روسیه به ایستگاه فضایی بین‌المللی اکسیژن می‌فرستد

۳ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ماژول زیوودا در ایستگاه فضایی بین‌المللی

با توجه به نشت هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی که از سال گذشته آغاز شده، روسیه اعلام کرده که آماده است تا در صورت نیاز اکسیژن اضافی هم به این آزمایشگاه مداری زمین ارسال کند.

در حالی که فضانوردان در ماه‌های گذشته با چای کیسه‌ای محل نشت هوای ایستگاه فضایی بین‌المللی را شناسایی کرده بودند اما این نشت همچنان ادامه دارد و هوای قابل تنفس را در فضا تخلیه می‌کند. «دیمیتری روگوزین» (Dmitry Rogozin) مدیرکل سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) تأکید کرد که نشت هوا تحت کنترل است اما سازمان فضایی روسیه همچنان آماده است تا در صورت نیاز اکسیژن اضافی را در ماه فوریه به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند.

روگوزین در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره‌ی نشت هوا از ایستگاه فضایی بین‌المللی به صراحت گفت: «فضاپیمای باری که در ماه فوریه به ISS فرستاده خواهد شد دارای اکسیژن هم خواهد بود. در صورت نیاز به اکسیژن اضافی، بخشی از محموله‌ای که قصد ارسال آن به داخل کپسول روسی را داریم می‌تواند بعدتر توسط فضاپیمای آمریکایی به ایستگاه برسد تا فضای لازم برای فرستادن اکسیژن اضافی وجود داشته باشد.»

او اطمینان داد که جای نگرانی از نشت هوا نیست و همه چیز در ISS تحت کنترل است. با این وجود خاطرنشان کرد که این نشت «یک زنگ خطر» است و زمان آن رسیده که سازه‌های تازه‌ای را در نظر بگیریم. مدیرکل سازمان فضایی روسیه قول داد که مشکلات موجود در ISS برطرف شود.

به گفته‌ی روگوزین ممکن است ریزشهاب‌ها بر بدنه تأثیر گذاشته و موجب نشت هوا شده باشند. وی همچنین معتقد است که شلوغی مأموریت‌ها به ایستگاه مقداری در افزایش نشت تأثیرگذار بوده است. ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه‌های گذشته شاهد ورود فضاوردان مأموریت‌های دمو-۲ و کرو-۱ کپسول اسپیس‌ایکس و همچنین ورود فضانوردان با کپسول سایوز بوده است. علاوه بر این چندین مأموریت باری رباتیک هم به ایستگاه انجام شده است.

این نخستین باری نیست که در ISS نشت هوا رخ می‌دهد و اگرچه نگران‌کننده نیست اما برطرف نشدن آن می‌تواند موجب تغییر در برنامه‌های جاری ایستگاه فضایی بین‌المللی شود و چالش‌برانگیز باشد. در ماه اکتبر محل این نشت در محفظه‌ی میانی ماژول روسی «زیوزدا» (Zvezda) روسیه پیدا شد اما با وجود کاهش موقتی نشت، دانشمندان باید به دنبال راهکاری برای رفع دائمی آن باشند.

عکس کاور: ماژول زیوزدا که محل نشت هوای فعلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

منبع: Slash Gear

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه