روسیه اینستاگرام را فیلتر کرد

۲۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
روسیه اینستاگرام

روسیه دو روز قبل از تصمیم خود برای فیلتر اینستاگرام خبر داد و همان‌طور که وعده داده بود، حالا کاربران روسیه دیگر به این شبکه اجتماعی دسترسی ندارند. بعد از اینکه مدیران متا اعلام کردند کاربران اینستاگرام و فیسبوک در برخی کشورها می‌توانند محتوای خشونت‌آمیز علیه سربازان روسی منتشر کنند، دولت روسیه هم در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که اینستاگرام را فیلتر می‌کند. طی روزهای گذشته روسیه برای کنترل جریان اطلاعات، برخی شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر را فیلتر کرده و حالا هم نوبت به فیلترینگ اینستاگرام رسیده است.

طبق اعلام رییس اینستاگرام، حدود ۸۰ میلیون نفر در روسیه از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند که با توجه به جمعیت ۱۴۴ میلیونی این کشور، رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود. طی دو روز گذشته، بسیاری از اینفلوئنسرهای روسی با انتشار پست در اینستاگرام از فالوورهای خود خداحافظی کردند. برخی از این افراد هم از فالوورهای خود خواستند که یا در دیگر شبکه‌های اجتماعی به دنبال کردن اکانت‌های آن‌ها ادامه دهند یا اینکه با نصب VPN فیلترینگ را دور بزنند.

یکی از اینفلوئنرسرهای مشهور روسی با در یک ویدیوی زنده گفته: «این شغل من است. تصور کنید که به طور کامل از محل کار اخراج شده‌اید و اصلا درآمدی دریافت نمی‌کنید. اما از طرف دیگر باید درآمد خانواده‌ی خود را تأمین کنید و به اعضای تیم خود حقوق بدهید.» اما همین کاربر ساعاتی بعد به دلیل فشارهای مقامات روسیه، اعلام کرد که این فیلترینگ به نفع برندهای پوشاک روسی تمام می‌شود و در مورد جنگ اوکراین هم گفت که این موضوع اصلا برای او اهمیتی ندارد.

باید خاطرنشان کنیم بعد از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، بسیاری از روس‌ها در این شبکه‌ی اجتماعی مخالفت خود را از این تصمیم پوتین اعلام کرده‌اند. در حال حاضر تیک‌تاک تنها شبکه‌ی اجتماعی معروف در جهان هست که هنوز در روسیه فیلتر نشده است.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه