جدیدترین ماهواره‌های ارتباطی روسیه در مدار قرار گرفتند

۱۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۰ ۱۳ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب موشک سایوز 2.1b برای در مدار قرار دادن ماهواره‌های ارتباطی Gonets-M روسیه

صبح امروز روسیه موفق شد ماهواره‌های ارتباطی Gonets-M را طی پرتاب شماره ۱۱۰ خانواده‌ی موشک سایوز ۲ در مدار دوردست ۱۴۰۰ کیلومتری قرار دهد.

پرتاب امروز در ساعت ۲۰:۱۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۴:۴۴ به وقت تهران) توسط موشک سایوز ۲.۱b و از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk Cosmodrome) روسیه انجام شد. این دومین پرواز ماهواره‌های Gonets-M توسط این موشک است که از یک مرحله‌ی بالایی Fregat برای افزایش قدرت پرتاب به مدارهای بالاتر استفاده می‌کند.

سه ماهواره‌ی ارتباطی Gonets-M بخشی از نسل دوم مجموعه‌ی Gonets هستند. در طراحی و ساخت این مدل‌های اخیر از ماهواره‌های ارتباطی نظامی استرلا-۳ الهام گرفته شده است که بین سالهای ۱۹۹۲ و ۲۰۰۱ پرتاب شده بودند.

این ماهواره‌ها با کاربری نظامی تا تجاری دارای جرم پرتابی تقریبا ۲۸۰ کیلوگرم هستند و برای عمر ۵ تا ۷ سال طراحی شده‌اند که توانایی انتقال داده‌ها از ۲٫۴ تا ۶۴ کیلوبیت بر ثانیه را دارند. سه ماهواره‌ی پرتاب شده در مدار ۱۴۰۰ کیلومتری با میل مداری ۸۲.۵ درجه فعالیت خواهند کرد.

پرتاب امروز علاوه بر ماهواره‌های Gonets-M دارای برنامه‌ی حمل مشترک بود و محموله‌ی دیگری را هم در مدار قرار داد. این محموله شامل چهار نانوماهواره‌ی دانشگاهی تحت پروژه‌ی Multi-SAT-SG است که در همان مدار اما با فاصله از ماهواره‌های Gonets-M فعالیت خواهند کرد.

پرتاب امروز مأموریت شماره ۱۱۰ خانواده‌ی موشک سایوز ۲ (Soyuz 2) محسوب می‌شد. این موشک پیش از این ماهواره‌های زیست‌محیطی و ماهواره‌های سامانه‌ی موقعیت‌یاب جهانی گلوناس را هم در مدار قرار داده بود.

عکس کاور: پرتاب موشک سایوز ۲.۱b برای در مدار قرار دادن ماهواره‌های ارتباطی Gonets-M روسیه

Credit: Roscosmos

منبع: NASA Space Flight

برچسب‌ها :
دیدگاه شما