روسیه تولید هواپیمای جدید ایلیوشین را در پی سقوط مدل مشابه به تعویق انداخت

۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۲:۰۰ ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
هواپیمای مسافربری منطقه‌ای ایلیوشین Il-114-300

دولت روسیه تأیید کرد که تولید سری جدید هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای ایلیوشین Il-114-300 به دلیل سقوط نمونه‌ی اولیه‌ی Il-112V به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه TASS «یوری بوریسوف» (Yuri Borisov) معاون نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که سقوط هواپیما برنامه‌های آغاز تولید سری هواپیماهای Il-114-300 را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق می‌اندازد. با این وجود برنامه‌ی زمانی دقیق هنوز مشخص نیست.

به گفته‌ی بوریسوف هیچ برنامه‌ای برای جست‌وجوی موتور جدید برای این هواپیمای ملخی وجود ندارد و به‌جای آن موتور فعلی باید بهبود یابد.

هر دو هواپیمای Il-114-300 و Il-112V موتورهای یکسان TV7-117ST دارند. در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) نمونه‌ی اولیه‌ی Il-112V هنگام پرواز آموزشی معمولی در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

درست پیش از سقوط موتور سمت راست هواپیما آتش گرفت. بر اساس گزارش‌های متعدد در رسانه‌های روسی، از قبل هم نشانه‌هایی وجود داشت که نشان می‌داد موتور TV7-117ST احتمال گرم شدن بیش از حد دارد.

به گفته‌ی «نیکولای تالیکوف» (Nikolay Talikov) مهندس ارشد سابق برنامه‌ی تولید هواپیمای ایلیوشین این حادثه به این دلیل روی داده که شرکت از هشدارهای متعدد مبنی بر آماده نبودن موتور برای آزمایش گسترده‌ی پرواز غافل شد.

پس از سقوط تمام هواپیماهای مجهز به موتورهای مشابه از جمله نمونه‌ی اولیه‌ی Il-114-300 زمین‌گیر شدند.

هواپیمای ایلیوشین Il-114-300 یک نسخه‌ی کاملا اصلاح شده از هواپیمای توربوپراپ منطقه‌ای دوران شوروی سابق Il-114 است. این هواپیما نخستین پرواز خود را در سال ۲۰۲۰ انجام داد و تا سپتامبر ۲۰۲۱ یک نمونه‌ی اولیه از آن آزمایش شده است و حداقل دو هواپیمای دیگر در دست ساخت است.

طبق اعلام کارخانه‌ی سازنده، نسخه‌ی تولیدی این هواپیما دارای حداکثر سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، برد پروازی ۵۰۰۰ کیلومتر و سقف پرواز ۷۶۰۰ متر خواهد بود و می‌تواند تا ۶۸ مسافر را جابه‌جا کند.

عکس کاور: هواپیمای مسافربری منطقه‌ای ایلیوشین Il-114-300

Credit: Rostec

منبع: Aero Time

برچسب‌ها :
دیدگاه شما