۱۷ نکته‌ی مخفی در رزیدنت اویل ۸

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
resident evil

رزیدنت ایول روستا (Resident Evil Village) شاید یکی از بزرگ‌ترین و ترسناک‌ترین عناوین در میان بازی‌های سال باشد اما این بدین معنا نیست که تجربه‌ای به‌مراتب سرگرم‌کننده نخواهد بود. در واقع، بازی روستا مملو است از ایستراگ‌ها و اشاره‌هایی که به سرزنده نگه‌داشتن جو داستان کمک می‌کنند حتی وقتی که دارید از دست زنان خون‌آشام عظیم‌الجثه می‌گریزید.

با اینکه انتظار می‌رود هشتمین دنباله در فرنچایز رزیدنت ایول اشاره‌هایی به عناوین گذشته داشته باشد، یکی از غافلگیرکننده‌ترین چیزها درباره رزیدنت ایول روستا این است که در آن نه‌تنها به بازی‌های قدیمی‌تر (و حتی چند فیلم ترسناک) اشاره می‌شود بلکه برخی از این اشارات معانی عمیق‌تری دارند که داستان بازی را توسعه می‌دهند و بسترساز عناوین آینده‌اند.

از بازرگان آشنای روستا تا برندی از آبجو که نباید جایی در این بازی داشته باشد؛ در این مقاله قصد داریم تمامی اشاره‌ها و ایستراگ‌هایی که در بازی رزیدنت ایول روستا تاکنون پیدا کرده‌ایم را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه شوید.

۱. کتاب دفاع شخصی جوزف کندو (احتمالا هدیه‌ای از جانب کریس)

کتاب دفاع شخصی جوزف کندو

در خانه‌ی میا و ایتان چند ایستراگ دیده می‌شود اما یکی از آن‌ها جالب‌تر از سایرین است. در کتابخانه طبقه بالای خانه کتابی دیده می‌شود که توسط فردی به نام جوزف کندو تألیف شده است.

آیا این اسم به گوشتان آشناست؟ اگر پاسختان مثبت است درست تصور کرده‌اید. جوزف کندو به‌ احتمال زیاد برادر رابرت کندو است. رابرت صاحب اسلحه فروشی بازی رزیدنت ایول ۲ است. جوزف کندو هم یکی از مربیان تیراندازی استارز S.T.A.R.S است که سلاح کمری را که لیان در ابتدای رزیدنت ایول ۴ در دست دارد ساخته است. به نظر می‌رسد ایتان به سراغ بهترین فرد برای خرید اسلحه رفته است.

۲. آینه‌های پوشیده شده در خانه‌ی ایتان و میا

چهره نامشخص ایتان

پس از اندکی گشت‌وگذار در خانه‌ی ایتان و میا شاید متوجه شوید که اکثر آینه‌ها با پارچه و ملحفه پوشیده شده‌اند. تنها آینه‌ای که به این سرنوشت دچار نشده (آینه دستشویی) بخار گرفته است. به چه دلیل؟

بازی به طور صریح علت را بیان نمی‌کند اما این طراحی یا با هدف تلاش سازندگان در جلوگیری از دیدن چهره ایتان توسط بازیکنان است که در حضور دومش همچنان به پروتاگونیستی بی چهره بودن ادامه می‌دهد یا به دست مادر میراندا هنگامی که ظاهر میا را تقلید کرده بود انجام شده است.

گاهی اوقات آینه‌ها، هویت راستین اشخاص را در ژانر وحشت برملا می‌کنند مانند داستان‌های خون‌آشامی. پس احتمال دارد میراندا این آینه‌ها را پوشانده باشد تا از برملاشدن هویت واقعی‌اش توسط دیگران جلوگیری کند یا تنها نمی‌خواسته به‌صورت و ظاهر جدید خود نگاه کند.

۳. کلکسیون عروسک‌های سرحبابی ایتان وینترز

عروسک سرحبابی

وقتی به طبقه بالای خانه ایتان و میا بروید در آنجا تعدادی جعبه نزدیک بخش عقبی خانه پیدا می‌کنید. روی یکی از این جعبه‌ها عروسک سرحبابی یک بازیکن فوتبال قرار دارد که ایتان با مشاهده آن به خود می‌گوید باید حتما آن را دور بیندازد. با درنظرگرفتن اینکه این عروسک از نوع سر حبابی است که در خانه‌ی بیکر در رزیدنت ایول ۷ دیده می‌شد بنابراین آزاردهنده بودن حضور این عروسک چندان غیرعقلانی نیست. یادگاری نگه‌داشتن چنین عروسک‌هایی از بازه زمانی که یادآور درد و عذاب است اندکی عجیب به نظر می‌آید.

۴. بدشانسی بیاری بی‌انتهای دستان ایتان

دستان بدشانس ایتان وینترز

این موضوع زیاد جنبه‌ی ایستراگ ندارد و بیشتر تبدیل به یک جوک خودمانی شده است. پس از کمی پیشروی در رزیدنت ایول روستا دست چپ ایتان توسط یک گرگ مورد حمله قرار می‌گیرد و مدت کوتاهی پس از آن یکی از دستانش قطع می‌شود.

این رویداد به رزیدنت ایول ۷ اشاره دارد که در آن ایتان دستش را از دست می‌دهد اما شانس با او یار بوده و موفق می‌شود دستش را پیوند بزند. به دلایلی نامعلوم در بازی دستان ایتان مورد هدف حملاتی بی‌رحمانه قرار می‌گیرند و مانند نسخه قبلی قهرمان ما داروی کمک‌های اولیه بر روی دستش می‌ریزد تا آن را التیام بخشد.

۵. سکانس آغازین رزیدنت ایول ۴

بخش آغازین بازی رزیدنت ایول 4

شاید تا به‌ حال متوجه این موضوع در برخی از تریلرها و دموهای بازی شده باشید اما در یکی از بخش‌های آغازین در رزیدنت ایول روستا، ایتان در روستایی با جمعی از گرگینه‌ها و دیگر چیزهای هولناک دست‌به‌گریبان می‌شود. از چگونگی بلوکه کردن درها توسط ایتان تا طراحی بخش‌های مختلف این سکانس، تمامی وقایع یادآور سکانس آغازین معروف رزیدنت ایول ۴ هستند که در آن لیان باید از دست روستایی‌های جنون زده به شکلی مشابه جان سالم به در ببرد.

۶. سالواتوره موریو به یک ماهی بزرگ آشنا تبدیل می‌شود

سالواتوره موریو

نبرد با سالواتوره موریوی خجول وقتی این لرد خانه‌اش را به مقصد آب ترک می‌کند و به یک ماهی بزرگ تبدیل می‌شود شکل خطرناک‌تری به خود می‌گیرد. این لحظه‌ی شوکه‌کننده برای آن دسته از هواداران رزیدنت ایول ۴ که نبرد با ماهی بزرگ مشابهی را هنوز به‌خاطر دارند کمتر جای تعجب و شوک دارد. طراحی آن‌ها دقیقا کپی برابر اصل نیست اما با در نظر گرفتن میزان اشارات به رزیدنت ایول ۴ در بازی شکی نیست که این شباهت بی قصد و غرض نیست.

۷. دوک به بازرگان رزیدنت ایول ۴ اشاره می‌کند

بازرگان بازی رزیدنت ایول 4

اگر اندکی بر روی صفحه خرید از دوک منتظر بمانید احتمالا جمله «چی می‌خری؟» را می‌شنوید. او سپس می‌خندد و اشاره می‌کند این جمله‌ای است که یک دوست قدیمی عادت به گفتن آن داشته است. این دیالوگ به طور واضح اشاره‌ای به رزیدنت ایول ۴ است و دوستی که دوک به او اشاره می‌کند کسی نیست جز بازرگان افسانه‌ای بازی. دقیقا مشخص نیست این دو شخصیت چطور همدیگر را می‌شناسند اما ما تصور می‌کنیم که آن‌ها احتمالا در یک نمایشگاه بازرگانی سالانه با هم ملاقات کرده‌اند.

۸. راهروی P.T و بچه هیولای عظیم‌الجثه در خانه‌ی دونا بنوینتو

راهروی PT

خانه‌ی عروسک ساز دونا بنوینتو یکی از ترسناک‌ترین مکان‌های موجود در رزیدنت ایول روستاست. اما با این‌ حال منطقی است که ترسناک باشد زیرا باهدف شباهت به خانه یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ، P.T، طراحی شده است.

راهروی اصلی خانه تقریبا کپی کاملی از راهروی بازی P.T است. در این راهرو حتی یک تلفن در گوشه‌ای دیده می‌شود که دقیقا زمانی که انتظارش را ندارید زنگ می‌خورد. در این بخش اشاره‌ای واضح و مبرهن به «بچه داخل سینک» در P.T می‌شود. اما در عوض شما با یک بچه هیولای بزرگ رودررو می‌شوید که به رخت‌بربستن روح از کالبدتان کمک می‌کند.

۹. سمبل آمبرلا و اوزول ای. اسپنسر

لوگوی شرکت آمبرلا

تعدادی از هواداران در تریلرهای بازی متوجه نمایش سمبل عجیبی شدند که مشابه لوگوی شرکت آمبرلاست. البته این لوگو چندین بار در طول بازی دیده می‌شود و حتی نقش‌ برجسته‌ای در یکی از مهم‌ترین کات سین‌های داستان دارد. در اینجا مشخص می‌شود نمایش این لوگو در بازی علتی ورای رفرنس به بازی‌های گذشته رزیدنت ایول دارد. در واقع در نامه‌ای که در بخش‌های پایانی بازی پیدا می‌کنید نوشته شده که مؤسس آمبرلا، اوزول ای. اسپنسر، مدت‌زمان قابل‌توجهی را با مادر میراندا سپری کرده است و آن طراحی باستانی را شالوده لوگوی شرکت خود قرار داده است.

۱۰. نوشیدنی Dulvey از رزیدنت ایول ۷

آبجوی duvley

یکی از روستایی‌ها در بازی مشغول نوشیدن از یک بطری است که به‌سختی می‌توان آن را دید. اما اگر روی آن زوم کنید می‌بینید که بطری آبجوی Dulvey ساخت لوئیزیاناست که در طول بازی رزیدنت ایول ۷ دیده می‌شود.

حال سؤال پیش می‌آید که این بطری چطور سر از یک روستای کوچک در اروپا درآورده است؟ پاسخ، به‌احتمال زیاد تنها اشاره‌ای به بازی قبلی است و بهتر است جواب چنین سؤال‌هایی را به جد پیگیری نکنیم.

۱۱. بز سیاه فیلم جادوگر

بز سیاه

فیلم سینمایی جادوگر The Witch یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی ترسناک دهه گذشته است و همچنین یکی از تأثیرگذارترین فیلم‌های اخیر این ژانر هم به‌حساب می‌آید. جادوگر شاید حتی بر روی طراحی بازی روستا در ابعاد کوچک و بزرگ تأثیر گذاشته باشد.

یکی از حیواناتی که در روستا می‌یابید یک بز سیاه بزرگ است که ظاهری متمایز از سایر حیوانات دیگری که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید دارد. این بز سیاه احتمالا اشاره‌ای به فیلیپ سیاه در فیلم جادوگر است. طراحی آن‌ها بسیار شبیه یکدیگر است و باتوجه‌به حال و هوای بازی و مضامینی که به طور کل یادآور فیلم هستند احتمال دارد کپ کام تصمیم گرفته باشد اشاره‌ای واضح‌تر به فیلم در بازی بکند.

۱۲. مترسک‌های فیلم درخشش

مترسک های بازی رزیدنت ایول روستا

در صفحه‌ی اصلی بازی رزیدنت ایول روستا و برخی از بخش‌های بازی مترسک‌هایی ترسناکی را می‌توان دید که به نظر منجمد شده‌اند. اگر به آن‌ها از نزدیک نگاه کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها ممکن است روستاییان مرده‌ای باشند که بدنشان استفاده شده است.

مهم‌تر از همه به نظر می‌آید شمایل این مترسک‌ها اشاره‌ای ظریف به پایان فیلم درخشش دارد. حتی اگر چنین نباشد، چشم‌های بی نور مرده آن‌ها که به بالا خیره شده‌اند و نیشخندهای شیطنت‌آمیزشان یادآور چهره جک تورنس در سکانس پایانی فیلم است که در آن او را منجمد شده در برف می‌بینیم.

۱۳. بازگشت اِولین

اولین

شخصیت منفی اصلی رزیدنت ایول ۷ در بازی رزیدنت ایول روستا هم حضور پیدا می‌کند اما این بار به‌صورت بخشی از تصورات ایتان که او را از ماهیت واقعی‌اش خبردار می‌کند. ما همچنین متوجه می‌شویم که مادر میراندا DNA ایوا را در اختیار The Connections گذاشته است. The Connections ، گروه بیوتروریستی است که پشت وقایع بازی پیشین‌اند و مسؤول خلق اولین.

۱۴. کریس ردفیلد و BSAA

کریس ردفیلد و bsaa

کریس ردفیلد نقش پررنگی در بازی ایفا می‌کند و در بخش پایانی بازی به دومین پروتاگونیست داستان تبدیل می‌شود. در عنوانی که داستان شکل‌گیری کمپانی آمبرلا را روایت می‌کند منطقی است که قهرمان اصلی فرنچایز هم حضور پیدا کند. علاوه بر این، سازمان ضدتروریستی که کریس برای آن کار می‌کند و در بازی‌های بعدی فرنچایز حضور دارد، Bioterrorism Security Assessment Alliance، در این بازی هم سروکله‌اشان پیدا می‌شود اما این بار در پایان بازی کار را برای کریس و تیمش دشوار می‌کند.

۱۵. نام مادر میراندا

سه گانه three mothers

رهبر فرقه نئوپاگان بازی مادر میراندا نام دارد. درحالی‌که دلیلی کاملا تحت‌الحفظی برای مادر مورد خطاب گرفتن او در روستا وجود دارد این لقب ممکن است اشاره‌ای به سه‌گانه فیلمساز ایتالیایی داریو آرجنتو، Three Mothers، داشته باشد. در این مجموعه فیلم‌های ترسناک هر یک از ساحران «مادر» نام دارد: مادر ساسپیریوم (مادر افسوس‌ها)، مادر تنبراروم (مادر تاریکی)، و مادر لاکریماروم (مادر اشک‌ها).

مانند این ساحره‌ها، نام مادر میراندا هم ترجمه‌ای به زبان لاتین دارد: «مادری برای تحسین» که کاملا مناسب این شخصیت است زیرا او توسط کسانی بر آن‌ها حکمرانی می‌کند پرستش می‌شود. ارتباط او با این سه جادوگر ممکن است همچنین دلیل وسواس روستا بر روی عدد ۴ باشد.

۱۶. کادو و لاس پلاگاس

انگل کادو

مادر میراندا از انگلی به نام کادو (Cadou) بر روی روستاییان استفاده می‌کند تا حاملی مناسب برای ایوا بیابد اما تنها کاری که کادو با این روستایی‌های بدشانس انجام می‌دهد تبدیل کردن آن‌ها به گرگینه است. در حالی‌ که بازی‌های قدیمی‌تر رزیدنت ایول بر روی ویروس‌های قابل شیوع که توسط کمپانی آمبرلا ساخته شده بود تمرکز داشت، رزیدنت ایول ۴ ایده آلوده کردن افراد توسط انگل و تبدیل آن‌ها به جانی‌ها را ارائه کرد. در آن بازی انگل متخاصم، پلاگاس نام داشت.

۱۷. حضور کوتاه ایدا وانگ؟

طراحی ایدا وانگ بازی رزیدنت ایول روستا

همان گونه که توسط IGN اعلام شد، بسته الحاقی Trauma Pack شامل طراحی‌های پشت‌صحنه است که نشان می‌دهد کپ کام برنامه داشته جاسوس محبوب هواداران، ایدا وانگ، را به بازی اضافه کند. در نوشته زیر طراحی آمده: «در نوشته‌های اولیه یک شخصیت مرموز ماسک زده ایتان را نجات می‌دهد. این فرد مرموز قرار بود ایدا وانگ باشد که برای تحقیق به روستا آمده است اما این بخش به دلیل تداخل سناریوها از داستان حذف شد. در یکی از خطوط داستانی اولیه مقرر شده بود ایدا با زدن ماسک به ایتان برای فرار از محاکمه‌اش کمک کند.»

منبع: DenOfGeek

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. مهدی

    یه چیزی که وجود داره، با کریس که بار اول بازی میکنیم و قبل از اینکه به میا برسیم کریس یه نامه ای پیدا میکنه که اسپنسر به نادر میراندا میده

  2. Mmdreza

    بازی قشنگیه من همه نسخه هاشو بازی کردم ولی هنوزترسناک تر از بازی silent hill 2 بازی ندیدم متاسفانه بازی زیاد توسعه پیدا نکرد

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما