راکت لب بدون اعلام قبلی ماهواره‌ی مهم خود را آزمایش کرد

۱۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۲۲:۳۰ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ماهواره‌ی فوتون راکت لب

شرکت «راکت لب» (Rocket Lab) در هفته‌ی گذشته، با پرتاب موشک الکترون، بازگشت موفقیت‌آمیزی به فضا داشت اما ظاهراً این همه‌ی فعالیت این شرکت نبوده و ماهواره‌ی دیگری با نام «فوتون» را نیز بدون اعلام قبلی در مدار قرار داده است.

این ماهواره که «فوتون» (Photon) نام دارد، نمونه‌ی اولیه از مأموریت‌هایی است که راکت لب در آینده به اعماق فضا خواهد داشت.

فوتون بر پایه‌ی Kick Stage ساخته شده است که یک موشک کوچک برای تزریق مداری مرحله‌ی آخر ماهواره‌هایی است که به کمک موشک الکترون (Electron) به فضا فرستاده می‌شوند.

اگرچه فوتون علاوه بر سامانه‌ی پیشرانش، ابزارهای الکترونیکی، حسگرهای جهت‌سنج، واحد تولید برق و ابزارهایی مانند دوربین را نیز به همراه خواهد داشت. این موضوع نشان می‌دهد که این موشک کوچک می‌تواند مانند ماهواره عمل کند تا مشتریان برای طراحی و ساخت نیاز به قرارداد با خدمات‌دهندگان شخص ثالث نداشته باشند.

به طور معمول هنگامی که Kick Stage مأموریت خود را انجام می‌دهد، راکت لب با اجرای فرمانی از پایگاه کنترل، آن را از مدار خارج می‌کند تا در جو زمین بسوزد. اما این بار راکت لب فرمانی فرستاد تا وضعیت آن را به حالت ماهواره‌ی فوتون جابه‌جا کند و در مأموریتی مستقل با نام «نخستین نور» (First Light) به گردش در مدار دور زمین ادامه دهد. این ماهواره علاوه بر آزمایش عملکرد در فضا، دارای پنل‌های خورشیدی است و دوربینی دارد که تصاویری را از زمین تهیه می‌کند.

به گفته‌ی «پیتر بک» (Peter Beck) مدیرعامل راکت لب، در نهایت مشتریان می‌توانند یک «پرتاب به همراه فضاپیما» را سفارش دهند که شامل موشک الکترون و ماهواره‌ی فوتون می‌شود. این کار پیچیدگی، خطر و تأخیر مربوط به ساخت سخت‌افزار ماهواره توسط مشتریان و همچنین نیاز به یک پرتاب جداگانه را از بین می‌برد.

آن‌طور که راکت لب می‌گوید، از قبل اعلام نشدن این مأموریت به این علت بوده که این شرکت قصد داشته از صحت عملکرد همه‌ی تجهیزات مطمئن شود و سپس آن را رسانه‌ای کند.

به گفته‌ی این شرکت در نهایت نسخه‌ای بهبودیافته و قدرتمندتر ماهواره‌ی فوتون، برای مأموریت‌های ماه و میان‌سیاره‌ای اعزام خواهد شد. از جمله مأموریت CAPSTONE ناسا که در سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود. در این مأموریت «فوتون» به عنوان مسیریاب فعالیت خواهد داشت تا به فضاپیمای گیت‌وی (Gateway) برنامه‌ی آرتمیس برای نزدیک شدن به ماه کمک کند و گامی در جهت فرستادن مجدد انسان به ماه باشد.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما