کوالکام تولید اسنپدراگون ۸ نسل ۱ پلاس را به TSMC می‌سپارد

۱۸ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اسنپدراگون 8 نسل 1 پلاس TSMC

این‌طور که به نظر می‌رسد کوالکام می‌خواهد تولید پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۱ پلاس را به‌جای سامسونگ به شرکت تایوانی معروف یعنی TSMC واگذار کند که معمولا تولید مدل‌های پلاس از پردازنده‌های اسنپدراگون را بر عهده می‌گیرد.

در حال حاضر تولید پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۱ بر عهده‌ی سامسونگ است. نمی‌توان گفت شرکت کره‌ای در این زمینه سابقه‌ی خوبی ندارد اما غالبا تراشه‌هایی که تولید می‌کند در مقایسه با تراشه‌های تولید شده توسط TSMC کیفیت پایین‌تری دارند. طی این چند سال هر تراشه‌ای که از شرکت سامسونگ خارج شده واقعا در بسیاری موارد مشکل‌های ریز و درشت فراوانی داشته است و همین موضوع هم سبب شد کوالکام برای تولید نسخه‌ی پلاس پردازنده‌ی جدید خود به سراغ شرکت تایوانی TSMC برود که در حال حاضر بهترین شرکت از این حیث به حساب می‌آید.

خبر مربوط به این موضوع را یکی از معروف‌ترین و معتبرترین افشاگران حوزه‌ی فناوری یعنی Ice Universe منتشر کرده که به همین خاطر می‌توان به صحت آن اعتماد کرد. این افشاگر همچنین در رابطه با نام این تراشه هم چیز خاصی نگفت تا مطابق همان خبرها و شایعات گذشته، اسنپدراگون ۸ نسل ۱ پلاس را در نظر داشته باشیم. اگرچه این نام واقعا طولانی به نظر می‌رسد اما کاملا مطابق سیاست نام‌گذاری شرکت آمریکایی است.

نکته‌ی جالب اما اینجاست که پیش از این شایعه‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه کوالکام حتی تولید بخشی از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۱ را هم به TSMC واگذار کرده که البته آن زمان گفته می‌شد به‌خاطر بازده پایین سامسونگ در تولید تراشه است (بازده تولید سامسونگ برای تولید این چیپست در آن خبر ۳۵٪ اعلام شد که در واقع یعنی از هر ۱۰۰ تراشه‌ی ساخته شده، فقط ۳۵ عدد قابل استفاده هستند) اما گزارش کنونی به وجود مشکلاتی در فناوری ساخت اشاره دارد. کوالکام هم به صورت قانونی حق دارد در صورت نارضایتی از کار سامسونگ در تولید تراشه، شرکت دیگری را برای این منظور انتخاب کند.

در ابتدای متن هم اشاره شد که بین تراشه‌های ساخته شده توسط TSMC و سامسونگ تفاوت وجود دارد. این موضوع را پیش‌تر و در تولید تراشه‌های اپل هم شاهد بودیم. حتی زمانی که TSMC از فناوری ساخت قدیمی‌تر هم برای تولید تراشه استفاده می‌کرد عملکرد بهتری از سامسونگ داشت. بنابراین این احتمال وجود دارد که با تغییر شرکت سازنده از سامسونگ به TSMC، پتانسیل واقعی تراشه‌ی فوق‌العاده قدرتمند اسنپدراگون ۸ نسل ۱ آزاد شود.

با این حال به نظر می‌رسد اسنپدراگون ۸ نسل ۱ پلاس حتما توسط TSMC تولید می‌شود. حال باید دید به صورت کلی، کوالکام چه برنامه‌ای برای بهبود قدرت پردازشی، گرافیکی و پردازشگر عصبی تراشه‌ی جدید دارد و TSMC چگونه همه‌ی انتظارات شرکت آمریکایی را برآورده خواهد کرد. اگر سال‌های گذشته را ملاک قرار دهیم، مدل پلاس نباید پیشرفت چشمگیری به نسبت مدل استاندارد داشته باشد جز اینکه فرکانس آن اندکی بیشتر خواهد بود. این موضوع اگرچه در بنچمارک‌ها تأثیر خود را می‌گذارد اما در عمل تقریبا می‌توان گفت کاربران عادی خیلی تفاوت خاصی را احساس نمی‌کنند چون هر دو تراشه قدرتمند و بسیار سریع هستند.

البته شاید مقایسه‌ای بین تراشه‌های ساخته شده توسط سامسونگ و TSMC هم انجام شود تا مطمئن شویم عملکرد دو شرکت در این زمینه چگونه است که متأسفانه فعلا چنین چیزی را شاهد نیستیم.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه