فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در قزاقستان فرود آمدند

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۲:۱۰ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فرود فضانوردان مأموریت سایوز MS-17

دو کیهان‌نورد روسیه و یک فضانورد ناسا امروز پس از گذراندن ۱۸۵ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی با کپسول سایوز MS-17 به زمین بازگشتند.

«سرگی ریژیکوف» (Sergey Ryzhikov) و «سرگی سورچکوف» (Sergey Kud-Sverchkov) از سازمان فضایی روسیه (Kate Rubins) و کیت روبینز (Kate Rubins) از ناسا امروز با خروج از ایستگاه در کپسول سایوز MS-17 سوار شدند و چند ساعت بعد در ۱۲:۵۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۹:۲۵ به وقت تهران) در جنوب شرقی شهر ژزقازغان (Dzhezkazgan) در قزاقستان فرود آمدند.

ریژیکوف روز پنجشنبه در مراسم تغییر فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی گفته بود: «ما شش ماه حضور در ایستگاه فضایی را تجربه کرده‌ایم. این یک زمان شگفت‌آور و فراموش نشدنی بود و ما در مدت اقامت رویدادهای زیادی صورت گرفت.»

پس از فرود، نیروهای بازیابی سازمان فضایی روسیه و کارکنان ناسا برای کمک به خروج خدمه از کپسول و انجام بررسی‌های پزشکی اولیه، به سمت کپسول سایوز رفتند. با بازگشت خدمه‌ی سایوز MS-17 به زمین، مأموریت اعزام ۶۴ به طور رسمی پایان یافت و مأموریت اعزام ۶۵ (Expedition 65) به فرماندهی «شانون واکر» (Shannon Walker) فضانورد ناسا آغاز شد.

واکر هنگام در اختیار گرفتن فرماندهی گفت: «من از طرف همه برای این پنج ماه شگفت‌انگیزی که با هم داشتیم تشکر می‌کنم. این واقعا کار گروهی و رفاقت است که این دوران را بسیار خاص کرده است.»

او افزود: «مأموریت اعزام ۶۴ بسیار پرکار بود. ما انواع گوناگونی از تحقیقات را پیش بردیم و راهپیمایی‌های فضایی زیادی را برای به‌روزرسانی و نگهداری ایستگاه انجام دادیم.»

واکر به همراه فضانوردان ناسا «مایکل هاپکینز» (Michael Hopkins)، «ویکتور گلاور» (Victor Glover) و «مارک ونده هی» (Mark Vande Hei)، «سویچی ناگوچی» (Soichi Noguchi) از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA)، «اولگ نویتسکی» (Oleg Novitskiy) و «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) که چند روز پیش همراه ونده هی، با فضاپیمای یوری گاگارین به ایستگاه رسیدند، این آزمایشگاه مداری را به مدت یک هفته اداره می‌کنند تا برای ورود فضانوردان دومین مأموریت سرنشین‌دار عملیاتی اسپیس‌ایکس (Crew-2) آماده باشند.

فضانوردان مأموریت سایوز MS-17 پس از فرود بر روی زمین

فضانوردان مأموریت سایوز MS-17 پس از فرود بر روی زمین
Credit: NASA

قرار است «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough) و «مگان مک‌آرتور» (Megan McArthur) از ناسا به همراه «آکیهیکو هوشیده» (Akihiko Hoshide) فضانورد ژاپنی و توماس پسکی (Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا (ESA) روز ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) از زمین حرکت کنند و روز بعد به ایستگاه برسند. سپس واکر فرماندهی ایستگاه را به هوشیده واگذار می‌کند تا به همراه هاپکینز، گلاور و ناگوچی برای بازگشت به زمین آماده باشد.

ریژیکوف و سورچکوف و روبینز در ۱۴ اکتبر به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیده بودند و پیش از آغاز مأموریت اعزام ۶۴ به مدت یک هفته در مأموریت اعزام ۶۳ به عنوان مهندس پرواز فعالیت داشتند.

در طول ۱۸۵ روز اقامت در فضا آنان صدها آزمایش در رشته‌های زیست‌شناسی، بیوتکنولوژی، فیزیک و علوم زمین انجام دادند. همچنین بر ورود و خروج چندین مأموریت از جمله نخستین مأموریت عملیاتی کرو دراگون اسپیس‌ایکس که فضانوردان را برای پیوستن به خدمه‌ی اعزام ۶۴ به ایستگاه رساندن، نظارت داشتند.

ریژیکوف و سورچکوف با فعالیت خارج از ماژول «پویسک» (Poisk) روسیه نخستین راهپیمای فضایی خود را انجام دادند. این دو به مدت ۶ ساعت و ۴۸ دقیقه در خارج از ایستگاه کار کردند تا ماژول پهلوگیری «پیرس» (Pirs) را برای جدایی آماده و راه را برای ورود آزمایشگاه چند منظوره‌ی «نائوکا» (Nauka) در اواخر امسال باز کنند.

همچنین روبینز به همراه گلاور و نوگوچی دو راهپیمایی فضایی را برای آماده‌سازی ایستگاه برای نصب آرایه‌های خورشیدی پربازده‌تر انجام دادند. این دو راهپیمایی ۷ ساعته مدت راهپمایی فضایی روبینز و کار کردن در خلا را به ۲۶ ساعت و ۴۶ دقیقه رساند.

این دومین پرواز فضایی ریژیکوف و روبینز و نخستین برای سورچکوف بود. روبینز اکنون ۳۰۰ روز در فضا بوده و ریژیکوف ۳۵۸ روز را گذرانده است. این سه نفر با اتمام ۲۹۶۰ روز در مجموع ۱۲۶ میلیون کیلومتر در مدار زمین پیموده‌اند.

عکس کاور: فرود فضانوردان مأموریت سایوز MS-17

Credit: NASA//Bill Ingalls

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما