فضاپیمای روسی بار دیگر ایستگاه فضایی را به طور تصادفی چرخاند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضاپیمای سایوز MS-18 پس از اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی

فعالیت بدون برنامه‌ریزی پیشرانه‌های یک فضاپیمای روسی برای دومین بار در کمتر از سه ماه، ایستگاه فضایی بین‌المللی را با چرخش ناگهانی مواجه کرد.

فضاپیمایی که باعث مشکل تازه شد، سایوز MS-18 بود که قرار است ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) فضانورد روس «اولگ نویتسکی» (Oleg Novitskiy) و نخستین سینماگران فضایی شامل «کلیم شیپنکو» (Klim Shipenko) کارگردان و «یولیا پرسیلد» (Yulia Peresild) بازیگر را به زمین بازگرداند.

در ابتدا کنترل‌گرهای فضاپیمای سایوز، ۱۵ اکتبر ساعت ۰۵:۰۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (بامداد امروز ۲۴ مهر ساعت ۰۰:۳۲ در ایران) در یک آزمایش برنامه‌ریزی شده پیش از حرکت، پیشرانه‌های خود را روشن کردند.

طبق اعلام ناسا، این پیشرانه‌ها پس از پایان پنجره‌ی آزمون، به‌شکلی غیرمنتظره همچنان به کار خود ادامه دادند و منجر به از دست دادن کنترل جهت ایستگاه فضایی بین‌المللی در ساعت ۰۵:۱۳ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۰:۴۳ بامداد به وقت تهران) شدند.

این آژانس خاطرنشان کرد: «طی ۳۰ دقیقه کنترل‌گرهای پرواز دوباره سمت‌گیری ایستگاه فضایی را که اکنون در یک حالت پایدار قرار دارد، به‌دست آوردند. در زمان این رخداد، خدمه بیدار بودند و خطری متوجه آن‌ها نبود.»

طبق اعلام خبرگزاری روسی اینترفاکس که به ارتباط میان نویتسکی و «ولادیمیر سولوویف» (Vladimir Solovyov) مدیر پرواز بخش روسی ایستگاه اشاره کرد، ایستگاه فضایی در این فعالیت ناخواسته‌ی پیشرانه‌ها ۵۷ درجه منحرف شده است.

مدیران ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) هنوز نمی‌دانند که چه چیزی باعث این آتش طولانی‌مدت غیرعادی شده است و ناسا و آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) مشغول بررسی موضوع هستند. همچنین هنوز روشن نیست که چرا پیشرانه‌های MS-18 فعالیت خود را متوقف کردند؛ اگرچه تیم کنترل ایستگاه حدس‌هایی در این‌باره می‌زنند.

«تیموتی کریمر» (Timothy Creamer) مدیر پرواز ناسا گفت: «فکر می‌کنیم، و البته مطمئن نیستیم که پیشرانه‌ها به این دلیل متوقف شده‌اند که به حد مجاز خود رسیده‌اند. هم‌اکنون مسکو در حال بررسی موضوع و تجزیه‌وتحلیل داده‌هاست.»

ایستگاه فضایی بین‌المللی یک بار دیگر هم ۲۹ جولای (۸ مرداد) هنگامی که پیشرانه‌های ماژول تازه‌وارد نائوکا به‌طور ناگهانی روشن شدند، دچار چرخش شدیدی شد که ایستگاه را ۵۴۰ درجه در مدار چرخاند. مقامات روسی این علت این مشکل را نقص نرم‌افزاری تشخیص دادند.

آن‌ها ۳۰ جولای (۹ مرداد) در بیانیه‌ای گفتند: «به‌دلیل نقص نرم‌افزاری کوتاه‌مدت، به‌طور اشتباه یک دستور مستقیم برای روشن کردن موتورهای ماژول نائوکا به‌منظور جدایش اجرا و منجر به تغییر جهت کلی مجموعه شد.»

با وجود مشکل امروز، فضاپیمای سایوز MS-18 همچنان در برنامه‌ریزی قبلی برای بازگشت به زمین قرار دارد. این فضاپیما ۱۶ اکتبر حدود ساعت ۲۱:۱۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۵ مهر حدود ساعت ۰۴:۴۱ در ایران) از ایستگاه جدا خواهد شد و حدود ۳.۵ ساعت بعد در قزاقستان به زمین می‌رسد.

با این بازگشت سفر ۶ ماهه‌ی نویتسکی در مدار به پایان می‌رسد. این در حالی است که شیپنکو و پرسیلد تنها ۱۲ روز در ایستگاه فضایی اقامت داشتند. این دو سینماگر ۵ اکتبر (۱۳ مهر) به همراه فضانورد روس «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) برای ضبط سکانس‌هایی از یک فیلم سینمایی به نام «چالش» (Challenge) به ایستگاه رفته بودند و نخستین سینماگران فضایی لقب گرفتند.

عکس کاور: فضاپیمای سایوز MS-18 پس از اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. عباس بوعزار

    یه دیقه سر جات وایستا ببینیم چه خاکی بریزیم رو سرمون

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما