یک فاینال فانتزی انحصاری دیگر برای PS5 در دست ساخت است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
اسکوئر انیکس Final Fantasy

با اینکه نمایشگاه سالانه‌ی E3 به‌عنوان بزرگترین رویداد سال صنعت بازی دیگر به قوت قبل پابرجا نیست، اما شرکت‌های بازی‌سازی هنوز هم در این بازه‌ی زمانی مشخص و پیش از آغاز تابستان، به برگزاری کنفرانس‌ها و مراسم‌های مختلف می‌پردازند. یکی از این شرکت‌ها اسکوئر انیکس است که گویا برنامه‌ی بزرگی برای تابستان امسال دارد. گفته شده که اسکوئر انیکس می‌خواهد در کنار نمایش گیم‌پلی بازی‌های رونمایی شده‌ی خود، از یک فاینال فانتزی متفاوت و اکشن هم رونمایی کند.

پس از یک سال غیبت، امسال قرار است دوباره نمایشگاهی دیجیتال به اسم E3 برگزار شود، اما بیشتر شرکت‌ها خودشان جداگانه برنامه‌ای ترتیب دیده‌اند. این برنامه‌ها هم همگی به صورت دیجیتالی و ضبط شده هستند و خبری از کنفرانس‌های بزرگ نخواهد بود. با این حال، هر قدر هم که بحران جهانی فعلی روی رویه‌ی بازی‌سازی شرکت‌های بزرگ تأثیر گذاشته باشد، آن‌ها کم و بیش مجبور به رونمایی و صحبت از ساخته‌های آینده‌ی خود هستند. منابعی غیر رسمی گفته‌اند که اسکوئر انیکس یک برنامه‌ی بلند و بالا برای رونمایی از بازی‌های آینده‌ی خود ساخته که گویا همین حالا آماده شده و تعدادی از فعالان صنعت بازی هم زودتر آن را دیده‌اند.

چند گزارش مختلف و صد البته غیر رسمی در ادامه‌ی این خبر منتشر شده‌اند. گفته شده که اسکوئر انیکس دو بازی کاملا جدید در رویداد تابستانی خود معرفی خواهد کرد. یکی از این بازی‌ها ساخته‌ی استودیوی «آیداس مونترال» (سازنده‌ی سری بازی‌های دوس اکس) است که برای کنسول‌های نسل جدید و نسل قبل ساخته و عرضه می‌شود. اطلاعات بیشتری از این بازی منتشر نشده است. بازی دیگر که بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسد، قسمتی فرعی در سری بازی‌های فاینال فانتزی است.

گویا این فاینال فانتزی جدید به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۵ در دست ساخت است و حتی خود اسکوئر انیکس هم وظایف توسعه‌ی بازی را بر عهده ندارد، بلکه بازی به صورت قراردادی در استودیوی «تیم نینجا» (Team Ninja) و با تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری اسکوئر ساخته می‌شود.

البته شایعه‌ها اضافه کرده‌اند که نباید انتظار یک بازی تراز اول بزرگ و پرهزینه در حد و اندازه‌ی فاینال فانتزی ۱۶ یا فاینال فانتزی ۷ را داشته باشیم و این بازی جدید از نظر وسعت احتمالا در حد و اندازه‌ی NieR: Automata خواهد بود. مشخصا از سبک بازی هم گفته شده، ولی چون نویسندگان صنعت بازی چیزی به غیر از دارک سولز برای مقایسه ندارند، گفته شده که این فاینال فانتزی فرعی سبکی شبیه به بازی‌های سری سولز خواهد داشت. البته بعدا دوباره تأکید شده که منظور از دارک سولز بیشتر Star Wars: Jedi Fallen Order بوده است. شما بخوانید «نقش‌آفرینی اکشن با سیستم مبارزه‌ی تن به تن» و از لغت دارک سولز بگذرید.

بازی Forspoken

گفته شده بازی فرعی فاینال فانتزی از نظر وسعت کوچکتر از Forspken خواهد بود.

منبع اصلی این شایعه هم‌چنین گفته است که بازی دیگر اسکوئر انیکس یعنی Forspoken (که آن هم به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۵ ساخته می‌شود) از این پروژه‌ی رونمایی نشده، بزرگتر خواهد بود. با این حال، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که وسعت کلی این پروژه‌ی جدید از «دنیای فاینال فانتزی» (World of Final Fantasy) که یک نقش‌آفرینی فرعی مربوط به چند سال پیش است، بسیار بیشتر باشد.

استودیوی بازی‌سازی تیم نینجا سابقه‌ای بلند و بالا در ساخت اکشن‌های سوم شخص دارد و مشخصا به خاطر سری بازی‌های اکشن «نینجا گایدن» و «زنده یا مرده» معروف است. با این حال، تیم نینجا به‌تازگی یک مجموعه‌ی نقش‌آفرینی جدید خلق کرده که به‌جرأت می‌توان گفت گل سر سبد کارنامه‌ی کاری این استودیو است. سری بازی‌های Nioh از بهترین نقش‌آفرینی‌های چند سال پیش هستند و اگر سازندگان این مجموعه بازی‌ها بخواهند یک فاینال فانتزی فرعی بسازند، حسابی از دیدن آن خوشحال خواهیم شد.

بازی Nioh 2

استودیوی تیم نینجا با سری بازی‌های Nioh یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های اکشن چند سال اخیر را ساخته است.

فعلا که اطلاعات دیگری از بازی در دست نداریم، اما چند هفته بیشتر زمان تا برنامه‌ی E3 شرکت‌های مختلف باقی نمانده و می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا به زودی از این بازی جدید بشنویم.

تیم نینجا و ساخت یک فاینال فانتزی

استودیوی بازی‌سازی تیم نینجا با سری فاینال فانتزی غریبه نیست. این شرکت، پیش از این بازی مبارزه‌ای Dissidia Final Fantasy NT را برای اسکوئر انیکس ساخته بود. این بازی مبارزه‌ای که سومین شماره در سری Dissidia Final Fantasy مسحوب می‌شود، قهرمان‌ها و ضدقهرمان‌های مختلف و معروف مجموعه‌ی بزرگ فاینال فانتزی را به جان یکدیگر می‌اندازد. اسکوئر انیکس ساخت این بازی را به طور کلی به تیم نینجا سپرد تا آن‌ها از توانایی خود در ساخت بازی‌های مبارزه‌ای استفاده کنند و یک بازی مبارزه‌ای عمیق بسازند.

بازی Dissida Final Fantasy NT

بازی مبارزه‌ای Dissidia Final Fantasy NT با همکاری تیم نینجا و اسکوئر انیکس چند سال پیش ساخته و عرضه شد.

بازی Dissidia Final Fantasy NT در ابتدا برای پلتفرم آرکید ساخته و عرضه شد و نهایتا اسکوئر انیکس آن را روی پلی‌استیشن هم عرضه کرد. با اینکه Dissidia Final Fantasy NT موفقیت بزرگی را برای اسکوئر از نظر فروش رقم نزد، اما واضح بود که اسکوئر و تیم نینجا رابطه‌ی کاری خوبی را با یکدیگر داشته‌اند. بازی با تکنولوژی و پشتیبانی فنی تیم نینجا ساخته شده بود و پشتیبانی از آن و عرضه‌ی شخصیت‌های جدید و آپدیت‌های مختلف هم به خوبی از سوی استودیوی تیم نینجا صورت گرفت.

اینکه اسکوئر انیکس و تیم نینجا بخواهند یک بازی فرعی دیگر در مجموعه‌ی فاینال فانتزی بسازند، با توجه به سابقه‌ی کاری خوبشان موضوعی عجیب و غیرمنتظره نیست. با این حال، در حالی که تصور می‌شد اسکوئر انیکس بخواهد رویه‌ی بسیاری از شرکت‌ها در ساخت یک بازی در سبک «واریورز» (Warriors) را پیش بگیرد و با همکاری شرکت مالک تیم نینجا یعنی «کوئی تکمو» یک «فاینال فانتزی واریورز» بسازد، ظاهرا این اتفاق نیفتاده است. به نظر می‌رسد که اسکوئر انیکس مشخصا سراغ تیم نینجا رفته و از آن‌ها درخواست یک نقش‌آفرینی اکشن در حد و اندازه‌ی ساخته‌های اخیر آن‌ها یعنی همان Nioh را کرده است.

بازی‌های فرعی متعدد تا به حال در سری فاینال فانتزی ساخته شده‌اند. از «فاینال فانتزی تاکتیکس» که یک بازی استراتژی نوبتی است گرفته تا Dirge of Cerberus که در سبک تیراندازی سوم شخص اکشن ساخته شد و نهایتا هم بازی‌هایی مثل Crisis Core و Type-0 که هر کدام سبک خاص و متفاوت خود از سری اصلی فاینال فانتزی را داشتند.

بازی Crisis Core

بازی‌های فرعی فاینال فانتزی معمولا بسیار خوب از آب درآمده‌اند. (Crisis Core روی پی‌اس‌پی)

با تمام این اوصاف، تصور اینکه دقیقا یک فاینال فانتزی نقش‌آفرینی ساخته‌ی تیم نینجا چه رویه‌ای را دنبال خواهد کرد، بدون دیدن نتیجه‌ی نهایی چندان شدنی نیست. با این حال، با در نظر گرفتن سابقه‌ی کاری تیم نینجا و تبحر آن‌ها در ساخت سیستم‌های مبارزه‌ی عالی و انتقال شگفت‌انگیز حس اکشن در بازی‌هایشان، می‌توانیم انتظار تجربه‌ی اکشن درست و درمان و خوبی را از این بازی فرضی داشته باشیم.

اسکوئر انیکس و پلی‌استیشن، فاینال فانتزی و طرفداران

نکته‌ی قابل توجه در این خبر، بحث انحصاری بودن این بازی جدید است؛ طوری که چند منبع مختلفی که آن را گزارش داده‌اند همگی روی پلتفرم بازی اتفاق نظر داشته‌اند. این بازی فرضی مشخصا به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۵ ساخته می‌شود. کمی که بیشتر فکر می‌کنیم، متوجه می‌شویم که نه‌تنها فاینال فانتزی ۷، ساخته‌ی اخیر اسکوئر انیکس در مجموعه‌ی فاینال فانتزی، یک بازی انحصاری پلی‌استیشن بوده، بلکه حتی دیگر نقش‌آفرینی‌های این شرکت و شماره‌های بعدی فاینال فانتزی هم همگی بازی انحصاری پلی‌استیشن ۵ هستند.

در واقع اسکوئر انیکس همین حالا مشغول کار روی این تعداد فاینال فانتزی جدید است که همگی برای پلی‌استیشن عرضه می‌شوند؛ نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی فاینال فانتزی ۷ به نام Intergrade، قسمت دوم Final Fantasy VII Remake، بسته‌ی الحاقی Endwalker برای Final Fantasy XIV، شماره‌ی اصلی بعدی مجموعه یعنی Final Fantasy XVI و حالا هم این فاینال فانتزی فرضی جدید که چیزی از آن نشنیده‌ایم. در کنار این فاینال فانتزی‌ها، تیم سازنده‌ی فاینال فانتزی ۱۵ مشغول کار روی یک نقش‌آفرینی اکشن جدید به نام Forspoken هستند که آن هم به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۵ ساخته و عرضه می‌شود.

بازی Final Fantasy 7

اسکوئر همزمان روی دنباله‌ی Final Fantasy VII Remake و چند بازی دیگر در مجموعه کار می‌کند.

اساسا سونی تمام نقش‌آفرینی‌های آینده‌ی اسکوئر انیکس را قاپیده است و این بازی‌ها همگی تبدیل به بازی‌های پلی‌استیشن شده‌اند. این حرکت بدون شک یکی از راهکارهای سونی برای حل مشکل نداشتن نقش‌آفرینی در بازی‌های ساخته‌ی خود بوده است. بیش از نیمی از استودیوهای در اختیار مایکروسافت از طرف مقابل مشغول ساخت نقش‌آفرینی هستند. از بتسدا گرفته تا آبسیدین و inXile و حتی پلی‌گراند گیمز (سازنده‌ی فورتزا) مشغول ساخت چند نقش‌آفرینی بزرگ و متفاوت هستند؛ آن هم احتمالا با بودجه‌ای بزرگ و پشتیبانی مالی و فنی عالی مایکروسافت.

برنده‌ی دیگری هم در این بازی وجود دارد. طی چند سال آینده، طرفداران سری فاینال فانتزی می‌توانند انتظار سبک‌ها و قصه‌های متفاوت و مختلف در این مجموعه را داشته باشند. طرفداران فاینال فانتزی‌های انیمه‌ای و مشخصا فاینال فانتزی ۷ و ۸ و ۱۰ و ۱۵ به‌تازگی شاهکاری در قالب بازسازی فاینال فانتزی ۷ دریافت کرده‌اند که هنوز تمام نشده است و دنباله‌اش در دست ساخت است. طرفداران فاینال فانتزی‌های کلاسیک مثل پنج شش قسمت ابتدایی و قدیمی مجموعه و فاینال فانتزی ۱۲ منتظر عرضه‌ی فاینال فانتزی ۱۶ نشسته‌اند که بیشتر شبیه آن‌ها می‌ماند و در این میان هم فاینال فانتزی ۱۴ بازی می‌کنند.

بازی Final Fantasy XVI

فاینال فانتزی ۱۶ بسیار متفاوت از مجموعه‌ی اصلی ساخته می‌شود.

اسکوئر انیکس در این میان هم بی‌خیال ریسک‌های بزرگ نشده و مجموعه‌های نقش‌آفرینی جدیدی مثل Forspoken خلق می‌کند و طبق شایعات، با تیم نینجا وارد مذاکره می‌شود تا یک نقش‌آفرینی اکشن دیگر هم در دنیای فاینال فانتزی بسازد. به‌جرأت می‌توان گفت که طرفداران اسکوئر انیکس در موقعیتی بسیار خوب قرار دارند.

امیدواریم تمام این قصه‌ها به یک برنامه و رویدادی بزرگ و عالی از سوی اسکوئر انیکس تا ماه دیگر ختم شود.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما