انیمیشن «خر شرک» ساخته می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
انیمیشن «خر شرک» ساخته می‌شود

انیمیشن «شرک» در آغاز قرن بیست و یکم نقطه تحولی در تاریخ انیمیشن سینمایی بود. این محصول متفاوت کمپانی دریم ورکس بر خلاف تمام استانداردها و قواعد شناخته‌شده در دنیای انیمیشن که عمدتاً کمپانی بزرگ دیزنی تعیین کرده بود، عمل کرد و به موفقیت دست یافت. در «شرک» دیگر خبری از شاهزاده سوار بر اسب سفید و شاهدخت بیچاره محتاج کمک نبود؛ بلکه تمام این کلیشه‌ها را به بازی گرفته بود تا دقیقاً پیامی عکس هر آنچه دیزنی تا به حال به مخاطبانش مخابره کرده بود، به جهان برساند و موفق شد که این کار را بکند. طبیعی بود که بعد از این محبوبیت «شرک» تبدیل به یک فرنچایز سینمایی بشود. بدین ترتیب، چند دنباله و اسپین‌آف‌ (با تمرکز بر شخصیت گربه چکمه‌پوش با صداپیشگی آنتونیو باندراس که در قسمت دوم «شرک» تازه به مخاطبانش معرفی شد)ساخته شد. آخرین فیلم مجموعه «شرک»، «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» (Puss in Boots: The Last Wish) بود که سال ۲۰۲۲ اکران شد. اما از آخرین باری که فیلمی با محوریت شخصیت خود شرک ساخته شد، بیش از ده سال می‌گذرد. در تمام این سال‌ها شایعاتی دال بر ساخت قسمت پنجم «شرک» بر سر زبان‌ها بود که چندی پیش خبرش تأیید شد و حالا در آخرین اخبار مربوط به این مجموعه محبوب، انیمیشن «خر شرک» هم ساخته می‌شود؛ شخصیت محبوبی که حقیقتاً لایق یک قصه مستقل بود، حتی شاید خیلی بیشتر از گربه چکمه‌پوش.

در پایان تیتراژ پایانی «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» هم شواهدی بود که نشان می‌داد یک قسمت پنجمی در راه است. حالا ادی مورفی تأیید می‌کند که به زودی طرفداران این مجموعه «شرک ۵» را به احتمال زیادی در سال ۲۰۲۵ بر پرده نقره‌ای خواهند دید. بله، همچنان سینما برای تحریک و ترغیب مخاطبانش به نوستالژی چنگ می‌اندازد. با این حال، شاید درباره «شرک» اوضاع کمی متفاوت است و این گذشته‌گرایی نتیجه‌ای مثبت و موفق داشته باشد. اما مورفی فقط با «شرک ۵» به جهان شرک بازنمی‌گردد. این بازیگر اعلام کرده است که دریم‌ورکس در حال تولید اسپین‌آفی است با محوریت شخصیت خر که مورفی صداپیشه‌اش بود؛ نقشی که مورفی حالا نزدیک به بیست و پنج سال می‌شود که به جایش صحبت کرده است. دریم ورکس در نوامبر اعلام کرد که احتمالاً «شرک ۵» را سال ۲۰۲۵ روانه سینماها خواهد کرد، اگرچه این پروژه نزدیک به ده سال است که دائم در مرحله پیش‌تولید قرار می‌گیرد و متوقف می‌شود.

شرک

«شرک برای همیشه» (Shrek Forever After) سال ۲۰۱۰ اکران شد؛ از آن زمان تا به حال شایعاتی دال بر اینکه مجموعه «شرک» در ادامه کاملاً بازراه‌اندازی خواهد شد، بر سر زبان‌ها بودهاست. اما از آنجا که طرفداران عاشق مایک مایرز (صداپیشه شرک) و ادی مورفی در نقش خر هستند، بازراه‌اندازی واقعاً با عقل جور در نمی‎‌آید. موفقیت فراوان «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» هم دور ماندن از مجموعه شخصیت‌ها و خط داستانی قسمت اصلی «شرک» را سخت می‌کند. مورفی که در حال حاضر دارد فیلم جدیدش از نتفلکیس «پلیس بورلی هیلز: اکسل اف» (Beverly Hills Cop: Axel F) تبلیغ می‌کند (این فیلم خودش دنباله‌ای از مجموعه قدیمی «پلیس بورلی هیلز» است) در گفت‌وگو با کلایدر گفته است: «من ضبط شرک را شروع کرده‌ام. فکر می‌کنم سال ۲۰۲۵ بیرون بیاید، و بعدش هم یک فیلم با محوریت شخصیت دانکی خواهیم ساخت.»

مجموعه «شرک» سال ۲۰۰۱ بر اساس کتاب مصور «شرک!» اثر ویلیام استیگ آغاز شد و امروز چهار فیلم بلند سینمایی دارد و دو اسپین‌آف «گربه چکمه‌پوش» و چندین فیلم کوتاه و ویژه تعطیلات که برای تلویزیون و شبکه نمایش خانگی ساخته شدند. فرنچایز «شرک» بیش از یک میلیارد دلار در باکس آفیس فروش داشته، به‌علاوه صدها میلیون حاصل از درآمد جانبی و بازاریابی. با بازگشت «پاندای کونگ‌فو کار» (Kung Fu Panda) به سالن‌های سینما در اوایل سال ۲۰۲۴، کاملاً مشخص شد که دریم ورکس در احیای بعضی از تولیداتش جدی بوده و طبیعی بود که یک قسمت جدید از مجموعه «شرک» هم بالاخره ساخته شود.

انیمیشن «خر شرک» هم پروژه‌ای بود که ادی مورفی در گذشته به آن اشاراتی کرده بود اما شایعات درباره ساخت آن خیلی کمتر و بی‌اساس‌تر از شایعات درباره ساخت «شرک ۵» بود. اگر انیمیشن «خر شرک» ساخته شود، این دومین شخصیت از این مجموعه (بعد از گربه چکمه‌پوش باندراس) خواهد بود که یک فیلم اسپین‌آف بر اساس آن ساخته می‌شود. گربه چکمه‌پوش باندراس اولین بار سال ۲۰۰۴ با «شرک ۲» به ما معرفی شد و به سرعت به محبوبیت دست یافت. محبوبیت بیش از اندازه این شخصیت بود که باعث شد دریم ورکس تصمیم بگیرد دو بار دیگر در فیلم‌های «شرک» او را به پرده نقره‌ای بیاورد. بعد از آن، اولین اسپین‌آف را بر اساس این شخصیت ساخت و در ادامه، یک سریال انیمیشنی. عجیب است که دریم ورکس تا به حال تصمیم قطعی برای ساخت اسپین‌آفی برای شخصیت خر نداشته است. این شخصیت بدون شک یکی از بهترین سایدکیک‌های انیمیشن‌های تمام دوران محسوب می‌شود و واقعاً شایسته یک فیلم جداگانه بود. حالا باید منتظر ماند و دید که آیا به حق واقعی‌اش می‌رسد و آیا کمپانی دریم ورکس می‌تواند یک بار دیگر با یک اسپین‌آف به موفقیت دست یابد یا خیر.

منبع: comicbookبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما