سامسونگ: برای حفظ حریم خصوصی، SSD را قبل از ارسال برای تعویض نابود کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سامسونگ SSD

سامسونگ برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران سیاست جدید و جالبی را در پیش گرفته است؛ شرکت کره‌ای ظاهرا از یک کاربر خواسته در راستای حفظ حریم خصوصی، SSD گران‌قیمت ۹۸۰ پرو خود را قبل از ارسال به نمایندگی جهت تعویض، کاملا نابود کند.

بر کسی پوشیده نیست که آلمان (و اتحادیه‌ی اروپا) از لحاظ محافظت از داده و اطلاعات کاربران، یکی از شدیدترین و سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را در جهان دارند. اگرچه بسیاری از این سخت‌گیری‌ها متوجه شرکت‌های بزرگی است که به صورت آنلاین روی داده‌ها و اطلاعات کاربران کنترل دارند، برخی از آن‌ها، خدمات آفلاین را هم پوشش می‌دهند.

واضح‌تر بگوییم، ظاهرا سامسونگ یک سیاست جدید و در عین حال جالب را برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران خاص، نه در فضای آنلاین بلکه آفلاین در نظر گرفته است. به گزارش وب‌سایت igorslab، ظاهرا وقتی آن‌ها خواستند یک حافظه‌ی SSD دو ترابایتی ۹۸۰ پرو (یکی از بهترین و گران‌قیمت‌ترین SSDهای سامسونگ در بازار از نوع NVMe) را برای تعویض به نمایندگی سامسونگ ارسال کنند، از آن‌ها خواسته شده تا SSD را کاملا نابود کنند.

برخلاف بسیاری از شرکت‌های دیگر که فقط از کاربران می‌خواهند که خود SSD را برای تعمیر یا تعویض برگردانند، سامسونگ تصمیم گرفته برای اینکه یک سری از کاربران خاص، هیچ نگرانی از بابت لو رفتن اطلاعات یا مسائلی نظیر تجاوز به حریم خصوصی و مواردی مثل این نداشته باشند، به آن‌ها این اجازه را بدهد که SSD را هرچند گران‌قیمت، به طور کلی نابود کنند. در تصویر زیر هم می‌بینید که این کاربر یادشده، با یک فرز در حال از بین بردن ماژول فلش SSD است.

سامسونگ SSD

ظاهرا بعد از اینکه کاربر اطلاعات شخصی، نام و شماره مدل محصول، سند خرید و سند خراب شدن محصول و… را ثبت کرد، باید یک فیلم یا تصویر هم به عنوان مستند، در وب‌سایت بارگذاری کند. حال این ویدیو یا تصویر باید کل این فرایند را شامل شود تا سامسونگ مطمئن شود SSD قبل از اینکه نابود شود، مشکل خاصی نداشته است.

اینطور که به نظر می‌رسد، بین این فرد و سامسونگ تماس‌های زیادی برقرار و ایمیل‌های زیادی رد و بدل شده اما اطلاعات مربوط به تمام آن‌ها به دلیل حفظ حریم خصوصی بین طرفین محفوظ باقی مانده و فاش نشده است. به گزارش Notebookcheck، ظاهرا این فرد اطلاعات بسیار مهم و حساسی را روی SSD خود ذخیره داشته و نگران این بوده که شاید در صورت سالم بودن ماژول فلش، شخصی بتواند به آن داده‌ها و اطلاعات دسترسی پیدا کند. در نتیجه از او خواسته شد جهت اطمینان، SSD را به طور کامل از بین ببرد و ماژول فلش را هم نابود کند چون در این صورت، هیچ راهی برای دست‌یابی به اطلاعات وجود نخواهد داشت.

البته در متن این گزارش خیلی به این موضوع اشاره‌ی دقیقی نشده اما ظاهرا این سیاست جدید فقط مشمول کاربرانی خواهد شد که اطلاعات محرمانه و بسیار مهمی را روی SSD خود ذخیره دارند. برای مثال کسانی که در سازمان‌ها یا نهادهای مهم امنیتی کار می‌کنند. در غیر این صورت، کاربران عادی به احتمال بسیار زیاد بدون اینکه اصلا نیازی به نابود کردن SSD داشته باشند، باید SSD را به شرکت برگردانند.

اگر این سیاست مشمول همه‌ی کاربران باشد، باید اطلاعات بیشتری هم در رابطه با آن منتشر شود تا همه از آن آگاهی پیدا کنند. در غیر این صورت، به نظر می‌رسد فقط برای کاربران خاص با داده‌های مهم صدق خواهد کرد.

منبع: Notebookcheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما