گلکسی نوت ۹ دیگر آپدیت امنیتی ماهانه دریافت نخواهد کرد

۱۸ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گلکسی نوت 9 آپدیت

خبر تمدید نشدن نشان تجاری «گلکسی نوت» توسط سامسونگ به اندازه‌ای کافی علاقه‌مندان و کاربران سری گلکسی نوت را ناراحت کرد، اما متأسفانه یک خبر نه چندان خوب دیگر هم برای این دسته از افراد وجود دارد و آن هم خارج شدن نام گلکسی نوت ۹ از لیست گوشی‌های واجد شرایط شرکت کره‌ای برای دریافت ماهانه‌ی آپدیت امنیتی است.

این‌طور که به نظر می‌رسد، سامسونگ که با عرضه‌ی سری گلکسی نوت توانست مسیر طراحی گوشی‌های هوشمند را به طور کلی متحول کند و بخش بزرگی از کاربران را به سوی خود بکشاند، اکنون کمترین توجه را به این خانواده‌ی محبوب نشان می‌دهد. از شایعه‌ی حذف آن‌ها گرفته تا تمدید نشدن نام تجاری آن‌ها تا تقریبا مطمئن شویم دیگر شرکت کره‌ای علاقه‌ای به کهکشانی‌های سری نوت ندارد.

همه‌ی این‌ها به کنار، سامسونگ تصمیم گرفت یک گوشی پرچم‌دار از سال ۲۰۱۸ را از لیست دریافت‌کنندگان ماهانه‌ی آپدیت امنیتی خارج کند. در رابطه با گلکسی نوت ۹ صحبت می‌کنیم که کاربران آن دیگر نمی‌توانند به صورت ماهانه آپدیت‌های امنیتی را دریافت کنند. در واقع این‌طور نیست که پشتیبانی از آن‌ها به طور کامل قطع شود بلکه فقط باید به صورت فصلی آپدیت‌های ماهانه را دریافت کنند. البته این خود می‌تواند یک نشانه برای نزدیک شدن به اتمام دوره‌ی پشتیبانی باشد. بنابراین کاربران گلکسی نوت باید خود را برای خداحافظی با آپدیت نرم‌افزاری و امنیتی آماده کنند.

این‌طور که به نظر می‌رسد، آپدیت امنیتی گلکسی نوت ۹ تا یک سال به همین شکل (سه‌ماه یک‌بار) عرضه خواهد شد و سپس سامسونگ تا یک سال دیگر این گوشی را هر شش ماه یک‌بار یا به عبارتی سالی دوبار آن هم به مدت یک سال به‌روزرسانی می‌کند. این یعنی گلکسی نوت ۹ تا دو سال دیگر، ۶ آپدیت امنیتی دریافت خواهد کرد و سپس به کار خود پایان خواهد داد.

در حال حاضر آخرین آپدیتی که گلکسی نوت ۹ دریافت کرد برای ماه قبل یعنی آگوست سال ۲۰۲۱ بود. بنابراین اگر از این گوشی استفاده می‌کنید نباید انتظار داشته باشید این ماه (سپتامبر) آپدیتی برایتان منتشر شود. برای دریافت آپدیت بعدی باید تا ماه نوامبر منتظر بمانید.

سری گلکسی نوت دیگر مورد علاقه‌ی سامسونگ نیست!

نکته‌ی جالب اینجاست که در صفحه‌ی آپدیت‌های ماهانه، گوشی‌هایی که جایگزین گلکسی نوت ۹ شده‌اند، گلکسی زد فولد ۳ و زد فلیپ ۳ هستند. به نظر می‌رسد سامسونگ دیگر رسما قرار است کار خود را با گوشی‌های سری نوت به پایان برساند که البته این کار به دلایل متعددی صورت خواهد گرفت.

یکی از دلایلی که سامسونگ تصمیم گرفت چنین کاری را انجام دهد، اضافه شدن گوشی‌های سری زد یا همان تاشو به محصولات این شرکت بود. بدین ترتیب سامسونگ باید یک خانواده را از سبد محصولات خود حذف می‌کرد تا فضا برای ورود نماینده‌های جدید بازتر شود. این قرعه اما به نام گلکسی نوت‌ها افتاد که البته این اقدام هم دلایل خاص خود را داشت.

اول اینکه سامسونگ گوشی‌های سری گلکسی نوت را در ماه آگوست رونمایی و راهی بازار می‌کرد و سری گوشی‌های تاشو را هم در همان تاریخ رونمایی می‌کند. بنابراین ساده‌ترین دلیل حذف سری نوت این بود که این گوشی‌ها همزمان با نماینده‌های جدید راهی بازار می‌شدند و شرکت را از لحاظ فروش دچار مشکل می‌کردند.

دومین دلیل، کمبود تراشه‌ی پرچم‌دار است که به نظر می‌رسد این مشکل تا مدت‌ها ادامه پیدا کند. اگر سامسونگ تصمیم می‌گرفت سری نوت را دوباره به چرخه‌ی تولید بازگرداند باید از تراشه‌های موجود به صورت مساوی بین گوشی‌های تاشو و نوت استفاده می‌کرد اما می‌دانیم تقاضا برای خرید سری نوت زیاد بود و در این صورت کسی دیگر جذب گوشی‌های تاشو نمی‌شد. سامسونگ با این کار در واقع به علاقه‌ی کاربران یک جهت داد و آن هم خرید گوشی‌های تاشو بود.

در نهایت هم می‌توان به قلم S-Pen اشاره کرد که در بین کاربران فوق‌العاده محبوب است و سامسونگ هم این موضوع را به‌خوبی می‌داند. با حذف سری گلکسی نوت، سامسونگ دیگر محصولی ندارد که به صورت پیش‌فرض از درگاهی برای قرارگیری قلم بهره ببرد و از همه مهم‌تر اینکه خود قلم را هم بدون هزینه‌ی اضافه همراه خود داشته باشد. بدین ترتیب شرکت فقط باید پشتیبانی از قلم را به نمایشگر گوشی‌های پرچم‌دار سری S یا تاشو اضافه و خود قلم را از آن‌ها حذف می‌کرد تا کاربران و علاقه‌مندان به قلم مجبور شوند هزینه‌ی اضافی برای خرید آن بپردازند.

خبرها و شایعه‌ها از این موضوع حکایت دارند که سامسونگ سال آینده گوشی‌های سری نوت را به چرخه‌ی تولید برمی‌گرداند اما این آخرین سالی خواهد بود که شاهد خانواده‌ی نوت خواهیم بود. با این حال باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد.

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar محمد

    من ناراحت نیستم میدونین به چه دلیلی…
    دلیلش اینه که با این قیمت توانایی خریدشو ندارم اگر هم حذف نمیشد حتما تو دستم هم نبود همون بهتر که سامسونگ تصمیم گرفت محصول نوآورانه را به بازار عرضه کند

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه