ایستگاه فضایی بین‌المللی برای ورود سینماگران روس آماده شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضاپیمای روسی سایوز MS-18 هنگام جابه‌جایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

سه فضانورد امروز کپسول سرنشین‌دار سایوز روسیه را به بندرگاه دیگری در ایستگاه فضایی بین‌المللی جابه‌جا کردند تا محل اتصال برای ورود یک کپسول سرنشین‌دار دیگر سایوز که اعضای یک تیم فیلم‌برداری هستند، باز شود.

«اولگ نویتسکی» (Oleg Novitsky) فرمانده سایوز MS-18 و فضانورد آژانس فضایی روسیه، این کپسول را طی مدت کمی بیش از ۴۰ دقیقه با همکاری هموطن خود «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) و «مارک وانده هی» (Mark Vande Hei) فضانورد ناسا هدایت کرد تا به محل استقرار جدید برسد. «راب ناویاس» (Rob Navias) سخنگوی ناسا این عملیات را یک اتصال کامل و بی‌عیب و نقص دانست.

فضاپیمای سایوز در ساعت ۰۸:۲۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۵۱ به وقت تهران) از ماژول «راسوِت» (Rassvet) جدا شد و ۴۵ متر از آن فاصله گرفت. سپس مانور چرخش را انجام داد و تا ۱۲۰ متری ایستگاه فضایی بین‌المللی دور شد.

طبق برنامه‌ریزی هدف دیگری هم در این عملیات دنبال می‌شد، بنابراین کپسول سایوز کمی هم جهت خود را به سمت بخش آمریکایی ایستگاه فضایی بین‌المللی تغییر داد. هدف از این کار تهیه‌ی عکس و فیلم جدید از کل این آزمایشگاه مداری بود.

پس از این کار نویتسکی فضاپیما را به بخش روسی بازگرداند و در نهایت در ساعت ۰۹:۰۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۶:۳۴ به وقت تهران) کپسول سایوز به بندرگاه فعال ماژول آزمایشگاهی جدید ایستگاه فضایی که در هفته‌های گذشته فعالیت خود را آغاز کرد، متصل شد.

ناویاس گفت: «جابه‌جایی با موفقیت کامل شده است و ماژول راسوت برای ورود فضاپیمای سایوز MS-19 در هفته‌ی آینده آماده است. طی این چند روز فعالیت‌های زیادی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در جریان خواهد بود.»

این نخستین پهلوگیری در واحد آزمایشگاهی جدید نائوکا محسوب می‌شود و تأکید بر موفقیت‌آمیز بودن مأموریت به این دلیل است که در ماه‌های گذشته و پس از اتصال نائوکا به ایستگاه، مشکل در سیستم پیشرانش و دورسنجی باعث روشن شدن ناگهانی موتورهای این ماژول و درنتیجه چرخش غیرمنتظره‌ی ایستگاه فضایی شده بود.

با وجود هشداری که متخصصان نسبت به عواقب این چرخش داده بودند، اما به‌نظر می‌رسد که همه چیز در ISS خوب است و این ایستگاه فضایی برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ برای استقبال از دو خدمه‌ی غیرفضانورد خود آماده می‌شود.

قرار است «یولیا پرسیلد» (Yulia Peresild) بازیگر روس و «کلیم شیپنکو» (Klim Shipenko) کارگردان فیلم روز ۵ اکتبر (۱۳ مهر) همراه با «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) فضانورد روس به ایستگاه فضایی بپیوندند.

این دو هنرمند طی اقامت خود در ایستگاه فضایی، سکانس‌هایی از فیلمی به نام «چالش» (The Challenge) را ضبط خواهند کرد تا نخستین فیلم داستانی را که در فضا فیلم‌برداری شده است را بسازند. بازگشت این دو سینماگر با فضاپیمای قبلی یعنی سایوز MS-18 برای روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) برنامه‌ریزی شده است.

وانده هی و دوبروف هم که با این کپسول به مدار آمده بودند، تا مارس ۲۰۲۲ در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند ماند. وانده هی پس از برگشت رکورد طولانی‌ترین پرواز فضایی یک آمریکایی را در اختیار خواهد داشت.

این هفته و پیش از ورود ساکنان جدید ایستگاه، کپسول باری دراگون اسپیس‌ایکس که شامل آزمایش‌های انجام شده و بار است، به زمین بازمی‌گردد. این عملیات برای پنجشنبه ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) ساعت ۰۹:۰۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۶:۳۵ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده است.

عکس کاور: فضاپیمای روسی سایوز MS-18 هنگام جابه‌جایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما