روند باز شدن آینه‌ی اصلی و عظیم تلسکوپ جیمز وب با استقرار بال نخست آغاز شد

۱۸ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از تلسکوپ جیمز وب پس از استقرار بال سمت چپ آینه‌ی اصلی

دقایقی پیش مهندسان تیم مأموریت جیمز وب پایان موفقیت‌آمیز استقرار بال نخست آینه‌ی اصلی جیمز وب را تأیید کردند تا روند استقرار آینه‌ی اصلی این تلسکوپ فضایی رسما آغاز و رصدخانه به شکل نهایی خود در فضا نزدیک شود.

مهندسان جیمز وب مرحله‌ی نهایی استقرار ساختار اصلی وب را آغاز کرده‌اند: باز شدن دو بال آینه‌ی اصلی آن. این پنل‌های جانبی که برای قرارگیری در چیدمان حالت پرتاب و جا شدن درون محفظه‌ی موشک به عقب تا شده بودند، هر کدام سه بخش از ۱۸ بخش آینه‌ی شش ضلعی اصلی رصدخانه با روکش طلا را در خود جای داده‌اند.

تیم مأموریت امروز بال آینه‌ای در سمت بندرگاهی (چپ) را باز کرد. برای این کار مهندسان ابتدا سازوکارهایی را که بال را برای زمان پرتاب در عقب نگه می‌داشتند، آزاد کردند تا این سازه امکان جابه‌جا شدن داشته باشد. سپس پنل در موقعیت خود، توسط موتورها روی لولاهای ویژه چرخید و طی فرآیندی که حدود ۵ دقیقه طول کشید، در جای نهایی خود قرار گرفت. اما گام نهایی قفل شدن این بال در جای خود بود که طی یک فرآیند دقیق و چند ساعته توسط مهندسان با موفقیت انجام شد.

بدین ترتیب عملیات امروز که در ساعت ۰۸:۳۶ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۰۶ به وقت تهران) آغاز شده بود، پس از تأیید مهندسان در ساعت ۱۴:۱۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۲:۴۱ به وقت تهران) پایان یافت.

استقرار دومین بال آینه‌ی اولیه هم، که برای فردا برنامه‌ریزی شده است، همین روند را دنبال خواهد کرد. پیش از این رصدخانه‌ی جیمز وب هم‌زمان که به سوی مدار هاله‌ی نقطه‌ی لاگرانژی ۲ خورشید-زمین پیش می‌رود، مراحل مهمی را برای استقرار سپری کرده است. ابتدا سازه‌های پالت جلو و عقب آن باز شدند، سپس پایه‌ی ابزار علمی مستقر شد و در ادامه سپر خورشیدی در شکل الماس-مانند خود گسترش یافت. استقرار آینه‌ی ثانویه آخرین گام پیش از باز شدن آینه‌ی اصلی بود.

وب که تا کنون بیش از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر از زمین دور شده و ۷۲ درصد مسیر را پیموده است، همچنان دو هفته‌ی دیگر پیش رو دارد و با توجه به اینکه پیشران‌های آن فقط در یک جهت عمل می‌کنند، برای قرارگیری صحیح در مدار، به‌تدریج سرعت خود را کاهش می‌دهد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ جیمز وب پس از استقرار بال سمت چپ آینه‌ی اصلی
Credit: NASA

منبع: NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه