آیا خوابیدن با موی خیس ضرر دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
خوابیدن با موی خیس

دوش گرفتن در شب روش بسیار خوبی برای ریلکس کردن و رهایی از خستگی روزمره است اما می‌تواند برای سلامت موها خطرناک باشد. به صورت ایدئال افرادی که موهایشان را در شب می‌شویند بهتر است اجازه دهند موهایشان قبل از خواب به صورت کامل خشک شود. اما گفتن این موضوع ساده‌تر از انجام دادن آن است زیرا استفاده از سشوار ممکن است باعث بیدار شدن اعضای خانواده شود این در حالی است که انتظار برای خشک شدن موها هم باعث از دست رفتن زمان ارزشمند خواب شود. در نتیجه اغلب افراد خوابیدن با موی خیس را ترجیح می‌دهند.

با وجود اینکه خوابیدن با موی خیس راحت‌تر است اما باید تا حد امکان از این مساله اجتناب کنید زیرا می‌تواند خطر آسیب دیدن موها را افزایش داده، همچنین منجر به مشکلات احتمالی پوست سر مانند عفونت یا بدتر شدن مشکلات پوستی شود. در این مطلب به بررسی مشکلات و آسیب‌های احتمالی‌ای که خوابیدن با موی خیس در پی دارد پرداخته، به این سوال که آیا با موی خیس خوابیدن ضرر دارد پاسخ داده‌ایم و همچنین راهکارهایی که می‌توانید برای مراقبت از موها در شب به کار بگیرید را بیان کرده‌ایم.

عوارض خوابیدن با موی خیس

خوابیدن با موی خیس عوارض و ریسک های زیادی ندارد اما پیش از آنکه تصمیم بگیرید هر شب با موی خیس به تختخواب بروید باید با همین خطرات کم و تاثیر خوابیدن با موی خیس بر پوست، مو و سلامتی آشنا شوید.

موخوره

خوابیدن با موی خیس را می‌توان جزو عاداتی که باعث نابودی موها می‌شود به شمار آورد. علاوه بر اینکه صبح حتما با موی وز بیدار می‌شوید ممکن است موهایتان آسیب جدی هم ببینند. موها زمانی که خیس هستند در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارند. اصلی‌ترین ریسک خطر ایجاد موخوره هنگام چرخاندن سر و موها در هنگام خواب است. در صورتی که موهایتان را بافته باشید یا به صورت گوجه‌ای بسته باشید فشار بیشتری به ساقه وارد می‌شود. اگر نمی‌توانید از خوابیدن با موی خیس اجتناب کنید بهتر است در هنگام خوابیدن موهایتان را کنار بزنید.

هنگامی که موهای خود را به صورت کامل قبل از خواب خشک نکنید خطر به وجود آمدن موخوره را افزایش می‌دهید. هنگامی که موها خیس هستند خاصیت کشسانی آن‌ها افزایش می‌یابد. موها هنگام خیس بودن شکننده‌تر می‌شوند. ترکیب خیس بودن، شکنندگی و اصطکاک و تنش خواب منجر به شکسته شدن ساقه‌ها می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما قبل از خواب موها را خشک کنید.

خوابیدن با موهای خیس می‌تواند منجر به آسیب شود اما نکته‌ی قابل توجه این است که اغلب منجر به مشکلات شدید سلامت مو یا ریزش مو نمی‌شود.  با داشتن روتین‌ شبانه برای داشتن مو‌هایی سالم و زیبا در صورتی که حرکات قابل توجه سر یا چرخش وجود نداشته باشد آسیب خیلی زیادی به موها وارد نخواهید شد.

مریض شدن

سرماخوردگی

با موی خیس خوابیدن بیشتر موجب ابتلا به یکی از ۲۰۰ مدل ویروس عامل سرماخوردگی به نام راینوویروس می‌شود. راینو ویروس از طریق بینی، دهان یا چشم‌ها وارد بدن شده و هنگام عطسه‌، سرفه یا صحبت فرد مبتلا از طریق قطره‌ها در فضا پخش می‌شود. امکان ابتلا به این ویروس از طریق لمس سطح آلوده یا دست دادن با فرد مبتلا هم وجود دارد.

سرماخوردگی و گلودرد

در صورتی با موی خیس که در اتاقی که دارای تهویه‌ی هوا است یا در اوج فصل زمستان می‌خوابید موهای خیس به شما احساس سرما می‌دهند. در چنین شرایطی احتمال سرما خوردن و ابتلا به گلودرد به دلیل موهای خیس وجود دارد. برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا قبل از خواب موهای خود را نشویید.

عفونت‌های قارچی

خوابیدن با موی خیس منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی می‌شود. قارچ‌هایی مانند مالاسزیا می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی مانند شوره یا درماتیت شود بنابراین توصیه می‌شود در صورت امکان پیش از خواب موهای خود را خشک کنید. علاوه بر قارچ‌هایی که روی پوست سر رشد می‌کنند بالش‌ها هم محیط مرطوبی برای رشد قارچ می‌شوند و روبالشی و بالش محیطی گرم و مرطوب را ایجاد می‌کنند که برای رشد قارچ ایدئال است.

علاوه بر این مطالعه‌ای قدیمی‌تر روی هر بالش آزمایش‌شده بین ۴‌ تا ۱۶‌ گونه‌‌ی قارچ را کشف کرد که شامل آسپرژیلوس فومیگاتوس، گونه‌ی رایجی از قارچ‌ها بوده که موجب ایجاد عفونت‌های شدید در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف می‌شوند. این قارچ همچنین می‌تواند باعث بدتر شدن علائم آسم شود.

آکنه

شواهد مستقیمی مبنی بر اینکه خوابیدن با موی خیس می‌تواند منجر به بروز آکنه در فرد شود وجود ندارد. با این وجود برخی افراد از خوابیدن با موی خیس اجتناب می‌کنند زیرا منجر به مرطوب شدن بالش شده و محیط مناسبی برای رشد انواع خاصی از باکتری‌ها فراهم می‌کند که همین مساله باعث افزایش خطر بالقوه‌ی مشکلات پوستی مانند آکنه در افراد می‌شود.

آکنه هنگامی ظاهر می‌شود که روزنه‌های پوست با روغن‌های طبیعی یا سلول‌های مرده‌ی پوست بسته شده باشند. در بسیاری از موارد آکنه به دلیل سابقه‌ی خانوادگی یا تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود که باعث افزایش میزان تولید چربی طبیعی بدن فرد شده و بر چگونگی پاکسازی پوست از چربی و سلول‌های مرده‌ی پوست تاثیر می‌گذارد.

بالش مرطوب، باقیمانده‌ی محصولات مراقبت از مو را در خود دارد که به صورت بالقوه می‌تواند با ایجاد محیطی که مرطوب یا چرب است، بستن منافذ و التهاب باعث تشدید آکنه شود. به همین دلایل برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که بهتر است با موی خشک و تمیزی که دور از صورتتان قرار داده‌اید بخوابید.

کرم ضد جوش ام کیو مدل تسکین فوری آکنه حجم 20 میلی لیتر

شوره‌ی سر

شوره‌ی سر

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد که فصل زمستان به دلیل داشتن دمای سرد و مرطوب باعث تشدید شوره‌ی سر می‌شود. مطالعه‌ای مشابه پیشنهاد داد که توازن باکتری و قارچ هم در ایجاد این مشکل سهم دارد. موی سر خیس منجر به از دست دادن دما شده و همین مساله باعث تشدید شوره‌ی سر می‌شود.

صرف زمان و هزینه‌ی بیشتر برای حالت دادن مو

هیچکس دوست ندارد با ظاهر بد موهایش از خواب بیدار شود. وقتی با موهای خیس بخوابید موها هنگام خوابیدن خشک شده و به دلیل چرخش در خواب نامنظم می‌شوند. اغلب قسمت‌هایی که بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند انتها و پوشش تارهای مو هستند که می‌توانید موهایتان را با ژل مو، اسپری، ابزارهای حالت‌دهنده‌ی حرارتی مو یا سرم‌ها صاف کنید. در چنین شرایطی نه تنها باید برای حالت دادن به موهایتان وقت بگذارید بلکه باید هزینه‌ی بیشتری را هم صرف خرید محصولات و ابزار حالت‌دهنده‌ی مو کنید. علاوه‌براین استفاده‌ی بیش از حد از این ابزار و وسایل هم می‌تواند به موها آسیب بزند.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

خوابیدن با موی خیس بیماری جدی‌ای را ایجاد نمی‌کند اما به صورت غیر مستقیم باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. دمای بدن اغلب در طول شب پایین است و خوابیدن با موی خیس این دما را بیشتر کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که دمای پایین‌تر بدن پاسخ سیستم ایمنی به گلودرد و سرماخوردگی را به حداقل می‌رساند.

کدر و بی‌روح شدن موها

هنگامی که چربی و رطوبت طبیعی موها به بالش منتقل می‌شود موها خشک، کدر و بی‌روح می‌شوند. این مساله باعث شکننده شدن موها می‌شود. بین موهایی که از چربی طبیعیشان محروم هستند و موهایی که بافتشان به خودی خود خشک است، تفاوت زیادی وجود دارد.

اگر مجبور به خوابیدن با موی خیس هستید

خطرات خوابیدن با موی خیس

در صورتی که امکان خشک کردن موها قبل از خواب را ندارید در ادامه چند نکته را برای خوابیدن با موی خیس با امن‌ترین حالت ممکن بیان کرده‌ایم.

از روغن نارگیل روی موهایتان استفاده کنید

روغن نارگیل از موهای خیس در برابر ایجاد موخوره محافظت می‌کند. پوشش مو هنگامی که موها خیس هستند متورم شده و موها را آسیب‌پذیر می‌کند. روغن نارگیل میزان آب جذب شده توسط مو را کاهش داده و باعث می‌شود موها کمتر در معرض آسیب قرار بگیرند. در صورتی که درماتیت سبورئیک دارید استفاده از روغن نارگیل توصیه نمی‌شود زیرا این روغن می‌تواند منجر به بدتر شدن آن شود. از طرفی استفاده از روغن نارگیل به عنوان یکی از مواد مورد استفاده در درمان خانگی از بین بردن سفیدی مو نیز شناخته می شود.

از نرم کننده استفاده کنید

نرم کننده پوشش مو را بسته، اصطکاک را کاهش داده و باعث می‌شود موها آسان‌تر باز شوند. روی موهای دکلره شده یا موهایی که روی آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده شده حتی می‌توان از نرم کننده‌ی بیشتری استفاده کرد.

موها را تا حد امکان خشک و از هم باز کنید

در صورتی که می‌توانید برای چند دقیقه از سشوار استفاده کنید یا کمی زودتر دوش بگیرید که زمان برای خشک کردن موها داشته باشید حتما این کار را انجام دهید. هر چقدر آب کمتری روی موها بماند آسیب دیدگی موها کمتر خواهد شد. برای اینکه فشار کمتری روی موهایتان باشد حتما به آرامی موهایتان را قبل از خواب از هم باز کنید.

از بالش ابریشمی استفاده کنید

شواهدی مبنی بر این مساله وجود دارند که خوابیدن روی بالش ابریشمی برای پوست بهتر است زیرا کمتر باعث ایجاد خشکی شده و سطحی با اصطکاک کمتر را فراهم می‌کند. با وجود اینکه مدارکی در راستای فواید بالش ابریشمی برای مو وجود ندارد اما در صورتی که با موی خیس بخوابید سطح ملایم‌تر آن می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند.

بایدها و نبایدهای خوابیدن با موی خیس

عوارض خوابیدن با موی خیس

  • روی یک بالش ابریشم بخوابید تا اصطکاک و شکستگی موهایتان به حداقل میزان ممکن برسد.
  • موهای خیس خود را با یک پارچه‌ی نرم خشک کنید زیرا این کار آسیب کمتری در مقایسه با حوله و سشوار به موها وارد می‌کند.
  • از یک سرم یا ماسک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی برای تغذیه و تقویت موهایتان استفاده کنید.
  • در صورتی که همچنان روی خوابیدن با موی خیس مصر هستید از یک بالش ضد آب استفاده کنید.
  • در صورتی که موهایتان اکستنشن دارد با موی خیس نخوابید زیرا در هم گره می‌خورند.
  • از یک بالش یکسان برای مدت طولانی استفاده نکنید. بالش خود را هر چند مدت یکبار عوض کنید تا باکتری و قارچ روی آن رشد نکند.
  • دقیقا قبل از خواب دوش نگیرید. عصر به حمام بروید زیرا در این صورت موهایتان تا زمان خواب خشک می‌شوند و بالش‌تان هم خیس نخواهد شد.

در پایان

خوابیدن با موی خیس می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد. به صورت ایدئآل باید موهایتان را کاملا خشک کنید تا خطر مریضی، سرماخوردگی، عفونت‌های قارچی و ایجاد موخوره روی موهایتان را کاهش دهید. خوابیدن با موی خیس همچنین می‌تواند منجر به ایجاد موهای شلخته و گره خورده در صبح شود و باید از ابزار مناسب برای رفع ژولیدگی و در هم پیچیدن مو استفاده کنید. در صورتی که نمی‌توانید از خوابیدن با موی خیس اجتناب کنید با راهکارهایی که در این مطلب بیان کردیم آسیب‌های احتمالی را به حداقل برسانید.

منابع: Healthline, Vedixبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما