راهنمای خرید لوازم غواصی اسکوبا؛ هرآنچه لازم است بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
راهنمای خرید لوازم غواصی اسکوبا؛ هرآنچه لازم است بدانید

برای شروع گردش در اعماق اقیانوس‌ها، خرید لوازم غواصی آخرین مرحله است و آن دقیقا جایی است که مطمئن خواهید شد واقعاً از غواصی لذت می‌برید. به طور کلی تجهیزات لازم برای غواصی شامل خرید لوازم پایه یا بیس برای کار و تجهیزات پشتیبانی همچون جلیقه کنترل شناوری، کامپیوتر غواصی و مواردی دیگر می‌شود که در ادامه به شکلی کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

لیست لوازم غواصی پایه و نکات مهم در خرید آن‌ها

لیست لوازم غواصی پایه و نکات مهم در خرید آن‌ها

اگر کنجکاوی شما هم نسبت به دنیای زیر آب، موجودات خاص و زیبایی‌های آن، زیاد است احتمالا در مورد ورزش آبی و جذاب اسکوبا دایوینگ چیزهایی شنیده‌اید. به طور کلی غواصی اسکوبا (Scuba Diving)، فعالیتی است که در آن با استفاده از تجهیزاتی بسیار پیشرفته که از یک سیلندر هوا و یک رگلاتور تشکیل شده است، فرد می‌تواند زیر آب نفس بکشد، به همین دلیل هم این نوع فعالیت برای افراد کنجکاوی که قصد تجربه‌‌ای هیجان‌انگیز را دارند، بسیار جذاب و محبوب است.

در مقابل، غواصی آزاد (Free Diving)، هیچ تجهیزاتی برای تنفس وجود ندارد و غواص تنها با حبس نفس باید در زیر آب دوام بیاورد. اگرچه این روش غواصی به نظر بسیار سخت می‌آید، اما جالب است بدانید که در مقایسه با غواصی اسکوبا، آزادی حرکت بسیار بیشتری را به غواص می‌دهد. لازم به تاکید است که هدف ما از این متن آماده‌سازی شما برای غواصی اسکوبا است. حال با این مقدمه به سراغ معرفی و ارائه‌ی نکات لازم در خرید لوازم پایه‌ی غواصی اسکوبا می‌رویم.

۱. ماسک غواصی اسکوبا در لیست خرید لوازم غواصی

ماسک غواصی، کالایی بیضی شکل همراه با یک جداره‌ی خاص برای دیدن اطراف است که می‌تواند فضایی دارای هوا را در مقابل چشمان شما ایجاد کند تا در چنین شرایطی بتوانید در زیر آب تمرکز کنید. همچنین این نوع از ماسک‌های مخصوص دارای بخشی برای بینی (جیب بینی) هستند که به شما این امکان را می‌دهد که فشار هوای ماسک را با افزایش عمق یکسان کنید.

در زمان خرید ماسک غواصی اسکوبا به دنبال گزینه‌ای با آب‌بندی بالا و باکیفیت باشید. ترجیحا چنین لوازمی را به صورت حضوری خریداری کنید تا بتوانید در زمان انتخاب برخی از آن‌ها را امتحان کنید. به عنوان مثال در زمان خرید ماسک به سقف نگاه کنید و ماسک را بدون استفاده از بند روی صورت خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که در چنین حالتی ماسک باید به طور یکنواخت و بدون شکاف روی صورت قرار گیرد. اسنورکل‌تان را با خود ببرید و آن را در دهان خود قرار دهید. آیا هنوز هم با ماسک احساس راحتی می‌کنید؟ درزبندی‌ها چطور است؟

پس از این تست‌ها بهتر است که بندهای ماسک غواصی را تنظیم کنید و آن را روی صورت خود قرار دهید. مطمئن شوید که بخش مربوط به بینی ماسک به بینی شما برخورد نمی‌کند و بخشی از ماسک که روی لب بالایی شما قرار می‌گیرد، با احساس نا‌راحتی همراه نیست. هر ماسکی که این تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد یک گزینه‌‌ی عالی برای خرید است.

  • پیشنهاد ما: به دنبال ماسکی با بدنه‌ی شفاف یا رنگ روشن باشید تا نور بیشتری را به داخل راه دهد. این دسته از محصولات عموماً برای غواصان تازه‌کار راحت‌تر هستند.
خرید و قیمت بهترین ماسک غواصی با قیمت عالی

معرفی بخش‌های مختلف ماسک غواصی

در زمان خرید توجه داشته باشید که برخی از محصولات بازار دارای قاب‌های جانبی در بالا و پایین برای میدان دید وسیع‌تر، دریچه‌های تخلیه برای تخلیه هر گونه آبی که به داخل نشت می‌کند و تنظیمات سریع بندها هستند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نیازها و بودجه‌ی مدنظر ماسکی با سایر ویژگی‌های جانبی هم تهیه کنید.

۲. لوله تنفس یا اسنورکل

اسنورکل کالایی است که به اندازه کافی ساده به نظر می‌رسد. یک لوله‌ی منحنی که به شما این امکان را می‌دهد در حالی که رو به پایین روی سطح آب شناور هستید، نفس بکشید. با این حال، همانطور که احتمالا دیده‌اید در مورد این دسته از محصولات هم مجموعه‌ای از گزینه‌ها و ویژگی‌ها برای خرید وجود دارد.

مهم‌ترین نکته‌ای که در خرید اسنورکل وجود دارد توجه به راحتی در استفاده از آن است. شما باید به دنبال گزینه‌ای باشید که به کمک آن بتوانید خشک و راحت (اسنورکل خشک بخرید!) نفس بکشید. به یاد داشته باشید، هرچه یک اسنورکل بزرگ‌تر باشد، کشش بیشتری در آب ایجاد می‌کند و بهتر می‌تواند لوله را به منظور عدم ورود آب به آن مسدود کند. همچنین نحوه‌ی اتصال اسنورکل به ماسک هم در فرآیند خرید بااهمیت است. به دنبال یک ضمیمه بادوام، در عین حال ساده و کارآمد باشید.

  • پیشنهاد ما: اگر قصد ندارید زیاد غواصی کنید، می‌توانید از خرید اسنورکل صرف نظر کنید یا یک مدل ساده و ابتدایی تهیه کنید.
ماسک و اسنورکل شنا زاگز مدل Reef Explorer
اسنورکل شنا آکوا پرو مدل MARVEL

۳. فین یا باله‌های غواصی

لوازم غواصی دیجی کالا

ماهی‌ها پا ندارند و دلیل آن این است که باله‌های آن‌ها بهترین راه برای حرکت در آب است. بنابراین اگر می‌خواهید در قلمرو ماهی‌ها کندوکاو کنید، به فین غواصی نیاز دارید. استفاده از فین به شما کمک می‌کند تا در محیطی ۸۰۰ برابر چگالی‌تر از هوا حرکت کنید. در همین راستا راحتی و کارایی مهم‌ترین فاکتور در خرید فین است.

وقتی به سراغ خرید این نوع از محصولات می‌روید، به دنبال تناسبی مناسب در زمان پوشیدن باشید به طوری که انگشتان پاها برنگردند. اگر نمی‌توانید انگشتان پای خود را تکان دهید، احتمالا فین‌ها خیلی کوچک هستند. کارایی فین‌ها تا حد زیادی با اندازه، میزان انعطاف‌پذیری و طراحی آن‌ها تعیین می‌شود. غواصانی با عضلات پا و ران قوی می‌توانند به طور موثر از گزینه‌های بزرگ‌تر و کم‌ انعطاف‌تر استفاده کنند. غواصان کوچک‌تر یا غواصان تازه‌کار بهتر است محصولاتی کوچک‌تر و انعطاف‌پذیرتر را انتخاب کنند.

  • فین کفشی بخرم یا بنددار؟

فین‌های کفشی نیازی به بوت غواصی ندارند و عمدتاً برای آب‌های گرم مناسب هستند. نوع بنددار فین‌ها نیاز به بوت غواصی دارند و می‌توان از آن برای کودکان در حین رشد استفاده کرد. مدل‌های بنددار نیاز به تلاش کمتری برای پوشیدن دارند، به خصوص اگر زبانه‌ی کششی به بند اضافه شده باشد.

نکات مهم در خرید وت‌سوت یا لباس غواصی

نکات مهم در خرید وت‌سوت یا لباس غواصی

وت‌سوت‌ها یا لباس‌های غواصی باکیفیت و مناسب در لیست خرید لوازم غواصی، معمولاً از لاستیک نئوپرن فوم یا مواد اسپندکس (نوعی ماده‌ی چسب) ساخته می‌شوند که گاهی با روکش پشمی‌ای همراه می‌شوند. به طور کلی یک لباس غواصی مناسب می‌تواند از شما در برابر خنکی آب محافظت کند. در واقع جالب است بدانید که آب می‌تواند ۲۵ برابر سریع‌تر از هوا گرما را از بدن شما خارج کند. لازم به ذکر است که لباس غواصی‌های ساده لای‌کرا عایق حرارتی کمی دارند، اما به محافظت در برابر خراش و نیش موجودات کمک می‌کنند.

لباس‌های غواصی به دو شکل قابلیت گرم نگه داشتن شما را دارند:

عدم ورود آب به لباس

زمانی که آب وارد لباس غواصی شود، مقداری از گرمای بدن شما را جذب می‌کند و وقتی تخلیه می‌شود آن گرما را با خود به بیرون می‌برد. بنابراین اولین کاری که یک لباس غواصی مناسب باید انجام دهد این است که اجازه‌ی ورود آب سرد را به داخل ندهد. تناسب خوب لباس و فضایی که در همه جا به یک اندازه احساس راحتی کنید، در انتخاب این نوع وت‌سویت‌ چه مردانه و چه زنانه مهم است.

بهره‌مندی از روکش عایق

احتمالا می‌دانید که جامدات و مایعات گرما را به خوبی هدایت می‌کنند، در حالی که گازها به آن اندازه در هدایت گرمایی خوب عمل نمی‌کنند. به عنوان مثال هوا حدود ۲۰ برابر کمتر از آب رسانا است. به همین دلیل هم وقتی صحبت از عایق مناسب می‌شود، بحث بر سر به دام انداختن هوا است. فوم نئوپرن ماده‌ای است که به خوبی از پس این کار بر می‌آید و حباب‌های گاز را به طور دائم در داخل بافت‌های بسته‌ی مواد لباس غواصی به دام می‌اندازد.

فیت بودن لباس با اندام شما و راحتی در آن مهم‌ترین چیزی است که در زمان خرید لباس غواصی باید به آن فکر کنید. این دسته از محصولات باید کاملاً و بدون محدودیت حرکت و تنفس مناسب داشته باشند. شکاف در بازو، پا، فاق و گردن به آب اجازه می‌دهد تا به گردش درآید و توانایی لباس برای جلوگیری از اتلاف گرما را از بین می‌برد، بنابراین همه‌ی بخش‌های لباس‌ غواصی باید کاملا پوشیده باشد.

دمای آب (برحسب فارنهایت) وت‌سوت مناسب برای آن دما
۷۵-۸۵ نئوپرن ۱/۱۶ اینچ (۱.۶ میلی‌متر)
۷۰-۸۵ نئوپرن ۱/۸ اینچ (۳ میلی‌متر)
۶۵-۷۵ نئوپرن ۳/۱۶ اینچ (۵ میلی‌متر)
۵۰-۷۰ نئوپرن ۱/۴ اینچی (۶.۵ میلی‌متر)
۳۵-۶۵ درای‌سوت نئوپرن ۳/۸ اینچی (۹.۵ میلی‌متر)

پیشنهاد ما: لباسی کاملا فیت تن خود را انتخاب کنید، همچنین بهتر است رنگ‌ آن روشن باشد تا برای غواصان دیگر قابل تشخیص باشید.

خرید تجهیزات پشتیبانی از حیات در لیست لوازم غواصی

راهنمای خرید لوازم غواصی به همراه تجهیزات کامل در دیجی‌کالا

پس از ارائه و معرفی لوازم پایه برای غواصی به شکل اسکوبا نوبت به معرفی تجهیزات لازم برای غواصی حرفه‌ای‌تر و البته پشتیبانی از جان می‌رسد.

۱. جلیقه کنترل شناوری (BCD)

جلیقه کنترل شناوری (BCD) جزو پیچیده‌ترین تجهیزات غواصی و یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. در حالت کلی این وسیله در هنگام غواصی از غرق شدن فرد جلوگیری می‌کند و در عین حال اجازه نمی‌دهد که روی سطح آب شناور شوید. BCD عموما به صورت جلیقه‌ای ساخته می‌شود و فردی که در طول مدت غواصی آن را می‌پوشد می‌تواند شناوری خود را در هر عمقی کنترل کند. به منظور انتخابی دقیق‌تر می‌توانید نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

  • قبل از اینکه BCD را امتحان کنید، وت‌سوتی که اغلب برای غواصی از آن استفاده می‌کنید را بپوشید. سپس BCD را به تن کنید و مطمئن شوید که به خوبی جا افتاده است، جلیقه هنگام بادشدن نباید شما را فشار دهد.
  • در مدل های امروزی‌تر، کیسه‌های هوایی بر روی جلیقه وجود دارد که بواسطه یک شلنگ به رگولاتور متصل می‌شود و با استفاده از دکمه‌هایی که بر روی جلیقه وجود دارد، به راحتی می‌توان آن‌ها را باد یا هوای آن‌ها را خالی کرد.
  • تقریبا بر روی همه‌ی جلیقه‌های غواصی یک سوپاپ اطمینان طراحی شده است، که هدف از آن جلوگیری از پارگی کیسه هوا است، بنابراین در زمان خرید به وجود سوپاپ اطمینان توجه کنید.
  • جلیقه‌های غواصی برای نگه داشتن سیلندرهای هوا در قسمت پشتی خود، دارای یک یا دو تسمه برای اتصال هستند. یک سیلندر خوب باید بتواند به صورت تک سیلندری یا دو سیلندی مورد استفاده قرار گیرد.
  • هنگام غواصی نیاز است تا تجهیزاتی مانند، قطب‌نما، چراغ قوه و غیره را به همراه داشته باشید. این تجهیزات باید با استفاده از یک سیم یا طناب رابط به حلقه‌های کمکی تعبیه شده بر روی جلیقه متصل شوند.
  • به نوع جلیقه با توجه به محل غواصی خود توجه داشته باشید. به طور کلی برای غواصی گرمسیری (با حداقل یا بدون وت‌سوت)، مدل‌های ۱۲ تا ۲۴ پوند، غواصی تفریحی مدل‌های ۲۰ تا ۴۰ پوند و در غواصی فنی (یا غواصی تحت شرایط سخت) جلیقه‌های ۴۰ تا ۸۰ پوند محصولاتی مناسب برای خرید هستند.

پیشنهاد ما: جلیقه کنترل شناوری (BCD) قطعا یکی از تجهیزات مهم در لیست لوازم غواصی است و می‌توانید از آن انتظار داشته باشید که برای سال‌های طولانی در کنار شما باشد. پس برای خرید آن کم نگذارید و به سراغ با کیفیت‌ترین گزینه‌های خرید بروید.

جلیقه غواصی یون ساب مدل S-9100

رگلاتور یا گیج غواصی در لیست خرید لوازم غواصی

گیج وسیله‌ای است که به غواص اجازه می‌دهد هوای مخزن غواصی (سیلندر) را در زیر آب، تنفس کند. خبر خوب اینکه در میان انواع رگلاتورهای استاندارد در فروشگاه‌های لوازم غواصی، عملا هیچ محصول بی‌فایده‌ای وجود ندارد، چراکه این دسته از کالاها به حدی کامل شده‌اند که حتی مدل‌های اقتصادی هم می‌توانند عملکرد بالایی ارائه دهند. بهترین گیج‌های بازار می‌توانند حجم بالایی از هوا را در عمق و تحت فشار سنگین حتی در حالتی که فشار مخزن کم است به غواص ارائه کند. برخی از گیج‌ها دستگیره‌ها و سوئیچ‌های کنترل‌کننده‌ای دارند که توسط غواص برای کمک به این فرآیند در دسترس است.

گیج غواصی مارس مدل Mission 3

کامپیوتر غواصی چیست؟

کامپیوترهای غواصی

یک کامپیوتر غواصی هر اطلاعاتی که برای یک غواصی ضروری است و به آن نیاز دارد را نمایش می‌دهد. در واقع این وسیله به شما در مورد زمان غواصی ایمن اطلاعات می‌دهد. در حالت کلی کامپیوترهای غواصی باید در اولین لیست تجهیزات لازم برای علاقه‌مندان به غواصی قرار داشته باشد، چراکه جداول فیزیکی غواصی امروزه منسوخ شده‌اند.

این دسته از لوازم غواصی با استفاده از الگوریتم‌های خود یکسری از موارد مهم را محاسبه می‌کنند و اطلاعاتی مانند عمق، زمان غواصی، دمای آب، میزان فشار در سیلندر، حالت‌های برداشت فشار و غیره را نمایش می‌دهند. در واقع این نوع از محصولات با نظارت مداوم بر عمق و زمان پایین رفتن، به طور خودکار وضعیت حیات را محاسبه می‌کنند و به شما هشدار می‌دهند که از چه عمقی به بعد احتمال فشردگی شما وجود دارد.

کاربرپسند بودن کامپیوتر از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که در زمان خرید این نوع محصول باید به آن توجه کنید. زیرا اگر نتوانید به راحتی و به سرعت به اطلاعات اولیه‌ای (عمق، زمان، وضعیت رفع فشار و فشار مخزن) که در طول غواصی نیاز دارید دسترسی پیدا کنید، عملا جان شما در خطر خواهد بود. برخی از کامپیوترهای غواصی در محاسبات خود محافظه‌کارتر عمل می‌کنند و حاشیه‌های ایمنی را به منظور پشتیبانی از زندگی شما در نظر می‌گیرند.

منبع: SCUBAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما