تست باتری گلکسی زد فلیپ ۳؛ آیا یک روز دوام می‌آورد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
تست باتری گلکسی زد فلیپ 3

در این مطلب به تست باتری گوشی تاشوی جدید سامسونگ یعنی گلکسی زد فلیپ ۳ می‌پردازیم تا ببینیم آیا این محصول می‌تواند یک روز دوام داشته باشد یا خیر.

گلکسی زد فلیپ ۳ شاید یکی از محبوب‌ترین گوشی‌های تاشویی لقب بگیرد که در سال ۲۰۲۱ راهی بازار شده‌اند. چرا که سامسونگ قیمت بسیار مناسبی را برای آن در نظر گرفته است تا بدین ترتیب کاربران بیشتری قدرت خرید آن را داشته باشند و بتوانند از قابلیت‌های متنوع یک گوشی تاشو مطلع شوند.

گلکسی زد فلیپ ۳ برخلاف مدل زد فولد ۳، هم نمایشگر کوچک‌تری دارد، هم مکانیزم تاشوندگی آن متفاوت است. به این صورت که مدل فولد به شکل کتاب باز و بسته می‌شود اما زد فلیپ به شکل صدف، به صورت عمودی باز و بسته می‌شود. همین موضوع باعث شد مدل زد فلیپ در حالت عادی شبیه به تمام گوشی‌هایی باشد که اکنون در بازار وجود دارند، منتها وقتی جمع می‌شود، کاملا شبیه به یک گوشی کوچک می‌شود که حتی درون یک دست هم می‌توان آن را نگه داشت.

این گوشی اما تمام امید سامسونگ برای شناساندن گوشی‌های تاشو به کاربران است چرا که مدل زد فولد به خاطر بهره‌مندی از قابلیت‌های بسیار بیشتر و همچنین نمایشگر بزرگ‌تر و سخت‌افزار بهتر، قیمت بسیار بالایی دارد و هر کس توان خرید آن را ندارد. اما برعکس گلکسی زد فلیپ ۳ مانند یک پرچم‌دار از مدل استاندارد است که اندکی از قابلیت‌های پریمیوم آن کاسته شد منتها همچنان ارزش خرید بسیار بالایی به نسبت هزینه‌ی پرداختی دارد.

یک نکته‌ی مثبت و یک نکته‌ی منفی که در رابطه با گوشی تاشوی جدید سامسونگ وجود دارد این است که این محصول با قیمت کمتری به نسبت نسل قبل راهی بازار شده اما ظرفیت باتری آن هیچ ارتقایی نداشته است. در این گوشی ۶٫۷ اینچی که اتفاقا از رفرش‌ریت ۱۲۰ هرتز هم پشتیبانی می‌کند، فقط یک باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعتی را شاهد هستیم که بسیار کمتر از آن میزانی است که در سایر گوشی‌های اندرویدی با این اندازه‌ی نمایشگر استفاده می‌شود. این ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعت هم به صورت دو سلول مختلف با دو ظرفیت متفاوت (یکی در بخش بالایی و یکی در بخش پایینی) درون گوشی قرار گرفته‌اند.

هر طور بخواهیم در نظر بگیریم، ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعت بسیار کمتر از چیزی است که انتظار داشتیم و نمی‌توان آن را با گوشی‌های دیگری نظیر گلکسی S21 با باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی که به‌سختی یک روز را دوام می‌آورد مقایسه کرد. یا حتی گلکسی S21 پلاس با باتری ۴۸۰۰ میلی‌آمپر ساعتی که ۵۰ درصد بهتر از نماینده‌ی تاشوی سامسونگ است.

در این مطلب اما قصد داریم به طور دقیق از عملکرد گلکسی زد فولد ۳ در نگه‌داری شارژ آگاهی پیدا کنیم تا ببینیم آیا با پرداخت ۱۰۰۰ دلار که مبلغ مناسبی برای خرید یک گوشی تاشو به حساب می‌آید، می‌توانیم محصولی را خریداری کنیم که حداقل یک روز را دوام بیاورد یا خیر.

تمام تست‌های زیر در شرایط آزمایشگاهی و در سه بخش وب‌گردی، تماشای ویدیو از یوتیوب و انجام بازی‌های سنگین انجام می‌شوند تا زمانی که گوشی خاموش شود. بنابراین مدت زمانی که به نمایش در می‌آید را به حساب عملکرد کلی گوشی در نگه‌داری شارژ در طول روز نگذارید.

معمولا در وب‌گردی گوشی‌ها بهترین عملکرد را در نگه‌داری شارژ از خود به نمایش می‌گذارند. بعد از آن به تماشای ویدیو از یوتیوب می‌رسیم که گاهی اوقات به اندازه‌ی بازی، در مصرف شارژ تأثیر می‌گذارد. در نهایت هم بازی که بیشترین مصرف شارژ را در اکثر مواقع دارد چرا که به صورت هم‌زمان روی تمام منابع سخت‌افزاری گوشی فشار وارد می‌کند. دلیل انتخاب این سه بخش این است که غالبا کاربران گوشی‌های هوشمند یا با گوشی وب‌گردی می‌کنند، یا عکس و فیلم تماشا می‌کنند و یا بازی می‌کنند. به همین خاطر این تست باتری می‌تواند ایده‌ی خوبی به آن‌ها بدهد از اینکه گلکسی زد فلیپ ۳ تا چه اندازه در انجام کارهای مختلف روشن می‌ماند.

تست باتری گلکسی زد فلیپ ۳ در وب‌گردی

نام گوشی گلکسی زد فلیپ ۳ گلکسی S21 اولترا گلکسی S21 پلاس گلکسی S21
میزان دوام باتری ۱۰ ساعت و ۱۳ دقیقه ۱۴ ساعت و ۴۳ دقیقه ۱۰ ساعت و ۵۰ دقیقه ۷ ساعت و ۴۷ دقیقه

در وب‌گردی، گلکسی زد فلیپ ۳ عملکرد بسیار عالی و دور از انتظاری داشت. این گوشی حتی موفق شد گلکسی S21 با باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی و نمایشگر بسیار کوچک‌تر را با اختلاف تقریبا ۳ ساعت شکست دهد که این واقعا فوق‌العاده است. این یعنی اگر اکثر کارهای شما در اینترنت انجام می‌شود، گلکسی زد فلیپ ۳ به‌راحتی می‌تواند شما را در طول یک روز همراهی کند.

طبیعتا نمی‌توان این محصول را با گلکسی S21 اولترا مقایسه کرد که در حال حاضر اگر بهترین گوشی در زمینه‌ی نگه‌داری شارژ نباشد، یکی از بهترین‌هاست. این گوشی آن‌قدر قدرتمند است که اگر رفرش‌ریت آن را روی ۶۰ هرتز تنظیم کنید، شاید در استفاده‌ی عادی بتوانید یک روز و نیم هم آن را دور از شارژر نگه دارید.

تست باتری گلکسی زد فلیپ ۳ در تماشای ویدیو از یوتیوب

نام گوشی گلکسی زد فلیپ ۳ گلکسی زد فلیپ گلکسی S21 اولترا گلکسی S21 پلاس
میزان دوام باتری ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه ۶ ساعت و ۴۰ دقیقه ۸ ساعت و ۵۲ دقیقه ۸ ساعت و ۲۷ دقیقه

در تماشای ویدیو از یوتیوب اما گلکسی زد فلیپ ۳ نتوانست آن‌طور که باید خوب ظاهر شود. البته تفاوت آن با گوشی‌های قدرتمند سری گلکسی S21 نهایتا ۱ تا ۲ ساعت بود اما با این حال ضعیف‌تر از همه‌ی آن‌ها عمل کرد. نکته‌ی مثبتی که وجود دارد، بهبود عملکرد این گوشی به نسبت گلکسی زد فلیپ سال گذشته است. اگرچه این اختلاف محسوس نیست اما با این حال پیشرفت را نشان می‌دهد.

تماشای ویدیو در تست باتری گلکسی زد فلیپ ۳ معیار بسیار خوبی برای خرید این محصول به حساب می‌آید (اگر برای خرید آن، باتری برایتان مسأله‌ی مهمی است). چرا که بسیاری از کاربران این روزها وقت خود را صرف مشاهده‌ی محتوای ویدیویی مختلف می‌کنند و اطلاع از اینکه گوشی تا چه اندازه در این بخش می‌تواند خوب باشد بسیار اهمیت دارد.

تست باتری گلکسی زد فلیپ ۳ در انجام بازی سنگین

نام گوشی گلکسی زد فلیپ ۳ گلکسی S21 اولترا گلکسی S21 پلاس گلکسی S21
میزان دوام باتری ۷ ساعت و ۳۲ دقیقه ۵ ساعت و ۳ دقیقه ۶ ساعت و ۵ دقیقه ۴ ساعت و ۱۴ دقیقه

می‌رسیم به سخت‌ترین تست باتری که تصور می‌کردیم گلکسی زد فلیپ ۳ نمی‌تواند از پس آن بر بیاید. اما به طرز عجیبی این گوشی نه تنها به خودی خود و با توجه به معیارهای استاندارد توانست خوب ظاهر شود، بلکه حتی گوشی‌های سری گلکسی S21 و حتی S21 اولترا را هم با اختلاف محسوسی شکست داد.

طبق گفته‌ی وب‌سایت منبع،‌ هیچ توضیح منطقی برای این اتفاقی که افتاد وجود ندارد جز اینکه سامسونگ این گوشی را به‌گونه‌ای طراحی کرده باشد که زیر فشار سنگین، کاملا مصرف انرژی را کنترل کند. به عنوان نمونه یک اتفاق جالبی که افتاد این بود که گلکسی زد فلیپ ۳ در کار با اینستاگرام و اسکرول معمولی صفحات آن، بسیار داغ می‌شد اما حین انجام بازی به طرز عجیبی توانست دمای خود را کنترل کند و مدت زمان زیادی را هم دوام بیاورد.

نتیجه

با توجه به گفته‌ی شخص بررسی کننده، در استفاده‌ی عادی از گوشی از صبح، یعنی زمانی که غالبا افراد از خواب بیدار می‌شوند و سراغ گوشی می‌روند، تا ساعت حدود ۵ بعد از ظهر، شارژ گلکسی زد فلیپ ۳ به ۳۰ درصد رسید. غالب کارهایی که با این گوشی در این مدت زمان انجام شد پیام دادن و تماشای گاه به گاه ویدیو و سر زدن به شبکه‌های اجتماعی بود. البته ۳۰ درصد تا به پایان برسد شاید ۱ یا ۲ ساعت هم طور بکشد اما معمولا توصیه می‌شود وقتی شارژ باتری گوشی به این میزان می‌رسد، آن را دوباره شارژ کنید.

اگر از گوشی استفاده‌ی ترکیبی سنگین‌تری داشته باشید، قطعا نمی‌توانید آن را به مدت یک روز (قبل از اینکه به خواب بروید) استفاده کنید. آنچه که می‌دانیم، عملکرد صد درصد بهتر این گوشی به نسبت گلکسی S21 است. بنابراین می‌توان با خیال راحت آن را خریداری کرد. اما باید به این نکته هم توجه داشت که برای محصولی ۱۰۰۰ دلار هزینه می‌کنید که نمی‌تواند یک روز کامل شارژ خود را نگه دارد.

نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی داغ شدن این محصول است که حین انجام کارهای سبک و معمولی نظیر گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و زودتر باعث تخلیه‌ی شارژ می‌شود. انتظار می‌رود این موضوع با ارائه‌ی آپدیت‌های مختلف حل شود چون اگر این اتفاق رخ ندهد، کاربران واقعا اذیت می‌شوند. شاید هم این مدلی که مورد بررسی قرار گرفت این مشکل را داشت. با این حال اگر این اتفاق برایتان افتاد، بدانید که موضوع جدیدی نیست و فقط برای شما رخ نداده است. در صورت انتشار خبری خاص پیرامون این موضوع حتما شما عزیزان را در اطلاع آن قرار خواهیم داد.

منبع: PhoneArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما