سینماگران روس از فیلمبرداری فضایی به زمین بازگشتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
یولیا پرسیلد پس از بازگشت از فضا

بازیگر و کارگردان روس که برای ضبط بخش‌هایی از یک فیلم سینمایی ۱۲ روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذراندند امروز همراه با فضانورد آژانس فضایی روسیه به زمین بازگشتند.

«یولیا پرسیلد» (Yulia Peresild) بازیگر و «کلیم شیپنکو» (Klim Shipenko) در ۵ اکتبر (۱۳ مهر) با مأموریت سایوز MS-19 راهی ایستگاه فضایی شده بودند. تا سکانس‌هایی از فیلم «چالش» (The Challenge) را ضبط کنند.

این فیلم درباره‌ی یک پزشک روس با بازی پرسیلد است که برای درمان یک فضانورد راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود و در آنجا با چالش‌های مختلفی دست‌وپنجه نرم می‌کند. روسیه با این پرتاب نخستین فیلم داستانی ضبط شده در فضا را به نام خود ثبت کرد.

عکس دسته‌جمعی سینماگران و فضانوردان روس در ایستگاه فضایی بین‌المللی

عکس دسته‌جمعی سینماگران و فضانوردان روس در ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: Roscosmos/Anton Shkaplerov

حضور پرسیلد و شیپنکو به‌عنوان نخستین گروه سینماگران در ایستگاه فضایی بین‌المللی طی یک توافق تجاری با آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) انجام می‌شود. در این فیم فضانوردان «اولگ نویتسکی» (Oleg Novitskiy)، «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) و «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) هم نقش‌های کوچکی ایفا خواهند کرد.

بازگشت دو سینماگر و نویتسکی به زمین توسط فضاپیمای سایوز MS-18 انجام شد که ساعت ۰۰:۳۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۸:۰۵ به وقت تهران) در قزاقستان فرود آمد. نویتسکی پیش از این برای سپری کردن سومین مأموریت خود، ۹ آوریل (۲۰ فروردین) به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شد و با پایان مأموریت، در مجموع ۵۳۱ روز را در فضا گذرانده است. پس از فرود، تیم‌های بازیابی به خدمه برای خروج از کپسول کمک کردند و بررسی‌های پزشکی اولیه را انجام دادند که از سلامت فضانوردان حکایت داشت.

بازگشت فضاپیمای سایوز

بازگشت فضاپیمای سایوز MS-18
Credit: Roscosmos

روز گذشته این فضاپیمای سایوز که فضانوردان را به زمین بازگرداند، اندکی دچار مشکل شد و با روشن ماندن طولانی‌مدت موتورها، باعث چرخش غیرمنتظره‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. طی این رخداد ISS از موقعیت خود منحرف شد و حدود ۳۰ دقیقه بعد وضعیت به حالت عادی بازگشت. به گفته‌ی مقامات آژانس فضایی آمریکا و روسیه، در این مدت خطری متوجه خدمه نبود. این دومین بار طی ماه‌های گذشته است که یک فضاپیمای روسی باعث چرخش غیرمعمول ایستگاه می‌شود.

خروج سایوز MS-18 از ایستگاه فضایی بین‌المللی همچنین پایان «اعزام ۶۵» (Expedition 65) و آغاز اعزام ۶۶ را رقم زد. در این ایستگاه که اکنون به فرماندهی «توماس پسکی» (Thomas Pesquet) از آژانس فضایی اروپا مدیریت می‌شود، علاوه بر او شکلپروف دوبروف از روسیه، «شین کمبرو» (Shane Kimbrough)، «مگان مک‌آرتور» (Megan McArthu) و «مارک وانده هی» (Mark Vande Hei) از ناسا به همراه «آکیهیکو هوشیده» (Aki Hoshide) از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA) حضور دارند.

عکس کاور: یولیا پرسیلد بازیگر روس، پس از بازگشت از ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: Sergei Savostyanov\TASS via Getty Images

منابع: The Verge, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما