امکان افزودن حافظه‌ی اس‌اس‌دی به PS5 از تابستان مهیا می‌شود

۱۱ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پلی استیشن 5

بر اساس جدیدترین گزارش وب‌سایت بلومبرگ شرکت سونی قصد دارد تا اجازه‌ی افزودن حافظه‌ی جانبی به کنسول پلی‌استیشن ۵ را از تابستان بدهد. کنسول پلی‌استیشن ۵، ۸۲۵ گیگابایت حافظه‌ی اس‌اس‌دی دارد که می‌توان این حافظه را با SSDهای M.2 افزایش داد.

مشکل حافظه‌ی کنسول‌ها در نسل فعلی که داشتن حجم ۵۰ و ۱۰۰ گیگابایت برای بازی‌ها چندان غیرعادی نیست بسیار جدی شده. همین چند روز پیش بود که شرکت اکتیویژن رسما اعلام کرد حافظه‌ی پیش‌فرض پلی‌استیشن ۴ گنجایش دو بازی اخیر کال آو دیوتی را ندارد. حتی با وجود الگوریتم‌های پیشرفته‌ی فشرده‌سازی جدید هم تحمل حجم بالای بازی‌ها سخت شده.

چند ماهی است که شرکت سونی کنسول پلی‌استیشن ۵ را عرضه کرده. حافظه‌های SSD بسیار سریعی که هنوز حتی در کامپیوترهای گیمینگ حرفه‌ای پیدا نمی‌شوند، در این کنسول وجود دارند. گنجایش حافظه‌ی این کنسول ۸۲۵ گیگابایت است که تنها ۶۶۷ گیگابایت آن در دسترس است. مشکل اینجاست که ماژول‌های حافظه‌ی این کنسول روی برد اصلی هستند و تعویض کردن آن‌ها غیرممکن است. به همین دلیل شرکت سونی بخش مخصوصی را در پلی‌استیشن ۵ تعبیه کرده که می‌توان از آنجا یک حافظه‌ی SSD به این کنسول اضافه کرد و گنجایش ۶۵۰ گیگابایتی را افزایش داد.

حافظه‌ی پلی‌استیشن 5

محل افزودن حافظه‌ی M.2 SSD به کنسول پلی‌استیشن ۵

البته امکان اضافه کردن حافظه‌ی جدید به این کنسول از همان ابتدای کار ممکن نبود و هنوز هم ممکن نیست. گویا انجام این کار به افزودن بخش‌هایی به «فرم‌ویر» (Firmware) این کنسول نیاز دارد. شرکت سونی قصد دارد از کارایی حافظه‌های SSD موجود در بازار برای استفاده شدن در کنسلو خود مطمعن شود. فراموش نکنیم که حافظه‌ی اصلی کنسول پلی‌استیشن ۵ از حافظه‌های SSD مرسوم بسیار سریع‌تر است. به همین دلیل به زمان نیاز است تا حافظه‌های مختلفی تست شوند و از کیفیت آن‌ها اطمینان حاصل شود. لیست حافظه‌های SSD که سرعت کافی برای استفاده شدن در کنسول پلی‌استیشن ۵ دارند از طرف شرکت سونی اعلام خواهند شد.

گزارش‌های جدید می‌گویند که استفاده از حافظه‌های اضافه‌ی SSD در تابستان بعدی ممکن خواهد شد. شرکت سونی قرار است آپدیت جدیدی را برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ منتشر کند تا این کنسول‌ها توان پشتیبانی از این حافظه‌ها را داشته باشند. البته افزودن حافظه‌های SSD اضافه می‌تواند باعث افزایش دمای داخلی کنسول پلی‌استیشن ۵ شود و فن این کنسول را مجبور به حرکت با سرعتی بالاتر کند.

یکی از نقاط قوت کنسول پلی‌استیشن ۵ فن کم سروصدای این کنسول است. این نقطه‌ی قوت دقیقا در تضاد با یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف کنسول پلی‌استیشن ۴ است و باعث شده کاربران کنسول‌های سونی بالاخره با آرامش بازی کنند. معلوم نیست افزودن حافظه‌ی SSD اضافه به این کنسول تا چه حدی سرعت فن را بالا ببرد و صدای نویز آن را افزایش دهد.

منبع: The Verge

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه