روسیه موشک سنگین سازگار با محیط زیست خود را آزمایش کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب آزمایشی موشک آنگارا A5 روسیه

شش سال پس از نخستین پرواز آزمایشی، موشک سنگین «آنگارا اِی۵» (Angara A5) روسیه که موشکی با سوخت سازگار با محیط زیست است، بار دیگر با موفقیت آزمایش شد.

سازمان فضایی فدرال روسیه Roscosmos امروز اعلام کرد که این موشک روز دوشنبه (۱۴ دسامبر) در ساعت ۱۲:۵۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۹:۲۰ منطقه‌ی زمانی شرقی) از پایگاه فضایی پلستسک در شمال روسیه با موفقیت پرتاب شده است. به گفته‌ی این آژانس پرتاب بدون نقص انجام شده و مرحله‌ی بالایی Breeze-M هم به همراه یک فضاپیمای آزمایشی و ساختگی ۱۲ دقیقه و ۲۸ ثانیه پس از پرتاب با موفقیت از پرتابگر جدا شده است.

این پرواز آزمایشی جدید شش سال پس از آن انجام می شود که Angara A5 در اولین پرواز آزمایشی خود در دسامبر ۲۰۱۴ (دی ۱۳۹۳)، یک محموله‌ی ساختگی ۲ تنی را با موفقیت در مدار زمین‌آهنگ قرار داد.

سازمان فضایی فدرال روسیه در بیانیه‌ای گفت: «موشک‌های آنگارا از پیشرانه‌های تهاجمی و سمی استفاده نمی‌کنند و در نتیجه به طور قابل توجهی ایمنی زیست‌محیطی را هم در مناطق مجاور مجتمع پرتاب و هم در مناطق سقوط افزایش می‌دهند. وزارت دفاع و سازمان فضایی روسیه مشتریان دولتی مجموعه‌ی موشک‌های فضایی آنگارا هستند که مرکز خرونیچف (Khrunichev Center) توسعه‌دهنده و تولیدکننده‌ی اصلی آن است.»

پس از تکمیل پرتاب‌های آزمایشی و آماده شدن خط تولید این موشک، آنگارا به روسیه اجازه می‌دهد تا با استفاده از سوخت سازگار با محیط زیست، ماهواره‌های مدار زمین‌ثابت (که یکی از مدارهای زمین‌آهنگ است) را از خاک خود به فضا پرتاب کند. این ماهواره‌ها اکنون از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان توسط موشک پروتون که از سوخت سمی هیدرازین استفاده می‌کند، پرتاب می‌شوند.

این پرواز آزمایشی دوم قرار بود در سال ۲۰۱۶ انجام شود، اما مشکلات تولید و تحویل قطعات و پیمانکاران فرعی، باعث شد مأموریت چهار سال تأخیر داشته باشد. این موشک همچنین قرار بود یک محموله‌ی عملیاتی را در فضا قرار دهد اما تصمیم گرفته شد که با مشخص نبودن تاریخ پرتاب، محموله‌ای ساختگی جایگزین آن شود.

عکس کاور: پرتاب آزمایشی موشک آنگارا A5 روسیه

Credit: Russian Ministry of Defence

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما