فرآیند قیمت‌گذاری، فروش و نظارت بر قیمت‌ها در دیجی‌کالا

۱۶ آبان ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۸ ۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
یک دست مردانه که گوشی دارد و در صفحه نمایش قیمت کالای محصولات دیجی کالا نمایش داده شده است

دیجی‌کالا از دو بستر برای فروش کالا استفاده می‌کند؛ ۱ – خرده‌فروشی (Retail)  ۲ – مارکِت‌پِلِیس یا بازارگاه (Marketplace) که روش‌های متداول در تمامی شرکت‌های تجارت الکترونیک دنیا از جمله آمازون، علی‌بابا و جی‌دی (JD) در چین، فلیپ‌کارت هندوستان، سوک در امارات متحده عربی و غیره است.

مدل کسب‌وکار خرده‌فروشی آنلاین

طی ۱۰ سال ابتدایی فعالیت دیجی‌کالا مدل فروش این شرکت فقط به صورت خرده‌فروشی آنلاین بوده است. یعنی تمام کالاهایی که در وب‌سایت دیجی‌کالا به فروش رفته ابتدا توسط این شرکت از تأمین‌کنندگان معتبر خریداری و سپس قیمت‌گذاری و فروخته شده است. در این مدل دیجی‌کالا محصولات را خریداری کرده و با حاشیه‌ی سود حداقلی (برای مثال در گروه تلفن همراه به‌طور متوسط ۲ درصد) به فروش می‌رساند.

مدل کسب‌وکار مارکت‌پِلِیس (بازارگاه)

از ابتدای سال ۱۳۹۶ دیجی‌کالا بستری جدید به منظور فروش کالا برای اتصال مستقیم فروشندگان، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان کالا (Sellers) به خریداران فراهم کرد. از طریق این بستر تولیدکنندگان ایرانی به بازاری به وسعت سراسر ایران متصل می‌شوند و خریداران هم بدون واسطه می‌توانند به کالای لازم خود دسترسی داشته باشند. در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا تأمین‌کنندگان همچون مغازه‌داران یک پاساژ خودشان قیمت‌ کالاها را تعیین می‌کنند و دیجی‌کالا دخالت مستقیم در نحوه قیمت‌گذاری کالاها ندارد. اگرچه ابزارهایی برای ترغیب فروشندگان برای قیمت‌گذاری عادلانه وجود دارد و همچنین با ابزارهای نظارتی جلوی تخلفات گرفته می‌شود؛ برای مثال نمایش کمترین قیمت ارائه شده در صدر لیست فروشندگان، سبب ایجاد رقابت در میان فروشندگان مختلف  یک کالا برای عرضه مناسب‌ترین قیمت می‌شود، همچنین امتیاز دادن به فروشندگان توسط خریداران، رده‌بندی آن‌ها و خارج کردن فروشندگانی که به علت نارضایتی مشتری ناشی از قیمت نامناسب، کیفیت پایین و یا خدمات‌رسانی ضعیف امتیاز پایین کسب کنند، ابزارهای نظارتی دیگر دیجی‌کالا در بخش مارکت‌پلیس هستند که منجر به حمایت از منافع مشتری از طریق شفافیت در امر مبادله کالا می‌شود و به رونق هر چه بیشتر بازار عادلانه‌ای کمک می‌کند که مکانیزم‌های تعدیل قیمت را در بطن خود دارد. به‌تازگی باتوجه به شرایط متلاطم اقتصادی ابزارهای نظارتی را در این بخش بیش از پیش گسترش دادیم و علاوه بر استفاده از نیروهای انسانی برای کنترل، نظارت و پایش دائمی بر کیفیت و قیمت کالاها، ابزارهای هوش مصنوعی و داده‌کاوی را هم بدین منظور توسعه دادیم.

رشد تعداد کسب‌وکارهای مارکت‌پلیس دیجی‌کالا

هم اکنون بیش از ۱۶۰ هزار کسب‌وکار اعم از تولیدکننده، فروشنده، هنرمند و صنعتگر از سراسر ایران در این بخش مشغول به عرضه‌ی بیش از ۶ میلیون کالا هستند و دیجی‌کالا بازاری به وسعت ایران در اختیار آن‌ها قرار داده است. خدمات دیجی‌کالا به این کسب‌وکارها شامل تولید محتوا برای محصولات، خدمات بازاریابی، پرداخت، انبارداری و پردازش، بسته‌بندی، لجستیک و تحویل سفارش‌ها به تمام نقاط کشور، خدمات پس از فروش، در اختیار قراردادن اطلاعات و بینش بازار می‌شود.

از قیمت دیجی‌کالا تا قیمت فروشنده

بیش از ۷۰ درصد کالاهای دیجی‌کالا از سوی فروشنده‌های ثالث در پلتفرم مارکت پلیس عرضه می‌شوند. تا پایان سال ۹۸ بیش از ۶۱ هزار فروشنده با مارکت‌پلیس دیجی‌کالا همکاری کرده‌اند و این رقم تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۶۰ هزار کسب‌وکار افزایش یافته است.

فروشندگان دیجی‌کالا محصولات‌شان را خودشان قیمت‌گذاری کرده و روی پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا به فروش می‌رسانند. در واقع، دیجی‌کالا در نقش یک پلتفرم دوسویه، پلی است میان خریدار و فروشنده که باید منافع هر دوسمت را تأمین کند. پس، قیمت‌گذاری کالاها کاملا در دست دیجی‌کالا نیست.

پلتفرم دو سویه بین خریدار و تأمین کننده

در بحران‌های اقتصادی و تلاطم قیمتی چه مشکلی داریم؟

۱. ایجاد سقف قیمت و مشکل ناموجود شدن

دیجی‌کالا با اخذ سیاست‌هایی مانند تعیین محدوده افزایش قیمت یا نظارت بر قیمت فروشنده‌ها و مقایسه با قیمت‌های بازار و تشویق فروشنده‌ها به درج قیمت‌های رقابتی، می‌تواند تا حدودی ثبات در قیمت‌ها را برقرار کند ولی نمی‌تواند برای فروشنده‌ها قیمت مشخصی تعیین کند یا به یک فروشنده بگوید حتما باید اجناس را با بهایی مشخص بفروشد. وقتی تعادل بازار برهم می‌خورد؛ کالای فروشندگان به سرعت با قیمت‌های قبلی به فروش می‌رود یا فروشندگان از فروش با قیمت‌های قبلی اجتناب می‌کنند و دیجی‌کالا به عنوان پلتفرم قانونا مجاز نیست و نمی‌تواند فروشنده‌ای را وادار به فروش کالای خود کند. در این مواقع دیجی‌کالا می‌تواند سقف قیمتی تعیین کند و به فروشندگان اجازه ندهد کالایی را بیش از اندازه مشخصی گران کنند. اما فروشنده مختار است که در این محدوده قیمتی کالای خود را بفروشد یا نفروشد. پافشاری بر یک سقف قیمتی معمولا باعث می‌شود فروشنده از فروش کالاهایش اجتناب کند و در نتیجه کالا ناموجود می‌شود. در این مواقع ممکن است اینطور به نظر برسد که پلتفرم کالاها را ناموجود کرده است تا بعدا گران‌تر بفروشد! در حالی که این‌طور نیست و چون سقف قیمت ایجاد شده است فروشندگان از فروش کالای خود با قیمت قبلی اجتناب می‌کنند.

۲. حذف سقف قیمت و مشکل گران‌فروشی

برای موجود نگه داشتن کالاها می‌توان سقف قیمتی تعیین نکرد و به فروشنده‌ها اجازه داد تا کالای خود را با قیمت دلخواه عرضه کنند. برداشتن این سقف به فروشنده‌ها اجازه می‌دهد به جبران ضرر و زیانی که در پی افزایش قیمت‌های مواد خام، دلار و کاهش ارزش پول ملی دیدند؛ کالاها را با قیمت دلخواه بفروشند و بازار هم معمولا خریدار است اما باز ممکن است اتهام گران‌فروشی متوجه پلتفرم مارکت پلیس شود.

دیجی‌کالا درباره کمتر از ۳۰ درصد محصولات و آن‌هایی که به طور مستقیم در مدل خرده‌فروشی فروشنده است، اختیار کامل در قیمت‌گذاری درست و منصفانه دارد. بعضی از کاربران این نکته مهم را نمی دانند و تصور می‌کنند تمام بیش از ۶ میلیون محصولی که روی این پلتفرم وجود دارد به طور مستقیم توسط خود دیجی‌کالا قیمت‌گذاری می‌شود.

این دو چالش نه برای دیجی‌کالا که برای همه پلتفرم‌های دوسویه و فروشگاه‌های مارکت پلیس در زمان برهم خوردن تعادل بازار و موج گرانی‌ها مطرح است و همیشه یک حرکت میان احتکار و گران‌فروشی در باورهای خریدار ممکن است وجود داشته باشد.

بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری در دیجی‌کالا

با همه چیزهای گفته شده در بالا که چالش‌های جدیدی در بازار خرده‌فروشی ایران هستند و ایجاد تعادل در قیمت‌گذاری و عرضه و تقاضا را بسیار سخت می‌کنند، ولی تلاش کرده‌ایم حتی در همین شرایط، راه‌حل‌هایی را بیابیم و ابزارهایی را توسعه دهیم تا بتوانیم بهترین کالاها را با بهترین و منصفانه‌ترین قیمت به مشتریان خود ارائه دهیم.

استراتژی‌ها و بایدها و نبایدهایی در قیمت‌گذاری کالاها برای فروشنده‌ها مشخص شده و نظارت دائمی روی عملکرد آن‌ها وجود دارد؛

 • فروشنده‌ها در هنگام تعیین قیمت یک کالا باید هم بازار آفلاین و هم بازار آنلاین را بررسی کرده تا به یک قیمت‌گذاری درست برسند.
 • فروشنده‌ها حق ندارند قیمتی بالاتر از سایت فروشگاهی یا فروشگاه فیزیکی خود در دیجی‌کالا درج کنند.
 • کالاهایی که دارای نرخ مصوب و قیمت چاپ شده هستند؛ باید با همان قیمت و یا کمتر از نرخ مصوب به فروش برسند.
 • دیجی‌کالا با فروشندگانی که با ارایه تخفیف‌های کاذب سعی در فریب مشتری را دارند؛ برخورد کرده و مجازات‌هایی از گرفتن دسترسی به قیمت کالا یا گروه‌های کالایی برای یک ماه تا تعلیق مجوز فروشندگی و برند آن در مارکت‌پلیس دیجی‌کالا اعمال می‌کند.
 • ابزارهای جعبه خرید (Buy Box) و پایش قیمت‌ها توسط کاربران، به طور دائمی در حال کنترل قیمت فروشنده‌ها و یافتن بهای منصفانه است.
 • هر فروشنده یک تاریخچه قیمت‌گذاری در داده‌های دیجی‌کالا دارد و نمی‌تواند به یک‌باره قیمت کالایی را چند برابر افزایش دهد و باید بر اساس قیمت مرجع اعلام شده در پنل فروشندگی خود، قیمت‌های جدید کالاها را براساس ضوابط تعیین شده، استخراج و اعلام کند.

جعبه خرید؛ مکانیزم طبیعی رسیدن به قیمت‌های منصفانه و رقابتی

دیجی‌کالا چه سازوکاری برای ارائه‌ی مناسب‌ترین قیمت‌ها دارد؟ جعبه خرید (دکمه پیش‌فرض افزودن به سبد خرید) محلی است که در آن منصفانه‌ترین قیمت پیشنهادی از بین فروشندگان مختلف کالا به مشتریان نمایش داده می‌شود. همیشه جعبه خرید بهترین گزینه برای خرید را به مشتریان پیشنهاد می‌دهد و شامل منصفانه‌ترین قیمت خرید از بین فروشندگانی است که کالا را عرضه می‌کنند. کیفیت کالا، عملکرد فروشنده، اصالت کالا، خدمات پس از فروش و موجود بودن کالا در انبار دیجی‌کالا هم در اختصاص یافتن این جایگاه به فروشنده نقش دارد.

 

نمونه جعبه خرید دیجی‌کالا

به نوعی می‌توان گفت جعبه خرید، بهترین قیمت پیشنهادی برای یک محصول است. دیجی‌کالا با راه‌اندازی مدل مارکت‌پلیس، به دنبال رقابتی کردن بازار برای فروشنده‌ها بود و جعبه خرید مکانی است که فروشنده‌ها بر سر تصاحب آن با هم رقابت شدید و سخت‌گیرانه‌ای دارند و ناچار می‌شوند، قیمت‌های پایین‌تر و ارزان‌تری نسبت به بازار پیشنهاد بدهند.

نمونه قیمت‌های پیشنهادی برای یک محصول در دیجی‌کالا

به این ترتیب، غالب اوقات برای هر کالا، قیمت پیشنهادی در جعبه خرید، پایین‌ترین قیمت کف بازار یا در میان فروشنده‌های آنلاین است؛ چرا که اگر این‌طور نباشد، فروشنده موفق به فروش کالای خود نشده و خریدار می‌تواند به فروشنده‌ها یا فروشگاه‌های دیگر مراجعه کند و با قیمت ارزان‌تر، کالایش را سفارش بدهد.

بر اساس گزارش سال ۹۹ دیجی‌کالا تا پایان این سال، بیش از ۵۳۰ هزار پیشنهاد برای قیمت مناسب‌تر توسط کاربران گزارش شده است و که ۲۰ درصد دارای اطلاعات کامل و قابل بررسی بودند و ۱۲.۵ درصد گزارش‌ها منجر به ویرایش قیمت شد.

این نمودار در بازه یک ماهه همه تغییرات قیمت یک کالا را نشان می‌دهد و مهم‌تر از آن مشخص می‌سازد در میان فروشندگان مختلف یک محصول یکسان، هر فروشنده چه زمانی کالا را با چه قیمتی به فروش رسانده است. در این نمودار به سادگی می‌توان زمانی که کالایی تخفیف داشته را مشاهده کرد و حتی در مواردی زمان تخفیف بعدی را تا حدودی حدس زد.

شما می‌توانید نمودار قیمت کالا را در کنار هر کالایی که در دیجی‌کالا به فروش می‌رسد، ببینید. اعداد مشخص شده در نمودار قیمت کالا، نشان‌دهنده کمترین قیمتی است که یکی از فروشندگان در طول هر روز آن کالا را با آن قیمت فروخته است. خطوط آبی رنگ نمودار قیمت نشان‌دهنده قیمت عرضه کالا بعد از تخفیف و خط چین‌های خاکستری رنگ قیمت قبل از تخفیف را نشان می‌دهد.

نمونه نمودار قیمت دیجی کالا

درباره‌ی بعضی از کالاها که ممکن است در روزهایی فروش نداشته باشند یا در آن تاریخ ناموجود باشند، قیمتی برای نمایش در نمودار قیمت وجود ندارد و جای آن خالی باقی می‌ماند. این ویژگی در همه ۶ میلیون تنوع کالایی در فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا وجود دارد و کاربران می‌توانند اطلاعات تغییرات قیمت کالای مورد نظر خود را به دست آورند.

لازم به ذکر است که بعضی کالاها دارای رنگ‌بندی یا سایزهای متفاوت هستند و ممکن است قیمت هر سایز و رنگ متفاوت باشد، در این حالت نمودار قیمت هر رنگ یا سایز متفاوت، به شکل مجزا نمایش داده می‌شود و برای مشاهده نمودار قیمت هر سایز یا رنگ متفاوت باید روی گزینه‌های قسمت پایین نمودار قیمت، گزینه دلخواه را انتخاب کنید.

با نشان دادن نمودار قیمت کالاها و تاریخچه تغییرات قیمتی برای هر کالا تلاش داریم تا شفافیت را در فرآیند قیمت‌گذاری حفظ کنیم و به اشتراک‌گذاری فرایند تغییر قیمت‌ها به صورت روزانه است که در شرایط کنونی اقتصاد کشور ما، می‌تواند تضمین‌کننده خرید آگاهانه باشد.

نمودار تغییر قیمت کالاهای دیجی‌کالا چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

۴۲۳ دیدگاه
 1. Avatar Alibozorg

  کارت درسته دیجی جان همه ی موارد و مسائلی که در این گزارش درج شده قابل درکه برامون و میشه تصور کرد که برقرار کردن تعادل بین فروشنده و خریدار در این وسعت و حجم از کالاها کار راحتی نیست و ممکنه یه جاهایی نارضایتی هایی هم باشه اما بطورکلی قابل درکه اون هم تنها گلایه مون کد تخفیف ها هستش هم دیجی کالا و هم خصوصاً دیجی استایل معمولا کدها یا چن ساعت وقت دارن که اونم تا متوجه میشیم وقتش گذشته یا تعداد محدود برای چن نفره و یا اصلا اعمال نمیشه بعضاً هم پیش میاد از کالاهای منتخب روی یه تعدادش اعمال نمیشه لطفا یه فکری هم برای این بکنید ممنون و موفق باشید

 2. Avatar پريناز شمس

  سلام.وقتتون بخیر. دستبند طلا ١٨ عیار sba42(جانی و دلی) چطور با وزن ٢١/. تازه با تخفیف ۵١٩ هزار تومانه. درحالی که دستبندها و طلاهای دیگه با این وزن و قیمت الانِ طلا ماکزیمم باید ٣٠٠-۴٠٠ باشه و حدود ٣/. گرم و کمی بالاتر،باید این قیمت باشه. من فکر میکنم شاید ٣١/. گرمه و اشتباه نوشته شده

 3. Avatar پرهامی

  چرا قیمت روی کالا رو خودتون نگاه نمیکنید..واقعا قیمت اعلامی شما ۴۰۰۰۰۰ ریال هست ولی …..قیمت روی کالا ۱۰۰۰۰۰ ریال ……چرا …..برای بسکوبیت ۱۹۰گرمی جمانه…

 4. Avatar پريناز شمس

  سلام.وقتتون بخیر. دستبند طلا ١٨ عیار sba42(جانی و دلی) چطور با وزن ٢١/. تازه با تخفیف ۵١٩ هزار تومانه. درحالی که دستبندها و طلاهای دیگه با این وزن و قیمت الانِ طلا ماکزیمم باید ٣٠٠-۴٠٠ باشه و حدود ٣/. گرم باید این قیمت باشه. من حتی فکر میکنم شاید ٣١/. گرمه و اشتباه نوشته شده.

 5. Avatar یاسین

  سلام ، این موضوع رو میشه شفاف کنید ، شیر کاله پرچرب روی سایت شما ۱۴ هزار تومن بعد از تخفیف ۱۲۶۰۰ به فروش میرسه ، روی سایتها و درب مغازه ها قیمتش ۱۲۵۰۰ هستش

 6. Avatar یوسف

  سلام فروشگاه اینترنتی تقریبا جدیدی وجود دارد که تمامی گوشی های همراش قیمتش از شما به مراتب کمتر است.بنده تقریبا ۱۰ ساله که مشتری شما هستم دوست دارم از شما خرید کنم اما با این وضعیت خب عاقلانه نیست.اگر امکان داشت نام آن فروشگاه را درج میکردم اما خب حتما شما قبول نمیکنید چون تبلیغات می شود حتما خودتان آن فروشگاه را میشناسید..شما هم سعی کنید قیمت گوشی ها را مانند آن فروشگاه قیمت گذاری کنید با تشکر

 7. Avatar حسن

  سلام. الان حدود ۲ ماه است که قیمت iphone 12 mini در دیجیکالا خیلی باالاتر از جاهای دیگر است و در این مدت هم حتی یک بار هم فروش ویژه یا شگفت انگیز برایش نداشته.

 8. Avatar محمدرضا

  سلام من هروقت از کدتخفیف استفاده میکنم خصوصا ۲۰ هزارتومانی مرسوله ام ناقص یا جنس ارزانتر ارسال میشه تا جلوی ضررتون بگیرید. بهمین خاطر قیدکدتخفیف زدم

 9. Avatar rahmani

  سلام خسته نباشید پرده‌های والان دار تنهاوالان ها هس یا کامل ممنون

 10. Avatar آرش

  با سلام
  چرا بیشتر کالاهای در سایت بعد از خرید چیز دیگه ای ارسال میکنید؟؟
  خوب عکس نذارید تا آدم تصوری از محصول نداشته باشه
  حدس بزنه و خرید کنه

 11. Avatar سید علی

  کابل تبدیل USB به لایتنینگ/microUSB/USB-C باسئوس مدل TZCAXC-A01 طول ۱ متر ارزش این کابل اینقدر نیست چرا اخه جاها دیگه کمتره

 12. Avatar Aghil

  قیمت گزاری فروشنده های تبلت برچه معیاری هست که تبلت ۸۸۰۰ در عرض ۲۰ روز میشه ۱۴۵۰۰.

 13. Avatar سید

  دقیقا موافقم .چند بار خرید کردم ولی جنس استفاده شده فرستادن،حتی زحمت ندادن تمیزش کنن

 14. Avatar Faezeh

  من چند بار از دیجی کالا خرید کردم وراضی بودم از خریدهایی که انجام دادم از نظر کیفیت هم میتونم بگم خیلی خوب بوده مشکلی نداشتم با تشکر از دیجی کالا

 15. Avatar مرتضی

  با سلام

  تا چند سال قبل قیمت های گوشی برای من مرجع بود سایت دیجی کالا اما جدیدا اغلب ۱۰ درصد بعضی موارد
  هم بیشتر قیمت گارانتی و شرایط کالا هم یکسان هست .

 16. Avatar جواد

  گرانیه گرافیک….عزیزم شلام این قیمت کارت گرافیک ۲۰۶۰ rtx gamining رو یه چک بکنین ۷ ملیون از مقداد بالاتره ..چه خبره رحم کنید بابا

 17. Avatar saeeddch

  سلام وقت بخیر وقتی متراژ کابل لنتون بالا میره به جایه این که قیمت پایین بیاد قیمت بالا میره چه جالب

 18. Avatar مصطفی

  همه کرایه هارو بردید بالا
  فقط سوپر مارکت مونده بود اونم کردید بالای ۲۰۰ هزار تومن
  یه کد تخفیف میدید
  دوبرابر کرایه میگیرید
  مطمئن باشید با این روال باید سوپرمارکت رو تعطیل کنید

 19. Avatar حمید یموت

  با سلام
  صرف نظر از قیمت برخی کالا ها که در بازار و در خرید معمولی ازرانتر هستند، بنظر من مشکل اصلی در حال حاضر کیفیت پائین و عدم مطابقت مشخصات اعلام شده محصول است. ظاهرا مقوله کیفیت در آن سازمان محترم مغفول مانده و کنترل آن عملا توسط مشتری با فرایند برگشت کالا انجام میشود. البته معمولا کیفیت کالاهای ایرانی به دلائل مختلف پائین بوده و یا بسیار پایینتر از حد استاندارد و یا حتی پائینتر از انتظار مشتریست.
  ولی آیا بهتر نیست همانند بزرگان کسب و کار های مشابه در جهان مقوله کیفیت و تضمین آن مورد توجه شما قرار گرفته و ازین طریق ضمن افزایش کیفیت محصول رضایتمندی بیشتر مشتریان و منجر به کاهش قیمت تمام شده گردد؟

 20. Avatar محمد

  اکس باکس سریز اکس رو حدود ۴ میلیون گرانتر از سایر فروشگاه ها با گارانتی عیناً مشابه قرار دادید

 21. Avatar علیرضا

  مجیک کیبورد آیپد ۱۲.۹ را حدود ۲۵درصد گرانتر از قیمت فروشگاه های مشابه برای فروش قرار داده اید

 22. Avatar آریا

  لطفا گوشی not8پرو رنگ خاکستری رو موجود کنید با تشکر از دیجی کالا

 23. Avatar عبدالله اسعدی

  لطفا رنگ های دیگه گوشی رو هم موجود کنید من قصد خرید داشتم الان فقط سفید رو موجود دارید خاکستری رو هم موجود کنید باتشکر

 24. Avatar محمد

  جدیدا هر نظری میدم تائید نمیشه . عزیزان سانسورچی . در دنیای آزاد , اگر نظری توهین آمیز به شخص یا مذهب یا فروشنده ای نباشه نمیبایست رد بشه . من حتی نمیفهمم چرا باید مثلا نظر منکه میگم این کالا بیش از اندازه گرونه و فروشنده داره ۵۰۰% سود میکشه روش و این نه انسانیه نه قانونیه نه هییییچ تائید نشه ! اما اون فروشنده هم آزادانه هی گرونترش کنه .

 25. Avatar رضا

  تا دو روز لنت پراید امکو رو با تخفیف ۱۰۸ زده بود تا میخواستم سفارش خرید بدم و در سبد فایل بود الان قیمتشو تغییرش دادین. دیگه به شماها هم هیچ اعتمادی نیست. رو لنت نگاه کن ۲۰۲۰ زده ارزون از شرکت میگرین دوبرابر سود می کنین. الان بیرون ارزون تر، به من یاداوری کردین که تبلیغ کنم سایت شما چگونه داره عمل میکنه.

 26. Avatar امیرمهدی

  عاااالی

 27. Avatar امیر

  یکی از مشکلات خرید از دیجی کالا، عدم تطابق تصاویر و مشخصات اظهار شده با کالای دریافتی است. برخی فروشنده ها در فضای رقابت ناسالم، قیمت کالا را پایین و برای جبران سود خود، یا به دلیل نوسان قیمت، کالای دیگری را ارسال میکنند. متاسفانه نظارتی وجود ندارد و این مشکل تکرار میشود.
  در موردی فروشنده دو کالای دیگر که یک سوم کالای سفارشی قیمت داشت را ارسال کرده و نهایت خدمت دیجی کالا مرجوع کردن کالا و برگشت پول پس از یک یا دو هفته اتلاف وقت است.
  این موضوع به اعتبار دیجی کالا لطمه زده و سایتهای دیگر را در اولویت خرید من قرار داده است.

  1. Avatar امیر محمودی

   بله دقیقا همینطوره، منم که فروشنده دیجی کالا هستم متوجه این شدم که در یک رقابت ناسالم، فروشنده ها به هر ترتیبی برای کم کردن قیمت جنس، از ارسال جنس های مشابه، و جنس های تقلبی دست کم نمیزارن، جنسی که من یک سال و نیم روش کار کردم کلی نظر مثبت گرفت(اندروید باکس R69) فروشنده های دیگه اومدن جنس تقلبی زیرش گذاشتن و من مجبور شدم از یکیشون بخرم بیاد فرم مغایرت پر کنم برای دیجی کالا ولی اثری که روی کامنت ها داشت رو نمیشه جبران کرد، و خب اون فروشنده رو اخراج کردن ولی بازم نفرات بعدی میان، منم قطعا پیگیری میکنم تا همه رو از زیر این جنس بیرون بندازم!

 28. Avatar کیوان اسمعیلی

  با سلام وخسته نباشی به مجموعه دیجی کالا.انتقادی که بنده ازدیجی دارم اینه که جدیدابرای ارسال کالاهزینه ارسال خیلی بالایی رومیگیره.بعضی ازکالاهاقیمت خیلی پایینی دارن مثلاقیمتش ۱۵تومنه،ولی ۲۵تومن هزینه ارسال داره که باعث میشه یک کالاباقیمت ۱۵تومن ۴۰تومن بدست مشتری برسه.خب مسلما منه مشتری ازخریداون کالامنصرف میشم.بنظرمن باید برای هرکالایی نسبت به قیمت اون کالاویانسبت به مسافتی که بایدپیک طی کنه هزینه‌های ارسال متفاوت باشه.بنظرشماکالایی با قیمت ۸۰۰۰تومان منصفانه‌است که ۲۵۰۰۰تومن هزینه ارسال داشته باشه؟

  1. Avatar احمد

   دوست عزیز اگر قرار باشه من و شما واسه یه جنس ده هزارتومنی پیک دی جی کالا رو مشغول کنیم،دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه/باید سه هزار نفر پیک استخدام کنه دی جی کالا واسه تهران فقط که جنس دو هزار تومنی رو به من و شما برسونه/هیچ توجیهی وجود نداره.فروشگاه های بزرگ دنیا هم مثله آمازون جهت ارسال رایگان یک کف خریدی در نظر میگیرند.

  2. Avatar امیر محمودی

   این خواست شما غیر معقوله، نمیشه که یه جنس ۱۰ هزار تومنی رو یکی برداره لیبل بزنه ببره بزاره انبار دیجی کالا، دیجی کالا کلی هزینه ی جا به جایی و پردازش بکنه و بزاره تو ماشین بیاره به شما تحویل بده بعد بخواین ۲ هزار تومن بگیره!
   اینجور جنسارو شما باید برین از سر کوچه بخرین

 29. Avatar مسیحا

  عالی

 30. Avatar بهنام بهزادی

  سلام در برخی قیمت گذاری های پوشاک چرا چند سایز از همون جنس تخفیف میخوره ولی یک سایز اون همون تخفیف رو نخورده

 31. Avatar آرش

  دیجی جان لطفا درباره تایید نکردن بعضی کامنت ها تجدید نظر کن. حتی در اپ فیدیبو که دیجی کالا اون رو خریده اصلا اجازه انتقاد رو به خریدار نمیدید. چندین بار پایین یک کتاب یک نکته رو مطرح کردم و فیدیبو کامنت رو تایید نمیکنه و یک کامنت خودکار به ایمیل میاد که چون نظر شما درباره کتاب نبوده خذف شده اگه انتقاد دارید به فلان آدرس ایمیل بزنید. متاسفانه وقتی رقیب نباشه هر فروشنده ای به حقوق خریدار بی اعتنا میشه و لزومی به حساسیت زیاد نمیبینه. نمونه اش تعداد بالای کسانی که کالایی مغایر با سفارششون دریافت میکنند.

 32. Avatar آرش

  دیجی کالای عزیز لطفا برای نشان دادن فروشنده برتر (منظور فروشنده ای که صدر لیست قرار میگیره) فقط قیمت کمتر رو مد نظر قرار ندهید. حداقل از کامنت ها و نظرات خریداران همون محصول برای نظارت و تصمیم گیری استفاده کنید. من الان دارم دنبال یک هدفون میگردم در قسمت نظرات خیلی از خریداران گفتند که فروشنده کابل شارژ اصلی هدفون و یک کابل جانبی اتصال مستقیم به وسیله رو از داخل جعبه هدفون برداشته و دوتا جنس تقلبی بی کیفیت جاش گذاشته. در عکس هایی که فرستاده بودند هم دقیقا میشد دید. (نمیشه که همه با هم یک دروغ رو تکرار کنند و اصلا دلیلی نداره) خب سوال پیش میاد که چرا دیجیکالا به این فروشنده تذکر نمیده؟ چرا بازرسی انجام نمیده. مردم به پشتوانه اسم دیجیکالا فکر میکنند کالای اصل دارن میخرن.

 33. Avatar احسان

  لطفا روی تعیین قیمت از – تا – برای فیلتر ها روی کالاهای مختلف بیشتر مانور دهید تا راحت تر بتوان روی کالا ها با قیمت های مختلف رنجهای قیمت بالا و رنج قیمت پایین فیلتر کرد الان برای قیمت های پایین اصلا نمیشه فیلتر بازه قیمت گذاشت یک بار خودتون امتحان کردین اصلا ؟

 34. Avatar ساما

  هر چی منتظر شدم دیجی حراج نکرد مجبور شدم شیائومی را از شاپ بخرم امیدوارم در مورد مانیتور این اتفاق مجدد نیفتید مرسی

 35. Avatar Alexander

  من فقط یه چیز میخوام بگم، شما تو اینترنت بزن PS 4 Price براتون میزنه قیمت کارخونه ۳۹۹ دلار که با دلار ۲۵ هزار تومنی هم حساب کنیم میشه ۹ میلیون و ۹۷۵ هزار تومن ولی توی دیجی‌کالا، فروشندگان محترم قیمت زدن ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومن! گیریم ۱ میلیون و ۵۰۰ به خاطر دسته‌ی دوم و ۷۰۰ هزار تومن هم به خاطر بازی FIFA 21 که همراهشه، اون ۱ میلیون و ۵۰۰ هزارش چی می‌گه دقیقاً؟ لابد قیمت گارانتیشه و اون قیمتی هم که تو گوگل نوشته مربوط به پلی‌استیشن تک‌دسته‌ی بی‌بازی ۵۰۰ گیگ بدون گارانتیه!
  باعث تاسفه که به این شکل فجیع، بعضی فروشندگان نامحترم دیجی‌کالا کلاه‌های به چه گشادی سر مردمی میذارن که تحت شدیدترین فشار اقتصادی و تحریم قرار دارن.

  1. Avatar سیدعلیرضا میردهقان

   فکر میکنم به خاطر هزینه ارسال به ایران و گمرک و سود فروشنده باشه که به نظرم منطقیه

 36. Avatar بهمن

  متاسفانه برخی کالاها دارای قیمت درج شده روی کالا هستند و فروشنده با قیمتی چند برابر این کالا رو در دیجی کالا به مشتری میفروشه.مرجوع کردن کالا کم دردسر نداره برای همین نمیشه هر کالایی رو با هر قیمتی مرجوع کرد .اینجا به اعتبار دیجی کالا خرید می کنیم وقتی هم نظر می نویسیم که کاربران گران تر نخرن دیدگاه تایید نمیشه و فقط تایپ بیخودی انجام دادیم.در اداره تعزیرات حکومتی فروش کالا با قیمت گران تر از درج شده روی کالا تخلف گرانفروشی محسوب میشه و فرقی نداره شرکت باشه یا فروشگاه یا سایت اینترنتی وقتی مراجعه میکنی و فاکتور خرید و خود کالا که قیمت درج شده دارد رو ارائه میدی به سرعت پرونده تشکیل میدن.این اتفاق چند بار برام رخ داده و نتیجه گرفتم هم مابه التفاوت رو برگشت داده فروشنده و هم برای نرفتن به دادگاه جریمه مصوب رو به خزانه دولت واریز میکنه.ولی متاسفانه دیجی کالا در این مورد هیچ اقدامی به نفع کاربر انجام نمیده.در این موارد دیجی کالا موظف هست با فروشنده متخلف برخورد و حق کاربر رو ادا کنه

  1. Avatar گرگیج

   قیمتش رو ما می بینیم و خرید می کنیم و می تونیم نخریم، ولی اگه خرید کردیم دیگه باید مطمئن باشیم که کالا همون چیزیه که در تصاویر و توضیحات میبینم. ولی متأسفانه این اعتماد از دیجی کالا دیگه کمرنگ شده و کالایی که فروشندگان می‌فرستند، مغایر با اطلاعات کالا می باشد و دیجی کالا هم نظارت نداره. از طرف دیگر اگه مورد پسند نباشه برای کسانی مثل من که از شهرستان های دور سفارش می‌دهیم، روند مرجوع کردن و دردسرهایش ناخوشایند خواهد بود.

 37. Avatar مهدی ذاکر

  تامین کننده ای مانند صنایع چرم شهرزاد بعد از ۲ سال و ۹ ماه حضور با امتیاز بد ۶۶ درصد تامین به موقع و امتیاز صفر برای مورد تعهد ارسال چرا هنوز باید در دیجی کالا حضور داشته باشد و موجب سرگردانی خریدارانی مانند بنده شود که هم باعث خسارت مالی و هم تاخیر و امکان لغو الباقی محصولات بسته سفارشی شود.لطفا تامین کنندگان بی مسولیت را از سایت حذف کنید.

 38. Avatar هیوا

  خیلی خوب

 39. Avatar بهزاد

  سلام
  تا حالا چندین بار مرسوله ارسالی با چیزی که سفارش داده بودم مغایرت داشت اگر فروشنده های محترم کالاهاشونو با قیمت متناسب با بازار و خارج از بحث مغایرت و این داستانا عرضه کنند چه لزومی به مرجوع کالا هست حتی در بسیاری از موارد پیش اومده کالای ارسالی استفاده شده و پلمپ باز شده و در بسیاری و از کالاها قیمت فروشگاه های خارج از دیجیکالا بسیار کمتر از قیمت عرضه شده در دیجیکالاست

 40. Avatar Yashar

  چرا فروشنده ها قیمت شون تو سایت های خودشون کمتر از اینجا ست مگه جزو قانون دیجیکالا نیست که نباید بالاتر باشه.
  مثلا ایرپاد پرو دیجی میده الان ۴٩٠٠ ولی رایاتک میده ۴٧٠٠ تو سایتش
  جالبتر اینه که چند روز قبل تفاوت قیمت در حد ۴٠٠ هزار تومن بود. نمی‌دونم چرا پیام های اینجوری و منتشر نمیکنید. لااقل رسیدگی کنید

 41. Avatar حسین

  تا به حال از اول سال ۱۴۰۰ ۴ بار یک قاب را سفارش داده ام. هربار به دستم نرسیده و الان تو اردیبهشت هستیم وهربار هم پول رو باتاخیر برگردونده چون بانک بهشون سود میده بابت پولی که توی حسابشونه و این عملا یک جور دزدی است امید وارم این مشکل رفع شود . اگر هم کالا را همان موقع ارسال چک کنند ماهم یک هفته منتظر نمیمونیم بعد بگن معیوب بوده

 42. Avatar نسرین

  باسلام خسته نباشید
  ببخشید واقعا چرا قیمت اتو موها انقدر بالا رفته یکم نظارت کنید درحالی ک قیمت اصلی اون ها خیلی خیلی کمتره مثلا فروشنده هلس اریا اتو اتو موی فیلیپس مدل HP8324/00 تا ۴ میلیون رسوندن درحالی ک قیمت اونها تا اون حد بالا نیسش یکم انصاف لطفا حالا تنها این فروشنده نیسش ک انقدر قیمتارو بالا زدن

 43. Avatar عبدالرضا عطائی

  میشه از جات بلند شی و کلاهت رو برداری، اونم به پاس احترام بنیانگذار و تمامی افرادی که در حتی کالا زحمت میکشن، واقعا انقلابی رو ایجاد کردین در صنعت الکترونیک کشور عزیزمان ایران!✌
  امیدوارم روزی برسه که بالاتراز آمازون و علی بابا و… قرار بگیرید و در سطح بین المللی هم افتخار بیافرینید????
  خیلی شفاف و صادقانه و همچنین قابل درک و فهم برای همه کاربران با سطح دانش تجارت الکترونیک متفاوت…!
  قابل توجه مدیر ارشد و پدر دیجی کالا، من خیلی دوست دارم در ساختمان مرکزی دیجی کالا خدمت و انجام وظیفه کنم، در گذشته میخواستم نمایندگی یزد رو بگیرم صحبت هم کردم ولی نتونستم سرمایه کافی رو ارائه کنم، بنده دانشجوی دکترای مدیریت صنعتی هستم، کتابی هم با عنوان زنجیره تامین و لجستیک تالیف کردم و بعنوان سرفصل وزارت علوم برای درس ۳ واحدی برگزیده شده، کلا به این حوزه و بویژه تجارت الکترونیک این زنجیره علاقه مند هستم!
  در مقابل چشم کاربران خواستم شرایطی رو فراهم بفرمائید تا بنده نیز عضو کوچکی از خانواده دیجی کالا باشم و چیزهای زیادی رو یادبگیرم.بسیار سپاسگذارم

  عبدالرضا عطائی
  ۰۹۱۳۱۵۸۰۳۹۵
  Abdolreza.ataei@gmail.com

  1. Avatar محمود

   شما که مهندسی، اول برو ادبیات خودتت صحیح کن بعد بیا اراجیف بگو. «سپاسگزار» میشه نه «سپاسگذار»

 44. Avatar مهناز

  چند روز پیش یه گردنبند انتخاب کردم که قیمتش ۴۰۰ هزار تومن بود به دلیل گرانی نخریدم تا بعد از دو روز قیمتش شد ۲۰۰ هزار تومن که مناسب دیدم ولی چون جنسش نوشته نشده بود سوالمو کتبی مبنی بر اینکه جنسش چیه عنوان کردم که جای دیگه دیدم جنس این گردنبند رو استیل نوشته . خلاصه این گردنبند رو خریدم و امروز به دستم رسید و دیدم که گردنبند پلاستیکیه . آخه میخوام بدونم قیمت ۴۰۰ هزار تومن روی گردنبند پلاستیکی واقعا رواست ؟ اینکه الکی مشخصات کالا رو استیل بنویسند فقط به بهانه فروش کالای خودشون آیا درسته ؟ همین الان به دستم رسیده و حالا که میخوام گردنبند رو مرجوع کنم قیمت اون شده ۱۶۰ هزار تومن . آخه واقعا یعنی هیچ نظارتی روی این کالا ها نیست ؟ هر کی هر کاری که دوست داره میکنه و خریدارارو اینطوری فریب میدن ؟؟؟ واقعا از ناراحتی نمیدونم باید چی بگم ؟؟؟؟ نمیدونم پیش خودشون چی فکر کردن ؟؟؟؟

 45. Avatar حمید

  تا حدودی صحبت درسته ، ولی شما نباید اجازه بدید فروشنده آرایشی و بهداشتی سما بیاد و کولرگازی اجنرال بفروشه ، خوب این مشخصه که دلالی داره میشه این وسط و شما چه بخواهید و چه نخواهید مرجعی جهت قیمت گرفتن هستید.

 46. Avatar اصلانی

  سلام با تشکر از راهنمایی در خصوص قیمت گذاری . تقاضایی در خصوص نحوه ارسال توسط فروشنده را حذف و یا در صفحه اول درج کنند . زیرا برای کالایی مثلا خار شلگیر خودرو که قیمت کمی دارد ارسال توسط فروشنده خورده ۳۰ هزار تومان خورده لطفا پیگیری نمایید با تشکر از دیجی کالا اصلانی

 47. Avatar احسان

  در بسیاری از موارد که ارزش کالا پایینه ،شاهد مغایرت مشخصات کالای درخواستی با ارسالی بودم،نظر اینجانب هم در خصوص این وقایع ثبت نشد..بعضا مشخصات کالا ضد ونقیض ذکر میشه و با توجه به فرایند طولانی مرجوع خریدار مجبور به انتخاب اجباری چشم پوشی مشه .این بر خلاف حقوق خریداره..در بسیاری از موارد کالا ها با مشخصات برند های معروف به فروش میرسند و متاسفانه بعد از مدت مدیدی مشخص میشه که اصل نبودن…بعضا یک کالا فقط با اضافه یه کسر شدن عدد یا حرفی به اسم ان،توسط همان فروشنده با قیمت متفاوتی به فروش میرسه که فقط با خرید هردوی ان کالا متوجه عدم تفاوت میشی…و و و
  جمع بندی اینجانب این است که اختیار دادن به فروشنده بدون در نظر گرفتن (واقعی و عملی) حقوق خریدار هرگز به تعادلی که در تصویر توصیف کننده پلتفرم دوسویه که در اول پست گذاشتید،نمیرسه
  از مزایای طرح صرف نظر کردم زیرا عملا این مزایا علاوه بر این که باعث رقابت نشده،بلکه باعث اعتمادی کاذب شده که در اینده اش شرایط وقوع اینچنین وقایع مضحکی شده…مارکت اینترنتی بدون اعتماد معنایی ندارد.بنده رضایت ندارم و خواهان رسیدگی فوری و جدی هستم…با تشکر

 48. Avatar سمیع

  کیف آرتان در سایت فروشنده ۳۰۰تومان زدن ولی شما با ۵۰درصد تخفیف ۳۰۰تومات قیمت گذاشتین لطفاً توضیح بدین

  1. سلام وقت بخیر. لطفاً اطلاعات دقیق کالا را ذکر کنید تا همکاران ما در بخش نظارت بر قیمتگذاری امکان پیگیری داشته باشند.

 49. Avatar رضا احمدی

  چرا دیجی کالا امکان فروش چای با برند خاصی رو برا فروشنده ها غیر فعال کرده در حالیکه همون کالا با دو برابر قیمت هفته پیش، توسط خود دیجی کالا و برندش داره فروخته میشه؟؟؟

 50. Avatar mahdieh

  سلام
  تشکر بابت توضیحات تون
  ولی ای کاش نمودار قیمت ها رو مثل قبلش کنید که سه ماهه هم داشته باشه
  ممنون میشم

 51. Avatar عرفان

  چرا انقدر قیمت ها لحظه ای تغییر میکنه اصلا ثبات نداره بابا یکم ارزش گذاری ها رو به این اجناستون منطقی تر کنید دیگه این چه وضعشه

 52. Avatar امیر

  سلام .
  توی این سیستم محصول از قبل وجود داره و هر فروشنده فقط قیمت خاص خودشو وارد میکنه ؟ تکلیف سایز و رنگ هاش چی میشه ؟

 53. Avatar فرهاد

  سلام. جنس هایی که فروشنده ی آنها خود دیجی کالا هستند، باز قیمت بهتری داره. در خیلی موارد هم نسبت به بازار کمتر هست. ولی فرآیند قیمت گذاری در دیجی کالا، در مورد جنسی که فروشنده ی غیر از دیجی کالا داره، هر مدلی که باشه، کاملا مشخصه نظارت چندانی روش نیست . دلیلش هم میتونه این باشه که طبیعتا هر قدر جنس به قیمت بالاتری فروش بره، پورسانت دیجی کالا هم بالاتر خواهد رفت . بعضی اجناس اختلاف خیلی بالایی با همون نمونه در سطح شهر داره . من خودم به عنوان نمونه برای دیجی کالا فاکتور یک جنس رو که خریده بودم ایمیل کردم که توی دیجی کالا ۲۰ درصد گرون تر بود (هر چند که ترتیب اثری داده نشد). در مورد دیگه ای، من یک ماشین لباسشویی رو در سطح شهر، با قیمت نصف (دقت کنید، نصف) نسبت به دیجی کالا خریدم . زیر اون محصول هم کامنت گذاشتم، ولی منتشر نشد .

 54. Avatar ناصر

  من یک موبایل فروش هستم قیمت های شما حالا به هر دلیل بیشتر مواقع زیر قیمت شرکت های عمده فروش هست که اصلا منطقی نیست البته چند بار خودم خرید کردم ولی اون چیزی نبود که انتظارش رو داشتم و نکته خیلی مهم گوشی ها که گارانتی برای خود دیج کالا هست و خیلی هم از قیمت شرکت ها پایین تر هست یکی خراب در اومد فرستادم گارانتی درست نکردن که هیچ گوشی رو خرابتر کدن و فرستادن برام اونم بعد ۲ ماه برعکس سایر شرکت ها که نهایت ۲ هفته هست خودشم حتما راضیت میکنن

 55. Avatar علی

  سایت https://eshop.eca.ir این نوع پنل را ۴۶ هزارتومان میدهد…. قیمت ها را الکی زیاد نکنید مردم به دی جی کالا اعتماد داشتند