پلی‌استیشن ۵ در دو ماه نخست عرضه ۴٫۵ میلیون دستگاه فروش داشته است

۲۰ بهمن ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

در سالی که ویروس کووید-۱۹ فرآیند تولید کنسول‌های نسل بعدی را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است، کنسول نسل نهمی پلی‌استیشن توانسته از نظر فروش رکوردشکنی کند و یکی از سودآورترین عملکردهای سونی را رقم بزند. فروش پلی‌استیشن ۵ به ۴٫۵ میلیون کنسول رسیده است.

مدت نسبتا زیادی است که می‌دانیم سونی و مایکروسافت با مشکل‌هایی برای تولید کنسول‌های نسل نهمی خود مواجه شده‌اند و حتی ای‌ام‌دی هم مدتی پیش اعلام کرده بود به خاطر همه‌گیری ویروس در تولید تراشه‌های این کنسول‌ها با مشکلاتی روبه‌رو شده و این مشکلات فعلا ادامه خواهند داشت. با این وجود، سونی در گزارش مالی اخیر خود به‌صورت رسمی اعلام کرده که تا به اکنون حدود ۴٫۵ میلیون کنسول پلی‌استیشن ۵ به فروش رفته است. این در حالی است که موجودی پلی‌استیشن ۵ کمتر از تقاضای طرفداران بوده است و بسیاری از افراد به این خاطر نتوانسته‌اند هنوز کنسول را تهیه کنند. همین قضیه باعث می‌شود این آمار فروش برای پلی‌استیشن ۵ چشمگیرتر باشد.

این آمار فروش که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است، با آمار فروش پلی‌استیشن ۴ در این بازی تقریباً برابر است با این تفاوت که همان‌طور که گفته شد، تقاضای طرفداران برای خرید کنسول بسیار بیشتر از موجودی آن بوده و اگر همه‌گیری ویروس نبود، این آمار به احتمال زیاد بالاتر از رقم فعلی بود و فروش سه‌ماهه‌ی اول پلی‌استیشن ۵ به‌تنهایی بهترین عملکرد سونی به‌حساب می‌آمد. با این حال اکنون فروش آن در این بازه با پلی‌استیشن ۴ یکسان بوده است.

سونی همچنین در گزارش مالی خود اشاره کرده که آن‌ها در نظر دارند تا پایان سال مالی فعلی (۳۱ مارس ۲۰۲۱) فروش پلی‌استیشن ۵ به ۷٫۶ میلیون دلار برسد. آن‌ها امیدوارند با این رقم، فروش پلی‌استیشن ۵ در بازه‌ی عرضه‌اش از پلی‌استیشن ۴ پیشی بگیرد و به پرفروش‌ترین کنسول بازی تاریخ در بازه‌ی عرضه‌اش تبدیل شود.

با این حال، فروش سخت‌افزار تنها عملکرد مثبت گزارش مالی سه‌ماهه‌ی اخیر نبوده است و بلکه به‌صورت کلی بخش پلی‌استیشن عملکرد درخشان و بسیار موفقی داشته است. در بخش بازی‌ها و سرویس‌های آنلاین، این بهترین سه‌ماهه‌ی تاریخ پلی‌استیشن بوده است که با رشد ۴۰ درصدی نسبت به همین بازه در سال قبل مواجه شده و به رقم ۸۸۳٫۲ میلیارد ین (۶٫۱ میلیارد پوند) رسیده است. سود حاصل هم ۵۰ درصد افزایش داشته و به ۸۰٫۲ میلیارد ین (۵۵۹ میلیون پوند) رسیده است.

این سود عظیم و قابل‌توجه در شرایطی به‌دست‌آمده که سونی در این مدت کنسولی تازه عرضه کرده و مثل بسیاری از کنسول‌های دیگر، آن را با درصدی ضرر به فروش رسانده است. با این حال، عملکرد فوق‌العاده‌ی نرم‌افزار و بازی‌های به فروش رفته در این سه‌ماهه به دستیابی به این آمار بزرگ کمک بسیار زیادی کرده است. در این سه‌ماهه‌ی اخیر ۱۰۷٫۳ میلیون بازی در پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ به فروش رفته است و سود و درآمد حاصل از سرویس‌ پلی‌استیشن پلاس افزایش داشته است.

طبق آمار اعلام شده، بازی «مرد عنکبوتی: مایلز مورالز» استودیو «اینسامنیاک گیمز» حدود ۴٫۱ میلیون نسخه بوده است. این بازی برای هر دو پلتفرم پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ عرضه شده است. همچنین در بحث سرویس‌های اشتراکی دیجیتالی سونی، تعداد دارندگان سرویس پلی‌استیشن پلاس به ۴۷.۴ میلیون مشترک رسیده است. این در حالی است که در گزارش مالی قبلی سونی که تا انتهای سپتامبر ۲۰۲۰ را شامل می‌شد، تعداد مشترکان این سرویس ۴۵٫۹ میلیون بوده است. همچنین به‌صورت کلی تعداد کاربران فعال PSN هم به ۱۱۴ میلیون کاربر رسیده است. در سه‌ماهه‌ی قبلی، این سرویس حدود ۱۰۸ میلیون کاربر فعال داشت که اکنون با افزایش تقریبا ۶ میلیونی مواجه شده است.

فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰ حدود ۱٫۴ میلیون دستگاه بوده که نسبت به سال قبل که این رقم ۶ میلیون دستگاه بود، با افت مواجه شده است. البته، این افت کاملاً طبیعی است چراکه سونی در این بازه‌ی زمانی‌ پلی‌استیشن ۵ را منتشر کرد. این نشان می‌دهد که سونی تا حدی به خواسته‌ی خود برای انتقال سریع طرفدارانش به پلی‌استیشن ۵ دست یافته است.

سونی قصد دارد که در سال مالی بعدی بیش از ۱۴٫۸ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۵ به فروش برساند که این رقم از میزان کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ عرضه شده در چنین بازه‌ای (سال دوم عرضه) بیشتر خواهد بود. هرچند باوجود تقاضای عظیم برای خرید این کنسول چنین چیزی عجیب نیست اما مشکلی که سونی را برای رسیدن به این خواسته تهدید می‌کند، کمبود و مشکلات سختی تولید چیپ کنسول در این برهه است. با این حال، آن‌ها وعده داده‌اند که به دنبال این خواهند بود که این مشکل را به ‌مرور برطرف کنند و به این هدف دست یابند.

منبع: یوروگیمر

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه