فضانوردان روس تازه‌رسیده به ایستگاه فضایی به رنگ پرچم اوکراین لباس پوشیدند

۲۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۰ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پوشش فضانوردان روسیه در مأموریت سایوز MS-21 به رنگ پرچم اوکراین

فضاپیمای حامل فضانوردان روسیه در حالی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید که این خدمه‌ی تازه، لباس‌هایی به رنگ پرچم اوکراین پوشیده بودند.

یک فضاپیمای روسی سایوز که حامل سه فضانورد روس «اولگ آرتیمف» (Oleg Artemyev)، «دنیس ماتویف» (Denis Matveev) و «سرگی کورساکوف» (Sergey Korsakov) بود، ۱۸ مارس ساعت ۱۵:۱۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۲:۴۲ جمعه ۲۷ اسفند) به ماژول جدید پریچال ایستگاه فضایی متصل شد.

حدود ۲.۵ ساعت بعد و با باز شدن دریچه‌ها، سه فضانورد مأموریت سایوز MS-21 وارد ایستگاه شدند تا هفت خدمه‌ی مأموریت «اعزام ۶۶» (Expedition 66) ساکن در ایستگاه از آن‌ها استقبال کنند.

همه چیز طبق برنامه پیش رفت، اما باز شدن دریچه این بار تعجب زیادی را برانگیخت زیرا آرتیمف، ماتیوف و کورساکوف لباس‌های فضایی زرد روشن با نوارهای آبی که به رنگ پرچم اوکراین است، پوشیده بودند.

در جریان پخش زنده‌ی مراسم خوشامدگویی توسط آژانس فضایی روسیه، از آرتمیف، فرمانده این فضاپیمای سایوز، درباره‌ی رنگ‌ها پرسیده شد و او اعلام کرد که پارچه‌ی زرد زیادی در انبار وجود دارد.

با این وجود، همه این پاسخ را نمی‌پذیرند. به‌نظر می‌رسد برخی از افرادی که از روند پروازهای فضایی آگاهی دارند، فکر می‌کنند که این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی حمایت از اوکراین باشد که روسیه در ۲۴ فوریه به آن حمله کرد. این در حالی است که از زمان آغاز تنش‌ها، رئیس آژانس فضایی روسیه چند مرتبه سخنان تهدیدآمیزی درباره‌ی سرنوشت ایستگاه فضایی مطرح کرده است.

فضاپیمای سایوز ام اس 21 در حالی نزدیک شدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای Soyuz-MS21 در حالی نزدیک شدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

رنگ پوشش فضانوردان روس بازتاب زیادی داشت به‌طوری که «اسکات کلی» (Scott Kelly) فضانورد پیشین ناسا که از مارس ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۶ مأموریتی یک ساله را به همراه «میخائیل کورنینکو» (Mikhail Kornienko) در ایستگاه فضایی انجام داد، در این‌باره توییتی به دو زبان روسی و انگلیسی منتشر کرد.

توضیح احتمالی دیگر برای این لباس‌های پرواز هم وجود دارد. برای نمونه افراد زیادی در توییتر اشاره کرده‌اند که رنگ‌ها به رنگ‌های دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو شباهت دارد که آرتیمف، ماتویف و کورساکوف همگی در آن حضور داشته‌اند.

همه‌ی این‌ها اما فقط حدس و گمان است. تنها چیزی که هم‌اکنون می‌توانیم به آن متکی باشیم، پاسخ مبهم آرتیمف در مراسم خوشامدگویی است. با این وجود امید می‌رود یکی از فضانوردان در آینده‌ای نه چندان دور، جزئیات بیشتری را ارائه دهد.

گفتنی است که هیچ یک از سه فضانورد تازه رسیده به ایستگاه فضایی اوکراینی یا متولد اوکراین نیستند. آرتیمف در لتونی امروزی متولد شد، ماتویف اهل سنت پترزبورگ است و کورساکوف هم در قرقیزستان امروزی به دنیا آمده است.

این فضاپیمای سایوز ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) با حضور «مارک ونده هی» (Mark Vande Hei) فضانورد ناسا و  «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) و «آنتون شکاپلروف» (nton Shkaplerov) به زمین بازخواهد گشت. با رسیدن به زمین، ونده هی رکورد آمریکا را در طولانی‌ترین مأموریت فضایی انسان به مدت ۳۵۵ روز در اختیار خواهد داشت.

عکس کاور: پوشش فضانوردان روسیه در مأموریت سایوز MS-21 به رنگ پرچم اوکراین
Credit: NASA

منابع: Space, NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar hadian

    برگردن کارشون تمومخ مثل اون زنه تیکه تیکه تو یه چمدان پیدامیشن

  2. Avatar جاوید ایران

    خدا رحمتشون کنه.