مقایسه RTX 5060 Ti با RX 9060 XT؛ حافظه بیشتر یا قیمت مناسبتر؟
انتخاب بین دو کارت گرافیک 16 گیگابایتی فقط به ظرفیت حافظه یا نام برند خلاصه نمیشود. عملکرد در بازیها، پهنای باند حافظه، امکانات نرمافزاری و اختلاف قیمت میتوانند نتیجه خرید را کاملاً تغییر دهند. در این مقاله، با مقایسه RTX 5060 Ti با RX 9060 XT، مشخصات فنی، امتیاز بنچمارکها، نرخ فریم بازیها در وضوحهای مختلف و هزینه خرید هرکدام را بررسی میکنیم تا مشخص شود چه زمانی پرداخت مبلغ بیشتر برای کارت گرافیک انویدیا منطقی است و چه زمانی کارت گرافیک AMD انتخاب اقتصادیتری خواهد بود.
پیش از مقایسه؛ محدوده قیمت و اعتبار اعداد
جدول مشخصات فنی RTX 5060 Ti و RX 9060 XT
مقایسه حافظه گرافیکی؛ ظرفیت برابر، پهنای باند متفاوت
اتصال به سیستم، ابعاد و خروجی تصویر
جدول بنچمارکهای پردازشی
مقایسه عملکرد RTX 5060 Ti و RX 9060 XT در بازیها
مصرف برق؛ مزیت کوچک اما روشن AMD
مقایسه قیمت و ارزش خرید
کدام کارت برای چه کسی مناسبتر است؟
جمعبندی نهایی؛ کارت سریعتر یا خرید هوشمندانهتر؟
پیش از مقایسه؛ محدوده قیمت و اعتبار اعداد
هر دو کارت حاضر در این مقایسه، نسخه 16 گیگابایتی هستند. مبنای تحلیل قیمت نیز شروع قیمت RTX 5060 Ti از 270 میلیون تومان و بازه 195 تا 260 میلیون تومان برای RX 9060 XT است. این ارقام، فرض محاسبات خرید در این مقاله هستند، نه قیمت لحظهای تأییدشده بازار.
نرخ فریمهای درجشده را باید راهنمایی برای شناخت محدوده عملکرد این دو کارت دانست، نه نتیجهای قطعی برای تمام سیستمها. پردازنده، ظرفیت و سرعت رم، نسخه درایور، تنظیمات گرافیکی، دمای قطعات و برنامههای پسزمینه میتوانند عملکرد بازیها را تغییر دهند. بنابراین، ممکن است روی سیستم خود نرخ فریم متفاوتی بگیرید. در بازیهای آنلاین، کیفیت اینترنت نیز بر تأخیر و روانی ارتباط اثر میگذارد، هرچند معمولاً عامل تعیینکننده نرخ فریم نیست.
در ادامه، با مقایسه جامع این دو کارت همراه ما باشید تا ببینیم در رده اقتصادی، کارت گرافیک انویدیا بهتر است یا AMD؟
جدول مشخصات فنی RTX 5060 Ti و RX 9060 XT
| مشخصه | RTX 5060 Ti نسخه 16 گیگابایتی | RX 9060 XT نسخه 16 گیگابایتی |
|---|---|---|
| معماری | Blackwell | RDNA 4 |
| پردازنده گرافیکی | GB206 | Navi 44 |
| تاریخ عرضه | 16 آوریل 2025 | 4 ژوئن 2025 |
| قیمت پیشنهادی هنگام عرضه | 429 دلار | 349 دلار |
| فناوری ساخت درجشده | 5 نانومتر | 4 نانومتر |
| تعداد ترانزیستور | 21.9 میلیارد | 29.7 میلیارد |
| واحدهای سایهزن | 4608 هسته CUDA | 2048 پردازنده جریانی |
| فرکانس پایه | 2407 مگاهرتز | 1700 مگاهرتز |
| فرکانس بوست | 2572 مگاهرتز | 3130 مگاهرتز |
| توان محاسباتی ممیز شناور درجشده | 23.7 ترافلاپس | 25.64 ترافلاپس |
| واحدهای بافتگذاری | 144 | 128 |
| واحدهای خروجی رندر | 48 | 64 |
| واحدهای رهگیری پرتو | 36 | 32 |
| هستههای Tensor | 144 | ساختار متفاوت؛ قابل مقایسه مستقیم نیست |
| توان نامی | 180 وات | 160 وات |
چرا تعداد هسته و فرکانس، برنده را مشخص نمیکنند؟
RTX 5060 Ti تعداد بیشتری هسته CUDA دارد، اما نمیتوان هر هسته CUDA را معادل یک پردازنده جریانی AMD در نظر گرفت. نحوه اجرای دستورها، طراحی معماری و استفاده بازی از منابع پردازشی متفاوت است. در نتیجه، عملکرد کارت گرافیک هم متفاوت خواهد بود.

از طرف دیگر، فرکانس بوست و توان محاسباتی نظری RX 9060 XT بالاتر است، ولی این موضوع بهتنهایی به معنای نرخ فریم بیشتر نیست. برای انتخاب کارت گرافیک، نتیجه اجرای نرمافزار و بازی مهمتر از مقایسه مستقیم اعداد معماریهای متفاوت است.
همین احتیاط درباره فناوری ساخت هم ضروری است؛ برچسب 4 نانومتر در برابر 5 نانومتر بهتنهایی اثباتکننده درصد مشخصی از برتری در سرعت یا بهرهوری نیست.
مقایسه حافظه گرافیکی؛ ظرفیت برابر، پهنای باند متفاوت
| مشخصه حافظه | RTX 5060 Ti | RX 9060 XT |
|---|---|---|
| ظرفیت حافظه | 16 گیگابایت | 16 گیگابایت |
| نوع حافظه | GDDR7 | GDDR6 |
| عرض گذرگاه | 128 بیت | 128 بیت |
| فرکانس حافظه درجشده | 1750 مگاهرتز | 2518 مگاهرتز |
| پهنای باند حافظه | 448 گیگابایتبرثانیه | 322.3 گیگابایتبرثانیه |
| کش سطح دوم | 32 مگابایت | 4 مگابایت |
| کش سطح سوم | مقدار مشخصی درج نشده | 32 مگابایت |
| پشتیبانی از Resizable BAR | دارد | دارد |
مزیت اصلی RTX 5060 Ti در این بخش، استفاده از حافظه GDDR7 و پهنای باند حدود 39 درصد بیشتر است. این پهنای باند بالاتر میتواند در بارهای کاری حساس به انتقال داده مفید باشد، اما قرار نیست در تمام بازیها به همان نسبت نرخ فریم بیشتری ایجاد کند.
فرکانس حافظه نیز بدون توجه به نوع حافظه معیار مناسبی نیست. با وجود عدد فرکانس بالاتر در RX 9060 XT، پهنای باند نهایی RTX 5060 Ti بیشتر است.
ظرفیت 16 گیگابایتی هر دو کارت برای استفاده از بافتهای باکیفیت و بسیاری از بازیهای سنگین مزیت مهمی است؛ بااینحال، حافظه کافی جای قدرت پردازشی را نمیگیرد و اجرای روان بازیهای سنگین در وضوح 4K را تضمین نمیکند.
اتصال به سیستم، ابعاد و خروجی تصویر
| مشخصه | RTX 5060 Ti | RX 9060 XT |
|---|---|---|
| رابط اتصال | PCIe 5.0 با 8 مسیر | PCIe 5.0 با 16 مسیر |
| طول درجشده | 241 میلیمتر | 267 میلیمتر |
| ضخامت درجشده | 2 اسلات | 2 اسلات |
| اتصال برق درجشده | یک اتصال 8 پین | یک اتصال 8 پین |
| خروجی HDMI درجشده | یک درگاه HDMI 2.1b | یک درگاه HDMI 2.1b |
| خروجی DisplayPort درجشده | 3 درگاه DisplayPort 2.1b | 2 درگاه DisplayPort 2.1a |
ابعاد، اتصال برق و تعداد خروجیها را حتماً برای مدل دقیق موردنظر بررسی کنید. کارتهای تولیدشده توسط برندهای مختلف ممکن است خنککننده بزرگتر، ضخامت بیشتر یا ترکیب متفاوتی از خروجیها داشته باشند.

رابط 16 مسیره RX 9060 XT نیز روی کاغذ ظرفیت ارتباطی بیشتری با سیستم فراهم میکند. بااینحال، میزان تأثیر رابط 8 مسیره RTX 5060 Ti، به نسل PCIe مادربرد و نوع بار کاری وابسته است و بدون آزمایش جداگانه نمیتوان برای آن درصد افت عملکرد تعیین کرد.
جدول بنچمارکهای پردازشی
| بنچمارک | RTX 5060 Ti | RX 9060 XT | نتیجه |
|---|---|---|---|
| امتیاز ترکیبی از 100 | 53.99 | 48.04 | حدود 12.4 درصد برتری RTX 5060 Ti |
| PassMark | 22634 | 20138 | حدود 12.4 درصد برتری RTX 5060 Ti |
| تعداد نمونههای PassMark | 12526 | 9850 | تعداد نمونه، معیار سرعت نیست |
در امتیاز ترکیبی و PassMark، RTX 5060 Ti برنده است. این اختلاف نشان میدهد کارت انویدیا در این سنجشها توان بالاتری ارائه میدهد، اما برتری 12.4 درصدی بنچمارک را نباید به تمام بازیها، رندر سهبعدی یا پردازش هوش مصنوعی تعمیم داد.
امتیازهای تجمیعی میتوانند از سیستمها، نسخههای درایور و مدلهای مختلف کارت تأثیر بگیرند؛ بنابراین، جایگزین آزمایش کنترلشده روی یک سیستم یکسان نیستند.
مقایسه عملکرد RTX 5060 Ti و RX 9060 XT در بازیها
عملکرد نسخههای 16 گیگابایتی این دو کارت به بازی، تنظیمات گرافیکی و استفاده از رهگیری پرتو یا ارتقای تصویر وابسته است. در بعضی بازیها اختلاف بسیار کم است، در بعضی عناوین RTX 5060 Ti فاصله قابلتوجهی ایجاد میکند و در برخی دیگر RX 9060 XT جلو میافتد. بنابراین، نمیتوان یک درصد ثابت را به تمام بازیها تعمیم داد.
عملکرد در وضوح 1440p بدون ارتقای تصویر
جدول زیر اختلاف عملکرد ثبتشده در یک مجموعه آزمایش مشترک را نشان میدهد. اعداد این جدول درصد اختلاف واقعی هستند، نه نرخ فریم تخمینی. برای جلوگیری از ساختن عدد، هرجا نرخ فریم دقیق هر دو کارت در متن بررسی مشخص نبوده، فقط اختلاف تأییدشده درج شده است.

سیستم این آزمایش از پردازنده Ryzen 7 9800X3D و 32 گیگابایت حافظه DDR5 با سرعت 6000 مگاترنسفربرثانیه استفاده کرده و هر دو کارت از مدل Asus Prime بودهاند. نسخه درایور انویدیا 577.00 و AMD برابر با 25.6.3 بوده است.
| بازی | شرایط آزمایش | نتیجه در وضوح 1440p بدون ارتقای تصویر |
|---|---|---|
| Horizon Zero Dawn Remastered | بالاترین پیشتنظیم گرافیکی | RTX 5060 Ti حدود 3 درصد سریعتر |
| The Last of Us Part I | تنظیمات اولترا | RTX 5060 Ti حدود 3 درصد سریعتر |
| Marvel’s Spider-Man 2 | تنظیمات بسیار بالا و رهگیری پرتو بسیار بالا | RTX 5060 Ti حدود 5 درصد سریعتر |
| S.T.A.L.K.E.R. 2 | تنظیمات اپیک | RTX 5060 Ti حدود 7 درصد سریعتر |
| Marvel Rivals | تنظیمات اولترا | RTX 5060 Ti حدود 12 درصد سریعتر |
| Kingdom Come: Deliverance II | رندر بومی، بدون ارتقای تصویر | RTX 5060 Ti حدود 3 درصد سریعتر |
| Star Wars Outlaws | رندر بومی، بدون ارتقای تصویر | RTX 5060 Ti حدود 7 درصد سریعتر |
| Hunt: Showdown | رندر بومی، بدون ارتقای تصویر | RTX 5060 Ti حدود 45 درصد سریعتر |
| Stellar Blade | رندر بومی، بدون ارتقای تصویر | RTX 5060 Ti حدود 29 درصد سریعتر |
| F1 25 | تنظیمات Ultra High با رهگیری پرتو | RTX 5060 Ti حدود 9 درصد سریعتر |
برداشت درست از این جدول: اختلاف در بازیهایی مثل Horizon و The Last of Us Part I کوچک است، اما در Hunt: Showdown و Stellar Blade بسیار بیشتر میشود. این تفاوت نشان میدهد که میانگین عملکرد، لزوماً تجربه شما در بازی موردعلاقهتان را توصیف نمیکند.
در همین بررسی، Ghost of Tsushima نیز در تمام حالتهای آزمایششده چند درصد به نفع RX 9060 XT بوده است؛ بنابراین، حتی در مجموعهای که میانگین آن به نفع انویدیاست، برنده تمام بازیها یکسان نیست.
تأثیر DLSS و FSR بر اختلاف عملکرد
در جدول زیر، وضوح خروجی 1440p است و ارتقای تصویر روی حالت Quality قرار دارد؛ RTX 5060 Ti از DLSS 4 و RX 9060 XT از FSR 4 استفاده میکند. این مقایسه مربوط به سرعت است و به معنای یکسانبودن کامل کیفیت خروجی این دو فناوری نیست.
| بازی | نتیجه بدون ارتقای تصویر | نتیجه با ارتقای تصویر در حالت Quality |
|---|---|---|
| Horizon Zero Dawn Remastered | انویدیا 3 درصد سریعتر | انویدیا 1 درصد سریعتر |
| The Last of Us Part I | انویدیا 3 درصد سریعتر | انویدیا 4 درصد سریعتر |
| Marvel’s Spider-Man 2 | انویدیا 5 درصد سریعتر | انویدیا 16 درصد سریعتر |
| Marvel Rivals | انویدیا 12 درصد سریعتر | انویدیا 11 درصد سریعتر |
| Star Wars Outlaws | انویدیا 7 درصد سریعتر | AMD حدود 10 درصد سریعتر |
| Hunt: Showdown | انویدیا 45 درصد سریعتر | انویدیا 29 درصد سریعتر |
| F1 25 | انویدیا 9 درصد سریعتر | میانگین نرخ فریم برابر |
Star Wars Outlaws نمونه مهمی است: با فعالشدن ارتقای تصویر، برنده عوض میشود. در F1 25 نیز اختلاف میانگین نرخ فریم از بین میرود، هرچند نتیجه میانگین یک درصد پایین فریمها همچنان به نفع انویدیاست. بنابراین، برابرشدن میانگین الزاماً به معنای پایداری کاملاً یکسان نیست.
نرخ فریم واقعی با رهگیری پرتو
برای مقایسه عددی، جدول زیر فقط شامل مواردی است که نرخ فریم هر دو کارت بهصراحت در متن بررسی مستقل ثبت شده است. این نتایج متعلق به بررسی اولیه این دو کارت هستند و نباید با آزمایش قبلی در یک میانگین واحد ادغام شوند.
تمام نرخ فریمها برحسب فریمبرثانیه هستند. درصد برتری انویدیا نیز نسبت به نرخ فریم AMD محاسبه شده است.
| بازی | وضوح و شرایط | RTX 5060 Ti نسخه 16 گیگابایتی | RX 9060 XT نسخه 16 گیگابایتی | برتری انویدیا |
|---|---|---|---|---|
| Alan Wake II | خروجی 1080p، رهگیری پرتو و ارتقای تصویر فعال | 46 | 31 | حدود 48.4 درصد |
| Cyberpunk 2077 | خروجی 1080p، رهگیری پرتو و ارتقای تصویر فعال | 74 | 64 | حدود 15.6 درصد |
| Black Myth: Wukong | خروجی 1080p، رهگیری پرتو بسیار بالا و ارتقای تصویر فعال | 51 | 26 | حدود 96.2 درصد |
| Marvel’s Spider-Man Remastered | 1080p، رهگیری پرتو فعال | 123 | 123 | برابر |
| Marvel’s Spider-Man Remastered | 1440p، رهگیری پرتو فعال | 90 | 88 | حدود 2.3 درصد |
تحلیل عملکرد با رهگیری پرتو
در Alan Wake II و Black Myth: Wukong، RTX 5060 Ti برتری بزرگی دارد؛ اما سریعتر بودن الزاماً به معنای رسیدن به تجربه ایدئال نیست. برای مثال، 51 فریمبرثانیه در Wukong همچنان پایینتر از هدف 60 فریمبرثانیه است، آن هم با ارتقای تصویر فعال.

در مقابل، Spider-Man Remastered نشان میدهد که رهگیری پرتو در تمام بازیها اختلاف بزرگی ایجاد نمیکند: دو کارت در 1080p برابرند و در 1440p فقط 2 فریمبرثانیه فاصله دارند.
میانگین عملکرد؛ چرا یک درصد ثابت کافی نیست؟
| مجموعه آزمایش | شرایط | نتیجه کلی |
|---|---|---|
| بررسی اولیه، مجموعه 18 بازی | 1080p | RX 9060 XT حدود 6 درصد کندتر از RTX 5060 Ti |
| بررسی اولیه، مجموعه 18 بازی | 1440p | RX 9060 XT حدود 1 درصد کندتر |
| بررسی جداگانه، مجموعه 15 بازی | 1440p بدون ارتقای تصویر؛ شامل برخی تنظیمات رهگیری پرتو | RTX 5060 Ti بهطور میانگین هندسی 9 درصد سریعتر |
| همان مجموعه 15 بازی | 1440p با ارتقای تصویر Quality | RTX 5060 Ti بهطور میانگین هندسی 10 درصد سریعتر |
مصرف برق؛ مزیت کوچک اما روشن AMD
توان نامی RX 9060 XT برابر با 160 وات است؛ یعنی 20 وات یا حدود 11.1 درصد کمتر از RTX 5060 Ti با توان نامی 180 وات. این اختلاف میتواند برای طراحی سیستم کممصرفتر مهم باشد، اما دو نکته را نباید فراموش کرد:
- توان نامی، اندازهگیری مصرف واقعی در تمام بازیها نیست.
- دما و صدای فن به کیفیت خنککننده، تنظیمات کارت و تهویه کیس وابستهاند.
بنابراین، RX 9060 XT روی کاغذ کممصرفتر است، ولی نمیتوان بدون آزمایش مدلهای مشخص، آن را همیشه خنکتر یا کمصداتر دانست.
مقایسه قیمت و ارزش خرید
جدول زیر با قیمتهای زمان عرضه، یعنی 429 و 349 دلار، و کران پایین نرخ فریمهای میانگین محاسبه شده است؛ بنابراین مستقیماً نشاندهنده بازار ایران نیست.
| مجموعه آزمایش | وضوح و شرایط | اختلاف عملکرد | کاهش نسبی هزینه هر فریم با AMD |
|---|---|---|---|
| مجموعه اولیه 18 بازی | 1080p | AMD حدود 6 درصد کندتر از انویدیا | حدود 13.5 درصد |
| مجموعه اولیه 18 بازی | 1440p | AMD حدود 1 درصد کندتر از انویدیا | حدود 17.8 درصد |
| مجموعه جداگانه 15 بازی | 1440p، بدون ارتقای تصویر | انویدیا حدود 9 درصد سریعتر از AMD | حدود 11.3 درصد |
| همان مجموعه 15 بازی | 1440p، ارتقای تصویر در حالت Quality | انویدیا حدود 10 درصد سریعتر از AMD | حدود 10.5 درصد |
برنده ارزش خرید را فاصله قیمت مشخص میکند، نه فقط نرخ فریم. با فرض قیمت 270 میلیون تومان برای RTX 5060 Ti و کیفیت ساخت و گارانتی مشابه:
- RX 9060 XT با قیمت 195 تا 220 میلیون تومان: برای گیمینگ اقتصادی انتخاب بهتری است؛ صرفهجویی 50 تا 75 میلیون تومانی، از افزایش عملکرد انویدیا در بسیاری از بازیها ارزشمندتر است.
- با قیمت حدود 240 میلیون تومان: انتخاب نزدیکتر میشود؛ AMD برای کاهش هزینه جذاب است و انویدیا برای استفاده از DLSS، نرمافزارهای وابسته به CUDA و عملکرد بهتر در برخی بازیهای دارای رهگیری پرتو.
- با قیمت 250 تا 260 میلیون تومان: RTX 5060 Ti جذابتر میشود؛ بهخصوص وقتی اختلاف فقط 10 میلیون تومان باشد، امکانات و برتری عملکرد آن در بسیاری از سناریوها ارزش پرداخت مبلغ اضافه را دارد.
خلاصه: AMD را با اختلاف قیمت محسوس بخرید؛ چون وقتی قیمتها نزدیکاند، انویدیا انتخاب کاملتری است.
در صورتی که بودجه محدودی دارید، میتوانید بین RX 580 و RTX 3050 هم یک مدل را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مطلب «مقایسه RTX 3050 با RX 580؛ کدام کارت گرافیک ارزش خرید بیشتری دارد؟» را مطالعه کنید.
کدام کارت برای چه کسی مناسبتر است؟
| نیاز یا شرایط خرید | انتخاب مناسبتر | دلیل |
|---|---|---|
| گیمینگ اقتصادی با فاصله قیمت زیاد | RX 9060 XT | صرفهجویی بیشتر در برابر افت محدود میانگین عملکرد |
| RX با قیمت 195 تا 220 میلیون تومان در برابر RTX با قیمت 270 میلیون تومان | RX 9060 XT | نسبت قیمت به عملکرد جذابتر |
| RX با قیمت 260 میلیون تومان در برابر RTX با قیمت 270 میلیون تومان | RTX 5060 Ti | اختلاف قیمت کم در برابر مزایای عملکردی |
| استفاده از نرمافزار وابسته به CUDA | RTX 5060 Ti | سازگاری موردنیاز نرمافزار |
| اولویت توان نامی کمتر | RX 9060 XT | توان نامی 160 وات در برابر 180 وات |
| اولویت DLSS در بازیهای سازگار | RTX 5060 Ti | پشتیبانی از DLSS |
| بازیهای سنگین 4K با کیفیت حداکثری و 60 فریم پایدار | هیچکدام بدون مصالحه | نیاز احتمالی به کاهش تنظیمات یا ارتقای تصویر |
| انتخاب صرفاً برای رهگیری پرتو | نیازمند آزمایش اختصاصی | نبود نتایج تفکیکی معتبر در این مقایسه |
جمعبندی نهایی؛ کارت سریعتر یا خرید هوشمندانهتر؟
نتیجه مقایسه RTX 5060 Ti با RX 9060 XT یک برنده ثابت برای تمام قیمتها نیست. RTX 5060 Ti در بنچمارکهای بررسیشده و جدول میانگین بازیها سریعتر است؛ پهنای باند حافظه بیشتری دارد و برای کاربریهای وابسته به CUDA یا علاقهمندان به DLSS گزینه جذابی محسوب میشود. در مقابل، RX 9060 XT توان نامی کمتری دارد و با قیمت مناسب میتواند خرید اقتصادیتری باشد.
اگر RX 9060 XT را نزدیک 195 تا 220 میلیون تومان پیدا کنید و RTX 5060 Ti حداقل 270 میلیون تومان باشد، برای گیمینگ انتخاب AMD منطقیتر است؛ اختلاف هزینه بیشتر از آن است که برتری محدود عملکرد انویدیا بهتنهایی توجیهش کند.
اما اگر RX 9060 XT به 250 تا 260 میلیون تومان برسد و RTX 5060 Ti همچنان 270 میلیون تومان باشد، کفه ترازو به سمت انویدیا حرکت میکند. بهخصوص در قیمت 260 میلیون تومان، صرفهجویی AMD آنقدر کم است که مزایای RTX 5060 Ti ارزش پرداخت مبلغ اضافه را پیدا میکنند.





