۶ علت اصلی سوزش پوست بعد از آبرسان که باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
سوزش پوست بعد از آبرسان

برای بهبود عملکرد طبیعی پوست صورت، آبرسانی به آن درست مانند نوشیدن آب برای بدن امری ضروری است. پوست صورت صرف‌نظر از نوع پوست (خشک، چرب یا مختلط) نیاز به آبرسانی دارد تا به بهترین حالت خود دست یابد. هنگامی که از آبرسان پوست استفاده می‌کنید آیا پوست خشک شما دچار سوزش می‌شود؟ اگر چنین است، بهتر است بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد این موضوع را تجربه می‌کنند، اما چه چیزی باعث احساس سوزش پوست بعد از آبرسان می‌شود و برای رفع آن چه باید کرد؟ در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، علت سوزش پوست بعد از زدن آبرسان را بررسی خواهیم کرد و نکاتی را برای جلوگیری از آن به شما ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه شوید.

تفاوت آبرسان‌ها با مرطوب‌کننده‌ها در چیست؟

آبرسان و مرطوب کننده چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

ممکن است فکر کنید که هیدراتاسیون و مرطوب کردن پوست به یک چیز اشاره دارند، اما در واقع متفاوت هستند. تفاوت مرطوب کننده و آبرسان بدین‌صورت است که آبرسان‌ها، همان‌طور که از اسم آن مشخص است برای رساندن آب به پوست استفاده می‌شود. این نوع کرم‌ها، عناصری هستند که رطوبت را از محیط به پوست شما منتقل می‌کنند درحالی‌که مرطوب‌کننده‌ها بیشتر برای چرب نگه‌داشتن پوست برای جلوگیری از خشک‌شدن آن کاربرد دارند. بدین ترتیب هنگامی که پوست شما کم آب می‌شود، به یک آبرسان قوی نیاز دارید و وقتی خشک و پوسته‌پوسته می‌شود، به یک مرطوب‌کننده خوب نیاز دارید.

یک آبرسان با رساندن آب به پوست از طریق مرطوب‌کننده‌ها عمل می‌کند. هنگامی که رطوبت به پوست می‌رسد، جذب آن برای پوست آسان‌تر می‌شود. یک نمونه‌ی عالی از هیدراتور اسید هیالورونیک است که روی انواع پوست به خوبی عمل می‌کند.

همان‌طور که گفتیم مرطوب‌کننده‌ها و آبرسان‌ها متفاوت عمل می‌کنند. دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا محصول مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

کرم مرطوب کننده و آبرسان دست و صورت لافارر مدل 02 مناسب پوستهای نرمال و مختلط حجم 75 میلی لیتر

چگونه بفهمیم که پوست چه زمانی به آبرسان نیاز دارد؟

چه پوستی نیاز ضروری به آبرسان دارد؟

اگر نوع پوستتان مایل به خشک است، احتمالاً فکر می‌کنید چیزی که به آن در روتین پوستی خود نیاز دارید یک مرطوب‌کننده است. ممکن است این‌طور باشد، اما باید این مورد را هم در نظر بگیرید که شاید پوست شما کم‌آب شده باشد و به‌جای یک کرم مرطوب‌کننده به یک کرم آبرسان مناسب پوستتان نیاز دارید.

 آیا پوست خشک و پوسته‌پوسته نیاز به آبرسان دارد؟

اگر می‌خواهید بدانید که آیا پوست شما کم آب شده است یا خیر، حتماً وضعیت آن را به طور مداوم بررسی کنید. پوست شما دارای یک سد پروتئینی طبیعی است که از آن در برابر از دست‌دادن آب و آسیب محافظت می‌کند. اگر پوست شما تمایل به پوسته‌پوسته شدن دارد و به‌سرعت خشک می‌شود، نشانه آن است که به‌اندازه‌ی کافی سلول چربی برای تشکیل یک سد محافظ ندارد. این حالت باعث می‌شود که پوست نتواند رطوبت را نگه دارد و درنتیجه استفاده از مرطوب‌کننده در این مواقع ضروری است. کار یک مرطوب‌کننده این است که مقدار آبی که از پوست شما تبخیر می‌شود را کاهش می‌دهد و در نتیجه ازدست‌دادن آب ترانس اپیدرمی را کاهش می‌دهد. ازدست‌دادن آب ترانس اپیدرمی (TEWL) زمانی است که آب از پوست شما تبخیر می‌شود.

چهره‌ی کم‌حال و پوست کدر نشانه کم آبی است

اگر پوست شما کدر است و خطوط ریز و چین‌وچروک بیشتر مشهود هستند، باید به کم‌آبی آن شک کنید. کم‌آبی باعث خشکی سلول‌های پوست می‌شود. در اثر خشکی پوست، سلول‌های آن چروکیده می‌شوند درنتیجه پوست حجم آب و شادابی خود را از دست می‌دهد. در این صورت چیزی که نیاز دارید یک آبرسان قوی برای بازگرداندن آب به پوست و یک کرم ضد چروک مناسب است.

چگونه یک آبرسان یا مرطوب‌کننده مناسب انتخاب کنیم؟

راهنمای انتخاب یک محصول جهت پیشگیری از سوزش پوست بعد از آبرسان

هنگام خرید محصولات پوستی با هزاران محصول مختلف از برندهای متفاوت در بازار روبرو خواهید شد بنابراین ممکن است انتخاب یک کرم آبرسان یا مرطوب‌کننده مناسب، سخت به نظر برسد.

اکثر محصولات پوستی حاوی ترکیبی از مواد نرم‌کننده و مرطوب‌کننده هستند. این بدان معنی است که آن‌ها به طور هم‌زمان پوست شما را هیدراته و مرطوب می‌کنند. فرم محصولات چه به‌صورت کرم، ژل یا روغن باشد، باید بدانید که بر عملکرد آن‌ها تأثیری ندارد. درواقع مواد تشکیل‌دهنده هستند که به‌عنوان مهم‌ترین عامل عمل کرده و بر روی نتایجی که به دست می‌آورید، کاملاً تأثیر می‌گذارند.

سرم آبرسان با هیالورونیک اسید بهترین انتخاب برای پوست خشک

اگر پوست شما تمایل به پوسته‌پوسته شدن یا سفیدک‌زدن دارد، می‌تواند به این معنی باشد که برای حفظ رطوبت خود مشکل دارد که این امر خود دلیلی برای خشکی پوست است. یک مرطوب‌کننده قوی چیزی است که برای ایجاد یک محافظ روی سطح پوست خود به آن نیاز دارید. این کار رطوبت را مسدود و نگه می‌کند و از خروج آب از پوست شما جلوگیری می‌کند. اگر محصولی با فرمولاسیون صحیح انتخاب کنید، علاوه بر مرطوب کردن، پوست شما را نیز تغذیه می‌کند تا بتواند به‌خوبی رشد کند.

اگر پوست شما رطوبت کمی دارد، باید آن را به طور فعال و مداوم آبرسانی کنید. یک سرم آبرسان با هیالورونیک اسید انتخاب کنید. این سرم آبرسان به حفظ آب پوست بسیار مؤثر عمل می‌کند. آلوئه‌ورا، هیالورونیک اسید و عسل از ترکیبات مناسب برای امتحان‌کردن هستند.

کرم مرطوب کننده و آبرسان دست و صورت لافارر مدل 03 مناسب پوست های خشک حجم 75 میلی لیتر

استفاده از وازلین برای پوست خیلی خشک

برای پوست‌های بسیار خشک، وازلین یکی از بهترین راه‌حل‌ها است. اگر تمایلی به استفاده از وازلین به دلیل اینکه فرآورده نفتی است، ندارید، به شما روغن سویا یا روغن کانولا را که جایگزین‌های مناسبی هستند، پیشنهاد می‌کنیم.

آیا پوست چرب نیاز به آبرسان دارد؟

شاید گمان کنید فقط پوست‌های خشک و خیلی خش دچار کم‌آبی می‌شوند اما بهتر است بدانید که پوست‌های چرب نیز کم آب می‌شوند و نیاز به آبرسانی دارند. پوست چرب کم آب می‌تواند مشکلات شدید پوستی ایجاد کند. زمانی که پوست شما چرب است، اگر عملکرد سد حفاظتی پوست دچار مشکل شود، حفظ رطوبت برای پوست سخت خواهد شد همان‌طور که رطوبت از پوست خارج می‌شود، آن را نیز کم آب می‌کند و درنتیجه باعث تولید چربی بیشتر می‌شود. یک‌چرخه معیوب که تنها راه شکستن آن، آبرسانی صحیح به پوست و مرطوب‌کردن آن است. آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌های بر پایه‌ی آب که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند در این مورد به شما خیلی کمک خواهند کرد.

کرم آبرسان راکوتن مدل Prebiotic مناسب پوست های چرب و مختلط

۶ علت سوزش پوست بعد از زدن آبرسان

علت اصلی سوزش پوست بعد از استفاده از آبرسان

احتمالاً حداقل یک‌بار هنگام استفاده از آبرسان دچار سوزش پوست شده‌اید، درست است؟ استفاده از آبرسان بر روی پوست و احساس سوزش بعد آن، تنها یک حس ناخوشایند نیست بلکه می‌تواند شما را به تعجب وادارد که چه اشتباهی رخ داده است؟ حتی ممکن است از خود بپرسید شاید پوست حساسی دارید یا تاریخ انقضا محصولی که استفاده می‌کنید تمام شده است؟

در واقع چندین دلیل مختلف به‌عنوان دلیل سوزش پوست بعد از استفاده از آبرسان وجود دارند. خوشبختانه راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع آن در آینده نیز برای شما وجود دارد.

۱. ترکیبات قوی و سوزش پوست بعد از آبرسان

یکی از رایج‌ترین دلایل سوزش پوست این است که آبرسان برای پوست شما خیلی قوی باشد در این صورت می‌تواند پوست را تحریک کرده یا حتی به آن آسیب برساند. همچنین اگر حجم و دفعات استفاده از کرم آبرسان زیاد باشد، احتمالاً باعث قرمزی و سوزش پوست شما می‌شود.

درست است که از انواع محصولات آبرسان برای هیدراته کردن پوست استفاده می‌کنیم اما باید دقت کرد که استفاده نادرست از این محصول مفید هم می‌تواند باعث آسیب به پوست شما شود پس سعی کنید هنگام استفاده از کرم آبرسان از دستور متخصص پوست یا دستورالعمل روی کرم آبرسان پیروی کنید.

۲. تاریخ انقضای آبرسان گذشته یا محصول تقلبی است

دلیل سوزش پوست صورت بعد از استفاده از آبرسان می‌تواند عدم اعتبار تاریخ انقضای محصول یا حتی فیک بودن آن باشد! حتماً قبل از خرید هر محصول بهداشتی و آرایشی به مهلت استفاده و تاریخ انقضای درج شده بر روی آن توجه کنید. همچنین با خرید برندهای نام‌آشنای بازار محصولات آرایشی و بهداشتی از طریق سایت‌های معتبری مانند دیجی‌کالا از اصالت محصول مطمئن شوید. زیرا در تولید و حمل‌ونقل محصولات تقلبی هیچ‌گونه نظارتی وجود ندارد. قطعاً مواد مضر به‌کاررفته در تولید این‌گونه محصولات به پوست شما آسیب می‌زنند و باعث تحریک و خارش آن خواهند شد.

۳. سوزش پوست بعد از آبرسان؛ به نوع پوست دقت کنید!

تشخیص نوع صورت، مانع سوزش پوست بعد از آبرسان می شود

قبل از خرید هرگونه محصول آرایشی و لوازم بهداشتی بهتر است با انواع پوست چرب، خشک، خیلی خشک و مختلط آشنا شوید. با دانستن نوع پوست خود می‌توانید یک محصول آبرسان مناسب با آن انتخاب کنید. با انتخاب یک آبرسان سازگار با پوست خود به‌راحتی می‌توانید جلوی سوزش پوستتان را بگیرید. به‌عنوان‌مثال پوست‌های خشک معمولاً حساس‌تر هستند و در انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی باید دقت بیشتری به خرج دهند در غیر این صورت پوست در برابر محصولات نامناسب واکنش‌هایی مانند سوزش و قرمزی نشان می‌دهد. بهتر است بدانید اگر پوست شما چرب است باز هم باید به تناسب نوع آبرسان با جنس پوست خود دقت کنید. زیرا یک محصول ناسازگار باعث ایجاد التهابات پوستی در شما خواهد شد.

کرم مرطوب کننده و آبرسان دست و صورت لافارر مدل 02 مناسب پوستهای نرمال و مختلط حجم 75 میلی لیتر

۴. محافظت از پوست حساس با آبرسانی دائمی

اگر پوست حساس دارید، باید بدانید که می‌تواند علت سوزش صورت بعد از آبرسان باشد. برای دانستن اینکه پوست حساسی دارید یا خیر، به واکنش پوستتان بعد از استفاده از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی توجه کنید. اگر پوست شما در اکثر موارد دچار التهاب و سوزش می‌شود، می‌توانید نتیجه بگرید که پوشت حساسی دارید.

به این نکته دقت کنید اگر بالای پنجاه سال سن دارید یا دوران یائسگی را می‌گذرانید، بهتر است بدانید افزایش سن و یائسگی در زنان باعث حساس شدن پوست می‌شود. این موارد می‌توانند علت سوزش پوست صورت بعد از زدن آبرسان باشند.

در تمام این موارد بهتر است که از انواع کرم‌های آبرسان مخصوص پوست‌های حساس یا کرم‌های آبرسان ملایم استفاده کنید.

کرم مرطوب کننده و آبرسان دست و صورت لافارر مدل 04 مناسب پوست های حساس حجم 75 میلی لیتر

۵.سوزش پوست بعد از آبرسان؛ یک واکنش آلرژیک

اگر نوع پوست شما نرمال است و پس از استفاده از آبرسان، علاوه بر احساس سوزش و قرمزی، خارش یا تورم را هم تجربه کردید، به‌احتمال زیاد می‌توان گفت این یک واکنش آلرژیک است که تجربه کرده‌اید درنتیجه فوراً باید استفاده از محصول را متوقف کنید. بروز واکنش آلرژیک به معنای بی‌کیفیت بودن محصول نیست بلکه بدین معنی است که شما به یکی از مواد تشکیل‌دهنده آبرسان حساسیت دارید. از مواد و ترکیبات حساسیت‌زا به‌کاررفته در انواع آبرسان که می‌توانند علت سوزش پوست بدن و صورت بعد از استفاده از آبرسان باشد، می‌توان به مواد عطری مانند لیمو، الکل، پروپیلن گلیکول، رتینوئید، نیاسینامید، جوش‌شیرین و فرمالدهید و غیره اشاره کرد.

آشنایی با برخی از مواد تشکیل‌دهنده آبرسان که باید مراقب آن‌ها باشید. اگر می‌خواهید در حین انجام روتین مراقبت از پوست خود از احساس سوزش جلوگیری کنید، باید به برخی مواد که در این محصولات وجود دارند، دقت کنید.

حساسیت به عطر دلیل سوزش پوست صورت

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید عطر است. بسیاری از افراد به عطر و ادکلن حساس هستند. این ماده به‌راحتی می‌تواند باعث تحریک، قرمزی و حتی تورم در پوست شود. اگر مطمئن نیستید که به عطر حساسیت دارید یا خیر، بهتر است محتاط باشید و قبل از مصرف محصول آبرسان را حتماً روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست خود تست کنید.

آبرسانی بر پایه‌ی الکل مناسب پوست خشک نیست

محصولات مبتنی بر الکل معمولاً بسیار خشن و خشک‌کننده پوست هستند درنتیجه باعث تحریک آن می‌شوند. اگر نوع پوستتان خشک است و آبرسانتان بر پایه‌ی الکل است، بهتر است بدانید که نمی‌تواند کار آبرسانی را به‌درستی انجام دهد و نتیجه‌ی استفاده از آن، احساس سوزش بر روی پوستتان است. به‌عبارت‌دیگر استفاده از آبرسانی که بر پایه‌ی الکل است به دلیل تبخیر آب موجود در آبرسان، احساس سوزش بر روی پوست ایجاد کند.

آبرسان حاوی پروپیلن گلیکول مصرف نکنید

یکی دیگر از موادی که باید مراقب آن باشید پروپیلن گلیکول است. این ماده نوعی الکل است که اغلب در محصولات مراقبت پوست استفاده می‌شود و می‌تواند پوست را بسیار خشک و تحریک‌پذیر کند. اگر این ماده را در لیست مواد به‌ کار رفته در آبرسان مشاهده کردید، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

رتینوئید ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کند

در نهایت، باید از محصولاتی که حاوی رتینوئید هستند نیز اجتناب کنید. رتینوئیدها در واقع نوعی ویتامین A هستند که می‌توانند بسیار تحریک‌کننده باشند، به‌خصوص اگر پوست حساسی دارید. اگر مطمئن نیستید که یک محصول حاوی رتینوئید است یا خیر، بهتر است قبل از استفاده از آن با یک متخصص پوست و مو مشورت یا بروشور محصول را کامل مطالعه کنید.

در صورت بروز واکنش آلرژیک به کرم آبرسان، استفاده از آن را قطع کنید و سریعاً صورت خود را با آب خنک به خوبی شست‌وشو دهید.

۶. بررسی عوامل دیگر در ایجاد سوزش پوست بعد از آبرسان

اگر با وجود عوامل بالا، علت سوزش پوست بعد از زدن آبرسان بر روی پوست خود را پیدا نکردید، باید دنبال علت آن خارج از خود و انواع آبرسان‌ها باشید! عوامل خارجی مانند تابش شدید خورشید، آلودگی هوا، گردوخاک و… می‌توانند علت خشکی پوست بدن باشند و درنتیجه تاثیرات منفی مانند پوسته‌پوسته شدن، خشکی شدید یا آفتاب‌سوختگی بر روی پوست شما بر جای بگذارند. این اثرات باعث می‌شوند که هنگام استفاده از انواع آبرسان و کرم مرطوب کننده و نرم کننده پوست، شما واکنش نشان دهد و درنتیجه دچار سوزش پوست صورت و قرمزی شود.

چگونه سوزش پوست صورت بعد از آبرسان را برطرف کنیم؟

راهکار برطرف کردن سوزش پوست صورت بعد از استفاده آبرسان

اگر هنگام استفاده از انواع آبرسان پوست با احساس سوزش روبرو هستید، با انجام موارد پیش‌رو می‌توانید این عوارض و ناراحتی پوستی خود را کاهش دهید. توجه به این نکات در واقع راهنمای خرید بهترین کرم آبرسان برای شما خواهند یود.

نحوه‌ی انتخاب آبرسان بدن مخصوص پوست‌های حساس را بیاموزید. برای مثال از یک آبرسان با ترکیبات گیاهی استفاده کنید تا به تسکین و محافظت از پوستتان کمک کند.

اگر قصد خرید یک آبرسان ضد حساسیت را دارید بهتر است کمی بیشتر تحقیق کنید تا بفهمید منظور از ضد حساسیت دقیقاً چیست و آیا واقعاً از یک محصول ضد حساسیت سود خواهید برد یا خیر. یک آبرسان ضد حساسیت، شانس بروز واکنش آلرژیک را کاهش خواهد داد.

یکی دیگر از راه‌های پیشگیری از سوزش پوست پس از استفاده از آبرسان، امتحان آن بر روی پوست مرطوب است. این کار به حفظ رطوبت و جلوگیری از خشک‌شدن پوست توسط آبرسان کمک می‌کند.

اگر این تکنیک جواب نداد و پوستتان بعد از زدن آبرسان دچار سورش و التهاب شد، بهتر است فوراً از کمپرس خنک بر روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کنید. همچنین می‌توانید مقداری بلغور جو دوسر خیس‌خورده را بر روی نواحی موردنظر بگذارید و بعد از چند دقیقه به خوبی با آب خنک بشویید.

قبل از مصرف هرگونه مواد آرایشی و بهداشتی بهتر است صورت خود را با یک شوینده مانند صابون شستشو یا پاک کننده آرایش صورت که مناسب پوستتان است، کاملاً شست‌وشو دهید. این کار باعث جذب کامل محصول بر روی پوست شما خواهد شد.

در نهایت، بهتر است برای پیشگیری از قرمزی و سوزش پوست از کرم آبرسان در حجم زیاد یا دفعات بیشتر از دو بار در طول روز استفاده نمی‌کنید.

اگر همچنان و با وجود رعایت تمامی نکات باز هم دچار التهاب پوستی شدید، توصیه می‌کنیم حتماً با یک پزشک یا متخصص پوست و مو مشورت کنید تا سایر علل احتمالی علائم خود را کامل بررسی کنید.

سخن پایانی

برای رسیدن به پوستی لطیف و شاداب باید در انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی خود دقت کافی داشته باشید. یک آبرسان باکیفیت و مناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید. بهتر است کرم آبرسان خود را از برندهای معتبری مانند درماتیپیک و کرم نرم کننده و مرطوب کننده نیوآ، از طریق سایت‌های مطمئن مانند دیجی‌کالا خریداری کنید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: webmd, moringa-o2

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما