۱۱ نکته‌ی پنهان در «رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید»

۱۸ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید

فیلم «رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید» در سال ۲۰۲۱ به نوعی بازسازی‌ فرانچایز سینمایی رزیدنت اویل است و وقایع بازی‌های ویدیویی را با وفاداری بیشتری نسبت به فیلم‌های قبلی روایت می‌کند.

بسیاری از ارجاعات این فیلم مانند شخصیت‌ها، لباس‌ها و زامبی‌ها حتی برای کسانی که اطلاعات مختصری از فرنچایز دارند، به راحتی قابل تشخیص خواهند بود. با این حال، در فیلمی که متکی بر تصاویر و عناصر داستانی چندین بازی ویدیویی مختلف است (که برخی از آن‌ها بیش از بیست سال قدمت دارند)، به ناچار برخی از جزئیات از قلم می‌افتند. پس با هم تمام نکات مخفی و این ارجاعات را در سرتاسر فیلم بررسی می‌کنیم اما پیش از آن باید بگوییم که بخش‌هایی از داستان فیلم در این متن لو می‌روند.

۱. راننده کامیون

رزیدنت اویل

صحنه اولیه «به راکون سیتی خوش آمدید» کلر ردفیلد (کایا اسکودلاریو) را نشان می‌دهد که در جاده ایستاده تا ماشینی او را سوار کند تا این که راننده کامیونی، او را سوار می‌کند. این راننده به همراه سگ دوبرمنش در مسیر راکون سیتی است. او که گرم صحبت کردن با کلر و خوردن همبرگر کثیفش است، به زنی که در جاده قرار داشت برخورد می‌کند. این صحنه تقریبا بازآفرینی صحنه‌ای از ریمستر اخیر «رزیدنت اویل ۲» است، با این تفاوت که در بازی، راننده کامیون توسط زن آلوده مورد حمله قرار می‌گیرد، در حالی که او در فیلم توسط سگش آلوده می‌شود.

۲. ساندویچ جیل

رزیدنت اویل

در اوایل فیلم، ماموران استارز (سرویس ویژه نجات) با هم در یک رستوران در راکون سیتی نشسته‌اند و قبل از این که به ماموریت اعزام شوند با یکدیگر شوخی می‌کنند. جیل ولنتاین (هانا جان کامن)، شخصیت مورد علاقه طرفداران، در یک چشم بر هم زدن با بازیگوشی، ساندویچ وسکر (تام هاپر) را از او می‌رباید و می‌گوید: «حالا دیگه ساندویچ منه.» این صحنه اشاره به بازی اصلی «رزیدنت اویل» دارد، جایی که بری برتون، جیل را از اتاقی که سقفش در حال فروریختن است نجات می‌دهد و به شوخی می‌گوید: «نزدیک بود مثل ساندویچ له بشی!» این دیالوگ در نسخه بازسازی‌شده بازی در سال ۲۰۰۲ کمی تغییر کرد: «خیلی نزدیک بود، اگه یک ثانیه دیر میرسیدم، مثل ساندویچ له می‌شدی.» در این فیلم، این شوخی کاملا به صورت خلاصه و مفید مورد اشاره قرار می‌گیرد.

۳. خارش‌دار خوشمزه

رزیدنت اویل

کلر پس از بازگشت به راکون سیتی، به خانه برادرش کریس (رابی امل) می‌رود. او در حال قدم زدن در خانه است که متوجه همسایه برادرش، مادری مضطرب و آلوده به ویروس تی می‌شود که عبارت «خارش‌دار خوشمزه» را با خون روی پنجره‌اش نوشته است. این کلمات عجیب به دفترچه نگهبان اولین بازی «رزیدنت اویل» برمی‌گردد. این کلمات به وضعیت روانی رو به زوال میزبان ویروس و تسلیم شدن او در برابر آن اشاره دارد و نشان می‌دهد که فرد مبتلا در همه جای بدنش احساس خارش می‌کند. این زامبی‌ها همچنین کشتن و خوردن یک انسان دیگر را خوش‌طعم و خوشمزه توصیف می‌کنند. آخرین بخش آن دفترچه حاوی این کلمات بود: خارش‌دار خوشمزه.

۴. دوقلوهای اشفورد

رزیدنت اویل

کلر و لئون (آوان جوگیا) در حال جستجو در تاسیسات زیرزمینی شرکت آمبرلا، یک حلقه فیلم پیدا می‌کنند که دکتر ویلیام بیرکین (نیل مک دونا) و دو کودک خردسال را نشان می‌دهد که از آن‌ها به عنوان دوقلوهای اشفورد یاد می‌شود. این دکتر دیوانه بال‌های یک سنجاقک را می‌کند و بدنش را در بین انبوهی از مورچه‌ها می‌اندازد. این حلقه فیلم تقریبا شبیه آن‌چه در بازی «رزیدنت اویل: کد ورونیکا» دیده بودیم است و ما را به یاد داستان دوقلوهای آلفرد و الکسیا می‌اندازد. گفته می‌شود که این دو برادر ویروس تی‌-ورونیکا را توسعه داده‌اند و نسخه‌ بزرگسال آن‌ها به عنوان رئیس‌ در بازی بعدی حضور دارد.

۵. زامبی عمارت اسپنسر

رزیدنت اویل

شخصیت‌های اصلی داستان وارد عمارت اسپنسر می‌شوند و با راهروهایی آرام و وهم‌آور مواجه می‌گردند. آن‌ها مردی را می‌بینند که به نظر می‌رسد در حال خوردن چیزی روی زمین است. او با شنیدن صدای آن‌ها، از روی غذای خود برمی‌خیزد و به بالا نگاه می‌کند و چهره آلوده قربانی نگون‌بخت او آشکار می‌شود. این صحنه یادآور اولین تصویر یک فرد آلوده در بازی اصلی «رزیدنت اویل» است و به یکی از نمادین‌ترین تصاویر این فرنچایز اشاره دارد.

۶. انتخاب

رزیدنت اویل

بخش اعظم جذابیت «به راکون سیتی خوش آمدید»، از تماشای گفتگوها و دیالوگ‌های شخصیت‌ها ناشی می‌شود. در یکی از این سکانس‌ها، جیل ولنتاین از همکار خود ریچارد آیکن (چاد روک) می‌پرسد که ترجیح می‌دهد توسط یک مار غول پیکر خورده شود و بمیرد یا یک کوسه سفید بزرگ؟ هر دوی این اتفاقات وحشتناک بسته به این که بازیکن در بازی ویدیویی «رزیدنت اویل» چه تصمیمی بگیرد، برای ریچارد رخ می‌دهند.

۷. اسپری کمک‌های اولیه

رزیدنت اویل

بازی‌های «رزیدنت اویل» به خاطر دریغ کردن عمدی منابع اولیه از بازیکن، خواه مهمات باشد یا کمک‌های اولیه، مشهور هستند. یکی از این موارد، اسپری کمک‌های اولیه است که شخصیت بازیکن را بهبود می‌بخشد و به او اجازه می‌دهد تا یک روز دیگر با زامبی‌های آلوده به ویروس تی بجنگد. در سکانس اولیه فیلم که در یتیم‌خانه راکون سیتی می‌گذرد، تبلیغاتی برای اسپری کمک‌های اولیه در یکی از تصاویر قابل مشاهده است.

۸. نقشه خلبان

رزیدنت اویل

بخش اعظم فیلم «به راکون سیتی خوش آمدید» شبیه فیلمی معاصر است و به ندرت احساس می‌کنید که داستان در واقع در سال ۱۹۹۸ اتفاق می‌افتد. یکی از موارد قدیمی، دستگاهی است که دستورالعمل‌ها و نقشه‌ها را نمایش می‌دهد و به خلبان کمک می‌کند. نقشه‌های روی صفحه دستگاه تقریبا شبیه به نقشه‌های اولیه بازی‌های «رزیدنت اویل» هستند.

۹. کلیدها

رزیدنت اویل

کلر و لئون از طریق تونل‌های زیرزمینی از یتیم خانه راکون سیتی به عمارت اسپنسر می‌روند و برای باز کردن قفل درهای مختلف، از چندین کلید استفاده می‌کنند. هر کلید دارای شکلی مختلف (قلب، خشت، پیک و گشنیز) است که به یکدیگر متصل شده‌اند. این کلیدها در سراسر بازی «رزیدنت اویل ۲» نیز دیده می‌شوند.

۱۰. موشک انداز

رزیدنت اویل

در سکانس پایانی فیلم، کلر، کریس و لئون (آوان جوگیا) با قطار زیرزمینی از آزمایشگاه آمبرلا فرار می‌کنند اما ویلیام بیرکین جهش‌یافته به قطار حمله می‌کند و برای لحظه‌ای کوتاه به نظر می‌رسد که این هیولا بسیار قدرتمندتر از آن است که شکست بخورد اما لئون با استفاده از یک موشک‌انداز، بیرکین را می‌کشد. این سکانس به سنت بازی‌های «رزیدنت اویل» اشاره دارد که در پایان، از ژانر وحشت خارج می‌شوند و بیشتر به اکشن می‌پردازند و بازیکن باید با استفاده از موشک‌انداز، دشمنان را از پیش رو بردارد.

۱۱. هیولاها

رزیدنت اویل

فرنچایز «رزیدنت اویل» به خاطر هیولاهای آلوده‌اش معروف است که اغلب در طول بازی به طور جالبی تغییر شکل می‌دهند. «به راکون سیتی خوش آمدید»، دارای چندین نسخه برجسته از آن‌ها مانند سربروس، لیکر و لیزا ترور است.

منبع: Collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. Avatar داریوش

  با این که یه سری از جزییات بازی رو رعایت کردن ولی خوب از اب درنیامده… فیلم مخلوطی از رزیدنت اویل ۱ و ۲ بود… چهره لیون و کلر اصلا شبیه کاراکترهای بازی نبود… موهای جیل توی بازی فر نبود…. درکل بد نبود ولی در انتخاب بازیگرها ضعیف عمل کردن

 2. Avatar Pooria

  فیلم خیلی ضعیف تر از اونی بود که انتظار داشتم..
  هیچی از چیزایی که باید شبیه بازی میشد شبیه نسخه های بازی نبود و فضای فیلم کم و بی معنا بود مخصوصا شخصیت های اصلی لئون و کلر و … که هیچ ویژگی فردی نداشتن لیون ک کلا از ترس ریده بود برعکس شخصیتی که همه میشناسن! به نظرم اگه این فیلم اسمشو رزیدنت اویل ۱ میزاشتن جذاب تر میشد! بعد ها حداقل بعد ها منتظر نسخه های بعدیش میشدیم و میدونستیم قراره اتفاقای دیگه ای هم بیفته ولی خب بهر حال با تشکر از تمام کسایی که توی ساخت این فیلم نقش داشتن باید بگم ( ت.خمی بود بای )

 3. Avatar Sezar

  تا جای فیلم رو وفادار به بازی ریمستر ۲ درست کردن ولی بازی کجا و این کجا !!! نمیخوام بگم فیلم آشغالی بود ولی خوب نبود و اینم می‌گذاریم برای اینکه خواستن داستان بازی و فیلم شبیه به هم باشه ولی داستان بازی کلی و مفصله ولی فیلم ۲ ساعت بیشتر نیست و داستان رو بی سرو ته کردن ولی من بیشتر از این بدم اومد که تو فیلم لئون رو یک احمق به تصور کشیدن و کاملا دست و پا چلفتی هستش در حالتی که کلیر خیلی حرفه ای و نترس هستش !!! و این امر هیت بزرگی رو براشون به ارمغان آورد چون در داستان اصلی قضیه یک چیز دیگه ای هست . در کل نه فیلم خوبی بود نه بد و نه قابل پیشنهاد ، فقط برای کسایی یکم جالب هست که داستان کلی بازی رو میدونن

 4. Avatar فواد ذوالفقاری

  عالی بود سپاس ، خیلی ها اصلأ متوجه نشدن که این فیلم چگونه روایتی داره ، سپاس از مطلب خوبتون.

 5. Avatar قاسم

  فقط یک کلمه میشه گفت چرت

 6. Avatar Scott

  چرت محض نبینید بخدا وقت تلف کردن نه تنها هیجان زده نمیشید بلکه تو تصوراتون هم از بازی خراب میکنه بطوری که میگی من این بازی و میکردم؟ اصلا معلوم نیس چی میشه خیلی چرته نمره پایینش بخاطر سر و ته نداشتن داستان ۲ ساعت چرت محض

 7. Avatar biohazard

  اشغال فقط یه کلمه برای این فیلم !!!! رزیدنت ایول ا به فاصله چند ماه از رزیدنت ۲ اتفاق میفتد که تو فیلم در یک روز است !!!! نابودی شخصیت ها !!! تخریب استوری خوب بازی !!!! بی نقش کردن وسکر اصلی ترین دلیل وقوع اختلات !!! چیف ایرونز شکارچی قدرت تیر اندازی به یه سگ رو نداره کسی که ببر شکار میکرده !!!! تعریف از این فیل نشانه اینه که شما در ۱۹۹۶ ‌۱۹۹۸ فوتبال بازی میکردی یا نهایتن تیکن میزدی

 8. Avatar مجید

  به نظر من فیلم هم از نظر سناریو ضعیف بود هم از نظر جلوه های بصری. گریم زامبی بسیار ابتدایی و غیر طبیعی بود و زامبی ها ویژگی های ترسناک بودن، غیر قابل کنترل بودن و تهاجمی بودن خودشونو تقریبا از دست داده بودن. شخصیت های اصلی داستان هم به طرز غیر قابل باوری ضعیف تر از اون قهرمانانی بودن که در فرنچایز دیده بودیم به طور ویژه لیون کندی که اصلا شباهت چهره و رفتار با شخصیت معادل خودش در بازی نداشت.

 9. Avatar Mehrad

  این فیلم‌باید اولین سری فیلم‌ رزیدنت ایول میشد اون موقع برامون جذاب‌تر هم میشد ولی متاسفانه الان حکم نوستالژی داره ولی در کل از ۱۰۰ من ۶۰ میدم به این فیلم الان ،شاید ۱۵ سال پیش بود از روی هیجان ۹۰ هم میدادم

 10. Avatar باقری

  این فیلم از نظر کیفیت و بصری خیلی ضعیف عمل میکنه و نمرات خوبی هم نگرفته اما برای کسانی که سری بازی‌های اویل رو انجام دادن بالاخص نسخه ۲ رو خیلی جالب است و یاد آور خاطرات بازی با پلی استیشن است

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه