منتقدان درباره‌ی فیلم شانگ-چی و افسانه‌ی ده حلقه چه می‌گویند؟

۳ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه

هفته‌ی آینده فیلم «شانگ-چی و افسانه ده حلقه» (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) روی پرده خواهد رفت و حالا نقد و بررسی‌های این فیلم ابرقهرمانی منتشر شده است.

این‌طور که پیداست قهرمان شرقی مارول توانسته به‌طور کلی رضایت منتقدان را به دست آورد. تا به این ساعت در متاکریتیک برای شانگ-چی و افسانه‌ی ده حلقه بر اساس ۳۱ بررسی امتیاز قابل قبول ۷۰ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. بیست‌وشش منتقد نگاهی مثبت به این فیلم داشته‌اند و تنها یک منتقد ماجراجویی‌های شانگ چی را ضعیف ارزیابی کرده است. در پایگاه راتن‌تومیتوز هم بر اساس ۹۸ بررسی این فیلم امتیاز ۹۲ از ۱۰۰ را کسب کرده است.

شانگ-چی و افسانه ده حلقه بیست‌و‌پنجمین فیلم در دنیای سینمایی مارول (MCU) بوده و وظیفه‌ی نویسندگی آن را دیوید کالاهام برعهده داشته است و از میان بازیگران اصلی‌اش می‌توان به سیمو لیو در نقش شانگ چی، تونی لیانگ در نقش ماندارین و آکوافینا برای نقشی نامشخص اشاره کرد. ماجراجویی‌های شانگ-چی نخستین تلاش کمپانی‌های بزرگ برای ساخت یک اثر سینمایی یا تلویزیونی ابرقهرمانی بر اساس ورزش‌های رزمی در چند سال اخیر نیست، مثلا نتفلیکس در سال ۲۰۱۷ با «آیرون فیست» تلاش کرد توجه علاقه‌مندان به فنون مبارزات شرقی را جلب کند، اما این مجموعه به دلیل مشکلات عدیده‌ای از جمله مبارزات ضعیف و ناقص، کش‌دار شدن داستان و حتی قهرمانی بیش از اندازه مثبت و روایتی کلیشه‌ای نتوانست به توفیق چندانی دست پیدا کند ولی این امیدواری وجود دارد که استودیو مارول با توجه به تجربیات موفق خود در دنیای آثار ابرقهرمانی فیلم جالب توجه‌ای را تحویل سینمادوستان بدهد. این سبک مبارزات و داستانِ رستگاری قهرمانان شرقی همواره در سراسر جهان از محبوبیت بالایی برخوردار بوده‌اند.

دستین دنیل کرتون، کارگردان فیلم شانگ-چی و افسانه‌ی ده حلقه چند ماه قبل طی گفت‌وگویی درباره‌ی شخصیت شانگ-چی و مشکلات پیش روی او بیان کرده بود: «مشکل اصلی شانگ-چی در زندگی، شناخت ناکافی وی از خود واقعی‌اش است. او باید یاد بگیرد که چگونه بر اندام‌های بدنش تسلط پیدا کند. اگر نتواند همه چیز را به درستی درک کند، قادر نخواهد بود تمام استعدادهایش را به نمایش بگذارد»

مارول به‌تازگی به دنبال دنیاگیری کروناویروس و تعطیلی سینماها در نقاط مختلف جهان، هم‌زمان با نمایش فیلم‌هایش در سالن‌های سینما، این آثار را از طریق سرویس آنلاین دیزنی پلاس هم در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. اما این کمپانی قصد دارد شانگ-چی و افسانه ده حلقه را از تاریخ ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) فقط در سینماها اکران کند و خبری از پخش هم‌زمان در دیزنی پلاس نخواهد بود. طی ماه‌های آینده هم در ادامه‌ی فاز چهارم دنیای سینمایی مارول فیلم‌های «جاودانگان» و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» به ترتیب در مهرماه و آذرماه اکران خواهند شد.

گزیده‌ی نقدهای فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه

فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه

نیک آلن از راجر ایبرت

  • امتیاز: ۸۸ از ۱۰۰

این فیلم به کارگردانی دستین دنیل کرتون در نهایت به شیوه‌ی خودش در قالب جهان سینمایی مارول جای می‌گیرد، اما تجربه‌ی حسی-عاطفی عمیقی شکل می‌دهد که سایر فیلم‌های ابرقهرمانی، دیگر آثار مارول و حتی فیلم‌های اکشن می‌بایست از آن الگوبرداری کنند. مجموع شخصیت‌های شانگ-چی و افسانه ده حلقه قابل قبول هستند و مفهوم خانواده و دوستی در اثر شکل می‌گیرد، اما نقطه ضعف فیلم این است که به اندازه‌ی کافی به شخصیت‌هایش نمی‌پردازد و آن‌ها با وجود کل منسجمی که می‌سازند، به‌صورت فرد به فرد نیاز به پرداخت بیشتری دارند.

این فیلم یک نمونه‌ی آزمایشگاهی برای مارول و دیزنی در راستای سنجش میزان علاقه‌ی سینمادوستان غربی نسبت به قهرمانان آسیایی نیست، بلکه می‌تواند آغازگر یک را مسیر تازه باشد.

فرانچسکا ریورا از آی‌جی‌ان

  • امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

شانگ-چی و افسانه ده حلقه مقدمه‌ای مطمئن برای اولین ابرقهرمان آسیایی مارول است که بهترین صحنه‌های مبارزه بر اساس هنرهای رزمی و یکی از پیچیده‌ترین و احساس‌برانگیزترین شخصیت‌های منفی فیلم‌های ابرقهرمانی را در خود جای داده است.

جنبه‌های دیداری برخی از سرزمین‌های افسانه‌ای فیلم و فقدان وجود افسانه‌ها ممکن است کمی ناامیدتان کند، اما این کاستی‌ها چندان چشمگیر نیستند؛ زیرا در فیلم نقاط قوت بسیار زیادی وجود دارد. کارگردان به‌طرز ماهرانه‌ای جهان شخصی شانگ-چی را با جهان بزرگ مارول پیوند می‌دهد و یک دشمن اصلی هم‌دلی برانگیز، شخصیت محوری جذاب و صحنه‌های مبارزه‌ی دیدنی پدید می‌آورد.

کیت اربلند از ایندی‌وایر

  • امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

شانگ-چی و افسانه ده حلقه بر اساس متر و معیارهای آشنای مارول ساخته شده است، اما در دقایقی فرصت می‌یابد فیلم خودش باشد. اثر جدید دستین دنیل کرتون در مقایسه با فیلم‌های ابرقهرمانی قبلی بسیار متفاوت و بهتر است. این فیلم مسیرهای زیادی برای ادامه دادن و ساخت نسخه‌های جدید ایجاد می‌کند، مطابق اصول ابرقهرمانان مارول پیش می‌رود، اما با تمام این تفاسیر جادو و شخصیت‌های خودش را دارد.

پیتر بردشاو از گاردین

  • امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

به لطف بازی خوب سیمو لیو و آکوافینا با فیلمی سرگرم کننده مواجه هستیم که بر اساس فرمول‌های تکراری این قبیل آثار ساخته شده است. بهتر بود جزئیات بیشتری از زندگی شخصیت‌ها به‌تصویر کشیده می‌شد، مثلا یک فلَش‌بک درباره‌ی مرگ مادر شانگ-چی از ما دریغ شده تا بیشتر با او همراه شویم؛ زیرا مرگ غم‌انگیز وی منشاء درام و احساسات اثر است. فیلم شانگ-چی و افسانه ده حلقه لحنی شبیه به فیلم‌های ثور دارد.

پیتر دبروژ از ورایتی

  • امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

مانند سایر فیلم‌های مستقل جهان سینمایی مارول [که قهرمان جدید و تنهایی دارند]، شانگ-چی و افسانه ده حلقه هم آغاز خوبی دارد و در نیمه‌ی ابتدایی قهرمان خود را به‌عنوان یک شخصیت جذاب معرفی می‌کند. اما با پیدا شدن المان‌های ماورایی و فراطبیعی ناهنجار در داستان، فیلم از لحاظ کیفی افت می‌کند.

مارول در این فیلم از محبوبیت خود برای حمایت از آسیایی‌ها استفاده می‌کند. این کمپانی بارها حمایت خود از اقلیت‌ها و رنگین‌پوستان را نشان داده و گُل سرسبد آن‌ها هم فیلم موفق «پلنگ سیاه» است.

منبع: Metacritic

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه