۱۰ دنباله‌ای که قرار بود پس از پایان فیلم اصلی‌ ساخته شوند اما این اتفاق نیفتاد

۴ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
سیمپسون‌ها

بسیاری از سکانس‌های پس از تیتراژ، نوید ساخت دنباله‌های منحصربه‌فردی را می‌دادند، چه فیلم‌هایی مانند «خیابان جامپ شماره ۲۲»، چه «جان کارتر» یا «گودزیلا»، اما هرگز چنین اتفاقی نیفتاد و دنباله‌ای ساخته نشد.

بسیاری از فیلم‌ها با سکانس پس از تیتراژ خود نشان داده‌اند که دنباله‌های دیگری برایشان ساخته خواهد شد و گویا تماشاگران به چنین سکانس‌هایی بسیار علاقه دارند زیرا این سکانس‌ها به آن‌ها نشان می‌دهد که در آینده می‌توانند شاهد دنباله‌های بیشتری برای فیلم محبوبشان باشد.

به نظر می‌رسد که این موضوع در مورد فیلم‌هایی نظیر «دکتر استرنج» و «چند جهانی دیوانگی» به شدت صدق می‌کند. فیلم جدید دنیای مارول پایانی تکان دهنده داشت و سبب شد که بینندگان تا مدت‌ها در رابطه با معنا و مفهوم آن به بحث و گفت و گو بپردازند. با این حال، گاهی اوقات، این نوع پایان‌ها می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد و سبب نارضایتی مخاطبان شود.

استفاده از سکانس پس از تیتراژ در پایان یک فیلم و امیدوار کردن مخاطبان به ساخت دنباله‌های بعدی برای فیلمی که دست‌اندرکاران آن می‌دادند امیدی به آینده‌اش نیست، یکی از بی‌درایت‌ترین و متقلبانه‌ترین کارهایی است که در صنعت فیلم‌سازی به کرات شاهدش هستیم و همیشه اتفاق می‌افتد. بسیاری از سکانس‌های پایانی به شیوه‌های خاصی مخاطب را به ساخت دنباله‌های بعدی امیدوار کرده‌اند، اما هرگز چنین اتفاقی نیفتاده و همین امر سبب شده که بینندگان به فیلم‌های هالیوودی و آینده‌ی آن‌ها بدبین شوند زیرا فکر می‌کنند که بسیاری از دست‌اندرکاران فیلم‌ها آن‌ها را گول زده‌اند.

۱. مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ (The Amazing Spider-Man 2)

فیلم

 • کارگردان: مارک وب
 • بازیگران: اندرو گارفیلد، اما استون، جیمی فاکس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۱ از ۱۰۰

در تمام قسمت‌های فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲» بینندگان شاهد سکانس‌هایی بودند که به دنباله‌ی بعدی آن اشاره داشت. به‌علاوه تیتراژ پس از پایان این فیلم نیز به تیم شرورهای کلاسیکی به نام شش خبیث اشاره داشت که گویا قرار بود در دنباله‌ی بعدی نقش مرکزی‌ای را ایفا کنند. اما ناگهان ساخت مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۳ لغو شد و در حالی که بسیاری از مخاطبان منتظر ساختش بودند این اتفاق هرگز نیفتاد. در حقیقت درست است که در فیلم اخیر مرد عنکبوتی شاهد سکانس‌هایی بودیم که می‌توانند به نحوی شبیه به فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲» به نظر برسند اما بعد از این دنباله، هیچ دنباله‌ی مستقیم دیگری برای این فیلم ساخته نشد.

بعد از «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست»، پنج شخصیت شرور که دشمن مرد عنکبوتی هستند و از جهان‌های مختلفی آمده بودند با هم متحد شدند و لذا این صحنه ما را به یاد فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲» انداخت. بنابراین می‌توان به جرات گفت که با معرفی کرکس در صحنه میانی و معرفی موربیوس در صحنه‌ی پس از تیتراژ پایانی، سونی هنوز هم از داستان شش خبیث دست نکشیده و در آینده برنامه‌هایی برای این کاراکترها دارد.

۲. گودزیلا (Godzilla)

فیلم

 • کارگردان: رولند امریش
 • بازیگران: ژان رنو، ماریا پیتلو، کوین دان
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۵ از ۱۰۰

یکی از تکان دهنده‌ترین سکانس‌های «گودزیلا» محصول سال ۱۹۹۸ زمانی است که کایجو در پایان فیلم می‌میرد. با توجه به اینکه استودیوها همیشه سعی می‌کنند احتمال ادامه‌ی فیلم در آینده را در نظر بگیرند، کشتن این جانور عظیم‌الجثه تصمیم عجیبی بود. با این حال، دست اندرکاران در سکانس پایانی فیلم راه دیگری برای احتمال ادامه‌ی آن در آینده یافتند. در حقیقت در سکانس پایانی این فیلم دهه‌ی نودی، ما شاهد تخم گودزیلای عظیمی هستیم که در گوشه‌ای دور از چشم مردم در حال رشد کردن است و لذا دنباله‌ی بعدی این فیلم می‌توانست به این موضوع بپردازد هر چند که هرگز دنباله‌ای برای این فیلم ساخته نشد.

البته جای تعجبی نیز وجود ندارد که چرا هرگز دنباله‌ی «گودزیلا ۲» ساخته نشد، زیرا فیلم اصلی نتوانست در باکس آفیس چندان خوش بدرخشد و مخاطبان را چندان به سمت خود جلب کند. هر چند که در کل می‌توان گفت که این فیلم از فیلم گودزیلای محصول سال ۲۰۱۴ بسیار بهتر عمل کرد. البته با تمام این تفاصیل، ساخت دنباله‌ای به عنوان بچه زیلا این شانس را داشت که به موفقیت بزرگی در باکس آفیس دست پیدا کند، به خصوص با توجه به اینکه در حال حاضر، مخاطبان به بیبی گروت و بیبی یودا علاقه‌ی خاصی را نشان داده‌اند. با این حال، در حالی که برای این فیلم هیچ دنباله و یا لایو اکشنی وجود نداشت، یک سریال در ادامه‌ی داستان فیلم «گودزیلا» ساخته شد که در آن بالاخره بچه گودزیلا از تخمش در آمد هرچند این سریال نیز چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

۳. فیلم سیمپسون‌ها (The Simpsons Movie)

فیلم

 • کارگردان: دیوید سیلورمن
 • بازیگران: جولی کاونر، نانسی کارترایت، هانک آزاریا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ از ۱۰۰

در پایان فیلم سیمپسون‌ها یعنی در طول تیتراژ پایانی، این خانواده‌ی زرد رنگ را می‌توان در حالی مشاهده کرد که تیتراژ را در یک سالن سینما تماشا می‌کنند و ناگهان مگی پس از دعوایی که بینشان به راه می‌افتد اولین کلمه را بر زبان می‌آورد و می‌گوید دنباله‌ی بعدی؟ اما چرا این دنباله هرگز ساخته نشد.

در حقیقت در تیتراژ پایانی این فیلم صحبت از دنباله به میان آمد اما شاید دست‌اندرکاران آن هرگز قصد نداشتند دنباله‌ی بعدی را تولید کنند زیرا عوامل تولید این فیلم تمایلی به پیچیده کردن و کش دادن موضوعات نداشتند. قطعا کاربران نیز این تصمیم عوامل فیلم را تحسین می‌کنند زیرا سریال «سیمپسون‌ها» هم اکنون برای سی و سه فصل ادامه یافته و روز به روز بدتر از روز قبل می‌شود.

۴. خیابان جامپ شماره ۲۲ (۲۲ Jump Street)

فیلم

 • کارگردان: فیل لرد، کریستوفر میلر
 • بازیگران: امبر استیونز، کارولین آرون، جونا هیل
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

در فیلم «خیابان جامپ شماره ۲۲» وعده و وعیدهای زیادی برای ساخت دنباله‌ی بعدی داده شد. وعده‌هایی که بسیاری از آن‌ها قابل قبول بودند و حتی هم اکنون نیز بسیاری از مخاطبان منتظر ساخت دنباله‌ی بعدی این فیلم هستند. نه تنها در صحنه میانی فیلم وعده داده شد که یک دنباله برای این فیلم ساخته خواهد شد، بلکه قرار بود چندین بازی ویدئویی و اسپین آف نیز برای این فیلم ساخته شود.

البته مطمئنا اشاره به این دنباله‌ها شوخی‌ای بیش نبود زیرا حتی خود این فیلم هم به عنوان دنباله‌ای برای یک سریال تلویزیونی ساخته شد. با این حال، هم اکنون در مورد اسپین ‌آف خیابان جامپ و مردان سیاه‌پوش صحبت‌هایی به گوش می‌رسد که قطعا ایده‌ی جالبی است و ارزش فکر کردن را دارد.

۵. ماچته می‌کشد (Machete Kills)

فیلم

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: میشل رودریگز، والتون گوگینس، مل گیبسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۹ از ۱۰۰

در حقیقت ساخت اولین فیلم «ماچته» نیز بر حسب شانس اتفاق افتاد، چه رسد به ساخت دنباله‌ای برای آن. زیرا این فیلم به عنوان یک تریلر جعلی و به عنوان بخشی از پروژه‌ی «گراند هاوس» کوئنتین تارانتینو به کارگردانی رابرت رودریگز ساخته شد. اما رودریگز آن‌قدر از این ایده خوشش آمد که آن را به یک فیلم بلند تبدیل کرد و لذا سه سال بعد فیلم «ماچته می‌کشد» ساخته شد.

اما در پایان فیلم دوم، این کارگردان که به موضوع فیلمش به شدت علاقه‌مند شده بود وعده‌ی ساختن دنباله‌ی سوم تحت عنوان «ماتچه دوباره می‌کشد» را به طرفدارانش داد. با این حال، اگرچه حتی تریلری هم برای دنباله‌ی سوم ارائه شد، اما هرگز فیلم دیگری تولید نشد و حرفی هم از ساخت آن به میان نیامد. بنابراین این احتمال وجود دارد که رودریگز سکانس‌هایی را به طور خاص برای یک تریلر فیلم‌برداری کرده باشد، درست مانند همان کاری که برای فیلم «گراند هاوس» انجام داده بود.

۶. جان کارتر (John Carter)

فیلم

 • کارگردان: اندرو استنتون
 • بازیگران: تیلور کیج، لین کولینز، مارک استرانگ
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۲ از ۱۰۰

همواره تمامی فیلم‌های ۰۰۷ در پایان خود این نوید را داده‌اند که دنباله‌های بعدی با همان جیمز باند و یا با یک جیمز باند جدید ساخته خواهد شد. برخی از فیلم‌ها و فرنچایزهای دنیای مارول هم این کار را انجام داده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به «جان کارتر» اشاره کرد. با این حال، به سختی می‌توان جان کارتر را یک فرنچایز نامید، زیرا «جان کارتر» فیلمی بیش نیست هر چند که قرار نبود به یک فیلم بسنده شود.

در حقیقت جان کارتر نیز در پایان فیلم ادعا کرد که باز خواهد گشت اما او هرگز چنین کاری را انجام نداد. دیزنی امیدهای زیادی به این کاراکتر داشت، اما این امیدها برای قبل از این بود که «جان کارتر» به یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های باکس آفیس زمان خود تبدیل شود. در حقیقت برای ساخت این فیلم بیش از ۳۰۰ میلیون دلار هزینه شد و به جز این مبلغ، هزینه‌ی بالایی نیز صرف بازاریابی فیلم گردید اما در نهایت «جان کارتر» تنها ۲۸۰ میلیون دلار در سرتاسر جهان فروش کرد. در حقیقت تمام امیدهای این کمپانی برای آینده‌ی این فیلم علمی – تخیلی نقش بر آب شد و همین امر سبب گردید که دیگر هیچ دنباله‌ای برایش ساخته نشود.

۷. برادران سوپر ماریو (Super Mario Bros)

فیلم

 • کارگردان: رولند جافه، دین سملر
 • بازیگران: باب هاسکینز، دنیس هاپر، سامانتا ماتیس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۴.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۸ از ۱۰۰

«برادران سوپر ماریو» اولین فیلم بزرگی بود که از روی بازی‌های ویدئویی در هالیوود ساخته شد و می‌توان گفت که این ژانر شروع خوبی نداشت. زیرا هم طرفداران بازی‌های ویدئویی و هم منتقدان دنیای هالیوود بر این عقیده بودند که این فیلم در نوع خود افتضاح است. این اقتباس لایو اکشن یکی از عجیب‌ترین فیلم‌هایی است که تا به حال اکران شده و حتی هم اکنون بسیاری از فعالان عرصه‌ی سینما، داستان و موضوع آن را به سخره می‌گیرند و به عنوان یک خاطره‌ی بد در ذهن همگان ثبت شده است.

اما این مانع اعتماد نابجای دست اندرکاران استودیو نشد و گویا کارگردان فیلم «برادران سوپر ماریو» در پایان فیلم اصرار زیادی داشت که این فیلم دنباله‌ای را در پی داشته باشد. در واقع قرار بود پس از اینکه لوله‌کش‌ها، باوزر را شکست دادند و با موفقیت به دنیای عادی بازگشتند، پرنسس دیزی با یک مسلسل بزرگ به خانه آن‌ها هجوم بیاورد.

۸. کونان نابودگر (Conan The Destroyer)

فیلم

 • کارگردان: ریچارد فلایشر
 • بازیگران: آرنولد شواتزنگر، گریس جونز
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۲۵ از ۱۰۰

در پایان فیلم «کونان نابودگر» که دومین فیلم از مجموعه کونان بود، آرنولد شواتزنگر این فرصت را داشت تا دوباره با دنباله‌ی بعدی بر پرده‌ی سینماها حکومت کند. اما این اتفاق هرگز روی نداد و این کاراکتر وحشی صفت هرگز نتوانست دوباره بر روی صحنه ظاهر شود.

با این حال، اگرچه هرگز دنباله‌ی بعدی ساخته نشد، اما نمی‌توان وعده‌ی ساخت آن را یک وعده‌ی دروغین و پوچ از سمت کمپانی یونیورسال دانست. زیرا سومین فیلم از این مجموعه در مرحله‌ی ساخت قرار گرفت و حتی خواهران واچوفسکی نیز برای کارگردانی آن انتخاب شدند. عنوان این فیلم «پادشاه کونان: تاج آهنی» بود که بی‌شک می‌توانست یک فیلم اکشن، ماجراجویانه و جاه طلبانه باشد که از نظر بصری خیره کننده خواهد بود. اما بنا به دلایل خاصی ساخت آن برای همیشه متوقف شد.

۹. اربابان جهان (Masters Of The Universe)

فیلم

 • کارگردان: گری گودارد
 • بازیگران: دولف لاندگرن، کورتنی کاکس، مگ فاستر
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۹ از ۱۰۰

با اینکه فیلم «اربابان جهان» در نوع خود فیلمی جذاب و دلپذیر بود که می‌توانست مخاطب را سرگرم کند، اما بنا به دلایل نامعلومی نتوانست در باکس آفیس چندان موفق عمل نماید. اما با این وجود گویا در صحنه‌ی پایانی فیلم به این موضوع اشاره شده بود که دنباله‌ی دیگری نیز برایش ساخته خواهد شد تا شاید مخاطبان به این امید که دنباله‌ی بعدی بهتر خواهد بود به تماشای این فیلم بنشینند. در حقیقت در سکانس پس از تیتراژ مشاهده می‌شود که کاراکتر اصلی فیلم یعنی اسکلتور هنوز زنده مانده و می‌گوید من باز خواهم گشت. البته او هیچ‌وقت نتوانست بازگردد.

در حقیقت استودیوی تهیه کننده‌ی این فیلم آن‌قدر از موفقیت و پرفروش بودن فیلمش مطمئن بود که ساخت دنباله‌های بعدی آن را تضمین شده می‌دانست و لذا با اشاره به این موضوع در سکانس پس از تیتراژ می‌خواست مخاطبان را بیشتر به سمت فیلمش جذب کند. البته نباید انصاف را کنار گذاشت زیرا قرار بود دنباله‌ای هم برای این فیلم ساخته شود و حتی نامش نیز تحت عنوان «اربابان جهان ۲: سایبورگ» انتخاب شد و فیلم‌نامه‌ی آن نیز به رشته‌ی تحریر در آمد.

۱۰. جشن آب جو (Beerfest)

فیلم

 • کارگردان: جی چاندراسکار
 • بازیگران: ویل فورته، بلانچارد راین، جیمز رودی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۵
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۰ از ۱۰۰

در پایان فیلم «جشن آب جو» نیز درست همانند تمامی فیلم‌های این لیست، وعده داده شده بود که دنباله‌ی دیگری برایش ساخته خواهد شد. با توجه به اینکه این فیلم از وجود گروه کمدی مشهور مارمولک شکسته بهره می‌برد شکست فیلم در باکس آفیس و عدم ساخت هیچ دنباله‌ای برای آن برای همه تعجب آور بود.

در نهایت شگفتی، فیلم «جشن آب جو» در سرتاسر جهان مبلغ ناچیز ۲۰ میلیون دلار را به دست آورد، به این معنی که حتی اگر دنباله‌ی آن قرار بود ساخته شود، مذاکرات به راه افتاده پس از افتتاحیه‌ی آخر هفته‌ی فیلم به سرعت متوقف شد. اما از آنجایی که برای «سربازان فوق‌العاده» ۱۷ سال بعد پس از تبدیل شدن به یک فیلم کلاسیک، دنباله‌ای ساخته شد، ممکن است این اتفاق برای «جشن آب جو» هم روی دهد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه