ماژول کروی ایستگاه فضایی در نخستین راهپیمایی فضایی ۲۰۲۲ جان گرفت

۳۰ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فضانوردان اکسپدیشن 66 در دقایق پایانی نخستین راهپیمایی فضایی سال 2022

طی یک راهپیمایی فضایی کاملا روسی، نخستین فعالیت برون‌ایستگاهی سال ۲۰۲۲ ایستگاه فضایی بین‌المللی با موفقیت انجام و ماژول کروی تازه‌نفس ایستگاه برای رسیدن فضاپیماهای بعدی آماده شد.

در نخستین راهپیمایی فضایی سال ۲۰۲۲، فضانوردان روس شامل «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) فرمانده مأموریت اعزام ۶۶ و «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) مهندس پرواز حضور داشتند. این دو عضو مأموریت «اعزام ۶۶» (Expedition 66) به ایستگاه فضایی بین‌المللی با خروج از ماژول «پویسک» (Poisk) در بخش روسی ایستگاه راهپیمایی خود را آغاز کردند.

عملیات خروج از قفل هوا در ساعت ۰۷:۱۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۴۷ به وقت تهران) انجام شد. در طول پیاده‌روی فضایی، فضانوردان نرده‌ها، آنتن‌های اتصال فضاپیماها، اتصالات دوربین تلویزیونی و اهداف لنگرگاهی را روی ماژول جدید «پیرچال» (Prichal) نصب کردند.

این ماژول در ماه نوامبر (آبان) پرتاب و به ماژول آزمایشگاهی چندمنظوره‌ی «نائوکا» (Nauka) متصل شد. در نهایت عملیات برون‌ایستگاهی امروز فضانوردان پس از بیش از ۷ ساعت در ۱۴:۲۸ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۲:۵۸ به وقت تهران) پایان یافت.

ماژول بندرگاهی پیرچال دارای شش دهانه‌ی جدید برای بخش روسی ایستگاه است. یکی از آن‌ها اکنون به‌طور دائم به ماژول نائوکا متصل است اما پنج تای دیگر برای اتصال فضاپیماهای رسیده به ایستگاه فضایی بین‌المللی آزاد هستند.

شکاپلروف به‌عنوان خدمه‌ی فعالیت برون‌ایستگاهی شماره ۱ (EV1) فعالیت داشت و لباس فضایی «اورلان» (Orlan) با نوارهای قرمز پوشیده بود. دوبروف هم به‌عنوان خدمه‌ی برون‌ایستگاهی شماره ۲ دارای لباس فضایی با نوارهای آبی بود. این سومین راهپیمایی فضایی در زندگی حرفه‌ای شکاپلروف و چهارمین راهپیمایی برای دوبروف بود.

به علاوه با این راهپیمایی فضایی نخستین راهپیمایی فضایی سال ۲۰۲۲ هم شکل گرفت و در مجموع شمار راهپیمایی‌هایی فضایی را از ابتدای عمر آزمایشگاه مداری زمین به ۲۴۶ رساند.

با تکمیل تجهیزات اتصال فضاپیماها روی این ماژول، نخستین عملیات اتصال فضاپیما در ماه مارس (اواخر اسفند) انجام می‌شود که طی آن، سه خدمه‌ی «اعزام ۶۷» توسط کپسول «سایوز» (Soyuz) در مأموریت MS-21 به ایستگاه فضایی بین‌المللی وارد می‌شوند.

عکس کاور: فضانوردان اکسپدیشن ۶۶ در دقایق پایانی نخستین راهپیمایی فضایی سال ۲۰۲۲
Credit: NASA

منابع: NASA, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه