متد خواب اسکاندیناوی چگونه کیفیت خواب شما را بهبود می‌دهد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
متد خواب اسکاندیناوی

متد خواب اسکاندیناوی یک روش رایج برای داشتن خوابی با کیفیت است که از کشور‌های اسکاندیناوی مانند دانمارک، نروژ و سوئد سرچشمه می‌گیرد و همچنین، در سایر نقاط اروپا مانند آلمان و ایسلند هم رایج است. این متد بر اصل ایجاد تعادل و هماهنگی بدن، ذهن، و محیط خواب استوار است. اسکاندیناویایی‌ها با پذیرش سادگی، ارتباط با طبیعت و ایجاد پویایی متعادل بین کار و زندگی، رفاه را در همه‌ی جنبه‌های زندگی در اولویت قرار می‌دهند. این رویکرد به طور طبیعی به عادات خواب آن‌ها هم گسترش یافته است. در ادامه ویژگی‌های خواب اسکاندیناوی و راه‌کارهای کارآمد آن برای داشتن خوابی بهتر را بررسی خواهیم کرد.

اتاق خوابی به سبک هوگه

در رویکرد اسکاندیناویایی به خواب، مفهوم هوگه «hygge» در کانون توجه قرار دارد. هوگه مفهومی دانمارکی است که بر آرامش، گرما و راحتی تاکید دارد. گنجاندن این مفهوم در محیط اتاق خواب شامل نور ملایم، تخت‌خوابی راحت و گرم و به طور کلی ایجاد یک محیط آرامش‌بخش است. خودتان را در یک اتاق دنج و ساکت زیر پتو‌یی گرم در کمترین نور تصور کنید. این همان فضای آرام اتاق خواب به سبک هوگه است.

بالش نرم بافت مدل دولایه

ارتباط با طبیعت در متد خواب اسکاندیناوی

روش خواب اسکاندیناوی

اسکاندیناویایی‌ها ارتباط عمیقی با طبیعت دارند و این در شیوه‌‌ی خواب آن‌ها هم منعکس می‌شود. از خانه‌های چوبی و ترکیب مواد طبیعی در دکوراسیون اتاق خواب گرفته تا تأکید بر قرار گرفتن در معرض نور طبیعی در طول روز، روش خواب اسکاندیناوی با تمرکز بر ارتباط هرچه بیشتر با طبیعت، کیفیت خوابی بهتر را ارتقا می‌دهد. متد خواب اسکاندیناوی شامل استفاده از عناصر دیگری از طبیعت از جمله استفاده از رایحه‌های طبیعی مانند اسانس‌های آروماتراپی اسطوخودوس، وانیل و بابونه برای کاهش استرس و دلنشین کردن اتاق خواب هم است. همچنین استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش و مطابق با طبیعت مانند آبی روشن، سبزآبی و قهوه‌ای در دکوراسیون اتاق خواب هم تاثیر مثبتی بر استراحت بهتر افراد دارد.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی

اخلاق کاری اسکاندیناوی بر تعادل بین کار و زندگی تأکید می‌کند. توازن میان کار و زندگی باعث می‌شود که فشارهای کاری کاهش یابد و افراد بتوانند به طور بهتری استرس را مدیریت کنند. تأثیر این رویکرد بر رفاه کلی سبک زندگی اسکاندیناویایی‌ها از جمله خواب آن‌ها به وضوح قابل مشاهده است. اسکاندیناویایی‌ها با اولویت دادن به اوقات فراغت، خانواده و سرگرمی‌ها، محیطی مساعد برای خوابی بهتر و با کیفیت‌تر ایجاد می‌کنند. آن‌ها به اهمیت تغذیه سالم، ورزش منظم و مدیریت استرس توجه ویژه‌ای دارند. در اسکاندیناوی، بودن در فضای سبز و انجام فعالیت‌های خارج از منزل، مانند پیاده‌روی‌، و طبیعت گردی و فعالیت‌های فضای آزاد، جزء فرهنگ و زندگی روزمره‌ی مردم است. همه‌ی این موارد در داشتن خوابی با کیفیت در شب مؤثر هستند.

پتو گلبافت مدل برتر یکنفره سایز 220×160 سانتی متر

فیکا پیش از خواب

خوردن یک فنجان قهوه در بعد از ظهری آرام و کمی گپ زدن با دوستان آیینی آرامش بخش است که بر استراحت کردن و معاشرت تاکید دارد. فیکا در زبان سوئدی همان قهوه است. اما چگونه فیکا می‌تواند در ایجاد خوابی آرام مؤثر باشد؟ به این صورت که پیش از خواب یک فنجان نوشیدنی گرم مورد علاقه برای خودتان آماده کنید، صفحه نمایشگرها و گجت‌های مختلف را از خودتان جدا کنید و با آماده کردن اتاق از فضای روز به آرامش شب، بدن و ذهن خود را برای خواب مهیا کنید. فیکا در اصل یک مکث عمدی و یک جداشدن آگاهانه از شلوغی‌های روزمره است. فرصتی برای کم کردن سرعت و لذت بردن از لحظه برای ارتباط با خود یا دیگران.

انجام تمرین ذهن آگاهی در متد خواب اسکاندیناوی

استفاده از تکنیک‌های تمرکز حواس مانند مدیتیشن یا کشش‌های ملایم قبل از خواب به آرامش ذهن، کاهش استرس و آماده‌سازی بدن برای خواب آرام شبانه کمک می‌کند. این راه‌کار در متد خواب حوزه‌ی اسکاندیناوی هم وجود دارد چرا که فرهنگ اسکاندیناوی با تمرین‌های ذهن آگاهی گره خورده است.

اسانس سوز مدل اسطوخودوس حجم 17میلی لیتر

غذای سالم، خوابی بهتر

متد خواب اسکاندیناوی

رژیم غذایی نقش مهمی در کیفیت خواب دارد و روش خواب اسکاندیناویایی مجموعه‌ای از غذا‌های سالم برای خوابی با کیفیت را در خود دارد. اسکاندیناویایی‌ها در رژیم غذایی‌شان اغلب از مواد خام و طبیعی استفاده می‌کنند که از ترکیبات سالم با ارزش تغذیه‌ای بالا برخوردار هستند. آن‌ها به طور گسترده از ماهی‌های چرب مانند سالمون که حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند که نقش مهمی در بهبود کیفیت خواب دارد. همچنین از دمنوش‌های آرامش‌بخش و بهبود دهنده‌ی خواب مانند چای آویشن و دمنوشی ترکیبی تهیه شده از گلابی، زنجبیل، و عصاره‌ی لیمو استفاده می‌کنند تا با آرامش بیشتری به خواب بروند.

راه‌کار متد خواب اسکاندیناوی برای بهبود کیفیت خواب زوج‌ها

ویژگی خواب اسکاندیناوی

رویکرد این متد در خواب بهتر زوجین آن است که زوج‌ها روی یک تخت اما با لحاف‌های جداگانه بخوابند. این بستر مجزا به زوج‌ها کمک می‌کند ضمن این که نزدیکی فیزیکی خود را حفظ کنند، به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت برای یکدیگر، در خواب بچرخند، غلط بزنند و پتو را کنار زده یا دور خودشان بپیچند. این روش، اختلالات خواب را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال دمای خواب نقش بسیار زیادی در میزان کیفیت خواب دارد. از آنجایی که بسیاری از زوج‌ها ترجیحات دمایی خواب متفاوتی دارند، استفاده از لحاف‌های جداگانه می‌تواند به هر یک کمک کند تا لحاف سبک‌تر یا گرم‌تری را انتخاب کنند.

پتو افرا مدل چهارفصل کد 11 سایز 180x220 سانتی متر

مزیت خواب به روش اسکاندیناوی

بیایید ۳ مزیت مهم از مزایای بی‌شماری که روش خواب اسکاندیناوی می‌تواند به زندگی شما بیاورد را جمع‌بندی کنیم:

بهبود کیفیت خواب: با این متد خوابی ثابت و آرام، با اختلالات خواب و بی‌خوابی کمتر را تجربه خواهید کرد. بنابراین هر روز صبح سرحال از خواب بیدار خواهید شد.

بهبود سلامت روان: با رعایت متد خواب اسکاندیناوی می‌توانید شادی و سلامتی کلی خود را افزایش و سطح استرس را کاهش دهید تا حالت ذهنی آرام‌تر و مثبت‌تری داشته باشید.

سبک زندگی سالم‌تر: این رویکرد خواب، رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم ذهن آگاهی را در برنامه روزانه‌تان می‌گنجاند. در نتیجه به شما کمک می‌کند تا سلامتی کلی خود را ارتقا دهید.

سخن پایانی درباره متد خواب اسکاندیناوی

هر چه پتانسیل‌های بیشتری برای اختلالات خواب در محیط شما وجود داشته باشد (نور بد محیط، صدا‌ها، وسایل هوشمند و غیره)، احتمال اینکه بد بخوابید بیشتر است. خواب پراکنده و کم کیفیت می‌تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد، خواب آلودگی در طول روز را افزایش دهد، عملکرد فیزیکی و شناختی را مختل کند و حتی باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی‌تری مانند فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی شود.

مزایای روش خواب اسکاندیناوی برای ایجاد یک رژیم خواب مناسب با هم ترکیب می‌شوند که نه تنها استراحت شبانه‌ی شما را متحول می‌کند، بلکه بر جنبه‌های مختلف زندگی شما تأثیر مثبت می‌گذارد و زندگی سالم‌تر و رضایت بخش‌تری را فراهم می‌کند. سیستم خواب اسکاندیناوی چیزی بیش از یک روتین است. این یک سبک زندگی است که باعث آرامش ذهن و بدن می‌شود. چه در زیر نورهای شفق باشید و چه در قلب یک شهر شلوغ، می‌توانید رویکرد خواب اسکاندیناوی را برای آرامش و سلامت خود شروع کنید.

منابع: draxe, hyggeathome, realsimple, edition.cnn, mobilestylesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما