ندارد. اگرچه ابزارهایی برای ترغیب فروشندگان برای قیمت‌گذاری عادلانه وجود دارد و همچنین با ابزارهای نظارتی جلوی تخلفات گرفته می‌شود؛ برای مثال نمایش کمترین قیمت ارائه شده در صدر لیست فروشندگان، سبب ایجاد رقابت در میان فروشندگان مختلف  یک کالا برای عرضه مناسب‌ترین قیمت می‌شود، همچنین امتیاز دادن به فروشندگان توسط خریداران، رده‌بندی آن‌ها و خارج کردن فروشندگانی که به علت نارضایتی مشتری ناشی از قیمت نامناسب، کیفیت پایین و یا خدمات‌رسانی ضعیف امتیاز پایین کسب کنند، ابزارهای نظارتی دیگر دیجی‌کالا در بخش مارکت‌پلیس هستند که منجر به حمایت از منافع مشتری از طریق شفافیت در امر مبادله کالا می‌شود و به رونق هر چه بیشتر بازار عادلانه‌ای کمک می‌کند که مکانیزم‌های تعدیل قیمت را در بطن خود دارد. به‌تازگی باتوجه به شرایط متلاطم اقتصادی ابزارهای نظارتی را در این بخش بیش از پیش گسترش دادیم و علاوه بر استفاده از نیروهای انسانی برای کنترل، نظارت و پایش دائمی بر کیفیت و قیمت کالاها، ابزارهای هوش مصنوعی و داده‌کاوی را هم بدین منظور توسعه دادیم.

رشد تعداد کسب‌وکارهای مارکت‌پلیس دیجی‌کالا

هم اکنون بیش از ۱۰۰ هزار کسب‌وکار اعم از تولیدکننده، فروشنده، هنرمند و صنعتگر از سراسر ایران در این بخش مشغول به عرضه‌ی بیش از ۳ میلیون کالا هستند و دیجی‌کالا بازاری به وسعت ایران در اختیار آن‌ها قرار داده است. خدمات دیجی‌کالا به این کسب‌وکارها شامل تولید محتوا برای محصولات، خدمات بازاریابی، پرداخت، انبارداری و پردازش، بسته‌بندی، لجستیک و تحویل سفارش‌ها به تمام نقاط کشور، خدمات پس از فروش، در اختیار قراردادن اطلاعات و بینش بازار می‌شود.

از قیمت دیجی‌کالا تا قیمت فروشنده

بیش از ۷۰ درصد کالاهای دیجی‌کالا از سوی فروشنده‌های ثالث در پلتفرم مارکت پلیس عرضه می‌شوند. تا پایان سال ۹۸ بیش از ۶۱ هزار فروشنده با مارکت‌پلیس دیجی‌کالا همکاری کرده‌اند و این رقم تا نیمه نخست سال ۹۹ به بیش از ۱۰۰ هزار کسب‌وکار افزایش یافته است.

فروشندگان دیجی‌کالا محصولات‌شان را خودشان قیمت‌گذاری کرده و روی پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا به فروش می‌رسانند. در واقع، دیجی‌کالا در نقش یک پلتفرم دوسویه، پلی است میان خریدار و فروشنده که باید منافع هر دوسمت را تأمین کند. پس، قیمت‌گذاری کالاها کاملا در دست دیجی‌کالا نیست.

پلتفرم دو سویه بین خریدار و تأمین کننده

در بحران‌های اقتصادی و تلاطم قیمتی چه مشکلی داریم؟

۱. ایجاد سقف قیمت و مشکل ناموجود شدن

دیجی‌کالا با اخذ سیاست‌هایی مانند تعیین محدوده افزایش قیمت یا نظارت بر قیمت فروشنده‌ها و مقایسه با قیمت‌های بازار و تشویق فروشنده‌ها به درج قیمت‌های رقابتی، می‌تواند تا حدودی ثبات در قیمت‌ها را برقرار کند ولی نمی‌تواند برای فروشنده‌ها قیمت مشخصی تعیین کند یا به یک فروشنده بگوید حتما باید اجناس را با بهایی مشخص بفروشد. وقتی تعادل بازار برهم می‌خورد؛ کالای فروشندگان به سرعت با قیمت‌های قبلی به فروش می‌رود یا فروشندگان از فروش با قیمت‌های قبلی اجتناب می‌کنند و دیجی‌کالا به عنوان پلتفرم قانونا مجاز نیست و نمی‌تواند فروشنده‌ای را وادار به فروش کالای خود کند. در این مواقع دیجی‌کالا می‌تواند سقف قیمتی تعیین کند و به فروشندگان اجازه ندهد کالایی را بیش از اندازه مشخصی گران کنند. اما فروشنده مختار است که در این محدوده قیمتی کالای خود را بفروشد یا نفروشد. پافشاری بر یک سقف قیمتی معمولا باعث می‌شود فروشنده از فروش کالاهایش اجتناب کند و در نتیجه کالا ناموجود می‌شود. در این مواقع ممکن است اینطور به نظر برسد که پلتفرم کالاها را ناموجود کرده است تا بعدا گران‌تر بفروشد! در حالی که این‌طور نیست و چون سقف قیمت ایجاد شده است فروشندگان از فروش کالای خود با قیمت قبلی اجتناب می‌کنند.

۲. حذف سقف قیمت و مشکل گران‌فروشی

برای موجود نگه داشتن کالاها می‌توان سقف قیمتی تعیین نکرد و به فروشنده‌ها اجازه داد تا کالای خود را با قیمت دلخواه عرضه کنند. برداشتن این سقف به فروشنده‌ها اجازه می‌دهد به جبران ضرر و زیانی که در پی افزایش قیمت‌های مواد خام، دلار و کاهش ارزش پول ملی دیدند؛ کالاها را با قیمت دلخواه بفروشند و بازار هم معمولا خریدار است اما باز ممکن است اتهام گران‌فروشی متوجه پلتفرم مارکت پلیس شود.

دیجی‌کالا درباره کمتر از ۳۰ درصد محصولات و آن‌هایی که به طور مستقیم در مدل خرده‌فروشی فروشنده است، اختیار کامل در قیمت‌گذاری درست و منصفانه دارد. بعضی از کاربران این نکته مهم را نمی دانند و تصور می‌کنند تمام بیش از ۳ میلیون محصولی که روی این پلتفرم وجود دارد به طور مستقیم توسط خود دیجی‌کالا قیمت‌گذاری می‌شود.

این دو چالش نه برای دیجی‌کالا که برای همه پلتفرم‌های دوسویه و فروشگاه‌های مارکت پلیس در زمان برهم خوردن تعادل بازار و موج گرانی‌ها مطرح است و همیشه یک حرکت میان احتکار و گران‌فروشی در باورهای خریدار ممکن است وجود داشته باشد.

بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری در دیجی‌کالا

با همه چیزهای گفته شده در بالا که چالش‌های جدیدی در بازار خرده‌فروشی ایران هستند و ایجاد تعادل در قیمت‌گذاری و عرضه و تقاضا را بسیار سخت می‌کنند، ولی تلاش کرده‌ایم حتی در همین شرایط، راه‌حل‌هایی را بیابیم و ابزارهایی را توسعه دهیم تا بتوانیم بهترین کالاها را با بهترین و منصفانه‌ترین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

استراتژی‌ها و بایدها و نبایدهایی در قیمت‌گذاری کالاها برای فروشنده‌ها مشخص شده و نظارت دائمی روی عملکرد آن‌ها وجود دارد؛

 • فروشنده‌ها در هنگام تعیین قیمت یک کالا باید هم بازار آفلاین و هم بازار آنلاین را بررسی کرده تا به یک قیمت‌گذاری درست برسند.
 • فروشنده‌ها حق ندارند قیمتی بالاتر از سایت فروشگاهی یا فروشگاه فیزیکی خود در دیجی‌کالا درج کنند.
 • کالاهایی که دارای نرخ مصوب و قیمت چاپ شده هستند؛ باید با همان قیمت و یا کمتر از نرخ مصوب به فروش برسند.
 • دیجی‌کالا با فروشندگانی که با ارایه تخفیف‌های کاذب سعی در فریب مشتری را دارند؛ برخورد کرده و مجازات‌هایی از گرفتن دسترسی به قیمت کالا یا گروه‌های کالایی برای یک ماه تا تعلیق مجوز فروشندگی و برند آن در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا اعمال می‌کند.
 • ابزارهای جعبه خرید (Buy Box) و پایش قیمت‌ها توسط کاربران، به طور دائمی در حال کنترل قیمت فروشنده‌ها و یافتن بهای منصفانه است.
 • هر فروشنده یک تاریخچه قیمت‌گذاری در داده‌های دیجی‌کالا دارد و نمی‌تواند به یک‌باره قیمت کالایی را چند برابر افزایش دهد و باید بر اساس قیمت مرجع اعلام شده در پنل فروشندگی خود، قیمت‌های جدید کالاها را براساس ضوابط تعیین شده، استخراج و اعلام کند.

جعبه خرید؛ مکانیزم طبیعی رسیدن به قیمت‌های منصفانه و رقابتی

دیجی‌کالا چه سازوکاری برای ارائه‌ی مناسب‌ترین قیمت‌ها دارد؟ جعبه خرید (دکمه پیش‌فرض افزودن به سبد خرید) محلی است که در آن منصفانه‌ترین قیمت پیشنهادی از بین فروشندگان مختلف کالا به مشتریان نمایش داده می‌شود. همیشه جعبه خرید بهترین گزینه برای خرید را به مشتریان پیشنهاد می‌دهد و شامل منصفانه‌ترین قیمت خرید از بین فروشندگانی است که کالا را عرضه می‌کنند. کیفیت کالا، عملکرد فروشنده، اصالت کالا، خدمات پس از فروش و موجود بودن کالا در انبار دیجی‌کالا هم در اختصاص یافتن این جایگاه به فروشنده نقش دارد.

 

نمونه جعبه خرید دیجی‌کالا

به نوعی می‌توان گفت جعبه خرید، بهترین قیمت پیشنهادی برای یک محصول است. دیجی‌کالا با راه‌اندازی مدل مارکت‌پلیس، به دنبال رقابتی کردن بازار برای فروشنده‌ها بود و جعبه خرید مکانی است که فروشنده‌ها بر سر تصاحب آن با هم رقابت شدید و سخت‌گیرانه‌ای دارند و ناچار می‌شوند، قیمت‌های پایین‌تر و ارزان‌تری نسبت به بازار پیشنهاد بدهند.

نمونه قیمت‌های پیشنهادی برای یک محصول در دیجی‌کالا

به این ترتیب، غالب اوقات برای هر کالا، قیمت پیشنهادی در جعبه خرید، پایین‌ترین قیمت کف بازار یا در میان فروشنده‌های آنلاین است؛ چرا که اگر این‌طور نباشد، فروشنده موفق به فروش کالای خود نشده و خریدار می‌تواند به فروشنده‌ها یا فروشگاه‌های دیگر مراجعه کند و با قیمت ارزان‌تر، کالایش را سفارش بدهد.

بر اساس گزارش سال ۹۸ دیجی‌کالا تا پایان این سال، حدود ۳۱۱ هزار کاربر درباره قیمت‌های محصولات در دیجی‌کالا بازخورد دادند و  رضایت کاربرانی که در نظرسنجی قیمت شرکت کرده‌اند ۱۴ درصد نسبت به ابتدای سال ۹۸ افزایش پیدا کرده‌است.

نمودار قیمت

این نمودار در بازه یک ماهه همه تغییرات قیمت یک کالا را نشان می‌دهد و مهم‌تر از آن مشخص می‌سازد در میان فروشندگان مختلف یک محصول یکسان، هر فروشنده چه زمانی کالا را با چه قیمتی به فروش رسانده است. در این نمودار به سادگی می‌توان زمانی که کالایی تخفیف داشته را مشاهده کرد و حتی در مواردی زمان تخفیف بعدی را تا حدودی حدس زد.

شما می‌توانید نمودار قیمت کالا را در کنار هر کالایی که در دیجی‌کالا به فروش می‌رسد، ببینید. اعداد مشخص شده در نمودار قیمت کالا، نشان‌دهنده کمترین قیمتی است که یکی از فروشندگان در طول هر روز آن کالا را با آن قیمت فروخته است. خطوط آبی رنگ نمودار قیمت نشان‌دهنده قیمت عرضه کالا بعد از تخفیف و خط چین‌های خاکستری رنگ قیمت قبل از تخفیف را نشان می‌دهد.

نمونه نمودار قیمت دیجی کالا

درباره‌ی بعضی از کالاها که ممکن است در روزهایی فروش نداشته باشند یا در آن تاریخ ناموجود باشند، قیمتی برای نمایش در نمودار قیمت وجود ندارد و جای آن خالی باقی می‌ماند. این ویژگی در همه ۲ میلیون تنوع کالایی در فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا وجود دارد و کاربران می‌توانند اطلاعات تغییرات قیمت کالای مورد نظر خود را به دست آورند.

لازم به ذکر است که بعضی کالاها دارای رنگ‌بندی یا سایزهای متفاوت هستند و ممکن است قیمت هر سایز و رنگ متفاوت باشد، در این حالت نمودار قیمت هر رنگ یا سایز متفاوت، به شکل مجزا نمایش داده می‌شود و برای مشاهده نمودار قیمت هر سایز یا رنگ متفاوت باید روی گزینه‌های قسمت پایین نمودار قیمت، گزینه دلخواه را انتخاب کنید.

با نشان دادن نمودار قیمت کالاها و تاریخچه تغییرات قیمتی برای هر کالا تلاش داریم تا شفافیت را در فرآیند قیمت‌گذاری حفظ کنیم و به اشتراک‌گذاری فرایند تغییر قیمت‌ها به صورت روزانه است که در شرایط کنونی اقتصاد کشور ما، می‌تواند تضمین‌کننده خرید آگاهانه باشد.

نمودار تغییر قیمت کالاهای دیجی‌کالا چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۹ comment
 1. Avatar محمد

  بسیار عالی

 2. Avatar یوسف

  لطفا نمودار قیمت را به شکل قبل برگردانید و حداقل یک بازه قسمتی یکساله را در آن بگنجانید

 3. Avatar فرهاد دریسی

  بله داستان رقابت همیشه جذاب هست اما رقابت سالم که متاسفانه رقابت در دیجی کالا بین فروشندگان اصلا سالم نیست طبق تحقیق کاملی که کردم 60 درصد از کالاهایی که در رقابت هستند با مغایرت ارسال میشه حالا این مغایرت ها میتونه در گارانتی یا رنگ یا سایز و غیره باشه که بعضی وقت ها این مغایرت ها خیلی فاحش و موجب آزار خریداران میشه و تنها کاری که دیجی کالا میکنه برگشت مبلغ به مشتری و برگشت کالا برای فروشنده است خیلی عالی میشه که دیجی کالا به جای تمرکز روی قیمت ها که اکثرا قیمت های مرجع ناعادلانه نسبت به تورم موجود است به گزارشات و اعلام مغایرت ها روی کالاها بپردازه تا از فروش کالاهای کاملا مغایر و فروشندگان سود جو جلوگیری کنه

 4. Avatar امین شورابی

  سلام

  از شما خیلی ممونم بابت اینکه کاملا شفاف توضیح دادین که فرآیند های پشت صحنه و چیزایی که از این طرف که منِ مشتری ایستادم دیده نمشه رو توضیح دادین، این شفافیت شما خیلی احساس اعتمادم رو بهتون تقویت کرد و امیدوارم که موفق باشین.

 5. Avatar samira

  سلام در 12 آبان و 29 مهر که گوشی شیائومی رد می 9 را با تخفیف گذاشته بودید هیچ پیامک شگفت انگیز برای ما نیامده بود. لطفا اگر کالا ها را با تخفیف می گذارید آن هارا در دسته ی شگفت انگیز قرار دهید تا کسانی که توان مالی خرید ندارند و منتظر پیشنهاد شگفت انگیز هستن هم از این تخفیف ها استفاده کنن

 6. Avatar مهدیار

  کاملا منطقی هستش …
  انتقاد هایی هم به بحث فروش توسط دیگر فروشنده ها وارد هست ولی نباید از حق دور شد.
  امیدواریم همچون گذشته، تجربه خرید اینترنتی را بهتر و لدت بخش تر کنید.

 7. Avatar محمدرضا

  درخواست دارم نظارت بیشتری روی قیمت ها داشته باشین
  آخه خیلی جالبه افزایش قیمت ها لحظه ای صورت می گیره بر اساس قیمت دلار ولی وقتی دلار می یاد پایین چرا تامین کننده هاتون قیمت رو نمی یارن پایین؟؟؟

 8. Avatar علی

  قبلا در قسمت نمودار قیمت، تا 3 ماه رو میشد دید ولی این گزینه رو حذف کردید.
  تصمیم جالبی نبود..

  1. Avatar علی

   بله خب اگر حذف نمیکردن کاملا تابلو میشد که چطور به بهانه افزایش دلار لحظه ای قیمتها رو بالا میکشن و سوء استفاده میکنن، جالبه که دم از شفافیت هم میزنن و یه عده ساده لوح هم باور میکنن!

 9. Avatar علی خسرویان

  باسلام
  مطالب بسیارجالبی دراختیارمشتریان قرارداده ایدولی چه تعدادازمشتریان این مطالب را می خوانندوچقدرمتوجه میشوندبنده سی سال سابقه بازرسی درنمایندگی های مجازکمپانی ایران خودرودرشرکت ایساکو دارم شایدبتوان تاحدودی توسط سیستم نرم افزاری تخلفات راکنترل کردولی بنا به تجاربی که دارم حضورفیزیکی عامل بسیارمهمی درخصوص جلوگیری ازتخلفات برای کسانی که اهمیت ماندن درسیستم دیجی کالا رامهم می دانند،میباشدوهزینه زیادی نیزبه سازمان تحمیل نخواهدشد

 10. Avatar حسین

  یه مدت بود تو بخش نظرات میزدید که قیمت خرید اون موقع که کاربر خریدش کرده چه کار خوبی بود ولی متاسفانه سریع برداشتیدش امید وارم اگه به فکر مشتری هاتون باشید برشگردونید

  1. Avatar بهنیا

   آره واقعاً خیلی خوب بود کاش دوباره برگردونید. خیــــــــــــــلی روی تصمیمات برای خرید یک کالا تاثیر داره!

 11. Avatar حجت صباغ

  با سلام. جالب بود، ممنون بابت توضيحاتتون.

 12. Avatar محمدرضا حسنی

  با سلام و خسته نباشید.
  یک مورد که بنده مشاهده کردم این هست که دو محصول کاملا مشابه فقط با تغییر یک کلمه در عنوان محصول مثلا درج عدد یک به حرف و در یکی درج عدد یک و بدون درج هیچ تفاوت ظاهری و فنی دیگری توسط یک فروشنده و با یک گارانتی در دو قیمت مختلف عرضه می شود. اساسا این مشکل بی اعتمادی ایجاد می کنه و برای خریدار این سردرگمی ایجاد میشه که چرا قیمت همین کالا توسط یک فروشنده دو عدد مختلف هست. !!!

 13. Avatar صالحی

  سلام،
  متأسفانه اولویت صرفاً به “قیمت کم کالا” داده شده است و کیفیت کالا و بسته بندی کالا و بازه تحویل کالا و حتی عملکرد فروشنده فاقد ارزش و یا در جایگاه حداقل قرار داده شده است.!!!!

 14. Avatar امیرکیا آقاجانی

  متأسفانه از زمانی که دیجی کالا تبدیل مارکت پلیس شد، کمی ذوق و شوق خرید کاهش پیدا کرد! اینجا ایرانه و خیلی از فروشندگان صرفاً دنبال سود بیشتر هستند و این باعث عرضه کالاهای بعضاً تقلبی و یا با کیفیت بسیار پایین شده. به شخصه وقتی یک کالا چند فروشنده از جمله خود دیجی کالا رو داشته باشه، من از دیجی کالا خرید میکنم.

 15. Avatar علی

  لطفا بازه قیمتی را یک ساله کنید

 16. Avatar مهرانگیز مهدی نژاد

  با سلام و خسته نباشید.
  من الان تقریبا 3 سال هست که مشتری دیجی کالا هستم. صرف اینکه یک کالا چند فروشنده با قیمت های متفاوت داشته باشد، کافی نیست، تجربه ثابت کرده به جز در مواردی که دیجی کالا فروشنده بوده است، قیمت کالای کمتر، همراه با ایراد در کالا یا کیفیت پایین و یا تاریخ انقضای نزدیک تر کالا می باشد.
  به نظر من فروشنده ها محدود تر بشن و قیمت ها نزدیک تر، اما جنس ها همان کیفیت سابق را داشته باشند بهتر است.

 17. Avatar رامین

  واقعا ممنونم از دیجی کالا که فرصت ۷ روزه را به مشتری میده و اگه رضایت نداشت مشتری دقیقا عین اون پولی که پرداخت کرده را به حساب مشتری بر میگردونه
  باور کنین داداش خودم که مغازه داره از من جنس را قبول نمیکنه که یک ساعت خریداری کردم
  دم دیجی کالا گرم که حتی پیک میاد جلو درب جنس را تحویل میگیره

 18. Avatar علی

  سلام و خسته نباشید.
  بدون شک ، نمودار قیمت تأثیر بسزایی در اطمینان خرید مشتری ایفا می کند.
  کاهش بازه این نمودار به یک ماه ، شاید برای فروش دیجیکالا بهتر باشد، اما از سوی دیگر باعث عدم اطمینان مشتری از خرید با قیمت فعلی و یا گاهاً خرید یک محصول با قیمت حبابی یا کاذب می گردد.
  لذا خواهشمند است جهت کنترل بیشتر و بهتر و همچنین جلوگیری از ایجاد قیمت های حبابی و رعایت انصاف در قیمت گذاری توسط فروشندگان، بازه مذکور را به حداقل یک سال افزایش دهید.
  شاد و پیروز باشید.

 19. Avatar بهمن

  باید نظارت بیشتری روی فروشنده ها باشد درمواقعی که کالا گرانتر از زمان سفارش شده است. فروشنده کالای مغایر میفرسته و یا کالای معیوب و تنها کاری از دست خریدار میاد اینه که آنرا مرجوع کنه و بعدش آن کالا یا گرانتر شده و یا ناموجود شده در این میان خریدار متضرر میشه در این مورد دیجی کالا باید فکری بکنه.

 20. Avatar همایون

  به نظر من با محدود کردن قیمت نمیشه فضارو رقابتی کرد و میشه حق انتخاب به مشتری داد . به نظر من روی قیمت مرجع مقداری بیشتر بررسی انجام دهید .

 21. Avatar ایمان

  در کل چندتا نکته هست که شما نادیده گرفتید
  یکی نمودار قیمت که یهو شد یک ماهه که اصلن به کار هیچکس نمیاد و بیشتر به نفع فروشنده هست. دوم اینکه یک کالا فقط با تغییر یه نام محصول ولی همه چیز یکسان ولی دو قیمت متفاوت داره. سوم اینکه ارسال کالاهایی که با چیزی که ما خریدیم مغایرت داره حالا ممکنه که گارانتی محصول باشه یا رنگ محصول و یا در بدترین حالت که یه جنس بی کیفیت ارسال میشه که این وسط فقط خریدار ضرر میکنه. چهارم و جدیدترین کاری که شما به نخاطر خودتون و یا فروشنده انجام دادید اینه که در قسمت نظرات فقط علامت(لایک) رضابت داشتن محصول رو نگه داشتید ولی علامت عدم رضایت رو برداشتید که این خودش یه راهنمای بود واسه خرید بهتر محصول

 22. Avatar حامد حسینی

  با سلام
  کامنتهایی که زیاد لایک گرفتن، برگرفته از خواسته های اکثریت کاربران هست.

  لطفاً پیگیری کنید.

 23. Avatar محمد

  سلام. لطفا امکانی فراهم بشه که کالاهایی که در فروش ویژه هستند، در یکجا تجمیع بشوند و لینک یا دکمه آن در صفحه مربوط به هر کالا قرار گیرد. یا اینکه در «گزینه‌های مرتب سازی»، گزینه‌ی «با تخفیف» یا «فروش ویژه» یا… اضافه شود. با تشکر.

 24. Avatar محسن

  لطفا بازه زمانی نمودار قیمت را حداقل 6 ماهه کنید 1 ماه کارایی چندانی نداره

 25. Avatar سروش

  با سلام و تشکر از توضیحات کامل و شفاف در رابطه با این مورد

  یک نکته، شخصا با رصد برخی کالاهای دیجیتال متوجه شدم فروشندگان کالا دائما قیمت کالا را تغییر میدهند. در برخی موراد حتی در بازه یک روزه، فروشنده 2 و یا 4 قیمت برای کالا تعیین کرده است و قیمت را دائما تغییر داده است. این حرکت باعث ایجاد گرانی بیشتر میشود. فلذا امکان تغییر قیمت کالا باید بازه در اختیار فروشنده قرار بگیرد.

  همچنین دیجی کالا برای ایجاد فضای رقابتی میتواند همانند گذشته اقدام به خرده فروشی اجناس بکند. مدتی است خرده فروشی دیجی کالا بسیار کمرنگ شده و دیگر قیمت رقابتی برای اجناس دسته دیجتال ارائه نکرده است.

 26. Avatar کمیل

  سلام لطفا بازه نمودار قیمت رو افزایش بدید یا حد اقل بعد از نا موجود شدن این نمودار دیر تر حذف بشود با تشکر

 27. Avatar صادق

  سلام. دیجی کالای دوست داشتنی. لطفا . خواهشا.
  1- لیست و آرشیو قیمت ها را به حالت قبل برگردونید و یا بهتر از قبل. الان که نه آرشیو قیمتی مناسبی موجود نیست و همین خودش باعث عدم ثبات قیمت میشود.

  2- قیمت خریداری شده از طرف خریدار هم در قسمت نظرات موجود باشد چون نظرها بعضی موافق قیمت زمانی بوده اند که قیمت مناسب بوده و اگر کسی از قیمت معمول خبر نداشته باشد با توجه به نظر های خریداران تشویق به خرید کالایی بعضا بد قیمت یا قیمت بالا تر از عرف میشود و این باعث تشویق فروشنده خاطی گران فروش میشود.

  3-بعضی وقت ها فروشنده با قیمت دلار تعیین قیمت میکند.حالا که اقتصاد را اینطور دلارمند توجیه میکنند لطف کنید از فروشنده ها بخواهید نوع دلار و قیمت دلار زمان موجود کردن کالای خود در مگافروشگاه دیجیکالا رو درج کنند.اینطور شاید قیمت های کالا های موجود حد اقل ثبات پیدا کند.بار ها شده یک سبد خرید در زمان کوتاهی بار ها تغییر قیمت خورده و همین باعث صرف نظر کردن از ادامه خرید شده.

  4- این ها فقط نظر بنده بود اگر نا مناسب است ببخشید و اگر مناسب است ترتیب اثر بدهید .

 28. Avatar عرفان

  ممنون بابت توضیح تون…

 29. Avatar هوگو

  به دیجی کالا، اعتماد و حتی اعتقاد دارم. تشکر می کنم

 30. Avatar عبدالحسین اسدالهی

  با توجه به شرایط موجود باید سعی در کم کردن سود وراضی نگه داشتن خریداران بهتراست که اکنون سیاست بیشتر رقبا میباشد

 31. Avatar mustafa arabi

  جالب بود و اعتمادم به دیجی کالا بیشتر شد

 32. Avatar محمد

  قبلا تو نظرات می نوشتین هر خریدار با چه قیمتی قبلا خرید کرده. اون قابلیت رو هم برگردونید.

 33. Avatar Mist

  متاسفانه نمودار قیمت فقط یه بازه 30 روزه رو شامل میشه.. و امیدوارم مانند گذشته بازه بیشتری رو در بر بگیره
  حتی متاسفانه قیمتی که در کنار نظر خریدار نیز ذکر میشد ، برداشته شد و که موجبات گران فروشی بعضی سلرها رو فراهم کرد.

 34. Avatar gholam mohammad samadi

  سلام
  دیجی کالا فقط موقعی خوب بود که خود دیجی کالا فروشنده بود

 35. Avatar Mohammad

  الان تقریبا سر بیشتر کالاها تغییرات قیمت ثبت نشده و قیمت های مربوط به سالهای قبل حذف شدن. اگر توی دیجیکالا بازه کامل قیمت باشه اعتماد مشتری ها با دیجیکالا به عنوان مارکت پلیس بیشتر میشه و خرید راحت تر و رضایت بخش تر میشه.

 36. Avatar خریدار همیشگی

  خیل‌خب ، چیزایی که گفتید بیشتر در راستای حمایت از فروشندگان بود، حالا من چند پیشنهاد برای حمایت از خریداران دارم:
  اول اینکه بازه نمودار قیمت به ۱ سال یا بیشتر افزایش پیدا کنه
  دوم اینکه قیمت هنگام خرید کسانی که نظر میدن مشخص باشه
  سوم اینکه امتیاز دیجی کلاب خیلی ناچیزه مخصوصا برای خریدهایی با قیمت بالا، اگر بتونید برای خرید بیشتر امتیازات متنوع و بدردبخور بیشتری تخصیص بدین حتما تاثیر در فروشتون داره…

 37. Avatar علی

  لطفا بازه ی زمانی طولانی تری رو برای نمودار قیمت در نظر بگیرید … مثلا سه ماهه یا شش ماهه و یکساله

 38. Avatar غفاری

  در حالت معمول اگر فروشگاهی کالایی رو با قیمت بالاتری نسبت به قیمت مصوب بفروشه، ساز و کار شکایت به تعزیرات وجود داره. دیجی کالا چه ساز و کاری برای این مورد ایجاد کرده؟

 39. Avatar محمد نقیبی

  باور کنید همین دستگاه رو ۲ روز پیش خریدم از داروخونه ۱۲۵ الان هم موجود داره چند هفته منتظر بودم دی جی موجود کنه نکرد رفتم از داروخونه خریدم دقیقا ۲ روز پیش لطفا بیشتر کنترل کنید قیمت ها اینجوری دیگه اعتماد مشتری از قیمت از بین میره

 40. Avatar امید

  دمتون گرم خدا قوت به همه دیجی کالا ها که باعث دلگرمی هستند.

 41. Avatar سجاد

  با سلام . ممنونیم بابت توضیحات بسیار عالی شما . اوایل از دی جی کالا زیاد خرید داشتم اما متوجه شدم گران فروشی میکند . با یک سرچ نام هر کالا در سایت ترب قیمت بسیار پایینی از اجناس در دیگر سایت ها پیدا میشود . مودم در فروشگاه دی جی کالا شما 852000 تومان بفروش میرسد اما من 699000 تومان خریدم همان مودم رو .

 42. Avatar بوک مارک

  در بحث کتاب واقعا برخی غرفه ها عملا خارج از بحث رقابت شده و به هدف نقد کردن و تخریب بازار وارد شده که حتی در فروشهای مجازی و حتی نمایشگاهیی هم باعث ضربه به این عزیزان شده درسته که هرچی ارزونتر بهتر و سود کم فروش بهتر اما برای هر چیزی یک عرف وجود داره که متاسفانه در دیجی کالا این موضوع رعایت نمی شود و نظارتی نیست خیلی از دوستان بنده که در این عرصه فعالیت دارند متاسفانه دیگر تاب رقابت ندارند فروش کتاب با 3 درصد سود ؟ و بعضا حتی بدون سود و زیر قیمت تمام شده فقط و فقط در جهت تخریب بازار است ….

 43. Avatar علی

  چند پیشنهاد:
  – افزایش بازه زمانی قیمت کالا به مدت دلخواه توسط کاربر (حتی مثلا پنج سال)
  – محدود کردن فروشنده در تعداد دفعات افزایش قیمت در یک مدت زمانی (مثلا یک بار در هفته)
  – اضافه کردن قیمت خرید در بخش نظرات
  – افزودن مرتب سازی بر اساس درصد و میزان تخفیف در بخش جستجو ( هم درصد تخفیف و هم ارزش ریالی تخفیف)
  – فعال کردن امتیاز دیجی کلاب برای تمامی کالاها (حتی کالا های چند ده میلیونی)
  – افزودن گزینه ای برای فروشندگان در مورد تضمین کیفیت کالا. در صورتی که فروشنده این گزینه را فعال و مشتری به علل معقول ( مانند خرابی، زدگی، یا مغایرت کالا با سفارش ثبت شده – مثلا رنگ کالا) آن را مرجوع کند، علاوه بر هزینه پرداختی کاربر، از طرف فروشنده هدیه ای نقدی به مشتری پرداخت شود). به عنوان مثال درصورتی که من یک تلفن همراه با رنگ مشکی سفارش دهم اما شرکت رنگ سفید برای بنده ارسال کند، من پس از مرجوع کردن علاوه بر هزینه پرداختی، مثلا پنج هزار تومان هم از طرف فروشنده دریافت کنم. این کار باعث میشود که فروشنده به دقت کالای خود را بررسی و سپس ارسال کند. البته این مورد زمانی اتفاق می افتد که فروشنده کالا را تضمین کرده باشد، در غیر این صورت نیازی به پرداخت هدیه نقدی نیست. با انجام اینکار من در زمان ثبت سفارش به دنبال فروشنده ای خواهم بود که کالای خود را تضمین کرده باشد.

 44. Avatar احمد

  تا تاريخ 4 آذر که نظرات ثبت شده رو خوندم تقريبا تمام کاربران خواسته بودن بازه نمودار قيمت افزايش پيدا کنه اميدوارم به نظر کاربران سايت احترام گذاشته و نمودار قيمت رو اصلاح کنيد.
  بيشترين نارضايتي هم در مورد کالاهاي ديجيتال هست و اختلاف قيمت زياد نسبت به بازار و ديگر فروشگاه هاي آنلاين که انصافا هم به حق هست.

 45. Avatar کریم خوشخو

  ممنون از پاسخ‌گویی و شفاف سازی و دادن اطلاعات
  دیجی کالا رقابت را در مملکت نهادینه کرد ه و همین یک کار براشون کافیه تا ابد

 46. Avatar مسعود

  عالیه امیدوارم در این راه موفق باشید

 47. Avatar سهراب رشوند

  خیلی عالیه من واقعا خوشم اومده هم با کیفیت و جنس عالی داره هم قیمتش واقعا مناسب دست همگیتون درد نکنه واقعا ممنونم پیشنهاد میکنم شما هم بخرید