۱۵ نکته‌ی مهم در مورد اسنایپر الیت ۵ که باید بدانید

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
Sniper Elite 5

سال‌هاست که استودیوی ربلیون (Rebellion) به طور مداوم نسخه‌های جدیدی از سری تیراندازی Sniper Elite را منتشر می‌کند. این استودیو اکنون با نسخه‌ی پنجم این مجموعه بازگشته است و از جهات متعددی یک گام رو به جلو برداشته است. این بازی قرار است در تاریخ ۲۶ مه ۲۰۲۲ (۵ خرداد ۱۴۰۱) برای کنسول‌های نسل هشتم و نهمی ایکس‌باکس، پلی‌استیشن و رایانه‌های شخصی منتشر شود. به همین مناسبت، بیایید نگاهی به ۱۵ نکته‌ای بیندازیم که قبل از خرید آن باید بدانید.

اسنایپر الیت 5

داستان

کارل فیربرن، قهرمان سری، یک بار دیگر در این نسخه بازمی گردد و در حال تحقیق در مورد پروژه‌ی مرموز نازی‌ها در جنگ جهانی دوم به نام عملیات کراکن است که ظاهرا می‌تواند جریان جنگ را تغییر دهد. طبق گفته‌ها بازی در سال ۱۹۴۴ در فرانسه جریان دارد و برای متوقف کردن مغز متفکر این پروژه یعنی آبلارد مولر، بازیکن باید اطلاعات زیادی جمع آوری کند و در این بین زیردستان او را یکی یکی از میان بردارد.

گیم‌پلی

به طور کلی گیم‌پلی بازی چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد. شما یک تفنگ تک‌تیرانداز در اختیار خواهید داشت و باید در فاصله‌ی مناسب از اهداف خود قرار گرفته و آن‌ها از پا دربیاورید. با این حال جایی که این اثر می‌درخشد، بازآفرینی مکانیک‌های واقع‌گرایانه‌ی تیراندازی مانند در نظر گرفتن جهت باد و فاصله‌ی گلوله تا هدف است. عوامل دیگری مانند سروصدای تولید شده و ضربان قلب کارل که می‌تواند بر دقت شلیک او تأثیر بگذارد نیز باید در کنار اشیاء محیطی در نظر گرفته شوند. از طرفی نابودی دشمنان و فرار نیاز به برنامه‌ریزی دارد و برای کسانی که نمی‌خواهند چندان فکر خود را درگیر کنند، گزینه‌هایی برای کاهش میزان تهاجمی بودن هوش مصنوعی و میزان آسیبی که کارل می‌تواند دریافت کند، وجود دارد.

نقشه‌هایی بزرگتر از همیشه

ربلیون با این نسخه نوید بزرگ‌ترین، تعاملی‌ترین و همه‌جانبه‌ترین نقشه‌ها را در مجموعه داده است. چندین مکان برای نفوذ و خارج شدن از نقشه به همراه نقاطی خاص و برتر برای قرار گرفتن جهت تک‌تیراندازی وجود دارد. اگر مایل به مخفی‌کاری هستید، نقاط مختلفی نیز برای پنهان کردن اجساد و جلوگیری از شناسایی وجود دارد. در کنار اهداف اصلی، چندین اهداف اختیاری برای شلیک و چندین مسیر مختلف برای این کار نیز وجود دارند. وقتی مسیرها و استراتژی‌های مختلف ترور را کاوش می‌کنید، بازی ارزش تکرار خود را نشان می‌دهد.

مکانیک کوآپ (Co-op) بهبود یافته

در صورتی که قصد دارید بازی را با دوستان خود تجربه کنید، این امکان مانند گذشته در این نسخه وجود دارد و به یک تک‌تیرانداز دیگر اجازه می‌دهد تا به شما ملحق شود. مکانیک‌های کوآپ این بار بهبود یافته‌اند و می‌توانید مهمات و آیتم‌های مختلف را با دوست خود به اشتراک بگذارید، به او دستور بدهید یا در صورت لزوم یکدیگر را در هنگام نبرد بازیابی (Heal) کنید. گفتنی است که استفاده از یک همراه در حالت Invasion، بسیار مفید است.

اسنایپر الیت 5

آسان‌تر شدن کاوش در محیط

اگرچه رفتارهای حرکتی کارل همچنان کم و بیش یکسان است، با این حال گزینه‌های بیشتری برای راحت‌تر شدن کاوش در محیط وجود دارد. زیپ لاین کمک می‌کند تا سریع‌تر از یک مکان به مکان دیگر برسید و شخصیت اصلی حالا می‌تواند از شیب‌ها به پایین سر بخورد. همواره در این سری برای رسیدن به نقطه‌ی ایده‌آل تیراندازی به تلاش قابل توجهی نیاز داشتید، اما اکنون با مکانیک‌های جدید این تلاش‌ها کمتر خواهد شد.

شخصی‌سازی اسلحه

اسنایپر الیت ۵ فقط در شلیک به دنبال واقع‌گرایی نیست و این در سیستم شخصی‌سازی اسلحه دیده می‌شود؛ جایی که بازیکن می‌تواند بخش‌های مختلف سلاح را تغییر دهد. همانطور که بازیکنان مراحل را کاوش می‌کنند، با میز کارهایی مواجه می‌شوند که تغییرات بیشتری را برای سلاح فراهم می‌کنند. گفتنی است که در مجموع بیش از ۲۰۰ مورد از تجهیزات مختلف برای سلاح وجود دارد.

در این سیستم ۴ بخش وجود دارد که شامل میزان آسیب (Power)، سرعت و پویایی (Mobility)، کنترل (Control) و نرخ آتش (Rate of Fire) می‌شود که بسته به سبک بازی خود باید به آن‌ها توجه داشته باشید. شما همچنین می‌توانید از انواع گلوله‌ها استفاده کنید که هر کدام کارایی خاصی دارند. البته بازی با دادن امتیاز تجربه‌ی بیشتر (XP)، شما را به مخفی‌کاری و استفاده از آیتم‌هایی نظیر خفه‌کن‌ تشویق می‌کند.

شخصی‌سازی اسلحه در اسنایپر الیت 5

حالت Invasion

این حالت دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد و وقتی فعال باشد، بازیکن دیگری به عنوان یک تک‌تیراندازو مهاجم وارد بازی شما می‌شود و سعی تا شما را از میان بردارد. آن‌ها حتی می‌توانند هوشیاری سربازان همکار خود را نسبت به تهدیدات احتمالی افزایش دهند. از طرفی هنگامی که یک مهاجم تگ می‌شود و سپس بازیکن را می‌بیند، مکان قبلی آن‌ها روی نقشه قابل مشاهده خواهد بود.

هر دو طرف نیز می‌توانند برای از بین بردن هدف خود در حالت Invasion، جوایزی مانند پوسته‌ی سلاح، لباس برای شخصیت و غیره دریافت کنند. مهاجمان همچنین سلاح‌ها و آیتم‌های مختلفی را دریافت خواهند کرد، در حالی که طرف مقابل امتیاز XP اضافی دریافت می‌کند. علاوه‌بر این، کسانی که به دنبال چالش بزرگ‌تری هستند، می‌توانند به صورت کوآپ این حالت را تجربه کنند.

مسابقه‌ی تیمی (Squad Match)

در رابطه با بخش چند نفره‌ی آنلاین، بازی‌های قبلی همگی ۶ بازیکن را در مقابل ۶ بازیکن دیگر قرار می‌دادند. با این حال در این نسخه حالت Squad Match همه چیز را در جهتی متفاوت پیش می‌برد. حداکثر ۱۶ بازیکن در این بخش قرار خواهند گرفت اما به چهار تیم تقسیم خواهند شد که باید یکدیگر را از میان بردارند. این یک تغییر جذاب است که ارتباط تیمی را تشویق می کند. از طرفی برخلاف بازی‌های بتل رویال یک حلقه‌ی مرگ یا لوت تصادفی وجود نخواهد داشت.

حالت Squad Match اسنایپر الیت 5

شخصی‌سازی بخش آنلاین

اگر حالت قبل مورد پسند شما نبود، می‌توانید تجربه‌ی آنلاین خود را شخصی‌سازی کنید. در حالی که حالت‌های Free-For-All ،Team Match و No-Cross بار دیگر به این نسخه بازگشته‌اند، بازیکنان می‌توانند نوع امتیاز را که صرفا بر اساس تعداد کیل یا چیز دیگری باشد، سقف امتیاز و محدودیت زمانی مسابقات را تغییر دهند. جالب است بدانید که حتی می‌توانید تاثیر باد بر شلیک‌ها را غیر فعال کنید. همچنین اگر PvP را به طور کلی دوست ندارید، حالت بقا یا Survival وجود دارد که در آن حداکثر سه بازیکن باید با امواج دشمنان مقابله کنند.

پیشرفت در بخش چند نفره و کلاس‌های مختلف

پیشرفت در چند نفره نیز دستخوش تغییرات مورد نیازی شده است و تجهیزات، پوسته‌ها و باز کردن قفل سلاح‌ها اکنون سیستم خاص خود را دارند. بنابراین لازم نیست برای پیشرفت و بدست آوردن سلاح‌ها در بخش کمپین بازی کنید. در عوض، باید چالش‌ها را با یک سلاح کامل کنید تا پاداش‌ها را بدست آورید. همچنین پنج کلاس مختلف یا به طور دقیق‌تر، اگر کلاس اسنایپر پیش‌فرض را در نظر نگیریم، چهار کلاس ثانویه‌ی مختلف وجود دارد. این کلاس‌ها Scout ،Medic ،Engineer و Assault هستند و هر کدام دارای پرک‌های انحصاری متناسب با سبک‌های مختلف بازی هستند. کلاس‌ها را می‌توان در حین ریسپاون شدن تغییر داد.

بهبود سیستم X-Ray Kill

سیستم ایکس‌ری سری اسنایپر الیت یکی از مشخصه‌های اصلی این مجموعه است و در این نسخه بهتر از همیشه بازگشته است. به گفته‌ی سازنده این سیستم هم اکنون واقع‌گرایانه‌تر و وحشتناک‌تر از همیشه است. در بازی نه تنها می‌توانید اسلوموشن شلیک را با SMG و  یا سلاح کمری خود فعال کنید، بلکه استخوان‌ها اکنون می‌توانند گلوله‌ها را به روش‌های مختلف منحرف کنند و این باعث می‌شود که سایر قسمت‌ها بدن با انیمیشن‌های متنوع تحت تاثیر قرار گیرند.

Sniper Elite 5

محتویات سیزن پس

اسنایپر الیت ۵ مانند نسخه‌ی قبلی خود محتوای پس از عرضه دریافت خواهد کرد. Season Pass آن دسترسی به دو ماموریت کمپین جدید، دو بسته پوسته‌ی سلاح، دو بسته لباس شخصیت و شش بسته سلاح جدید را ارائه می‌دهد. در مورد به‌روزرسانی‌های رایگان پس از عرضه جزئیاتی ارائه نشده است، اما احتمالا باید منتظر نقشه‌های جدید، درجه‌های سختی و موارد بیشتری مانند نسخه‌ی قبلی باشیم.

سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی

اگرچه سیستم پیشنهادی بازی در زمان نوشتن این مطلب اعلام نشده، اما حداقل سیستم مورد نیاز مشخص است. برای اجرای بازی شما به یک پردازنده‌ی اینتل Core i3-8100 یا معادل آن، ۸ گیگابایت حافظه، یک کارت گرافیک با پشتیبانی از DirectX12 به همراه ۴ گیگابایت حافظه (VRAM) و ۸۵ گیگابایت فضا نیاز دارید.

قابلیت کراس‌پلی

استودیوی ربلیون تایید کرده که بازی در زمان انتشار کاملا با قابلیت کراس‌پلی سازگار خواهد بود. جزئیاتی مانند ویژگی انتقال پیشرفت‌های بازیکن به پلتفرم دیگر و نحوه‌ی ایجاد تعادل بین بازیکنان رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها همچنان مشخص نیست. از طرفی با توجه به اینکه بازی به بخش‌های چند نفره اهمیت زیادی داده است، این قابلیت جامعه‌ی بازیکنان آن را گسترش خواهد داد.

نسخه‌ی پنجم اسنایپر الیت

عرضه‌ روی سرویس گیم پس

بازی در روز اول انتشار روی سرویس گیم پس تنها روی رایانه‌های شخصی در دسترس خواهد بود. در مراسم گیم اواردز ۲۰۲۱ و زمانی که سرویس گیم پس روی رایانه‌های شخصی به عنوان پی‌سی گیم پس (PC Game Pass) تغییر نام داد، اسنایپر الیت ۵ به عنوان یکی از بازی‌های اصلی آن معرفی شد. با این حال احتمالا شاهد قرارگیری این بازی روی گیم پس کنسول‌ها نیز باشیم.

بازی اسنایپر الیت ۵ در تاریخ ۵ خرداد برای کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد.

منبع: GamingBolt

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه