معرفی و گزیده نقدهای فیلم اکشن «رها شده» (Ghosted)؛ پرخرجِ کلیشه‌ای

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
رها شده

«رها شده» (Ghosted) اکشن پرستاره و پرخرج اپل تی وی پلاس به تازگی منتشر شده و علیرغم پیش‌بینی‌ها نتوانست آن طور که باید و شاید ظاهر شود و در جلب نظر منتقدان و مخاطبان ناموفق بود. نظرات انتقادی نسبت به فیلم تازه‌ی کریس ایوانز و آنا د آرماس به اندازه‌ای منفی بود که فیلم تا لحظه‌ی نوشتن این مقاله امتیاز راتن تومیتوز ۲۸ از ۱۰۰ را کسب کرده که برای یک بلاک باستر پرخرج نتیجه‌ی تامل برانگیزی به حساب می‌آید.

«رها شده» که تلفیقی از ژانرهای کمدی رمانتیک و اکشن به حساب می‌آید توسط دکستر فلچر کارگردانی شده و ستاره‌هایی مثل کریس ایوانز، آنا د آرماس، آدرین برودی، مایک مو، سباستین استن، آنتونی مکی و… در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی کشاورز جوانی به نام کول (کریس ایوانز) است که به صورت اتفاقی با غریبه‌ای به نام سیدی (آنا د آرماس) آشنا می‌شود که تصور می‌کند کارشناس آثار هنری است. بعد از گذراندن یک روز رویایی احساس می‌کند عاشق او شده اما از آن جایی که سیدی ناگهان ناپدید شده و هیچ جوابی هم به پیام‌هایش نمی‌دهد تصمیم می‌گیرد به لندن سفر کند و معشوقه‌اش را غافلگیر کند، فارغ از این که سیدی جاسوس سازمان سیا است و این سفر ناگهانی برایش حسابی دردسر درست می‌کند.

با توجه به موارد گفته شده طرح داستانی «رها شده» کاملا کلیشه‌ای است و مشابه آن را بارها و بارها دیده‌ایم و به نوعی دنباله‌روی کمدی رمانتیک‌های کلاسیکی مثل «عشق‌بازی با سنگ» (Romancing The Stone) و «دروغ‌های حقیقی» (True Lies) است که با چاشنی اکشن برای مخاطبان حسابی سرگرم‌کننده بودند. البته این سبک آثار با گذشت سال‌ها هنوز هم طرفداران پر و پا قرصی دارند و گزینه‌ی مناسبی برای ایجاد لحظاتی مهیج و فرح‌بخش به حساب می‌آیند.این دسته از فیلم‌ها می‌توانند با فیلم‌نامه‌ای حساب شده و شیمی مناسب میان بازیگران حتی نظر سرسخت‌ترین منتقدان را هم به خودشان جلب کنند اما با توجه به نظرات انتقادی منتشر شده برای «رها شده» می‌توانیم نتیجه بگیریم به جز بودجه‌ی هنگفت هیچ کدام از این المان‌ها را ندارد.

«رها شده» پس از «چاقوکشی» (Knives Out) و «مرد خاکستری» (The Gray Man) سومین همکاری مشترک آن‌ها به حساب می‌آید. شیمی مناسب میان این دو بازیگر در «چاقوکشی» ریان جانسون مورد توجه منتقدان قرار گرفت و همین مورد می‌توانست یکی از برگ برنده‌های فیلم تازه‌ی اپل تی وی پلاس باشد اما متاسفانه در این جا اصلا خبری از این شیمی مناسب نیست و رابطه‌ی آن‌ها کلیشه‌ای، غیرمنطقی و حوصله سر بر به نظر می‌رسد. در این جا هم مثل بسیاری از آثار کمدی رمانتیک با زوج نامتعارفی روبه‌رو هستیم که در نگاه اول هیچ ربطی به یکدیگر ندارند اما مشکل اساسی این است که این شخصیت‌ها نمی‌توانند از اتفاقات بانمک و عجیبی که سر راهشان قرار می‌گیرد، استفاده کنند و رابطه‌ی دوست‌داشتنی را به مخاطب هدیه دهند. طرح کلی فیلم حداقل روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد؛ دشمنان همه جا حضور دارند، گلوله‌ها به پرواز درمی‌آیند و زوج داستان دست در دست یکدیگر به سمت سرنوشت نامشخصشان می‌روند و در این میان عشق شکوفا می‌شود اما با نگاهی به نتیجه‌ی نهایی متوجه می‌شوید یک جای کار می‌لنگد زیرا ابرستاره‌های «رها شده» نتوانستند ارتباطی که این زوج ناملموس و عجیب را به یکدیگر گره می‌زند را به وجود بیاورند.

«رها شده» در مجموع از سوی بسیاری از مخاطبان اثری سرگرم‌کننده به حساب می‌آید که خالی از داستان و محتوا است اما به دلیل سکانس‌های اکشن خوش‌ساختش هم که شده، ارزش دیدن دارد اما اکثر منتقدان سینمایی آن را اثر بدی می‌دانند. در ادامه گزیده نقدهای منتشر شده درباره‌ی اکشن تازه‌ی اپل تی وی پلاس در مطرح‌ترین نشریات سینمایی دنیا را مرور خواهیم کرد.

گزیده نقدهای منتقدان درباره‌ی فیلم «رها شده»

رها شده

بنجامین لی از گاردین

 • امتیاز: ۱ از ۵

«رها شده» محتوای الگوریتمی دیکته شده در شرم‌آورترین حالت ممکن است. همه چیز آن قدر بی‌دقت و بی‌جان کنار هم قرار گرفتند که دوست داریم باور کنیم این نخستین اثری است که کاملا توسط هوش مصنوعی ساخته شده است. این فیلم در افتضاح بودن همه‌جانبه‌اش تقریبا آوانگارد به شمار می‌رود و با تخریب اساسی‌ترین اصولی که از یک فیلم انتظار می‌رود، ساخته شده است.

مرگ ستاره‌های سینما تا حد زیادی اغراق‌آمیز است اما همکاری کریس ایوانز و آنا د آرماس باعث می‌شود به طور جدی به این پرسش فکر کتیم که مفهوم ستاره از نظر صنعت سینما و چیست و ما از یک ستاره چه انتظاری داریم؟ مشابه این اتفاق سال گذشته در «اعلان قرمز» به وقوع پیوست؛ جایی که رایان رینولدز، راک و گل گدوت برای این که ببینند چه کسی می‌تواند کم‌ترین جذابیت را روی پرده‌ی سینما داشته باشد، با هم رقابت می‌کردند.

کلاریس لافری از ایندیپندنت

 • امتیاز: ۱ از ۵

درسی که هالیوود می‌تواند از «رها شده» اپل تی وی پلاس بیاموزد: اگر می‌خواهید داستانی درباره‌ی شخصی که شیفته‌ی یک جاسوس شده را روایت کنید، از کاپیتان آمریکا به عنوان یک آدم معمولی استفاده نکنید. شما نمی‌توانید کریس ایوانز را به عنوان مردی به نام کول ریگان به ما معرفی کنید و سپس استدلال کنید که او نقطه‌ی مقابل مامور سیا به نام سیدی (آنا دی آرماس) قرار دارد. وقتی ایوانز زمین می‌خورد، دست‌وپایش را مثل ما آدم معمولی‌ها تکان نمی‌دهد. وقتی به عنوان یک مامور افسانه‌ای مقابل دشمنش (آدرین برودی) با پوزخندی بر چهره ظاهر می‌شود، بیش‌ازحد مطمئن به نظر می‌رسد و شما حتی نمی‌توانید تصور کنید این مرد ممکن از غرق عرق شود.

ایوانز سال‌های زیادی را صرف عضله سازی و دلبری در دنیای سینمایی مارول کرده و در نقش یک ابرقهرمان دلیر به شکلی ظاهر شده که انگار وقتی یک سکانس اکشن آغاز می‌شود باید به همان شخصیت قهرمان بازگردد و این کاملا در تضاد با فیلمی است که دکستر فلچر ساخته. البته همه‌ی موارد به این معنی نیست که ایوانز منشأ ایرادات فیلم است بلکه شخصیت کول به اندازه‌ای پراکنده است که تنها کاری که واقعا می‌تواند انجام دهد فریاد زدن ویژگی‌های شخصیتی‌اش است؛ «من یک کشاورز هستم» یا «من دوست ندارم کت و شلوار بپوشم»، در حقیقت هیچ چیز قابل باوری درباره‌ی این شخصیت وجود ندارد.

دیوید الریش از ایندی وایر

 • امتیاز: C-

با توجه به این که اپل و آمازون پرایم هردو متعهد شدند بیش از یک میلیارد دلار برای اکران‌های پرخرجی سرمایه‌گذاری کنند که احتمالا با استاندارهای بالاتری ساخته می‌شوند، می‌توانیم امیدوار باشیم «رها شده» آخرین باری باشد که یکی از رقبای نتفلیکس هزینه‌ی هنگفتی را برای یک فیلم اکشن یک بار مصرف که وقت بازیگران را مقابل پرده‌ی سبز تلف می‌کند، صرف کند (متاسفانه باید «استخراج ۲» را هر طوری که شده تماشا کنیم). در هر صورت شاید استودیوها بتوانند به جای این که میلیون‌ها دلار را برای نویسنده‌های «ددپول» و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» صرف کنند تا نتیجه چیزی باشد که ظاهرا توسط هوش مصنوعی نوشته شده، به دنبال نویسنده‌های دیگری باشند.

در نهایت می‌توانیم بگوییم «رها شده» یک کمدی اکشنِ تهاجمی ساده برای مشترکان اپل تی وی پلاس است که احساس می‌کنند شوخی‌های «تد لاسو» بیش‌ازحد تند و تیز است!

پیتر سابچینسکی از راجر ایبرت

 • امتیاز: ۰.۵ از ۱

بدترین جنبه‌ی «رها شده» شیمی میان آنا د آرماس و کریس ایوانز است. هر دوی آن‌ها بازیگران خوب و کاریزماتیکی هستند اما در این جا در هیچ سطحی نمی‌توانند تلنگر ایجاد کنند. تماشای مبارزه‌ی آن‌ها برای ایجاد جرقه با چنین مواد اولیه‌ی نامرغوبی واقعا دردناک است. این مورد به اندازه‌ی کافی بد است اما فیلم به طور ناخواسته‌ای بر این نقص تاکید می‌کند و شخصیت‌های دیگر داستان بارها اظهار می‌کنند «باید با هم یک اتاق بگیرند»؛ زیرا تمایلشان به یکدیگر از کنترل خارج شده است. این جمله بر اساس شواهد موجود ممکن است درست باشد اما متاسفانه در جهت اشتباهی قرار دارد. در «چاقوکشی» میان ایوانز و د آرماس گرمای محسوس‌تری احساس می‌شد بدون این که نیاز باشد برای آن تلاش کنند.

«رها شده» یک تمرین کسل‌کننده‌ی حرص و طمع محض و تنبلی است که فکر می‌کند اگر پول کافی و چهره‌های مشهور وارد یک ترکیب شوند، هیچ کس متوجه بی‌محتوایی آن نمی‌شود یا حداقل به آن توجهی نمی‌کند. حداقل فیلمی مثل «مرد خاکستری» این ویژگی را داشت که کاملا فراموش‌شدنی باشد- قبل از اشاره با نامش اصلا به یاد داشتید چنین فیلمی ساخت شده؟- اما درباره‌ی این یکی احساس وحشتناکی دارم که پس از تماشا تا مدت‌ها در ذهنتان باقی می‌ماند، مهم نیست چقدر تلاش کنید که آن را از حافظه‌تان پاک کنید!

ریچارد روپر از شیکاگو سان تایم

 • امتیاز: ۲ از ۴

فقط حضور ستاره‌های بزرگ و صرف میلیون‌ها دلار برای بدلکاری، جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری و فیلم‌برداری در لوکیشن عجیب‌وغریب کافی نیست و در عوض چیزی که واقعا نیاز دارید یک فیلم‌نامه است. حتی اگر قرار نیست فیلم چیزی بیش از سرگرمی باشد، باز هم باید کار را به شیوه‌ای هوشمندانه انجام داد و این حس در ما ایجاد نشود که انگار همه‌ی این‌ها را قبل دیدیم.

شناسنامه‌ی فیلم رها شده

 • سال انتشار: ۲۰۲۳
 • کارگردان: دکستر فلچر
 • بازیگران: کریس ایوانز، آنا د آرماس، آدرین برودی، مایک مو، سباستین استن، آنتونی مکی
 • خلاصه‌ی داستان: کشاورز جوانی به نام کول (کریس ایوانز) است که به صورت اتفاقی با غریبه‌ای به نام سیدی (آنا د آرماس) آشنا می‌شود که تصور می‌کند کارشناس آثار هنری است. بعد از گذراندن یک روز رویایی احساس می‌کند عاشق او شده اما از آن جایی که سیدی ناگهان ناپدید شده و هیچ جوابی هم به پیام‌هایش نمی‌دهد تصمیم می‌گیرد به لندن سفر کند و معشوقه‌اش را غافلگیر کند، فارغ از این که سیدی جاسوس سازمان سیا است و این سفر ناگهانی برایش حسابی دردسر درست می‌کند.
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۲۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
اکشن فیگور مدل Captain


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. برسام

  عنوان دیکته شده در نقد بنجامین لی از گاردین خیلی جالب بود ! واقعا فیلم دیکته شده که در آن سنت شکنی شده و جای قهرمان مرد و دختر دست و پا چلفتی عاشق با قهرمان زن و پسر عاشق عوض شده ! مابقی ماجرا چندتا صحنه اکشن نسبتا جالب و یک داستان تکراری.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما