چگونه پدیده‌ی حلقه‌ی آتش ۲۰ خرداد را آنلاین تماشا کنیم؟

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تصویری پردازش شده از رصد خورشیدگرفتگی حلقوی

۱۰ ژوئن ۲۰۲۱ (۲۰ خرداد ۱۴۰۰) پدیده‌ی خورشیدگرفتگی حلقوی در بخش‌هایی از زمین روی می‌دهد و هرچند در ایران قابل رؤیت نیست، اما امکان تماشای آن به‌صورت آنلاین وجود دارد.

خورشیدگرفتگی یا کسوف هنگامی اتفاق می‌افتد که ماه هنگام گردش خود، میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد اما با توجه به اینکه مدار گردش ماه به دور زمین، نسبت به مدار گردش زمین به دور خورشید انحراف دارد و همیشه تراز نیست، خورشیدگرفتگی فقط گاهی روی می‌دهد.

خورشیدگرفتگی کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه تمام قرص خورشید را بپوشاند اما خورشیدگرفتگی ۲۰ خرداد، حلقوی است. نوعی از خورشیدگرفتگی که به «خورشیدگرفتگی حلقوی» یا «حلقه‌ی آتش» معروف است و زمانی روی می‌دهد که ماه در هنگام گذر از میان زمین و خورشید، در دورترین فاصله از زمین قرار داشته باشد. بنابراین قرص ماه در آسمان کوچک‌تر از خورشید به‌نظر می‌رسد و تمام آن را نمی‌پوشاند.

برای نخستین مناطقی که مرحله‌ی گرفت جزئی را مشاهده می‌کنند، گرفت در ۰۴:۱۲:۲۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲:۴۲ به وقت تهران) آغاز می‌شود. اوج گرفتگی حلقوی که مناطق شمالی آمریکا امکان دیدن آن را دارند، در ساعت ۰۶:۴۱:۵۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۱۱ به وقت تهران) روی می‌دهد و حلقه‌ی آتش تقریبا ۳ دقیقه و ۵۱ ثانیه طول می‌کشد. این حلقه در کانادا هم به‌خوبی قابل مشاهده خواهد بود. در نهایت خورشیدگرفتگی در ساعت ۰۹:۱۱:۱۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۴۱ به وقت تهران) پایان می‌یابد.

خورشیدگرفتگی حلقوی پنج‌شنبه ۲۰ خرداد از آمریکا، شمال کانادا، اروپا، شمال آسیا، روسیه و گرینلند قابل مشاهده است. اما اگر مانند رصدگران مستقر در ایران، در منطقه‌ای هستید که امکان دیدن مستقیم خورشیدگرفتگی را، البته با عینک یا دیگر تجهیزات مناسب، ندارید می‌توانید با استفاده از مراکزی که این رویداد را آنلاین پخش می‌کنند مراحل زیبای خورشیدگرفتگی حلقوی را به‌صورت زنده تماشا کنید.

پروژه‌ی تلسکوپ مجازی که در نزدیکی رم واقع شده با مشارکت رصدگران مستقر در انتاریو، بریتیش کلمبیا، و نیوبرانزویک پخش جریانی را با همکاری بین‌المللی برگزار می‌کند. این پخش زنده ساعت ۴ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲:۳۰ به وقت تهران) آغاز می‌شود و می‌توان آن را به‌صورت زنده از طریق یوتیوب یا وب‌سایت پروژه‌ی تلسکوپ مجازی تماشا کرد.

وب‌سایت «تایم اند دیت» (Time and Date) هم پخش زنده را ساعت ۰۵:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در یوتیوب آغاز می‌کند و در صفحه‌ی مخصوص خورشیدگرفتگی ۱۰ ژوئن هم با همکاری رصدگرانی از آمریکا و کانادا پخش پدیده‌ی خورشیدگرفتگی را انجام خواهد داد.

در انگلستان هم موزه‌ی سلطنتی گرینویچ در نزدیکی لندن که به‌طور کلاسیک مکان نصف‌النهار مبدأ است، میزبان پخش زنده خواهد بود. این پخش اینترنتی از ساعت ۰۵:۰۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۳:۳۵ به وقت تهران) آغاز می‌شود و از طریق یوتیوب و فیس‌بوک در دسترس خواهد بود.

این رصدخانه در بیانیه‌ای گفت: «تیم نجومی متخصص ما به شما در توضیح علم خورشیدگرفتگی کمک می‌کند و به پرسش‌های فضایی شما پاسخ می‌دهد. شما دقیقا همان منظره‌ای را می‌بینید که منجمان می‌بینند و خورشید از نگاه مدرن‌ترین ابزار یعنی تلسکوپ نجومی آنی ماندر (Annie Maunder Astrographic Telescope) به‌صورت زنده نمایش داده می‌شود.»

طبق اعلام ناسا، خورشیدگرفتگی بعدی هم در قطب جنوب و بخشی از آفریقای جنوبی و جنوب اقیانوس اطلس به‌صورت کامل دیده خواهد شد، در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) روی می‌دهد.

عکس کاور: تصویری پردازش شده از رصد خورشیدگرفتگی حلقوی

Credit: Vito Technology

منابع: Space, Time and Date

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar شاهرخ

    متأسفم براتون که ساعت جهانی را اشتباه و با یک ساعت اختلاف به ساعت ایران تبدیل کرده‌اید.
    اوج خورشید گرفتگی ساعت ۱۴:۱۱ تا ۱۴:۱۵ بوده و شما نوشته‌ بودید ۱۵:۱۱ تا ۱۵:۱۵ و باعث شدید این رویداد را از دست بدهم. متأسفم که به مطلبتان اعتماد کردم و خودم شخصاْ ساعت‌ها را تبدیل نکردم.

    1. دوست گرامی، ظاهرا در ساعت ۱۵:۱۱ برای تماشای رویداد وقت نگذاشته‌اید چون اتفاقا تلاش شد، ساعت‌های به وقت ایران، دقیق باشد و به همین دلیل مستقیم و بدون تبدیل اضافی، از وب‌سایت تایم اند دیت استخراج شد. لینک صفحه‌ی مرتبط با خورشید گرفتگی در این وب‌سایت هم ذکر شده و می‌توانید ساعت رویداد را به وقت محلی خود مشاهده کنید.