توافق سونی و مایکروسافت؛ کال آو دیوتی حداقل برای ۱۰ سال دیگر روی پلی‌استیشن می‌ماند

۲۶ تیر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
Xbox PlayStation

پس از اختلاف‌هایی که در این چند ماه اخیر در رابطه با معامله‌ی خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد و به‌خصوص وضعیت بازی کال آو دیوتی میان سونی و مایکروسافت ایجاد شده بود، بالاخره سونی توافق کرد که قراردادی ۱۰ ساله با مایکروسافت امضا کند که در این قرارداد مایکروسافت تضمین داده است که حداقل برای ۱۰ سال بازی کال آو دیوتی همچنان روی پلتفرم‌های پلی‌استیشن عرضه خواهد شد.

پس از اینکه مایکروسافت در ژانویه ۲۰۲۲ اعلام کرد که در حال خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد است، نزاع تلخی میان مایکروسافت و سونی شکل گرفت که جنبه‌هایی از آن را به‌صورت عمومی دیدیم و جنبه‌های دیگر در پشت پرده جریان داشت.

مایکروسافت ابتدا در همان سال ۲۰۲۲ به سونی پیشنهاد تقریباً مشابهی را داده بود اما در آن زمان پلی‌استیشن این پیشنهاد را نپذیرفت و عقیده داشت که تضمین عرضه‌ی کال آو دیوتی برای ۱۰ سال نمی‌تواند پیشنهاد مطمئنی باشد و مایکروسافت می‌تواند با انحصاری کردن کال آو دیوتی به سونی لطمه بزند و به همین خاطر به دنبال برهم‌خوردن قرارداد یا احتمالاً تأخیر در نهایی‌شدن آن بود. هدف اول محقق نشد اما همین نزاع‌ها و البته بررسی جدی نهادهای نظارتی مختلف باعث شد که نهایی‌شدن این قرارداد بسیار طول بکشد.

Call of Duty

اکنون که موانع موجود برای ثبت این قرارداد برطرف شده است، سونی هم حاضر به امضای چنین قراردادی شده است. فیل اسپنسر، مدیرعامل مایکروسافت گیمینگ، اعلام کرد که مایکروسافت و شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی «توافق‌نامه‌ای الزام‌آور» برای نگه‌داشتن سری کال آو دیوتی روی پلی‌استیشن امضا کرده‌اند. در حالی که در ابتدا مشخص نشده بود که محدوده‌ی زمانی یا جزئیات بیشتر این قرارداد چگونه است اما اکنون مایکروسافت و سونی تأیید کرده‌اند که این قرارداد الزام‌آور همان محدوده‌ی ۱۰ ساله را خواهد داشت و ظاهراً فقط برای بازی کال‌ آو دیوتی امضا شده است و مایکروسافت الزامی برای اجرای آن برای دیگر بازی‌های اکتیویژن را ندارد.

فیل اسپنسر در نوشته‌ای در توییتر برای اعلام این توافق بیان کرد: «ما یک توافق‌نامه الزام‌آور برای حفظ کال آو دیوتی در پلی‌استیشن پس از خرید اکتیویژن بلیزارد امضا کرده‌ایم. ما مشتاقانه منتظر آینده‌ای هستیم که در آن بازیکنان در سراسر جهان انتخاب‌های بیشتری برای انجام بازی‌های موردعلاقه‌ی خود داشته باشند.»

برد اسمیت، نایب‌رئیس و رئیس مایکروسافت، افزود: «از روز اول این خرید، ما متعهد به رسیدگی به نگرانی‌های نهادهای نظارتی، توسعه‌دهندگان بازی و شرکت‌های تولیدکننده‌ی پلتفرم و مصرف‌کنندگان بوده‌ایم. حتی پس از تأیید این معامله، ما بر روی اطمینان از اینکه کال آو دیوتی در پلتفرم‌های بیشتر و برای مصرف‌کنندگان بیشتری نسبت به قبل در دسترس باقی بماند، تمرکز خواهیم کرد.»

بیشتر بخوانید: مایکروسافت دعوی حقوقی برای خرید اکتیویژن را برنده شد
بیشتر بخوانید: چگونه دعوی حقوقی FTC جاه‌طلبی‌های ایکس‌باکس را برملا کرد؟

مایکروسافت در گذشته هم به خاطر جلب نظر نهادهای نظارتی قرارداد مشابهی را با نینتندو امضا کرده بود تا عرضه‌ی کال آو دیوتی را برای محدوده‌ی زمانی مشابه برای پلتفرم‌های نینتندو هم تضمین کند.

منبع: Gematsu

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه