فروش پلی‌استیشن ۵ از ۵۴ میلیون واحد گذشت

۷ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پلی‌استیشن 5

طبق جدیدترین آمار منتشر شده، ظاهراً فروش کنسول پلی‌استیشن ۵ از ۵۴ میلیون دستگاه گذشته است.

به گفته‌ی چندین مقام ارشد سونی، پلی‌استیشن ۵ وارد نیمه‌ی دوم چرخه‌ی عمر خود شده است. جدای از اشاره به اینکه نسل نهم کنسول پلی‌استیشن چند سال دیگر دوام خواهد آورد، غول ژاپنی صنعت بازی همچنین پیش‌بینی فروش پلی‌استیشن ۵ خود را کاهش داد و برخی از برنامه‌های از قبل در نظر گرفته شده برای فروش بیشتر آن را تأیید کرده است.

گفتنی است که از اواخر سال ۲۰۲۰ تاکنون به نظر می‌رسد که پلی‌استیشن ۵ تقریباً دو برابر ایکس‌باکس سری ایکس/اس فروخته است. در حالی که فروش مادام العمر این کنسول تا ۳۱ دسامبر سال گذشته به ۵۴.۸ میلیون دستگاه رسیده، عملکرد سه ماهه‌ی آخر آن با ۸.۲ میلیون نسخه که نسبت به بازه‌ای مشابه در سال مالی قبل با افزایش ۱.۱ میلیونی همراه بوده، همچنان کمتر از انتظارات داخلی شرکت بوده است. در نتیجه سونی پیش‌بینی فروش پلی‌استیشن ۵ خود را برای سال مالی ۲۰۲۳ که در مارس ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد، از ۲۵ میلیون به ۲۱ میلیون دستگاه کاهش داده است. این حرکت به عنوان بخشی از آخرین گزارش مالی در ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) اعلام شده است.

این بررسی اجمالی دقیق از عملکرد سه ماهه‌ی گذشته شرکت باعث شد تا هیروکی توتوکی (Hiroki Totoki)، مدیر مالی سونی، ادعا کند که پلی‌استیشن ۵ وارد نیمه‌ی دوم چرخه‌ی عمر خود شده است. این اظهار نظر به عنوان بخشی از توضیح مدیر اجرایی درباره‌ی دلیل کاهش سرعت فروش کنسول ارائه شد. معاون سونی، نائومی ماتسوکا (Naomi Matsuoka)، نیز موارد مشابهی را تکرار کرد و کنسول نسل نهمی سونی را در مرحله‌ی آخر چرخه‌ی عمر خود توصیف کرد. هر دو بیانیه نشان می‌دهد که پلی‌استیشن ۶ حداکثر تا سال ۲۰۲۸ عرضه خواهد شد.

اسپایدرمن 2

بررسی اجمالی توتوکی از چشم‌انداز آینده‌ی نزدیک شرکت باعث شد که مدیر مالی تأیید کند که هیچ نسخه‌ی جدید جدیدی از آی‌پی‌های موجود پلی‌استیشن در سال مالی آینده که از‌ آوریل ۲۰۲۴ تا مارس ۲۰۲۵ در جریان است، منتشر نخواهد شد. بنابراین سونی پس از موفقیت باورنکردنی بازسازی لست آو آس ۲ را که در ۱۹ ژانویه عرضه شد، فعلا چیزی برای عرضه ندارد.

سونی همچنین در حال برنامه‌ریزی خرید‌های کوتاه مدت کمتری است. این شرکت از سال ۲۰۲۱ در حال خرید شرکت‌های مختلف است و اخیراً سازنده‌ی هدفون آمریکایی Audeze و شرکت انگلیسی هوش مصنوعی iSIZE را خریداری کرده است اما قصد ندارد این شتاب را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند، زیرا توتوکی اظهار داشت که بار هزینه‌های مربوط به خرید در طول سال مالی بعدی کاهش خواهد یافت.

در کنار آمار ذکر شده، گفته شده که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳، ۱۲۳ میلیون کاربر فعال ماهانه در شبکه‌ی پلی‌استیشن وجود دارد که نسبت به ۱۱۲ میلیون کاربر فعال در مدت مشابه‌ی سال مالی قبل، ۱۱ میلیون نفر افزایش یافته است. از طرفی نرم‌افزار‌های پلی‌استیشن ۵ و پلی‌استیشن ۴ در مجموع ۸۹.۷ میلیون دستگاه در طول سه ماه منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ فروخته‌اند که نسبت به ۸۶.۵ میلیون نرم‌افزار فروخته شده در مدت مشابه سال مالی قبل ۳.۲ میلیون دستگاه افزایش یافته است. از این مقدار ۱۶.۲ میلیون نسخه از بازی‌های شخص اول بودند که در مقایسه با ۲۰.۸ میلیون واحد فروخته شده در مدت مشابه سال مالی قبل، ۴.۶ میلیون کاهش داشته است. ۶۶ درصد از فروش نرم‌افزار نیز مربوط به دانلود‌های دیجیتالی کامل بازی بوده که نسبت به مدت مشابه در سال مالی قبل چهار درصد افزایش داشته است. در نهایت گفته شده که اسپایدرمن ۲ نیز تا ۴ فوریه ۲۰۲۴ بیش از ۱۰ میلیون نسخه فروخته است.

منبع: Gematsu

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه