آیا اپل باید اجازه‌ی دانلود اپلیکیشن خارج از اپ استور را به کاربران آیفون بدهد؟

۸ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
اپل اپ‌استور

کاربران اپل به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آن‌هایی که معتقدند شرکت آمریکایی باید اجازه‌ی دانلود اپلیکیشن از فروشگاه شخص ثالث (غیر از اپ‌استور) را به آن‌ها بدهد و آن دسته از کاربرانی که معتقدند برای حفظ امنیت، نباید چنین اجازه‌ای صادر شود. در این مطلب به بررسی این موضوع و دلایلی که طرفین می‌آورند می‌پردازیم تا ببینیم در نهایت حق با کدام است.

احتمالا در رابطه با دعوایی که بین اپل و اپیک گیمز در جریان است اطلاع دارید که اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز شد و تاکنون هم ادامه داشته است. اپیک گیمز می‌خواهد بازی معروف و محبوبش یعنی فورتنایت (Fortnite) مشمول قانون اپ‌استور مبنی بر دریافت ۳۰ درصد از هر پرداختی نشود یا حداقل اپل رضایت بدهد کمتر از ۳۰ درصد را برای خود بگیرد. اما اپل زیر بار این موضوع نمی‌رود.

اپ‌استور قانون سخت‌گیرانه‌ای دارد که به اعتقاد خیلی‌ها اصلا درست نیست اما اپل به‌شدت به آن پایبند است. شرکت آمریکایی تمام پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای برنامه و بازی‌های سیستم‌عامل iOS را به سیستم پرداخت خودش محدود کرده است. یعنی هیچ شرکتی حق این را ندارد که سیستم پرداخت خود را وارد بازی کند. مادامی هم که از سیستم پرداخت اپل برای خریدهای درون برنامه‌ای استفاده کنید، ۳۰ درصد از این پرداختی‌ها سهم اپل و ۷۰ درصد مابقی سهم شرکت مربوطه می‌شود.

اپل نه زیر بار می‌رود سهم خود را کاهش دهد، نه اینکه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد از سیستم پرداخت خود استفاده کنند. این مونوپولی پرسر و صدا سال‌هاست که وجود دارد و دارندگان گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد فقط می‌توانند اپلییشکن‌هایی را دانلود کنند که شرکت آن‌ها را تأیید کند و سهم ۳۰ درصدی پرداخت را در صورت خرید درون برنامه‌ای به آن بدهد.

توسعه‌دهندگانی نظیر اپیک گیمز که با سیاست اپل مخالف هستند و نمی‌خواهند چنین میزان سهمی را به شرکت کوپرتینویی بپردازند، یا سایر توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند اپلیکیشن خود را بدون نظارت اپل برای سیستم‌عامل این شرکت تولید کنند (نظیر اپلیکیشن‌های تورنت و شبیه سازها) نمی‌توانند از راه قانونی آن را برای iOS و iPadOS در دسترس قرار دهند.

البته این مشکل فقط گریبان‌گیر توسعه‌دهندگان نیست. یعنی در واقع فقط آن‌ها نیستند که سیاست فعلی را قبول ندارند. حتی بسیاری از کاربران iPad و آیفون هم از این بابت که نمی‌توانند به‌راحتی از طریق فروشگاه‌های شخص ثالث اپلیکیشن دلخواه خود را دانلود کنند ناراحت و عصبانی هستند؛ به‌خصوص اینکه کاربران سیستم‌عامل رقیب نه مشکلی از بابت آن سهم ۳۰ درصدی دارند و نه مشکلی از بابت دانلود اپلیکیشن از فروشگاه‌های شخص ثالث. مثلا کاربران اندرویدی هیچ مشکلی از بابت دانلود فورتنایت از طریق وب‌سایت اپیک گیمز ندارند و می‌توانند به‌راحتی از خریدهای درون برنامه‌ای نیز استفاده کنند.

حال سؤال اینجاست که آیا کاربران آیفون و آیپد باید این اجازه را داشته باشند که درست مانند کاربران سیستم‌عامل اندروید، اپلیکیشن‌های دلخواه خود را از طریق فروشگاه‌های شخص ثالث دانلود کنند؟ برای پاسخ به این پرسش دو دیدگاه وجود دارد؛ آن دسته‌ای که به خاطر مسائل امنیتی کاملا مخالف رخ دادن چنین اتفاقی هستند و آن دسته‌ای که فکر می کنند اگر چنین سیاستی در پیش گرفته نشود، شرایط بسیار بهتر خواهد بود.

چرا اپل نباید اجازه دهد کاربران از فروشگاه‌های شخص ثالث اپلیکیشن دانلود کنند؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از کاربران iOS را به اندروید ترجیح می‌دهند، امنیت این سیستم‌عامل است. اگرچه بدافزار و مشکلات امنیتی متعددی برای سیستم‌عامل شرکت کوپرتینویی هم وجود دارد و کاربران آن را تهدید می‌کند اما هیچ‌وقت تعداد آن‌ها برابر با چیزی نیست که در اندروید شاهد هستیم. با این حال کاربران اندرویدی به فروشگاه‌های معتبر زیادی برای دانلود اپلیکیشن دسترسی دارند که در صورت دریافت برنامه از آن‌ها هیچوقت مشکل خاصی برای گوشی‌شان پیش نخواهد آمد. دقیقا به همین خاطر است که برخی از کاربران iOS حریم خصوصی و امنیت را بهانه‌ی اپل برای دریافت سود بیشتر می‌دانند.

باید حق را در این بخش به اپل داد چرا که امنیت سیستم‌عامل iOS در حالی که اپلیکیشن‌های کاربردی بسیار خوبی را هم در دسترس کاربران قرار می‌دهد، در بالاترین سطح قرار دارد. اپل هر اپلیکیشن را با دقت بسیار بالایی مورد بررسی قرار می‌دهد تا بدین ترتیب کاربران گوشی‌ها و تبلت‌های این شرکت از اپلیکیشنی بهره‌مند باشند که از هر جهت عالی و بدون مشکل است.

به علاوه، توسعه‌دهندگانی هم که اپلیکیشن‌های خود را برای اپ‌استور عرضه می‌کنند باید به شکل کاملا واضحی برای کاربران اعلام کنند که چه اطلاعات خصوصی ممکن است در نتیجه‌ی استفاده از این برنامه برای اهداف متفاوت نظیر تبلیغات از آن‌ها دریافت شود. بدیهی است این سطح از حساسیت به‌نوعی احترام به مشتری را هم نشان می‌دهد و اپل هم معتقد است با این سیاست سخت‌گیرانه، هدفی جز آسایش و امنیت کاربرانش را در سر ندارد.

طبیعتا وقتی اپلیکیشن دلخواه خود را از وب‌سایت یا فروشگاه‌های دیگر دانلود کنید، همه چیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که دیگر اطلاعاتی در این باره که چه داده‌ای ممکن است از شما جمع‌آوری شود در اختیارتان قرار نمی‌گیرد و هیچ اطلاعی هم از عملکرد پشت پرده‌ی این اپلیکیشن‌ها ندارید. در این صورت است که همه چیز می‌تواند به ضرر شما تمام شود چون برنامه‌های این‌چنینی می‌توانند شامل بدافزار بوده، اطلاعات شما را سرقت کنند یا دستگاهی که در اختیار دارید را از کار بیاندازند.

بنابراین به اپل حق می‌دهیم نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهد چون شرکت آمریکایی می‌خواهد کاربرانش بیشترین امنیت را داشته باشند حتی اگر این امنیت به قیمت محدود کردن آن‌ها تمام شود. در واقعیت هم همین‌طور هست یعنی اینکه اپل این همه در راستای حفظ امنیت سیستم‌عامل و کاربران خود تلاش می‌کند، در واقعیت هم نتیجه‌ی آن را می‌بینیم که iOS واقعا سیستم‌عامل ایمن‌تری از رقیب خود یعنی اندروید است.

چرا اپل باید اجازه دهد کاربران از فروشگاه‌هایی غیر از اپ‌استور اپلیکیشن دانلود کنند؟

آیپد اپل اپ‌استور

حرف‌های منتقدین این سیاست هم شنیدنی است. بسیاری از اپلیکیشن‌ها هستند که از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی ندارند و کاربران هم از این بابت کاملا باخبرند. در نتیجه حق دارند بخواهند چنین گزینه‌ای برایشان فعال باشد که از منابع خارجی اپلیکیشن دانلود کنند.

بارزترین مثال اپیک گیمز است. منبعی که از بابت امنیت آن کاملا باخبریم و بسیاری از توسعه‌دهندگان مشابه آن وجود دارند که هیچ مشکلی از این بابت نداشته و می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را از طریق فروشگاه اختصاصی و بدون نیاز به تایید اپل برای فروشگاه اپ‌استور یعنی در واقع سیستم‌عامل iOS منتشر کنند. اما به مانع بزرگی سر راه خود برخورد می‌کنند.

بسیاری از کاربران هستند که معتقدند وقتی محصولی به قدرت آیپد در اختیار دارند اما نمی‌توانند آزادانه به دانلود اپلیکیشن‌های مختلف روی آن بپردازند، پس در اختیار داشتن آن چه فایده‌ای دارد و چرا نباید سراغ جایگزین‌های اندرویدی رفت و از داشتن تبلت یا به طور کلی محصولی شاید ضعیف‌تر اما آزادتر لذت برد؟ اپلیکیشن‌های ماشین مجازی زیادی وجود دارند که اپ استور آن‌ها را تأیید نمی‌کند و به همین خاطر کاربران نمی‌توانند آن را روی آیپد قدرتمند خود داشته باشند. بدیهی است بسیاری از توسعه‌دهندگان و طراحان از این بابت آشفته باشند چرا که می‌دانند مشکلی با این اپلیکیشن‌ها وجود ندارد اما به خاطر سیاست سخت‌گیرانه‌ای اپل باید این وضع را تحمل کنند.

این موضوع زمانی بیشتر کاربران محصولات اپل را آشفته می‌کند که می‌بینند گوگل اجازه‌ی ورود این اپلیکیشن‌ها را به فروشگاه گوگل‌پلی داده و آن‌ها را به عنوان برنامه‌هایی ایمن و بدون مشکل می‌شناسد در حالی که نمونه‌ی آن را به خاطر تأیید نشدن توسط اپل در فروشگاه اپ‌استور مشاهده نمی‌کنند. هرچند پیش از این هم شنیده بودیم حتی برخی از اپلیکیشن‌های تایید شده توسط گوگل هم ممکن است مشکلات امنیتی داشته باشند که البته گوگل به سرعت در حال پاک کردن آن‌هاست.

با این حال فکر می‌کنید کدام دسته از کاربران محصولات اپل نسبت به این موضوع بیشتر حق دارند؟ آن‌هایی که تصور می‌کنند آزادی عمل اگر قرار باشد به قیمت حفظ امنیت محدود شود مشکلی نیست و می‌توان با محدودیت‌های این‌چنینی کنار آمد؟ یا آن دسته از کاربرانی که تصور می‌کنند این سیاست بیش از حد سخت‌گیرانه بوده و اگر قرار به حفظ امنیت است، باید در شرایطی باشد که آزادی عمل فراهم باشد؟

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه