سامسونگ همچنان نتوانسته کاربران را برای خرید گوشی تاشو متقاعد کند

۲۶ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
سامسونگ گوشی تاشو

اگرچه دو گوشی تاشو جدید سامسونگ فوق‌العاده عالی و حتی تا حدودی هم بهتر از نسل قبل هستند اما شرکت هنوز نتوانسته ما را متقاعد کند این گوشی‌ها ارزش خرید بیشتری در مقایسه با گوشی‌های معمولی دارند.

گوشی‌های تاشو، ایده‌ی فوق‌العاده جذابی هستند. منظورم این است، یک گوشی هوشمند عالی را با تبلت ادغام کنید، هر زمان هم که به یکی از این دو نیاز داشتید، کافی است یا نمایشگر را تا و یا باز کنید. چه چیزی از این بهتر؟ درست مثل فیلم‌های علمی تخیلی که البته در آن‌جا گوشی‌های هوشمند خیلی نوآورانه‌تر و البته غیر واقعی‌تر از چیزی که واقعیت به ما اجازه می‌دهد به نظر می‌رسیدند.

فیلم‌های علمی تخیلی، تراوشات ذهن افرادی هستند که از کلیشه فرار می‌کنند و می‌خواهند ایده‌هایی را که دست نیافتنی و یا به عبارتی دست پیدا کردن به آن‌ها سختی‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد، در قالب فیلم عملی کنند. این افراد ذهنیت و تخیل بسیار قدرتمندی دارند و همیشه از جهان محدود اطراف خود، بزرگ‌تر می‌اندیشند. البته از این حرف قصد نداریم به نویسنده‌های توانمند فیلم‌ها و سریال‌های معمولی (منظور از معمولی، آن دست فیلم‌هایی هستند که علمی و تخیلی نیستند) بی‌احترامی کنی، چون حتی ایده‌ی یک سری از نویسندگان فیلم‌های علمی تخیلی هم کلیشه‌ای و کسل‌کننده از آب در می‌آید.

در دنیای گوشی‌های هوشمند هم دقیقا چیز مشابهی دیده می‌شود. یک سری از شرکت‌ها بزرگ‌تر از دنیای اطراف خود می‌اندیشند، مهندسانی با قوه‌ی تخیل استثنائی دارند، توانایی‌هایی که به آن‌ها اجازه می‌دهد هر ایده‌ای را هرچند برای شرکت‌های دیگر غیرممکن، عملی کنند و یک صنعت را به یک‌باره متحول کرده یا مسیر آن را به طور کلی تغییر دهند. این داستان ما با شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید گوشی هوشمند از نوع تاشو و در این مطلب هم به طور خاص، سامسونگ است. شرکتی که در نقش همان نویسنده‌ی خبره‌ی فیلم‌های علمی تخیلی ظاهر شده اما بعد از مدتی فعالیت، دارد درجا می‌زند.

کار سامسونگ در طراحی گوشی تاشو عالی است، اما …!

سامسونگ کاری کرده کارستان! گوشی‌های تاشویی که شرکت می‌سازد فوق‌العاده باکیفیت، زیبا، مقاوم و قدرتمند هستند و می‌توانند نیاز کاربران را در بخش‌های مختلف به‌راحتی برطرف کنند. برخی از کاربران حتی آن‌ها را بهتر و کاربردی‌تر از گوشی‌های معمولی می‌دانند. اگرچه شرکت‌های دیگری هم در این زمینه فعالیت می‌کنند و عملکردشان هم واقعا خوب است اما اعتمادی که به گوشی‌های سامسونگ شده، به نمایندگان آن‌ها نمی‌شود چرا که سامسونگ هم نام بزرگ‌تری دارد و هم سابقه‌ی بیشتر.

گلکسی فولد به معنای واقعی کلمه تجربه‌ی بدی بود. سال بعد وضعیت بهتر شد، دو سال بعد همه چیز دگرگون شد و سه سال بعد یعنی اکنون، می‌بینیم که تا حدودی وضعیت بهتر شده است اما نه به صورت خیلی چشمگیر و قابل توجه. دقیقا همین درجا زدن سامسونگ هم ما را دو دل کرده است. البته نه به طور کل نسبت به فناوری تاشو، بلکه به خرید مدل‌هایی که اکنون در دسترس قرار دارند. چرا کسی باید یک گوشی معمولی که دارد را رها کند و گوشی تاشو بخرد؟ چرا کسی که می‌تواند با پرداخت ۱۰۰۰ دلار، یک گوشی معمولی عالی بخرد، باید ۱۸۰۰ دلار پول بدهد تا گوشی با نمایشگری ۱ اینچ بزرگ‌تر دریافت کند؟ یا چرا باید ۱۰۰۰ دلار بپردازد که در نهایت مجبور شود برای پاسخ به پیام یک شخص، گوشی را باز کند (نه قفل گوشی را، بلکه خود گوشی را چون اینجا دنیای گوشی‌های تاشو است!)؟

البته این انتقادات بیشتر متوجه زد فولد است تا زد فلیپ. مورد دوم هم قیمت معقول‌تری دارد هم بیشتر شبیه به یک گوشی معمولی است. جذابیت بیشتر را هم می‌توان چاشنی کار کرد تا بالاخره هر طور شده، خرید این گوشی دلیل موجهی پیدا کند. اما کاری که سامسونگ و سایر شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید گوشی‌هایی شبیه به زد فولد باید انجام دهند این است که کاربران را متقاعد کنند این گوشی نه که «می‌تواند» بلکه «باید» جانشین گوشی معمولی شما شود.

وقتی نخستین بار استیو جابز از آیفون رونمایی کرد را به خاطر دارید؟ یا مراسم رونمایی از نخستین گوشی نوت؟ آن زمانی که دیگر نیاز کاربران برای اینکه برطرف شود، به فضایی بیشتر از ۴ یا ۴٫۵ اینچ نیاز داشت، به رابطی هوشمند و پردازنده نیاز داشت، باید به حافظه‌ی داخلی بیشتری مجهز می‌شد، باید عکس می‌گرفت و بسیاری باید‌های دیگر. درست در همان لحظات بود که سامسونگ و اپل تصمیم گرفتند یک استراحت بیش از یک دهه‌ای به نوکیا و سایر برندها بدهند و ابزار جدید و کاربردی‌تری را برای برطرف کردن نیاز کاربران به آن‌ها بدهند. در آن زمان مردم گوشی‌های سری گلکسی نوت را نمی‌خریدند چون برایشان کلاس محسوب می‌شد، می‌خریدند چون نیازشان را به شکل بهتری برطرف می‌کرد. اما اگر واقع‌بین باشیم، آیا می‌شود چنین حرفی را الان درباره‌ی گوشی‌های تاشو زد؟

سامسونگ گوشی تاشو

در حال حاضر بدترین نکته‌ای که راجع به گوشی‌های تاشو وجود دارد این است که یک سری از قابلیت‌های خوب گوشی‌های معمولی را ندارد. برای مثال آن را مقایسه کنید با گلکسی S22 اولترا. هم کوچک‌تر هست، هم قطورتر است، هم سنگین‌تر است و هم اینکه در مدل پایه، ۶۰۰ دلار قیمت بیشتری دارد. از آن طرف گلکسی S22 اولترا باتری بزرگ‌تری دارد، دوربین‌های قدرتمندتری دارد، نمایشگر آن بدون هیچ مشکلی از قلم S-Pen پشتیبانی می‌کند و از همه مهم‌تر، خود قلم درون گوشی تعبیه شده است. اگرچه وقتی زد فولد ۴ باز می‌شود به شکل محسوسی بزرگ‌تر نشان می‌دهد اما گوشی‌های معمولی هم آنقدرها کوچک نیستند که بخواهیم این همه نقطه قوت آن‌ها را فقط در مقابل ۱ اینچ بزرگ‌تر بودن از دست بدهیم.

سامسونگ می‌داند که برخی از کاربران هنوز نتوانسته‌اند به این نتیجه برسند که اصلا چرا باید این همه موارد خوب را از دست بدهند؟ تازه این ضعف‌هایی که گفته شد تمام ماجرا نبود. گوشی‌های تاشو، حداقل آنچه که در بررسی اخیر فهمیدیم، در صورتی که هوا سر یا گرم شود، دچار حباب‌گرفتگی می‌شوند. این مشکل شاید فراگیر نباشد اما وجود دارد ولی در گوشی‌های معمولی کمتر خبری از آن می‌شنویم. باید هم خیلی با احتیاط با نمایشگر آن رفتار کنید چون نه تنها آسیب‌پذیر است بلکه اگر آسیبی هم ببیند باید هزینه‌ی زیادی برای تعمیر آن پرداخت کنید.

سامسونگ می‌داند هنوز دلایل خوبی به کاربران نداده در نتیجه در وب‌سایتش آمده و اینکه کاربر می‌تواند گوشی را به صورت نیمه‌باز روی میز بگذارد و با نیمی از آن فیلم تماشا کند را به عنوان یک عامل جذابیت برای گوشی معرفی کرده است. این هم شد دلیل؟! در واقعیت ما به نمایشگری که در پایین قرار می‌گیرد، پایه می‌گوییم که می‌شود با خرید یک کیف ۱۰ دلاری هم به آن دسترسی داشت. یا اصلا یک سری وسایل گذاشت پشت گوشی. اینطوری حداقل ۶۰۰ دلار در جیب‌مان باقی می‌ماند و خیالمان راحت است که یک گوشی خوب هم داریم. می‌خواهید بگویید لذت فیلم دیدن در نمایشگر بزرگ این گوشی یک چیز دیگری است؟ وقتی گوشی تا می‌شود که با آن فیلم ببینید، نصف صفحه از دست می‌رود و در این حالت دیگر چه لذت بردنی در کار است؟ آن وقت باید در یک نمایشگر کمتر از ۴ اینچی به تماشای فیلم بپردازید که کلا هدف اصلی را زیر سوال می‌برد.

مولتی تسکینگ، بهترین قابلیت گوشی‌های تاشوی شبیه به زد فولد است

سامسونگ گوشی تاشو

اگر بخواهیم یک نقطه قوت برای گوشی‌های تاشو بگوییم که واقعا هم عامل مهمی باشد، مولتی تسکینگ است. شما به لطف بهینه سازی‌های نرم‌افزاری که روی این محصولات صورت گرفته، می‌توانید دو، سه یا حتی گاها چهار اپلیکیشن را هم در کنار هم اجرا و با آن‌ها کار کنید. این قابلیت معرکه است و اصلا انکارش نمی‌کنیم. اینکه بتوانم در یک صفحه از نمایشگر مرورگرم را باز کنم و در صفحه‌ی بعدی اپلیکیشن یادداشت من باز باشد تا بتوانم موارد مختلف را بنویسم واقعا عالی است، یا در یک صفحه ویس گوش دهم و در صفحه‌ی بعدی نکته برداری کنم واقعا قابلیت جذاب و راحت‌تری است تا اینکه بخواهم نوار اعلانات را پایین بکشم یا به صفحه‌ی یک اپلیکیشن بروم تا بتوانم آن را به طور کامل کنترل کنم. به صورت کلی صفحه‌ی بزرگ خوب است؛ هم برای بازی کردن، هم کتاب خواندن، هم فیلم تماشا کردن.

تمام این مزیت‌ها راجع به تبلت‌ها هم وجود دارد و با تجهیز گلکسی زد فولد ۴ به سیستم‌عامل اندروید ۱۲L، سامسونگ نشان داد که این گوشی رسما یک تبلت با قابلیت کوچک‌تر شدن است. اگرچه این نشانه‌ی خوبی است و اندروید ۱۲L هم طی مدت زمانی که زیر نظر گوگل برای توسعه قرار داشت بهبودی‌های فراوانی را به خود دیده اما با این حال باز هم یک سری از اپلیکیشن‌ها هستند که اصلا به درستی در نمایشگر بزرگ این گوشی‌ها به نمایش گذاشته نمی‌شوند. یک سری از اپ‌ها هم که گویا نمایشگر تاشوی یکپارچه را با گوشی‌های تاشوی دو بخشی مثل مایکروسافت Duo اشتباه گرفته و به شکل عجیبی اجرا می‌شوند.

سامسونگ اما توانسته عملکرد فوق‌العاده‌ای در بهبود این وضعیت داشته باشد. نمی‌گوییم گوشی‌های تاشو عملکرد خوبی در این زمینه ندارند، آن‌ها واقعا فوق‌العاده‌اند اما حرف‌مان این است که اصلا چیز خیلی جذاب‌تری در مقایسه با گوشی‌های معمولی ندارند. حداقل نه چیزی که شما فکرش را می‌کردید. جز اینکه تا می‌شوند و امکان اجرای چند اپلیکیشن را به صورت همزمان دارند. برای همین باید حداقل ۱۸۰۰ دلار بپردازید؛ دقت کنید، حداقل!

در حال حاضر متأسفانه یا خوشبختانه گوشی‌های تاشوی شبیه به زد فولد فقط گوشی‌هایی بزرگ، سنگین، گران‌قیمت، با مقاومت پایین و نه چندان کاربردی هستند که اصلا متناسب با نیاز فعلی کاربران طراحی نشده‌اند. به نظر می‌رسد دفعه‌ی بعد، شرکت‌ها باید از کاربران بپرسند که چه طراحی بیشتر به کارشان می‌آید و سپس بیایند یک اکوسیستم فوق‌العاده حرفه‌ای و جذاب را حول محور آن طراحی کنند. سپس تمام این تجربیات خوب را در قالب یک محصول راهی بازار کنند. چه چیزی بهتر از این؟ و در عین حال، چه چیزی بدتر از این که یک گوشی تولید شود با عملکرد بد و بدون اینکه اصلا احساس نیازی پیرامون آن وجود داشته باشد، هر سال هم اندکی به قابلیت‌های آن اضافه شود اما مهم‌ترین بخش یعنی نرم‌افزار همچنان مشکلاتی داشته باشد؟ نمی‌خواهیم بگوییم آینده‌ای برای گوشی‌های تاشو نیست، حرفمان این است که سامسونگ با زد فولد ۴، نتوانسته ما را متقاعد کند یک گوشی تاشو ارزش خرید بیشتری از گوشی معمولی دارد.

به اپل نگاه کنید؛ شرکت آمریکایی می‌داند باید چگونه محصولاتش را به فروش برساند. مثلا مک، آیپد، آیپد پرو، آیفون و… همگی در بیشترین میزان به فروش می‌رسند اما اپل تمام آن‌ها را به لطف iClopud و اپ استور، به بی‌نظیرترین و استثنائی‌ترین شکل ممکن در کنار هم قرار می‌دهد. یک اکوسیستم فوق حرفه‌ای که تجربه‌ای بی‌نظیر را در اختیار کاربران می‌گذارد. شما با پول گلکسی زد فولد ۴ می‌توانید یک آیفون ۱۳ و آیپد مینی بخرید، تازه کمی پول هم ذخیره کنید و چیزهای بیشتری هم بدست بیاورید.

بنابراین …؟

بنابراین به نظر می‌رسد همچنان گوشی‌های تاشو به بلوغ کامل نرسیده‌اند و نمی‌توانند در این حالت، کاربران را متقاعد کنند که ارزش خرید بیشتری دارند. گوشی تاشو زمانی خوب خواهد شد که حمل و نقلش سخت نباشد، سبک باشد، باریک باشد، تلفیقی از بهترین قابلیت‌های یک گوشی و تبلت باشد، نرم‌افزار بهینه‌ای داشته باشد، هر سال چشم‌انتظار بهبود چشمگیر آن نباشیم و بسیاری موارد دیگر که متأسفانه فعلا بیشتر آن‌ها وجود دارند. بنابراین عاشقان گوشی‌های تاشو باید اندکی صبر کنند و بعد برای آن هزینه کنند چون هنوز این فناوری نوپاست و نیاز به زمان دارد.

خود سامسونگ هم انتظار دارد فروش این گوشی‌ها تا سال ۲۰۲۵ بیشتر از گوشی‌های سری گلکسی S شود؛ یعنی شرکت امیدوار است حداقل دو سال دیگر بتواند تحولی در طراحی گوشی‌های تاشو ایجاد کند. من با خود فکر می‌کنم و به این نتیجه می‌رسم که وقتی سامسونگ برای اینکه گوشی ضد آب بماند، مجبور شده از لولاهایی استفاده کند که در نتیجه هم باعث چین‌خوردگی بیشتر نمایشگر شده و هم آن را قطورتر می‌کند، یعنی این فناوری هنوز آنقدر نوپا هست که برای بهتر شدن، باید در یک زمینه بدتر شود. پس فعلا زود است که بخواهم به آن اعتماد کنم. هرچند باز هم این نظر شخصی است. باید دید آیا سامسونگ تا سال ۲۰۲۵ تحولی را که مد نظر ماست در گوشی تاشو خود ایجاد می‌کند یا خیر.

حال فکر می‌کنید آیا سامسونگ می‌تواند در طراحی گوشی تاشو انقلابی ایجاد کند؟ لطفاً نظرات خود را هم در این رابطه با ما در میان بگذارید.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar حسن

  ۱روز مطلب مینویسن سامسونگ با امار فروش

  گوشیهای تاشو همه رو شگفت زده کرده، ۱روزم

  میان مینویسن که گوشیهای تاشو بدرد

  نمیخورن.هرکی بخاد میخره هرکی نخاد نمیخره

  چرا از دهن و ذهن مردم مطلب مینویسید

 2. Avatar مصطفی

  مطالب خوبی بود اما فکر می کنم یک طرفدار سرسخت آیفون باشید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه