فروش تبلت در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ از سال گذشته ۱۵٪ کمتر بوده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فروش تبلت

به گزارش موسسه‌ی تحقیقاتی Canalys، فروش تبلت در سه‌ماه سوم سال جاری میلادی به نسبت بازه‌ی زمانی در سال گذشته اصلا خوب نبوده است.

در دوره‌ای که گوشی‌های هوشمند با نمایشگر بزرگ و قدرت سخت‌افزاری بالا راهی بازار می‌شوند، می‌بینیم که تبلت‌ها خیلی بازار خوبی ندارند. البته عدم فروش بالای این محصولات به نسبت سال‌های اخیر دلایل دیگری از جمله ویروس کرونا، کاهش میزان تولید به خاطر کمبود تراشه و عدم رونمایی از تبلت‌های خود توسط شرکت‌هایی نظیر شیائومی، سامسونگ و … نیز دارد اما به نظر می‌رسد فعلا میزان سوددهی در این بخش خیلی بالا نیست.

طبق گزارشی که از سوی Canalys منتشر شده، در بازه‌ی زمانی جولای تا سپتامبر، یعنی در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱، میزان فروش تبلت به نسبت بازه‌ی زمانی مشابه در سال ۲۰۲۱ با افت ۱۵ درصدی همراه بوده است. در این گزارش آمده است که شرکت‌های سازنده‌ی تبلت در مجموع ۳۷.۷ میلیون از این دستگاه‌ها را در بازه‌ی زمانی یاد شده به فروش رساندند این در حالی است که در بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته میزان تبلت به فروش رفته به ۴۴.۳ میلیون دستگاه رسید.

شرکت میزان فروش در سه‌ماه سوم ۲۰۲۱ به میلیون سهم بازار در سه ماه سوم ۲۰۲۱ میزان فروش در سه‌ماه سوم ۲۰۲۰ به میلیون سهم بازار در سه ماه سوم ۲۰۲۰ تغییر سالانه
اپل ۱۵٫۲۳۰ ٪۴۰٫۴ ۱۵٫۲۳۳ ٪۳۴٫۴ ۰٫۰٪
سامسونگ ۷٫۲۰۹ ٪۱۹٫۱ ۹٫۰۳۴ ٪۲۰٫۴ ۲۰٫۲-٪
لنوو ۴٫۲۷۹ ٪۱۱٫۳ ۴٫۱۹۵ ٪۹٫۵ ۲٫۰+٪
آمازون ۲٫۷۷۲ ٪۷٫۴ ۴٫۹۹۳ ٪۱۱٫۳ ۴۴٫۵-٪
هواوی ۲٫۵۰۲ ٪۶٫۶ ۵٫۰۹۶ ٪۱۱٫۵ ۵۰٫۹-٪
سایر ۵٫۷۱۰ ٪۱۵٫۱ ۵٫۷۳۸ ٪۱۳ ۰٫۵-٪
مجموع ۳۷٫۷۰۵ ٪۱۰۰ ۴۴٫۲۹۳ ٪۱۰۰ ۱۴٫۹-٪

اما به تفکیک شرکت، همچنان می‌بینیم که اپل به عنوان برترین شرکت تولیدکننده و فروشنده‌ی تبلت در جهان در صدر قرار دارد که البته انتظاری جز این هم نداشتیم. آیپدها و آیپد پرو ها بهترین تبلت‌هایی هستند که کاربران می‌توانند برای انجام کارهای مختلف خریداری کنند و به خاطر کیفیت بالایی هم که دارند، طبیعی بود فروش خوبی داشته باشند. با توجه به چارت منتشر شده از عملکرد هر شرکت در سال جاری، می‌بینیم که اپل با فروش چیزی حدود ۱۵.۲ میلیون تبلت در سراسر جهان، توانست ۴۰.۴ درصد از سهم بازار را در اختیار خود داشته باشد.

سامسونگ هم با فروش ۷.۲ میلیون دستگاه، با اختلاف بسیار زیادی در رده‌ی دوم قرار دارد و موفق شده تنها ۱۹.۱ درصد از سهم بازار را در اختیار بگیرد. البته عدم رونمایی از تبلت‌های سری گلکسی تب S8 را هم می‌توان یکی از دلایل مهمی دانست که سامسونگ را از رسیدن به ۲۰ درصد یا بیشتر سهم بازار باز داشته است؛ تبلت‌هایی که قرار بود امسال رونمایی و راهی بازار شوند اما ظاهرا به خاطر کمبود تراشه‌ی پرچم‌دار باید منتظر باشیم سال بعد این اتفاق رخ دهد.

در رده‌ی سوم اما لنوو ایستاده که اگرچه تبلت‌های مقرون به صرفه و خوبی دارد اما توانسته فقط ۴.۳ میلیون دستگاه به فروش برساند و ۱۱.۳ درصد از سهم بازار را مال خود کند. همانطور که مشاهده می‌کنید، شرکت‌هایی نظیر آمازون و هواوی هم به ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم را با فروش ۲.۸ و ۲.۵ میلیون دستگاه به خود اختصاص داده‌اند. البته هر دوی این شرکت‌ها به نسبت بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته افت زیادی در میزان فروش خود داشتند. آمازون سال گذشته حدودا ۴۴.۵ درصد فروش بیشتری داشت که این میزان برای هواوی به ۵۰.۹ درصد می‌رسد. درک می‌کنیم که چرا هواوی به این حال و روز افتاده اما چه چیزی باعث شده آمازون چنین افت چشمگیری داشته باشد اصلا مشخص نیست.

با نگاهی به چارت فروش منطقه‌ای می‌بینیم که تمام شرکت‌های بزرگ فعال در این زمینه به جز در آسیا، در  تمامی مناطق با افت فروش همراه بوده‌اند. برای مثال در اروپا این میزان به ۲۷ درصد، در چین به ۱۴ درصد، در آمریکای شمالی به ۲۴ درصد و در آمریکای لاتین هم به ۱ درصد می‌رسد. اما در بازار آسیا شاهد رشد ۲۳ درصدی بودیم که نشان از اهمیت تبلت‌ها در این منطقه است.

نمی‌دانیم دلیل اصلی افت فروش تبلت‌ها چیست و این وضعیت قرار است تا کی به همین شکل ادامه داشته باشد اما به اعتقاد Canalys، به جز در آسیا، باز هم در بازارهای دیگر شاهد افت فروش تبلت خواهیم بود.

منبع: GSMArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما