آیا استفاده از لپ‌تاپ با درب بسته به آن آسیب می‌زند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
درب لپ‌تاپ

اگر از جمله کاربرانی هستید که لپ‌تاپ را به یک مانیتور وصل می‌کنید، ممکن است بخواهید از لپ‌تاپ در حالی که درب آن بسته است استفاده کنید. اما آیا چنین کاری به لپ‌تاپ آسیب می‌رساند؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

به لپ‌تاپ بستگی دارد

مهم‌ترین نگرانی هنگام استفاده از لپ‌تاپ درب بسته مربوط به خنک نشدن کافی آن است. اما این موضوع تا حد زیادی به نحوه‌ی ساخت لپ‌تاپ موردنظر بستگی دارد. لپ‌تاپ‌هایی مانند نسل جدید مک‌بوک ایر که فاقد فن هستند، در این زمینه با هیچ مشکلی روبرو نمی‌شوند. حتی می‌توانید استندهای مخصوصی را برای همین هدف مشخص خریداری کنید.

درب لپ‌تاپ

از طرف دیگر اگر از لپ‌تاپ غول‌پیکر و لپ‌تاپ‌های گیمینگ استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد با بستن درب آن، سیستم خنک‌کننده دچار مشکل می‌شود. به همین خاطر اگر از این نوع لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌کنید، بستن درب هنگام بهره‌گیری از آن را توصیه نمی‌کنیم. اگر هم در کل نسبت به طراحی لپ‌تاپ خود اطمینان ندارید، بهتر است کمی در اینترنت جستجو کنید تا ببینید آیا برای لپ‌تاپ شما بستن درب قدغن شده یا نه.

گرما می‌تواند به نمایشگر آسیب برساند

حتی اگر با بسته شدن درب لپ‌تاپ مشکلی برای سیستم خنک‌کننده به وجود نیاید، باید موضوع آسیب دیدن نمایشگر به دلیل نزدیکی به بدنه‌ی داغ را مورد توجه قرار دهید.

درب لپ‌تاپ

مانند انواع قطعات الکترونیکی، پنل‌های LCD هم در زمینه‌ی دما یک محدودیت مشخص دارند. این محدودیت بین پنل‌های مختلف فرق دارد اما معمولا بین ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که بدنه‌ی لپ‌تاپ داغ می‌شود و پنل هم روی آن قرار می‌گیرد، احتمالا بروز مشکل برای آن افزایش پیدا می‌کند.

فایده‌ی کول‌پدها

بیشتر کاربران لپ‌تاپ‌ها معمولا از کول‌پدها استفاده می‌کنند. کول‌پد‌ها به زبان ساده با استفاده از چند فن، بدنه‌ی لپ‌تاپ را خنک نگه می‌دارند تا فن‌های داخلی لپ‌تاپ نیازی به کار کردن بیش از حد نداشته باشند. در ضمن طبق بررسی‌های صورت گرفته، حتی بهترین مدل‌های کولد‌پد هم نمی‌توانند معجزه کنند و در بهترین حالت فقط چند درجه دما را کاهش می‌دهند.

استفاده‌ی شبانه از لپ‌تاپ یا بهره‌گیری به‌عنوان سرور

برخی کاربران به دنبال استفاده‌ از لپ‌تاپ درب‌ بسته‌ی متصل به مانیتور نیستند بلکه می‌خواهند مثلا ساعت‌های زیادی آن را برای دانلود کردن رها کنند یا حتی از لپ‌تاپ موردنظر به عنوان سرور استفاده می‌کنند.

اگر حین فعالیت موردنظر لپ‌تاپ شما به شدت داغ نمی‌شود، با بستن درب لپ‌تاپ برای ساعاتی متمادی با مشکل روبرو نخواهید شد. اما در کل توصیه می‌کنیم که درب لپ‌تاپ را نبندید و فقط نمایشگر را تا حد زیادی پایین بیاورید تا فاصله قابل توجهی بین بدنه و نمایشگر باقی بماند. با این کار حتی اگر بدنه‌ی لپ‌تاپ بسیار داغ شود، حرارت ایجاد شده مستقیما به نمایشگر راه پیدا نمی‌کند.

سخن آخر

اگر لپ‌تاپ درب بسته‌ی شمل حین فعالیت به شدت داغ می‌شود، پس طبیعتا نباید چنین کاری را تکرار کنید. به طور کلی منطقی‌ترین راه همان استفاده‌ از لپ‌تاپ با درب باز است. با این کار در کنار مانیتور اکسترنال، می‌توانید از مانیتور لپ‌تاپ به عنوان نمایشگر ثانویه هم بهره ببرید. اما اگر میز کامپیوتر شما فضای محدودی دارد و در کل تمایلی به استفاده از لپ‌تاپ با درب باز ندارید، باید ریسک انجام این کار را بپذیرید.

منبع: How To Geekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما