نیروی فضایی آمریکا گواهینامه‌ی پرتاب موشک آرتمیس را تمدید کرد

۲ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
موشک آرتمیس 1 بر سکوی پرتاب

نیروی فضایی آمریکا سرانجام با درخواست ناسا برای تمدید گواهینامه‌ی پرتاب موشک آرتمیس ۱ موافقت کرد اما همچنان یک طوفان استوایی در منطقه‌ی پرتاب در حال شکل‌گیری است که می‌تواند بر برنامه‌ریزی انجام شده اثرگذار باشد.

به گفته‌ی «جان بلوینز» (John Blevins) مهندس ارشد SLS ناسا سرانجام معافیت مورد نظر خود را از نیروی فضایی دریافت کرد و این آژانس اکنون می تواند پرتاب را در ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) یا ۲ اکتبر (۱۰ مهر) پیش ببرد. این سومین تلاش ناسا برای پرتاب موشک طی مأموریت آرتمیس ۱ خواهد بود و در صورت موفقیت یک کپسول بدون سرنشین «اوریون» (Orion) را به مدار ماه می‌فرستد.

اما برای پرتاب یک پارامتر مهم دیگر هم باید در شرایط مطلوب باشد. این در حالی است که آژانس هواشناسی اقیانوسی آمریکا (NOAA) هشدارهایی را درباره‌ی طوفان استوایی تازه‌ای که هم‌اکنون در خلیج مکزیک در حال شکل‌گیری است و شبه جزیره‌ی فلوریدا را تهدید می‌کند، صادر کرده است.

به گفته‌ی «تام ویت‌مایر» (Tom Whitmeyer) معاون توسعه‌ی سیستم‌های اکتشافی مشترک ناسا به‌زودی درباره‌ی ادامه‌ی زمان‌بندی پرتاب یا بازگشت مجموعه به ساختمان مونتاژ تصمیم گرفته خواهد شد.

در هفته‌های گذشته و پس از دومین تلاش ناموفق برای پرتاب SLS، ناسا ۲۷ سپتامبر را به‌عنوان روز احتمالی بعدی برای فرستادن موشک به ماه تعیین کرد اما با توجه به فراتر رفتن از زمان گواهینامه و برای پرهیز از بازگرداندن موشک و فضاپیما به ساختمان مونتاژ، درخواست تمدید گواهینامه را کرد.

باتری سیستم خاتمه‌ی پرواز که برای از بین بردن موشک در صورت انحراف از مسیر اصلی طراحی شده است، باید طی دوره‌های متوالی شارژ شود و گواهی دریافت کند. کاری که فقط در ساختمان مونتاژ قابل انجام است. اکنون نیروی فضایی آمریکا با تجزیه‌وتحلیل اطلاعات ارائه شده از سوی ناسا، به این نتیجه رسید که موشک برای پرتاب، ایمن است.

نقشه رسیدن طوفان استوایی به منطقه پرتاب

نقشه رسیدن طوفانی استوایی به منطقه‌ی پرتاب
Credit: NOAA

به‌نظر می‌رسد که ناسا نگرانی عمده‌ای هم درباره‌ی طوفان استوایی که به‌زودی به مرکز فضایی کندی می‌رسد، ندارد. مقامات این آژانس فضایی اعلام کردند که SLS می‌تواند در برابر بادهای با سرعت ۱۳۷ کیلومتر بر ساعت در سکوی پرتاب مقاومت کند. همچنین در مسیر بازگردانی به ساختمان مونتاژ، مقاومت این مجموعه در برابر بادهای پایدار با حداکثر سرعت ۷۴ کیلومتر بر ساعت است.

در روزهای گذشته آزمایش سوخت‌رسانی برودتی به‌خوبی پیش رفت و ناسا طی آن به تمام اهداف اصلی خود دست یافت. این آزمایش برای بررسی عایق‌های جایگزین شده در محل اتصالات سوخت‌رسانی که ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) در دومین تلاش پرتاب باعث نشت هیدروژن شده بودند، صورت گرفت. اولین تلاش هم پیش از آن و در ۲۹ آگوست به دلیل یک سنسور معیوب و خوانش اشتباه دمای موتور، لغو شده بود.

SLS بخش کلیدی برنامه آرتمیس ناسا است که به دنبال بازگشت پایدار به ماه است. این موشک ۵۰ میلیارد دلاری با تأخیرها و مازاد بودجه مواجه شده است و در حال حاضر توسط نشت هیدروژن شکار شده است. طوفان نزدیک می‌تواند پرتاب افتتاحیه را حتی بیشتر به عقب براند و مرحله بعدی پرتاب از ۱۷ تا ۳۱ اکتبر اجرا شود.

عکس کاور: مجموعه‌ی موشک و فضاپیمای آرتمیس ۱ بر سکوی پرتاب
Credit: NASA

منبع: Gizmodo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه